Reklama

Saarlooswolfhond – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Saarlooswolfhond to rasa psów, która powstała w Holandii, a jej twórcą był Leendert Saarloos, który uznał, że współczesne mu psy zatraciły pożądane cechy zwierząt pracujących.

pixabay.com/images/id-6850000/

Saarlooswolfhond to pies, w którego żyłach płynie krew wilków. Saarloos wolfhound nie jest psem poddańczo posłusznym, nie nadaje się dla niedoświadczonego opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Saarlooswolfhond – historia rasy

Saarlooswolfhond to rasa psów, która powstała w Holandii, a jej twórcą był Leendert Saarloos, który uznał, że współczesne mu psy zatraciły pożądane cechy zwierząt pracujących. Brakowało im odporności i wytrzymałości fizycznej, dlatego hodowca skojarzył owczarka niemieckiego z wilczycą o imieniu Fleuri. Niestety pierwsze mioty saarlooswolfhondów nie spełniły jego oczekiwań. Wilczy lęk w stosunku do człowieka już od pierwszej chwili dawał o sobie znać. Plan dalszej hodowli spalił na panewce, jednak podejmowano kolejne próby, które w końcu zakończyły się sukcesem i w 1975 roku (po dwóch wcześniejszych odmowach) Holenderski Kennel Club uznał rasę, a 6 lat później zrobiło to także FCI. Marzenie Saarloosa niestety nie do końca się spełniło, psy ucywilizowano nadmiernie i dziś są one głównie psami rodzinnymi, a nie, tak jak chciał hodowca – użytkowymi (służbowymi, obronnymi). Saarlooswolfhond otrzymał nazwę od nazwiska holenderskiego hodowcy, są one nazywane także wilczakami Saarloosa.

Saarlooswolfhond w Polsce

Saarlooswolfhond w naszym kraju pojawił się w celu hodowlanym w 2008 roku, ale już o wiele wcześniej mieszkały w Polsce osobniki tej rasy, nikt jednak ich nie hodował.

Jak wygląda saarlooswolfhond

W wyglądzie saarlooswolfhonda rzucają się w oczy nie tylko duże wymiary psa, ale przede wszystkim długie nogi i bardzo pożądane żółte oczy typowe dla wilków. Kształt oczu jest owalny, są one średniej wielkości, lekko skośne. Ich wyraz przepełniony jest czujnością, ale nie nerwowym lustrowaniem otoczenia. Głowa psa jest klinowata. Plecy proste i mocne. Pies ma mocny kościec, ale sylwetka nie wygląda ciężko, jest harmonijna. Uszy szpiczaste, obficie owłosione. Ogon wilczaka Saarlosa przyjmuje kształt szabli, noszony jest nisko i mało ruchliwie. Zimą saarlooswolfhond ma wyraźną kryzę wokół szyi.

Saarlooswolfhond – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy saarlooswolfhond

Pies: 65-75 cm

Suka: 60-70 cm

Saarlooswolfhond – waga

Pies: 38-41 kg

Suka: 34-36 kg

Szata saarlooswolfhonda

Saarlooswolfhond ma sierść krótką i szorstką. Podszerstek pojawia się dopiero w okresie zimy, jest gruby i gęsty. W okresie ciepłym włos wilczaka jest ościsty.

Saarlooswolfhond może występować w umaszczeniu wilczastym, leśno-brązowym, białym (bardzo rzadko) do jasnokremowego.

Kategoria wielkości saarlooswolfhonda

Saarlooswolfhondy to psy rasy dużej.

Jak długo żyje saarlooswolfhond?

Saarlooswolfhond żyje od 11 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Saarlooswolfhond – charakter

Saarlooswolfhond, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem niezwykle wiernym rodzinie, ale nigdy poddańczo posłusznym. Wspólną aktywność i bliskość rezerwuje wyłącznie dla znanych sobie osób. Ma silny instynkt stadny i nie może być izolowany od otoczenia ludzkiego, ani zwierzęcego. Obcych traktuje z rezerwą i jest wobec nich bardzo podejrzliwy. Z wilczej natury pozostał saarlooswolfhondom niezatarty instynkt samozachowawczy, który nie pozwala na zbytnią poufałość. Nie jest to pies, który dąży do zawiązywania nowych kontaktów, zdecydowanie unika nieznanego i potencjalnych konfliktów.  Saarlooswolfhond nie nadaje się na stróża mimo, że wygląd psa z pewnością dystansuje intruzów do wtargnięcia na jego teren.

Saarlooswolfhond – zdrowie

Wilczak Saarloosa jest psem odpornym zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Przyrost grubego podszerstka na zimę doskonale chroni psa przed chłodem i wilgocią, a pozbywanie się go na lato doskonale przygotowuje ciało do ciepłych dni. Wśród chorób, które mogą przydarzyć się saarlooswolfhondowi występują mielopatia zwyrodnieniowa, postępujący zanik siatkówki, zdarza się też choroba lokomocyjna i wrażliwość na narkozę zabiegową. Suczki saarlooswolfhonda mają cieczkę raz do roku, a samce są płodne wtedy, gdy w stadzie są płodne suki. Jest to spuścizna po wilczych przodkach.

Saarlooswolfhond – żywienie

Jako potomek wilków powinien być żywiony jak najbardziej zbliżonym pożywieniem do naturalnego. Dieta BARF dla saarlooswolfhond jest bardzo pożądana. Właściwa suplementacja surowizny dostarczy niezbędnych składników do rozwoju i wzrostu, dlatego warto skonsultować ją z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Nigdy nie rób tego samodzielnie, gdyż przesadzenie w jedną lub w drugą stronę może zaszkodzić psu. Wilczaki Saarloosa można z powodzeniem karmić komercyjnymi suchymi karmami dla psów.

