Reklama

Owczarek niemiecki krótkowłosy – opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek pochodzi od psów pasterskich: odmiany środkowoniemieckiej i południowoniemieckiej.

pixabay.com/images/id-3659468/

Owczarek niemiecki krótkowłosy odnajdzie się w wielu dziedzinach życia, począwszy od bycia towarzyszem rodziny po psa do pracy przy człowieku i zwierzętach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Owczarek niemiecki krótkowłosy – historia rasy

Owczarek niemiecki inaczej nazywany jest owczarkiem alzackim i występuje w trzech długościach szaty: stockhaarig, langstockhaarig i langhaarig. Największe zasługi dla powstania rasy miał Max von Stephanitz, który spisał monografię rasy, liczącą aż tysiąc stron. Hodowlę celowaną owczarków rozpoczęto w Niemczech w 1899 roku. Owczarek pochodzi od psów pasterskich: odmiany środkowoniemieckiej i południowoniemieckiej. Głównym celem hodowców było stworzenie psa wytrzymałego o wysokiej sprawności użytkowej. Owczarek niemiecki został wpisany do rejestru FCI w 1977 roku.

Owczarek niemiecki krótkowłosy w Polsce

W naszym kraju owczarki niemieckie nie tracą na popularności od lat 60. XX wieku.

Jak wygląda owczarek niemiecki krótkowłosy

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest dobrze umięśniony o spójnej proporcji. Głowa sucha, kufa klinowa, nos czarny w pełni wybarwiony, oczy zgodne z umaszczeniem, ciemne. Uszy wilczura średniej wielkości, ustawione frontem, ostro zakończone. Grzbiet owczarka niemieckiego krótkowłosego jest lekko opadający, podobnie jak zad. Ogon noszony łukiem.

Owczarek niemiecki krótkowłosy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy owczarek niemiecki krótkowłosy

Pies: 60 – 65 cm

Suka: 55 – 60 cm

Owczarek niemiecki krótkowłosy – waga

Pies: 30 – 40 kg

Suka: 22 – 32 kg

Szata owczarka niemieckiego krótkowłosego

Owczarek niemiecki krótkowłosy ma sierść krótką, gęsta, twardą, przylegającą  z podszerstkiem.

Owczarek niemiecki krótkowłosy może występować w odmianie czarnej podpalanej (brązowym, czerwonobrązowe lub żółtym), jednolicie czarnej i szarej lub z szarym przesianiem. Dopuszcza się białą plamę na klatce, ale nie jest ona pożądana.

Kategoria wielkości owczarka niemieckiego krótkowłosego

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest psem średniej wielkości.

Jak długo żyje owczarek niemiecki krótkowłosy?

Owczarek niemiecki krótkowłosy żyje od 10 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek niemiecki krótkowłosy – charakter

Owczarek niemiecki krótkowłosy, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być pewny siebie, naturalny w zachowaniu i nieofensywny, zrównoważony, czujny oraz posłuszny. Pies tej rasy ma skupiać w sobie cechy czyniące z niego dobrego psa towarzyszącego, stróżującego, obronnego, służbowego i pasterskiego. Owczarek niemiecki krótkowłosy to pies odznaczający się walorami użytkowymi, które cenione są przede wszystkim przez służby mundurowe. Psy te uwielbiają zabawy z rodziną, które rozwijają ich wyczulone zmysły. Kontakt silnego i energicznego psa z dziećmi zawsze powinien podlegać nadzorowi dorosłych. To pies nieufny wobec obcych, ale nigdy bojaźliwy. W relacji z innymi domowymi zwierzętami nie ma większych problemów, jeśli wspólnie dorastają, dwa samce tej rasy raczej nie powinny mieszkać wspólnie.

Owczarek niemiecki krótkowłosy to pies odznaczający się walorami użytkowymi, które cenione są przede wszystkim przez służby mundurowe.

pixabay.com/images/id-1908576/

Owczarek niemiecki krótkowłosy – zdrowie

Szata owczarka niemieckiego zapewnia dobrą izolację termiczną, jednak pies nie powinien być obciążany nadmiernym wysiłkiem w czasie silnych mrozów czy upałów. Pies nie ma problemów z podejmowaniem aktywności bez względu na pogodę. Najczęstszą dolegliwością dotykającą owczarki jest dysplazja stawów zarówno biodrowych, jak i łokciowych. Zdarzają się zapalenia uszu i spojówek, skręt żołądka oraz u psów w sędziwym wieku także nowotwory.

Owczarek niemiecki krótkowłosy – żywienie

Owczarek niemiecki krótkowłosy powinien być karmiony wysokiej jakości karmą suchą, mokrą lub suplementowaną dietą BARF. Przekąski powinny być wliczane do dziennego zapotrzebowania psa na energię, by nie narażać psa na nadwagę. Miski owczarka niemieckiego krótkowłosego powinny znajdować się na wysokości pyska psa, by odciążyć odcinek szyjny oraz uniknąć połykania przez owczarka nadmiaru powietrza, wywołującego gazy. W okresie silnych upałów dbaj o zapewnienie psu schronienia w cieniu i dostateczną ilość nawodnienia. Posiłki dużym psom podawać trzeba minimum 2 godziny przed aktywnością lub po aktywności, by uniknąć skrętu żołądka.

