Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SETER IRLANDZKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Seter irlandzki

pixabay.com/photos/irish-setter-setter-dog-red-4080882/

Seter irlandzki to niezawodny i niestrudzony partner myśliwego, a przy tym wygląda niezwykle elegancko, jak na psa z krwią chartów przystało.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o seterze irlandzkim

🌅 Kraj pochodzenia

Irlandia

🐶 Numer wzorca FCI

120

➡ Waga

18 – 25 kg

❤ Długość życia

12 – 13 lat

💢 Charakter

Seter irlandzki, według wzorca rasy, jest psem pełnym temperamentu, ciekawskim, przyjacielskim zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt.

Seter irlandzki - pochodzenie i historia rasy

Seter irlandzki to krzyżówka irlandzkiego spaniela wodnego z seterem angielskim, springer spanielem i pointerierem. Przypuszcza się, że mahoniową szatę może jednak zawdzięczać hiszpańskiemu setting spanielowi. Skrzyżowanie z chartami spowodowało, że psy te zyskały bardziej harmonijną budowę.

Początkowo maść seterów irlandzkich nie miała większego znaczenia. W hodowlach rodziły się setery o mahoniowym jednolitym umaszczeniu, jak i z białymi znaczeniami na głowie, piersi i palcach, a także białe setery z łatami w różnych odcieniach.

W 1793 roku rodzina de Freyne, prowadząc hodowlę seterów irlandzkich, wyselekcjonowała wyłącznie mahoniowe psy znane do dziś. W 1885 roku we pierwszym wzorcu rasy uznano, że seter irlandzki może mieć tylko i wyłącznie mahoniową szatę z ewentualnymi białymi znaczeniami.

Seter – źródła nazwy

Setery irlandzkie, angielskie i szkockie, to długowłose wyżły, których wspólna nazwa pochodzi od angielskiego „to set”, czyli położyć, co ma związek z typowym dla seterów zachowaniem, gdy podczas polowania psy po namierzeniu zwierzyny przysiadają, w oczekiwaniu na myśliwych.

Uznanie rasowe setera irlandzkiego

Setery irlandzkie pojawiły się już na pierwszej angielskiej wystawie psów rasowych w 1859 roku. W 1860 roku w Birmingham utworzono dla nich osobny ring. Klub Rasy setera irlandzkiego powstał w 1882 roku, a pierwszy wzorzec tej rasy psów opracowano w 1885 roku.

Seter irlandzki został oficjalnie uznany przez FCI 22 grudnia 1954 roku.

Seter irlandzki polski w Polsce

Seter irlandzki pojawił się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, niestety w czasie II wojny światowej wiele z psów zginęło. W latach 70. XX wieku udało się odbudować rasę dzięki płk Stanisławowi Nowickiemu i to właśnie na ten okres przypada największa popularność setera w Polsce.

Jak wygląda seter irlandzki?

Seter irlandzki to pies harmonijnej i eleganckiej budowy. Na dobrze umięśnionej, lecz nie grubej szyi osadzona jest długa i sucha głowa. Kufa i czaszka są równej długości. Stop jest wyraźny. Pies ma uszy średniej wielkości, osadzone z tyłu, wiszące przy polikach. Oczy setera irlandzkiego są barwy ciemnego orzecha lub ciemnego brązu. Nos o szerokich nozdrzach o jednej z trzech barw: czarnej, ciemnym mahoniu lub ciemnym orzechu. Tułów jest proporcjonalny do ciała psa z muskularnymi lędźwiami. Tył wieńczy nisko osadzony ogon. Ogon setera irlandzkiego jest średniej długości, mocny u nasady, noszony na linii grzbietu lub niżej. Ciało dźwigają długie i mocne nogi. Kończyny zakończone są małymi, zwartymi łapami o mocnych, ściśle przylegających palcach.

Seter irlandzki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie setera irlandzkiego

Pies: 58-67 cm

Suka: 55-62 cm

Seter irlandzki – waga

Pies: 20-25 kg

Suka: 18-23 kg

Szata setera irlandzkiego

Seter irlandzki ma sierść długą lub średniej długości. Sierść setera jest jedwabista, prosta i przylega do ciała. Sierść jest dłuższa na zewnętrznej stronie uszu, ogonie, na podbrzuszu i na tylnej części nóg – są to tak zwane portki i pióra.

