Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pierwsza wizyta z psem u weterynarza – ile kosztuje, o co zapytać

Facebook
Twitter

Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie. To, w jaki sposób pies zapamięta swoją pierwszą wizytę u weterynarza może mieć bardzo duży wpływ na sposób, w jaki będą przebiegały kolejne z nich.

Spis treści

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do weterynarza?

Na pierwszą wizytę u weterynarza warto umówić się zaraz po przybyciu szczeniaka do domu. Warto znaleźć takiego lekarza, który przeprowadza wizyty zapoznawcze. Pierwsze skojarzenia psa z nowym otoczeniem lecznicy powinny być, jak najbardziej pozytywne, dlatego pierwsza wizyta powinna być wykonana po to, by szczeniak mógł zapoznać się z nowym miejscem, zapachami oraz ludźmi.

Na czym polega pierwsza wizyta u weterynarza?

W czasie wizyty zapoznawczej świeżo upieczony opiekun może porozmawiać z lekarzem i zaplanować np. plan kolejnych wizyt szczepiennych. Podczas pierwszego spotkania lekarz może również zapoznać szczeniaka, wykonać badania palpacyjne i wzrokowe, szczeniak zostanie zważony, lekarz może też sprawdzić stan uszu, oczu, jamy ustnej, skóry i sierści oraz zmierzyć szczeniakowi temperaturę.

Pierwsze szczepienia szczeniaka

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień szczeniaka

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

Jak przygotować szczeniaka do pierwszej wizyty u weterynarza?

Przygotowania do pierwszej wizyty należy wykonywać każdego dnia, przyzwyczajając szczeniaka do dotyku. Każdego dnia warto zatem wykonać w domu przegląd sierści, uszu, pyska i łap, nagradzając psa, kiedy zachowuje spokój.

W dniu wizyty nie należy się zbytnio ekscytować, ponieważ pies wyczuje emocje opiekuna.

Pierwsza podróż do weterynarza

Procedura transportu szczeniaka powinna być zawsze taka sama – bezpieczna. Psa przewozić powinniśmy w taki sposób, by w razie wypadku pies nie przeleciał przez samochód, wyrządzając krzywdę sobie oraz innym pasażerom. By podróż samochodem była bezpieczna szczeniak powinien zostać umieszczony w transporterze bądź klatce kenelowej, które są dostosowaneh do transportu – z możliwością zapięcia pasami. Innym sposobem może być zakup specjalnych pasów bezpieczeństwa dla psów bądź pojedynczego pasa, która przypiąć można do szelek u psa.

Do samochodu warto zabrać z domu koc, który będzie nasiąknięty zapachami szczeniaka – w ten sposób pies będzie czuł się bardziej bezpieczny.

Na wszelki wypadek warto odstąpić od karmienia psa tuż przed wyjazdem – psy również mogą mieć chorobę lokomocyjną.

Jak zachować się podczas wejścia ze szczeniakiem do poczekalni?

Umawiając się na pierwszą wizytę do weterynarza warto umówić się na wczesną godzinę i taki dzień, kiedy ruch w przychodni jest zwyczajowo niższy. W ten sposób, kiedy wejdziemy do poczekalni nie będzie ona przepełniona. W niektórych praktykach weterynaryjnych, gdzie jest tylko jeden lekarz zwierzęta najprawdopodobniej będą się tylko mijały. Przy dużej liczbie zwierząt należy jedna trzymać szczeniaka na smyczy i umożliwić mu obwąchanie terenu, niekoniecznie zbliżając się do innych psów – zwłaszcza, gdy szczeniak nie ma jeszcze wszystkich szczepień.

O co zapytać weterynarza?

Podczas pierwszej wizyty warto zabrać ze sobą gotową listę z pytaniami. Warto porozmawiać z lekarzem o tym, jak często obcinać psu pazury i jak robić to prawidłowo, jak czyścić psu uszy i czym, jak często kąpać psa i jakimi kosmetykami. Z lekarzem porozmawiać możemy również o tym, jak często karmić szczeniaka i kiedy możemy zmienić jego dietę, na karmę dla dorosłego psa.

W trakcie pierwszej wizyty ustalony zostanie również harmonogram szczepień, profilaktycznego odrobaczania psa oraz termin czipowania, można również porozmawiać o przewidywanej kastracji / sterylizacji.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza

Cena wizyty u weterynarza, choć jest to wizyta zapoznawcza, nie będzie różniła się od kolejnych wizyt. Założenie karty, wywiad z opiekunem, podstawowe badania i wytyczne dla opiekuna, to koszt od 40 zł wzwyż – górna cena zależy od miejscowości oraz reputacji kliniki i może wynieść nawet 150-200 zł.  

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz poznać inne psie porady?

Summary
Pierwsza wizyta z psem u weterynarza – ile kosztuje, o co zapytać - Zoonews.pl
Article Name
Pierwsza wizyta z psem u weterynarza – ile kosztuje, o co zapytać - Zoonews.pl
Description
Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie. To, w jaki sposób pies zapamięta swoją pierwszą wizytę u weterynarza może mieć bardzo duży wpływ na sposób, w jaki będą przebiegały kolejne z nich.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x