Reklama

Seter szkocki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Przodkami wszystkich seterów są wyżły, które od XVIII wieku uczestniczyły w polowaniach na dzikie ptactwo w Wielkiej Brytanii.

Seter szkocki to pies myśliwski o szlachetnym wyglądzie, z zacięciem do pracy i zabawy z bliskimi. Seter szkocki to kuzyn setera angielskiego i irlandzkiego.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Seter szkocki – historia rasy

Przodkami wszystkich seterów są wyżły, które od XVIII wieku uczestniczyły w polowaniach na dzikie ptactwo w Wielkiej Brytanii. Za ojca rasy uznaje się lorda Aleksandra Gordona, który zajmował się hodowlą seterów w 1820 roku i to od jego wkładu w rozwój rasy psy otrzymały swą ostateczną nazwę. Kształtowanie setera szkockiego polegało na ujednoliceniu maści psa i jego cechach użytkowych. Do tego celu lord wprowadził do puli genetycznej bloodhounda. Rasę początkowo nazywano dość prozaicznie jako czarne podpalane psy. Wzorzec opracowany w 1891 roku uściślił zarówno kwestie wyglądu, jak i nazwy, od tej chwili były to gordon setery.

Seter szkocki w Polsce

Seter szkocki po raz pierwszy trafił do naszego kraju w XIX wieku i cieszył się sporą popularnością, podczas pieszych polowań na ptactwo, był psem wystawiającym. Dziś nieliczne setery szkockie gordon są psami towarzyszącymi i wystawowymi.

Jak wygląda seter szkocki

Seter szkocki gordon ma piwne oczy o inteligentnym wyrazie i czarny, szeroki, duży nos. Głowa psa jest sucha przez to, że brak u psa wydatnych policzków. Na głowie seter szkocki ma średniej wielkości uszy, które są nisko osadzone. Nogi psa są mocne i umięśnione. Zad wieńczy krótki, szablasty ogon, gruby u nasady. Ogon zdobi pióro – wydłużona sierść skracająca się ku końcowi.

Seter szkocki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy seter szkocki

Pies: 64 – 68 cm

Suka: 60 – 64 cm

Seter szkocki – waga

Pies: 30 kg

Suka: 25 kg

Szata setera szkockiego

Seter szkocki gordon ma sierść półdługą, przylegającą. Na piersi i nogach dłuższy włos tworzy gęste frędzle.

Seter szkocki gordon może występować wyłącznie w odmianie smoliście czarnej z kasztanowym podpalaniem.

Kategoria wielkości setera szkockiego

Seter szkocki jest psem dużej rasy.

Jak długo żyje seter szkocki?

Seter szkocki gordon żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Seter szkocki – charakter

Seter szkocki gordon to pieszczoch, który lubi okazywać czułość. To pies żywiołowo reagujący na zabawę i chętnie podejmujący inicjatywę. Nie ma problemu z nawiązywaniem prawidłowych relacji z innymi psami. Lubi dzieci i potrafi wobec nich być bardzo łagodny, ale zabawa i spacery zawsze powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych. Preferowanie zabawy to w szczególności ćwiczenia węchowe. Seter szkocki to pies o zrównoważonym charakterze, pozbawiony agresji i uporu. Potrafi zachować spokój w domu, jeśli jego wszystkie potrzeby są zaspokojone. Setera szkockiego nie uznaje się za psa strachliwego, choć do obcych podchodzi ze sporą rezerwą. Zachowania niszczycielskie mogą wystąpić u psa, gdy jest znudzony, sfrustrowany i nie dba się o jego potrzeby fizyczne i psychiczne.  Osoby niedoświadczone w prowadzeniu psów myśliwskich mogą sobie z nim nie poradzić, ale nie zmienia to faktu, iż jest to wspaniały pies rodzinny.

Seter szkocki gordon to pieszczoch, który lubi okazywać czułość.

Seter szkocki – zdrowie

Seter szkocki dobrze znosi europejskie temperatury, ale w upały czy mrozy nie powinien pracować. Pies zawsze powinien mieć dostęp do świeżej, czystej wody i miejsca w cieniu. Seter szkocki gordon jest na ogół psem zdrowym, lecz i jego mogą spotkać choroby takie jak: zaćma, dermatoza, młodzieńcze zapalenie tkanki podskórnej, skręt żołądka oraz entropium. Zdarza się także dysplazja stawów.

Seter szkocki – żywienie

Seter szkocki gordon nie jest typem psa kręcącego nosem przy misce. Dobry posiłek to taki, którego wartość energetyczna zapewni psu myśliwskiemu wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Karma powinna być wysokiej jakości z przeznaczeniem dla psów pracujących. Seterowi szkockiemu można podawać zarówno karmę mokra, suchą, jak i BARF. Dietę BARF należy skonsultować  z psim dietetykiem, który właściwie ją zbilansuje. Porcje karmy gotowej dla setera szkockiego gordona muszą być serwowane zgodnie z wiekiem, stanem zdrowia i poziomem aktywności psa. Stałe pory karmienia, odpoczynek po posiłku i niepodawanie jedzenia przed wysiłkiem to skuteczne sposoby zapobiegania skrętowi żołądka u dużego setera szkockiego. Seter szkocki gordon może utyć, jeśli zabraknie w jego rytmie dnia należytej dawki ruchu, przesadzimy z ilością przekąsek lub będziemy przekarmiać psa.