Seter irlandzki może występować w dwóch odmianach barwnych rudej i białej. Ruda to odmian Irish red setter a biała to Irish red and white seter.

Kategoria wielkości setera irlandzkiego

Seter irlandzki to pies średniej wielkości.

Ile żyje seter irlandzki?

Seter irlandzki żyje około 13 lat.

Przeczytaj również

Seter irlandzki – usposobienie i charakter

Seter irlandzki to żywiołowy pies, który chętnie się bawi, niekiedy tak dobrze, że „nie słyszy” poleceń opiekuna. Seter to towarzyski, przyjazny pies, okazujący uczucia przy każdej okazji tylko po to, by zwrócić na siebie należną mu uwagę. Nieufność wobec obcych jest naprawdę nieznaczna u setera, właściwie przedstawiony gościom okaże im przyjazne nastawienie. Jak każdy pies myśliwski mimo przywiązania do rodziny lubi być niezależny, zwłaszcza podczas interesujących węchowo spacerów, dlatego setera irlandzkiego spuścić ze smyczy można tylko na bezpiecznym, ogrodzonym terenie. Pozostawiony sam w domu nie okazuje lęku, ale zawsze przed tym musi zaznać odpowiedniej dawki ruchu. Znudzony seter irlandzki będzie szczekał, komunikując się w ten sposób niezaspokojone niezbędnych potrzeb. Idealnym miejscem życia setera irlandzkiego jest dom z ogrodem, na którym pies mógłby spędzać większość swojego czasu. Wprowadzenie do życia setera irlandzkiego psiego sportu jest bardzo pożyteczna dla zdrowia psycho-fizycznego psa.

Seter irlandzki – charakter

pixabay.com/photos/irish-setter-red-setter-setter-dog-164040/

Seter irlandzki – zdrowie

Setery irlandzkie to psy cieszące się na ogół dobrym zdrowiem, wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Latem zadbaj jednak o schronienie dla setera irlandzkiego w cieniu z dostępem do wody. Basen lub ogrodowa sadzawka na pewno będzie przez niego często wykorzystywana. Zimą seter powinien żyć w domu.

Typowe choroby setera irlandzkiego

Seter irlandzki, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • Przetrwały prawy łuk aorty
  • Atopia
  • Pierwotny łojotok
  • Rybia łuska
  • Niedoczynność tarczycy
  • Rozszerzenie-skręt żołądka
  • Przetoka okołoodbytnicza
  • Dysplazja
  • Idiopatyczne zapalenie wielostawowe
  • Gór gruczołów łojowych
  • Chłoniak nieepiteliotropowy
  • Granulocytopatia seterów irlandzkich
  • Zaburzenia rozwojowe móżdżku
  • Padaczka
  • Entropion
  • Jaskra
  • Zaćma
  • Niedowidzenie i porażenie czterokończynowe
  • Porażenie krtani

Seter irlandzki – żywienie

Setera irlandzkiego można karmić dowolnym rodzajem pożywienia. Zawsze jednak karma bytowa dla psa powinna być wysokiej jakości. W przypadku setera irlandzkiego, który bierze udział w zawodach myśliwskich czy psich sportach jego posiłki muszą być wysokoenergetyczne, aby kompensować wydatek energetyczny, podczas ćwiczeń. Zrównoważona dieta i aktywność fizyczna sprawia, że seter irlandzki nie ma problemów z wahaniem wagi. Porcje pokarmu dla setera powinny być podzielone na dwie, większa wieczorem, mnie obfita rano. Nigdy nie pozwalaj psu na aktywność bezpośrednio po posiłku.

Seter irlandzki – pielęgnacja

Seter irlandzki pomimo długiej sierści nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale konieczne jest sprawdzanie skóry psa po aktywności, zwłaszcza na terenach leśnych. Z sierści należy usuwać kleszcze oraz wszystko, co mogło wplątać się w długi włos setera irlandzkiego. Higiena uszu jest u tej rasy bardzo ważna. Oklapłe, słabiej wentylowane uszy mogą ulegać częstszym infekcjom. Seter irlandzki nie powinien mieć problemu ze ścieraniem pazurów, ale zawsze warto dokonać ich oglądu i ewentualnie skrócić, jeśli tego wymagają. Sierść setera w okresie linienia wymaga częstszego wyczesywania 2-3 razy w tygodniu. Seter irlandzki podczas wykonywania pracy jest tak zdeterminowany i skupiony, że może nie zważać na upał, dlatego intensywną aktywność trzeba organizować psu wcześnie rano lub późno wieczorem. Zimą trzeba pamiętać o wycinaniu sierści spomiędzy palców, by lód i marznąca woda nie raniły skóry psa, podczas zabaw na dworze.

