Reklama

Sztuczki dla psa – jakich sztuczek można nauczyć psa?

Facebook
Twitter

Sztuczki dla psa to forma nauki poprzez zabawę. Nie wszystkie sztuczki wnoszą do psiego i naszego życia praktyczne zastosowanie, ale zawsze stymulują rozwój.

Spis treści - kliknij

Sztuczki dla psa - kiedy zacząć naukę?

Sztuczki dla psa to przede wszystkim forma zabawy z psem, która ma przynieść psu radość z nauki kolejnych umiejętności, ale i szlifowanie tych, które pies już nabył (np. koncentrację uwagi, współpracę na określonych zasadach). Celem nauki nowej sztuczki jest także wzmocnienie więzi z opiekunem poprzez wspólnie spędzony czas. Nauka sztuczki dla psa to również zapobieganie nudzie, gdy pogoda nie pozwala na dłuższą zabawę na dworze. Naukę sztuczek opiekun z psem powinien zacząć, gdy pupil opanował już podstawowe komendy, które ułatwią komunikację i zniwelują nieporozumienia na ich tle. Ras dużych nie należy obciążać nauką sztuczek, wymagających skoków i biegów, do czasu ukształtowania się kośćca. U pozostałych ras zaczekajmy z nauką minimum do 6 miesiąca życia.

Jak nauczyć psa sztuczek?

Wiemy już, że sztuczki są świetnym narzędziem budowanie zaufania i więzi z psem, ale nasuwa się pytanie: jak nauczyć psa sztuczek? Przede wszystkim podstawą nauki jest bark przymusu i dobre relacje z psem. Pamiętaj, że nauka sztuczki dla psa jest zabawą, a nie przymusem, którym niczego się nie osiągnie poza zniechęceniem psa do nauki. Gesty psa mogą opiekunowi wiele powiedzieć o zmęczeniu, zniechęceniu czy znudzeniu daną formą zabawy, dlatego bądź elastyczny i obserwuj zachowanie zwierzęcia.

Na początek nauka powinna trwać krótko, kilka minut sesji, do trzech razy dziennie. Zachowaj spokój, nawet jak sztuczka nie jest wykonana w pełni. Nauka konkretnej sztuczki dla psa to proces, wymaga cierpliwości, a jej idealne wykonanie nie jest celem samym w sobie – to wspólna praca na różnych jej etapach wnosi więcej w życie psa niż samo wykonanie sztuczki.

Dostosuj sztuczkę do kondycji zdrowotnej psa. Sztuczki wymagające siadania i unoszenia łap, skoków dla psów mających schorzenia kręgosłupa nie są najlepszym wyborem, a nawet mogą sprawiać wysoki dyskomfort czy ból. Nie zapomnij o najważniejszym – zawsze nagradzaj psa po wykonaniu poszczególnego etapu sztuczki. Z nagrodzeniem psa nigdy nie zwlekaj, wtedy pies nie będzie wiedział za co został nagrodzony lub zwyczajnie jego uwaga zdąży się rozproszyć. Nagrodą może być ulubiony przysmak w połączeniu z twoją pochwałą czy czułość okazana psu za powzięty trud.

Twój pies jest zbyt ciężki na sztuczki?

Reklama

Jakich sztuczek można nauczyć psa?

Każdy pies uczy się inaczej, ma swoje tempo, ale i określony poziom aktywności, do którego powinno dostosowywać się stopień trudności sztuczki do psa. Częstym błędem opiekunów jest stawianie wobec psa wygórowanych wymagań i niestopniowanie poziomu trudności sztuczek. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka demotywuje psa. Przecież każdy pies jest inny, dla jednego sztuczka na poziomie zaawansowanym będzie łatwa do przyswojenia, a od innego będzie wymagała o wiele większej pracy intelektualnej lub będzie trzeba z niej zrezygnować na rzecz czegoś łatwiejszego. Nie oznacza to jednak, że psy mniej aktywne czy wręcz leniwe nie są w stanie nauczyć się sztuczek. Sztuczki psa uczymy etapami i zawsze skupiając się na nauce tylko jednej sztuczki, a nie kilku naraz.

