Reklama

Seter irlandzki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Seter irlandzki

Seter irlandzki to niezawodny i niestrudzony partner myśliwego, a przy tym wygląda niezwykle elegancko.

Spis treści

Seter irlandzki – historia rasy

Seter irlandzki to krzyżówka irlandzkiego spaniela wodnego z seterem angielskim, springer spanielem i pointerierem. Początkowo maść psa nie miała większego znaczenia, setery w większości były rudo-białe i wyróżniały się doskonałymi umiejętnościami myśliwskimi. W 1793 roku rodzina de Freyne prowadząc hodowlę seterów irlandzkich, wyselekcjonowała wyłącznie mahoniowe psy znane do dziś. Pierwszy wzorzec tej rasy psów opracowano w 1886 roku.

Seter irlandzki polski w Polsce

Seter irlandzki pojawił się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, niestety w czasie II wojny światowej wiele z psów wyginęło. W latach 70 udało się odbudować rasę dzięki płk Stanisławowi Nowickiemu i to właśnie na ten okres przypada największa popularność setera w Polsce.

Jak wygląda seter irlandzki?

Seter irlandzki ma elegancką sylwetkę, długie umięśnione nogi. Głowa setera jest lekka i długa z przyległymi do polików zwisającymi uszami. Ogon seter irlandzki nosi poziomo lub całkiem nisko, pies jest bardzo wysoki.

Seter irlandzki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy seter irlandzki

Pies: 58-67 cm

Suka: 55-62 cm

Seter irlandzki – waga

Pies: 20-25 kg

Suka: 18-23 kg

Szata setera irlandzkiego

Seter irlandzki ma sierść długą lub średniej długości. Sierść setera jest jedwabista, prosta i przylega do ciała. Sierść jest dłuższa na zewnętrznej stronie uszu, ogonie, na podbrzuszu i na tylnej części nóg- są to tak zwane portki i pióra.

Seter irlandzki może występować w dwóch odmianach barwnych rudej i białej. Ruda to odmian Irish red setter a biała to Irish ed end white setter

Kategoria wielkości seter irlandzki

Seter irlandzki to pies średniej wielkości.

Ile żyje seter irlandzki?

Seter irlandzki żyje około 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Seter irlandzki – charakter

Seter irlandzki to żywiołowy pies, który chętnie się bawi niekiedy tak dobrze, że „nie słyszy” poleceń opiekuna. Seter to towarzyski, przyjazny pies okazujący uczucia przy każdej okazji tylko po to, by zwrócić na siebie należną mu uwagę. Nieufność wobec obcych jest naprawdę nieznaczna u setera, właściwie przedstawiony gościom okaże im przyjazne nastawienie. Jak każdy pies myśliwski mimo przywiązania do rodziny lubi być niezależny zwłaszcza podczas interesujących węchowo spacerów, dlatego setera irlandzkiego spuścić ze smyczy można tylko na bezpiecznym, ogrodzonym terenie. Pozostawiony sam w domu nie okazuje lęku, ale zawsze przed musi zaznać odpowiedniej dawki ruchu. Znudzony seter irlandzki będzie szczekać, komunikując się w ten sposób niezaspokojone niezbędnych potrzeb. Idealnym miejscem życia setera irlandzkiego jest dom z ogrodem, na którym pies mógłby spędzać większość swojego czasu. Wprowadzenie do życia setera irlandzkiego psiego sportu jest bardzo pożyteczna dla zdrowia psycho-fizycznego psa.

Seter irlandzki – charakter

Seter irlandzki – zdrowie

Setery irlandzkie to psy cieszące się na ogół dobrym zdrowiem, wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Latem zadbajmy jednak o schronienie dla setera irlandzkiego w cieniu z dostępem do wody. Basen lub ogrodowa sadzawka na pewno będzie przez niego często wykorzystywana. Zimą seter powinien żyć w domu. Jedną z poważniejszych dolegliwości setera irlandzkiego jest podatność na skręt lub rozszerzenie żołądka, dysplazja stawów, postępujący zanik siatkówki. Ze względu na podatność na dysplazję setera irlandzkiego nie wolno przeciążać intensywnym wysiłkiem fizycznym do czasu osiągnięcia pierwszego roku życia.

Seter irlandzki – żywienie

Setera irlandzkiego można karmić dowolnym rodzajem pożywienia. Zawsze jednak karma bytowa dla psa powinna być wysokiej jakości. W przypadku setera irlandzkiego, który bierze udział w zawodach myśliwskich czy psich sportach, to jego posiłki muszą być wysokoenergetyczne, aby kompensować wydatek energetyczny podczas ćwiczeń. Zrównoważona dieta i aktywność fizyczna sprawia, że seter irlandzki nie ma problemów z wahaniem wagi. Porcje pokarmu dla setera powinny być podzielone na dwie, większa wieczorem, mnie obfita rano. Nigdy nie pozwalajmy psu na aktywność bezpośrednio po posiłku.