Szkolenie setera irlandzkiego

W szkoleniu setera irlandzkiego trzeba zwrócić uwagę na nauczenie żywiołowego psa rozładowywania energii w sposób pożądany. Energia setera irlandzkiego jest niespożyta, a niewłaściwe jej ukierunkowanie może sprawić, że pies stanie się porywczy. Rasa ta jest bardzo inteligentna i jeśli opiekun stosuje pozytywne metody pracy, pies nie będzie się migał od realizacji zadań. Konsekwencja i cierpliwość opiekuna jest tu nie bez znaczenia. Uznaje się, że dwubarwne setery irlandzkie są bardziej uważne, podczas wykonywania poleceń. Seter irlandzki to bystry uczeń, lecz ciągłe utrwalanie komend posłuszeństwa powinno być stałym i niezmiennym elementem pracy z psem do końca jego życia. Przy początkowej nauce warto skorzystać z pomocy psiego przedszkola. Seter wymaga codziennej intensywnej stymulacji, zwłaszcza węchowej i ruchowej, ale i społecznej.

Zalety i wady rasy seter irlandzki

Zalety setera irlandzkiego

  • seter irlandzki to uczuciowy pies rodzinny
  • psy te uwielbiają zabawy i ruch
  • rasa ta jest wesoła i przyjaźnie nastawiona do otoczenia i pobratymców
  • seter irlandzki może uprawiać sport, bardzo wskazane jest tropienie, mantrailing, szukanie trufli, pływanie, ale także canicross, dogtrekking, agility czy flyball

Wady setera irlandzkiego

  • seter irlandzki jest bardzo energiczny, wymaga bardzo dużej dawki ruchu
  • pies ten nie jest polecany dla osób początkujących na pierwszego psa
  • seter irlandzki przez fakt bycia psem myśliwskim ma spore skłonności do ucieczek
  • nie nadaje się do życia w bloku

Ciekawostki o rasie seter irlandzki

  • Seter irlandzki przeznaczony jest do polowania na dzikie ptactwo, jest lekki i szybki, dlatego najlepiej sprawdza się przy myśliwym na koniu niż u boku piechura. Seter tropi ptactwo, łapiąc trop z górnym wiatrem, wysoko ponad gruntem.
  • Nazwa seter pochodzi od słowa „to set” czyli ustawić się/kłaść się lub wystawiać.
  • Wilcze oczy setera irlandzkiego z wiekiem mogą ciemnieć, ale zawsze powinny zachować żółtawy odcień.
Seter irlandzki hodowla

pixabay.com/photos/dog-irish-setter-dogs-red-3672629/

Seter irlandzki hodowla

Kupując setera irlandzkiego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Seter irlandzki cena

Cena za szczeniaka setera irlandzkiego waha się między 3500 a 5000 złotych. Wysokość ceny zależy od wieku, pochodzenia i płci setera. 

Imię dla psa rasy seter irlandzki

Ciekawe imię dla psa ogar polski: Seth, Mahoń, Piorun

Ciekawe imię dla suczki ogar polski: Majra, Ruda, Iskra

Dla kogo seter irlandzki będzie idealny?

Seter irlandzki jest przeznaczony wyłącznie dla osób aktywnych, które będą w stanie zapewnić psu właściwą do potrzeb i energii psa aktywność.

Klasyfikacja FCI rasy seter irlandzki

Grupa VII: Wyżły

Sekcja 2: wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Numer wzorca: 120

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/120.pdf

fci.be/en/nomenclature/IRISH-RED-SETTER-120.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SETER IRLANDZKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SETER IRLANDZKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Seter irlandzki to niezawodny i niestrudzony partner myśliwego, a przy tym wygląda niezwykle elegancko, jak na psa z krwią chartów przystało.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x