Jakich sztuczek można nauczyć psa?

https://www.pxfuel.com/en/free-photo-jevph

Polecane sztuczki dla psów aktywnych to:

 • turlanie
 • slalom (między nogami opiekuna lub pachołkami)
 • znajdź mnie, trop (w połączeniu z nauką imienia opiekuna)
 • aportowanie z przeszkodami
 • a kuku (pies podchodzi od tyłu między nogi opiekuna i utrzymuje kontakt wzrokowy z opiekunem, dla utrudnienia można przejść kilka kroków w takiej pozycji)
 • przeskakiwanie przez obręcz z dłoni opiekuna
 • czołganie
 • wskakiwanie na plecy opiekuna
 • śruba (sztuczka okrążania opiekuna tyłem)

 

Polecane sztuczki z psami leniwymi, dla umiarkowanie aktywnych lub starszych psów:

 • zdechł pies
 • wstydź się
 • przybij piątkę
 • podaj łapę (najpierw jedną, potem drugą)
 • ukłon
 • poproś/módl się

Sztuczki dla psa

Jakich sztuczek można nauczyć psa? Każdych sztuczek można nauczyć psa, jeśli tylko dane zadanie przypadnie naszemu psu do gustu i odpowiada ono jego osobowości oraz gabarytom. Nie każdy pies lubi się uczyć sztuczek, a zwłaszcza jeśli warunki otoczenia temu nie sprzyjają. Zadbaj o bezpieczne warunki nauki:

 • nie rozpoczynaj nauki w otoczeniu innych zwierząt, ludzi powodujących rozpraszanie
 • zadbaj o odpowiednio dużą przestrzeń, nie może być ona zbyt mała/ograniczona na sztuczki z psami aktywnymi lub większych rozmiarów
 • właściwa nawierzchnia, sztuczki wymagające skakania lepiej wykonywać na trawie, powierzchnia nie może być zbyt twarda ani tym bardziej śliska, by nie doprowadzić do kontuzji

 

Najlepiej wybrać łatwe sztuczki dla psa, które nie wymagają nauki wieloetapowej. Przykładem trudnej sztuczki jest wskakiwanie na plecy opiekuna, co wymaga oswajania psa z wysokością czy niestabilnym podłożem, dlatego tego typu sztuczki z psami nie są polecane dla początkujących czy niewytrenowanych psów.  Na początek polecamy mniej skompilowane, ale równie fajne sztuczki dla psa:

 • podaj łapę
 • daj buziaka
 • przybij piątkę
 • daj głos
 • obrót (wokół własnej osi)

Sztuczki a komendy – podobieństwa i różnice

Komendy dla psa są bardzo przydatne w nauce sztuczek, lecz nie do końca są tym samym co psie sztuczki. Nauka komend przeważnie związana jest z posłuszeństwem psa, a więc jego ułożeniem i ma praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Nauka sztuczek jest blisko związana z komendami, gdyż to nimi operujemy podczas nauki sztuczek. Niektóre sztuczki zupełnie nie są nacechowane użytecznością, mają jednie sprawiać psu radość, rozwijać jego inteligencję oraz świadomość ciała. Przykładem takiej „bezużytecznej” sztuczki jest sztuczka „zdechł pies”. Jeśli taka sztuczka będzie wykorzystywana inaczej np. jako stały zamiennik komendy „leżeć” (a w naszym rozumieniu także „zostań”) to nabierze ona dopiero waloru użyteczności. Psy nie zwracają jednak uwagi na praktyczność sztuczek czy komend, a na możliwość spędzania czasu z opiekunem, któremu mogą zaufać i dać się prowadzić. My jako opiekunowie jesteśmy dumni z efektów, jakie osiąga pies i cieszymy się z pojętności ucznia, serwując mu wyzwania intelektualne, które budują pozytywną więź emocjonalną.

Redakcja

Przeczytaj porady behawiorystów

Summary
Sztuczki dla psa – jakich sztuczek można nauczyć psa? | Zoonews.pl
Article Name
Sztuczki dla psa – jakich sztuczek można nauczyć psa? | Zoonews.pl
Description
Sztuczki dla psa to forma nauki poprzez zabawę. Nie wszystkie sztuczki wnoszą do psiego i naszego życia praktyczne zastosowanie, ale zawsze stymulują rozwój.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1514

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
10 miesięcy temu

Świetny artykuł, ciekawe informacje.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x