Saarlooswolfhond – pielęgnacja

Saarlooswolfhond nie jest wymagający w zakresie pielęgnacji. Wystarczy przeczesywać psa raz na 14 dni i monitorować stan uszu, oczu, zębów. Wilczak Saarloosa nie ma problemu ze ścieraniem pazurów, ale warto kontrolować ich stan przy okazji szczotkowania. Utrata sierści po zimie jest dość obfita, wtedy wyczesywanie musi odbywać się codziennie.

Saarlooswolfhond – szkolenie

Szkolenie saarlooswolfhondów jest skomplikowane przez fakt, że psy te są bardzo samodzielne. Tylko budując zaufanie od szczenięcia, pies będzie w stanie przełamać barierę, która pozwoli mu na względne posłuszeństwo. Nie zmienia to jednak faktu, że wilczak Saarloosa będzie słuchał przewodnika, jak sam uzna to za stosowne. Przysmaki mogą wspomagać szkolenie, ale nie są tak ważne, jak silna więź, jakiej potrzebuje saarlooswolfhond z opiekunem. Ich specyficzna natura i sposób komunikacji sprawia, że nie nadaje się na pierwszego psa, nie poleca się go dla osób niedoświadczonych. Pies nie znosi przymusu i powtarzania tych samych komend. Wobec saarlooswolfhonda trzeba wykazać się cierpliwością i delikatnością, wrażliwość psa może doprowadzić do wycofania i reagowania lękiem. Wilczak Saarloosa powinien być nauczony swobodnego chodzenia na smyczy, nie wolno strofować naturalnej potrzeby ucieczki psa poprzez przymuszanie go do kontaktu, może to tylko potęgować tę potrzebę i powodować zachowania nerwicowe.

Zalety i wady rasy saarlooswolfhond

Zalety saarlooswolfhonda

 • saarlooswolfhond to bardzo zdrowa rasa psów
 • wilczak Saarloosa to pies oddany opiekunowi i najbliższej rodzinie, cierpliwy i delikatny wobec dzieci
 • saarlooswolfhond jest bardzo cichym psem, usłyszeć jego głos można bardzo rzadko
 • saarlooswolfhond jest żywiołowy i bardzo aktywny
 • wilczak Saarloosa jest łatwy w pielęgnacji
 • saarlooswolfhond może uprawiać psie sporty, np. psie zaprzęgi, mantrailing czy nosework
 • psy rasy saarlooswolfhond nie są agresywne

 

 

Wady saarlooswolfhonda

 • saarlooswolfhondy są psami niezależnymi i dumnymi, nie mają poddańczej natury
 • wilczak Saarloosa jest podejrzliwy i nieufny wobec obcych, nie dąży do kontaktu, unika obcych
 • saarlooswolfhond jest typem łowcy, a instynkt myśliwego sprawia, że niezabezpieczony będzie uciekał w pogoni za tropem
 • psy rasy saarlooswolfhond są stworzone do życia w stadzie, nie znoszą samotności, więc pies nie powinien mieszkać jako jedynak, drugi pies zbliżonej wielości jest niemal koniecznością (dobrze koegzystuje w grupie płciowo zmieszanej)
 • wilczak Saarloosa stanie się destrukcyjny dla otoczenia jeśli będzie izolowany, zaniedba się jego potrzeby psychiczne i fizyczne

Ciekawostki o rasie saarlooswolfhond

 • Saarlooswolfhond to jedna z dwóch istniejących ras powstałych w wyniku skrzyżowania wilka z owczarkiem niemieckim. Drugą z ras jest wilczak czechosłowacki.
 • Psy sarlooswolfhond późno dojrzewają, dopiero w wieku 15 – 18 miesięcy.
Saarlooswolfhond kosztuje ok. 4 tysiące złotych.

pixabay.com/images/id-2535320/

Saarlooswolfhond hodowla

Saarlooswolfhond nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki saarlooswolfhonda socjlizowane już w hodowli nie powinny okazywać lęku, jeśli tak się dzieje odradza się zakupu psa. Oznacza to, że miot jest niewłaściwie prowadzony. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca saarlooswolfhondów musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem hodowca powinien wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa.

Saarlooswolfhond cena

Saarlooswolfhond kosztuje ok. 4 tysiące złotych.

Imię dla saarlooswolfhond

Ciekawe imię dla psa saarlooswolfhond: Beo, Woolfie, Alfa

Ciekawe imię dla suczki saarlooswolfhonda: Buffy, Tala, Lupa

Dla kogo saarlooswolfhond będzie idealny?

Saarlooswolfhond do życia potrzebuje przestrzeni – nie nadaje się do życia w ciągłym tłumie i bardzo zmiennym otoczeniu. Dom na wsi jest w przypadku saarlooswolfhonda koniecznością. Nadaje się jako towarzysz rodzin i osób bardzo proaktywnych. Jest bardzo energiczny i wymaga sporej dawki codziennego ruchu.

Klasyfikacja FCI rasy saarlooswolfhond

Grupa I: owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Nr wzorca: 311

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Saarlooswolfhond – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Saarlooswolfhond – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Saarlooswolfhond to pies, w którego żyłach płynie krew wilków. Saarloos wolfhound nie jest psem poddańczo posłusznym, nie nadaje się dla niedoświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2423

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x