Pielęgnacja rasy seter irlandzki

Seter irlandzki pomimo długiej sierści nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale konieczne jest sprawdzanie skóry psa po aktywności zwłaszcza na terenach leśnych. Usuwamy pasażerów na gapę, czyli kleszcze oraz wszystko, co mogło wplątać się w długą sierść setera irlandzkiego. Higiena uszu jest u tej rasy bardzo ważna. Oklapłe, słabiej wentylowane uszy mogą ulegać częstszym infekcją. Seter irlandzki nie powinien mieć problemu ze ścieraniem pazurów, ale zawsze warto dokonać ich oględzin i ewentualnie skrócić, jeśli tego wymagają. Sierść setera w okresie linienia wymaga częstszego wyczesywania 2-3 razy w tygodniu. Seter irlandzki podczas wykonywania pracy jest tak zdeterminowany i skupiony, że może nie zważać uwagi na upał, dlatego intensywną aktywność trzeba organizować psu wcześnie rano lub późno wieczorem. Zimą trzeba pamiętać o wycinaniu sierści spomiędzy palców, by lód i marznąca woda nie raniła skóry psa podczas zabaw na dworze.

Szkolenie setera irlandzkiego

W szkoleniu setera irlandzkiego trzeba zwrócić uwagę na nauczenie żywiołowego psa rozładowywania energii w sposób pożądany. Energia setera irlandzkiego jest niespożyta, a niewłaściwe jej pożytkowanie może sprawić, że pies stanie się porywczy. Rasa ta jest bardzo inteligentna i jeśli opiekun stosuje pozytywne metody pracy, pies nie będzie się migać od realizacji zadań. Konsekwencja i cierpliwość opiekuna jest tu nie bez znaczenia. Uznaje się, że dwubarwne setery irlandzkie ją bardziej uważny podczas wykonywania poleceń. Seter irlandzki to bystry uczeń, lecz ciągłe utrwalanie komend posłuszeństwa powinny być stałym i niezmiennym elementem pracy z psem do końca jego życia. Przy początkowej nauce warto skorzystać z pomocy psiego przedszkola. Seter wymaga codziennej intensywnej stymulacji, zwłaszcza węchowej i ruchowej, ale i społecznej.

Zalety i wady rasy seter irlandzki

Zalety rasy seter irlandzki

 • seter irlandzki to uczuciowy pies rodzinny
 • psy te uwielbiają zabawy i ruch
 • rasa ta jest wesoła i przyjaźnie nastawiona do otoczenia i pobratyńców
 • seter irlandzki może uprawiać sport, bardzo wskazane jest tropienie, mantrailing, szukanie trufli, pływanie ale także canicross, dogtrekking, agility czy flybal.

 

Wady rasy seter irlandzki

 • seter irlandzki jest bardzo energiczny, wymaga bardzo dużej dawki ruchu
 • pies ten nie jest polecany dla osób początkujących na pierwszego psa
 • seter irlandzki przez fakt bycia psem myśliwskim ma spore skłonności do ucieczek
 • seter irlandzki wymaga systematycznej pracy wychowawczej, nawet w wieku dojrzałym zachowuje werwę młodzieńca
 • nie nadaje się do życia w bloku

Ciekawostki o rasie seter irlandzki

 • Seter irlandzki przeznaczony jest do polowania na dzikie ptactwo, jest lekki i szybki, dlatego najlepiej sprawdza się przy myśliwym na koniu niż u boku piechura. Seter tropi ptactwo, łapiąc trop z górnym wiatrem, wysoko ponad gruntem.
 • Nazwa seter pochodzi od słowa „to set” czyli ustawić się/kłaść się lub wystawiać.
Seter irlandzki hodowla

Seter irlandzki hodowla

Kupując setera irlandzkiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje seter irlandzki?

Cena za szczeniaka setera irlandzkiego oscyluje między 3500 a 4500 złotych. Wysokość ceny zależy od wieku, pochodzenia i płci setera. 

Imię dla psa rasy seter irlandzki

Ciekawe imię dla psa ogar polski: Seth, Mahoń, Piorun

Ciekawe imię dla suczki ogar polski: Majra, Ruda, Iskra

Dla kogo seter irlandzki będzie idealny?

Seter irlandzki jest przeznaczony wyłącznie dla osób aktywnych, które będą w stanie zapewnić psu właściwą do potrzeb i energii psa aktywność.

Klasyfikacja FCI rasy seter irlandzki

Grupa VII: Wyżły

Sekcja 2: wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Numer wzorca: 120

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Seter irlandzki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Seter irlandzki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Seter irlandzki to niezawodny i niestrudzony partner myśliwego, a przy tym wygląda niezwykle elegancko.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 776

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x