Seter szkocki – pielęgnacja

Jako że seter szkocki jest psem długowłosym, który lubi spędzać czas na wędrówkach po lesie, wymaga regularnego sprawdzania i wyczesywania sierści. Zaniechanie tych czynności może przysporzyć psu nie tylko kołtunów, lecz problemów zdrowotnych, związanych pasożytami zewnętrznymi. Brud i zanieczyszczenia usuwane po każdym powrocie z aktywności w zaroślach sprawią, że pies nie będzie wymagał częstych kąpieli. Długie włosy spomiędzy palców trzeba przycinać. W ramach pielęgnacji raz w tygodniu należy monitorować stan uszu, oczu, zębów i pazurów, które mogą nie ścierać się na miękkim leśnym podłożu. Linienia u seterów szkockich jest umiarkowane, warto wtedy wyczesywać psa częściej, by złagodzić swędzenie skóry, powodowane wypadającym włosem. Szczotkowanie wpływa także na poprawę krążenia i jest elementem budowania bliskości i zaufania.

Seter szkocki – szkolenie

Seter szkocki gordon to bardzo inteligentny pies myśliwski, lubi współpracę z człowiekiem i jest podatny na szkolenie, oparte na pozytywnych metodach. Opiekun setera szkockiego powinien być konsekwentny i łagodny, aby zbudować z psem więź opartą na szacunku. Pies ma silny instynkt myśliwski i może się wykazywać niezależnością, lecz właściwie zbudowane relacje z opiekunem sprawiają, że jest w stanie się podporządkować i będzie oddanym towarzyszem. Brutalność i agresja skutkuje wycofaniem psa. Seter szkocki z łatwością przyswaja nową wiedzę, a nauka przebiega szybko, jeśli przekazuje się ją w sposób jasny. Od szczeniaka seter powinien być szkolony pod kątem posłuszeństwa w warunkach rozproszeń, nauka komend przywołania jest niezbędna, by zapewnić psu bezpieczeństwo. Opanowana komenda przywołania uchroni setera szkockiego od pogoni za interesującym tropem. Właściwie prowadzona socjalizacja (podejmowanie kontaktów z innymi psami, różnej wielkości i płci, w różnych sytuacjach i przestrzeniach, kontrolowana i swobodna) dobrze rokuje na relacje z innymi psami.

Zalety i wady setera szkockiego

Zalety setera szkockiego

  • seter szkocki gordon to pogodny i żywiołowy pies, uwielbia się bawić, biegać i tropić
  • seter king size jest bardzo inteligentny
  • gordon seter nie szczeka zbyt wiele, a już na pewno nie bez powodu
  • seter szkocki to oddany pies rodzinny, wyrozumiały dla dzieci

 

Wady setera szkockiego

  • seter szkocki gordon ma silny instynkt łowiecki
  • gordon seter nie jest polecany do małych mieszkań, pies wymaga przestrzeni do życia i aktywności
  • seter szkocki nie powinien mieszkać z kotem
  • seter szkocki gordon nie nada się jako towarzysz dla domatorów

Ciekawostki o rasie seter szkocki

  • W czasach lorda Aleksandra Gordona setery szkockie miały maść czarno-białą i trójkolorową. Gust lorda co do sierści czarnej podpalanej zwyciężył, podczas systematyzacji rasy pod tym kątem.
  • Nazwa seter pochodzi od słowa „to set” czyli ustawić się/kłaść się lub wystawiać. Seter szkocki jest cięższy i spokojniejszy niż seter angielski i seter irlandzki, dlatego lepiej sprawdzał się przy piechurze niż przy myśliwym jadącym konno.
Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego.

Seter szkocki hodowla

Seter szkocki gordon nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki setera szkockiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca setera szkockiego powinien być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby seter szkocki mógł rozwijać się prawidłowo.

Seter szkocki cena

Seter szkocki gordon kosztuje od 2,5 do 4,5 tysiąca złotych.

Imię dla setera szkockiego

Ciekawe imię dla samca setera szkockiego: Skrzat, Lord, Dandy

Ciekawe imię dla suczki setera szkockiego: Perła, Granda, Ness

Dla kogo seter szkocki będzie idealny?

Seter szkocki będzie idealnie pasował do aktywnych rodzin z dziećmi, ale i singli o zamiłowaniu do spędzania czasu na łonie natury oraz oczywiście dla myśliwych. Mantrailing, dock diving czy dogtrekking będzie najlepszym dodatkiem do aktywności setera szkockiego.

Klasyfikacja FCI rasy seter szkocki

Grupa VII: wyżły

Sekcja 2: wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Nr wzorca: 6

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Seter szkocki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Seter szkocki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Seter szkocki to pies myśliwski o szlachetnym wyglądzie, z zacięciem do pracy i zabawy z bliskimi. Seter szkocki to kuzyn setera angielskiego i irlandzkiego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 536

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x