Owczarek niemiecki krótkowłosy – pielęgnacja

Owczarek niemiecki krótkowłosy wymaga standardowej pielęgnacji, która nie jest wymagająca. Psa należy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia wykonywać czynność częściej, by jak najszybciej pies pozbył się starej okrywy. Linienie jest dość obfite i przypada na jesień oraz wiosnę. Owczarkowi niemieckiemu krótkowłosemu trzeba kontrolować raz w tygodniu czystość uszu, myć zęby i monitorować przyrost pazurów.

Owczarek niemiecki krótkowłosy – szkolenie

Podatność owczarków niemieckich krótkowłosych na szkolenie jest bardzo wysoka. Są to psy pojętne, silnie przywiązujące się do opiekuna, chętnie z nim współpracujące. Rasa owczarka niemieckiego krótkowłosego obdarzona jest żywym temperamentem, sporą siłą i wymaga konsekwentnej pracy treningowej z opiekunem.

Absolutnie nie wolno pozbawiać psa odpowiedniej dawki ruchu i izolować go od rodziny. Zaniedbane wychowawczo owczarki niemieckie krótkowłose mogą stać się uciążliwe i reaktywne w relacjach z innymi psami. Socjalizację, jak i wychowanie psa należy rozpocząć, jak najwcześniej, zaleca się rozpoczęcie nauki od psiego przedszkola.

Zalety i wady owczarka niemieckiego krótkowłosego

Zalety owczarka niemieckiego krótkowłosego

 • owczarek niemiecki krótkowłosy jest zrównoważony, odważny i pewny siebie
 • krótkowłosa odmiana owczarka niemieckiego jest bezgranicznie oddana opiekunowi, bardzo lojalna, łagodna wobec rodzinny
 • wilczur krótkowłosy to pies podatny na szkolenie, posłuszny, wytrwały, nieustraszony
 • owczarki niemieckie krótkowłose nadają się do szkolenie obronnego i stróżującego
 • owczarek niemiecki krótkowłosy może uprawiać psie sporty
 • wilczur bez problemu zostanie w domu sam

 

 Wady owczarka niemieckiego krótkowłosego

 • owczarek niemiecki krótkowłosy wymaga wczesnego i konsekwentnego szkolenia
 • wilczur ma silny instynkt terytorialny i jest nieufny wobec obcych
 • owczarek niemiecki krótkowłosy jest łakomy
 • krótkowłosy wilczur nie nadaje się na pierwszego psa, wymaga doświadczonego opiekuna
 • owczarki niemieckie krótkowłose wymagają dużej dawki ruchu

Ciekawostki o rasie owczarek niemiecki krótkowłosy

 • Adolf Hitler był właścicielem suczki owczarka niemieckiego, którą nazwał Blondi. Jako rasa niemieckich psów bardzo często były wybierane jako psy służbowe i rodzinne nazistów.
 • Pierwszym owczarkiem niemieckim wpisanym do księgi hodowlanej Stowarzyszenia Owczarka Niemieckiego był pies o imieniu Horand, który był własnością twórcy rasy – Stephanitza.
Owczarek niemiecki krótkowłosy kosztuje ok. 3,5 tysiąca złotych. Cena za psy do reprodukcji jest dwukrotnie wyższa

pixabay.com/images/id-411613/

Owczarek niemiecki krótkowłosy hodowla

Owczarek niemiecki krótkowłosy nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki owczarka niemieckiego krótkowłosego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca owczarków niemieckich krótkowłosych musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby owczarek niemiecki krótkowłosy mógł rozwijać się prawidłowo.

Owczarek niemiecki krótkowłosy cena

Owczarek niemiecki krótkowłosy kosztuje ok. 3,5 tysiąca złotych. Cena za psy do reprodukcji jest dwukrotnie wyższa.

Imię dla owczarka niemieckiego krótkowłosego

Ciekawe imię dla psa owczarka niemieckiego krótkowłosego: Odyn, Max, Adi

Ciekawe imię dla suczki owczarka niemieckiego krótkowłosego: Luka, Zora, Diva

Dla kogo owczarek niemiecki krótkowłosy będzie idealny?

Owczarek niemiecki krótkowłosy odnajdzie się doskonale u boku opiekuna aktywnego, który zapewni psu wyzwania intelektualne i ruchowe. Najlepiej, by owczarek niemiecki krótkowłosy mieszkał w jednopoziomowym domu z ogrodem. Psy te cenią sobie przestrzeń i możliwość swobodnego ruchu, przy czym oddają się swojej pracy na rzecz opiekuna, pilnując jego własności i terenu.

Klasyfikacja FCI rasy owczarek niemiecki krótkowłosy

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Nr wzorca: 166

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek niemiecki krótkowłosy – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek niemiecki krótkowłosy – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek niemiecki krótkowłosy odnajdzie się w wielu dziedzinach życia, począwszy od bycia towarzyszem rodziny po psa do pracy przy człowieku i zwierzętach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2285

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x