Reklama
Reklama

Jak nauczyć szczeniaka czystości

Facebook
Twitter
Podkłady dla psa

Nauka czystości szczeniaka, to jedno z pierwszych poważnych zadań przed którym musi stanąć opiekun. Ile trwa nauka czystości szczeniaka? Jak uczyć psa czystości? Tego dowiesz się z artykułu.

Spis treści

Podkłady dla psa – dobre wyposażenie do nauki czystości

W wyborze wyposażenia do nauki czystości szczeniaka obowiązuje zasada: im prościej tym lepiej. Świeżo upieczonych opiekunów szczeniąt zachęcam do zaopatrzenia się w podkłady higieniczne o wymiarach nie mniejszych niż 60 x 40 cm. W obawie przed przeciekaniem, podkład można umieścić na macie lub w kuwecie o niskich brzegach, skonstruowanej specjalnie do nauki czystości psów. Czasem można odnaleźć specjalne maty ze sztuczną trawą – uważam, że nie zwiększają one prawdopodobieństwa sukcesu w treningu czystości.

Jak nauczyć psa sikać w wyznaczonym miejscu?

Naukę czystości szczenięcia warto rozpocząć od dostosowania swoich oczekiwań względem szczeniaka. Polecam zaakceptować, że w pierwszych miesiącach życia psa, sikanie i robienie kupy w domu jest czymś naturalnym, fizjologicznym, a nauka czystości jest procesem. Efekty będą pojawiały się w sposób niejednostajny, trzeba się nastawić na to, że pies jest zwierzęciem, które nie sika celowo czy na złość.

5 prostych kroków, jak nauczyć psa czystości

  1. Zaopatrz szczeniaka w podkłady higieniczne.
  2. Zaakceptuj, że szczenię sika i/lub robi kupę dużo częściej niż dorosły pies, ponieważ jego metabolizm jest dużo szybszy, robi to po każdym ważnym momencie, takim jak: zabawa, spanie, jedzenie. Traktujmy to jako stały element dnia, przerywnik aktywności małego pieska.
  3. Wyznacz w domu kilku miejsc, gdzie rozłożysz podkłady do nauki czystości. Jeśli mieszkanie jest duże, to w każdym pomieszczeniu, w którym przebywa szczenię powinieneś rozłożyć podkłady. Z czasem i wraz z uczeniem się pieska liczba „psich toalet” może ulegać zmniejszeniu. Wybieraj miejsca spokojne, unikaj miejsc, w których często się przechodzi – muszą być one łatwo dostępne dla szczenięcia. Unikaj kumulacji, tzn. nie kładź maty przy miskach z wodą oraz jedzeniem czy obok posłania psa.
  4. Oswojenie szczeniaka z matą. Pamiętaj, że podkład ma inną strukturę niż podłoga, trzeba więc przyzwyczaić maluszka do innego podłoża. Byłabym ostrożna z nagradzaniem pieska jedzeniem na macie za wejście na nią lub załatwienie się, ponieważ nagradzanie powoduje motywację do działania, a tym samym oddala od wyciszenia się i załatwiania. Jeśli chcesz oswoić szczeniaka z podkładem, warto przeprowadzić psa, naprowadzając dłonią, ewentualnie smakołykiem, przez ścieżkę ułożoną z kilku mat, aby szczeniak się z nimi oswoił. Szczeniak powinien postać chwilę na macie, by mógł ją obwąchać. Następnie możesz wyprowadzić szczeniaka z maty, łagodnie, bez presji oraz nadmiernej ekscytacji.
  5. Po każdym przebudzeniu, zabawie, jedzeniu, wprowadź rytuał, że idziesz ze szczeniakiem na matę. Pozostań wtedy z psem, zachowując spokój, nie rozbawiaj go, możesz go delikatnie głaskać, masować brzuszek, klatkę piersiową – to czas na wyciszenie. Gdy szczenię schodzi z maty możesz jej dotknąć, patrzeć na nią – tutaj działa zasada: to czym interesuje się człowiek, jest ciekawe dla szczeniaka. Do tego rytuału możesz dołożyć hasło „idziemy na matę”. Gdy szczeniak się załatwi nie szalej z radości – warto to potraktować jako fajną codzienną rutynę, uśmiech i szczere „super pies” wystarczą, zwierzę zrozumie emocje i radość przewodnika. Tu stałość, powtarzalność i spokój są bardziej wartościowe niż nagrody i smaczki. Rytuał powtarzaj tak długo, aż stanie się nawykiem psa.

UWAGA: Z mojej praktyki wynika, że popularna metoda: smaczek za sika może prowadzić do osiągniecia efektu odwrotnego od zamierzonego. Nie polecam tej metody,

Czego nie należy robić ucząc szczeniaka czystości

Nie karzemy psa za to, że załatwił się w innym miejscu niż mata. Nie krzyczymy, nie wkładamy pyszczka w odchody – jest to karygodna forma znęcania się nad psem, nie spryskujemy psa wodą, nie stosujemy działań w celu „żeby zrozumiał, że robi źle”.

Nie zmieniamy również położenia mat, staramy się zachować w tej kwestii stałość. Gdy nie mamy pewności czy umiejscowienie maty jest dobre, lepiej dołożyć dodatkowy podkład i obserwować, który jest częściej odwiedzany przez szczenię i z czasem usunąć ten, z którego pies nie korzysta.

Ile trwa nauka czystości szczeniaka?

Nauka czystości psa trwa zazwyczaj 1-2 tygodnie, czasami szybciej. Im spokojniejsze środowisko ma szczeniak, tym czas nauki się skraca.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

W nauce czystości na dworze, podobnie, jak w domu na macie kluczowa jest stałość i powtarzalność oraz spokój. Po każdej aktywności psa, spaniu oraz jedzeniu, zabierz psa na trawnik, na którym nikt nie przeszkadza i nic psa nie rozprasza. Wybieraj krótkie trasy – ok. 50–200 m., idź powoli, wracaj z psem po swoich śladach, to może ułatwić psu załatwienie się. Unikaj dalekich i bardzo ekscytujących spacerów – długość i intensywność przechadzek stopniowo zwiększaj, jeśli pies zaczyna coraz częściej załatwiać się na spacerze. Jeśli pies się nie załatwi, po powrocie wprowadź go na matę. Z czasem liczba sikań i kupek na podkładzie będzie zastępowana „przypadkami” sikań i kupek na dworze. Na początku liczbę spacerów dopasowuj do codziennych sytuacji, bywa ona nieregularna, z czasem wyznacz stałe pory wyjść, adekwatne do potrzeb psa.

W nauce czystości psa na dworze sprzęt ma znaczenie – do nauki załatwiania się na dworze wybieraj zwykłą smycz, staraj się trzymać ją zawsze luźno, tak by była wygięta w literkę „u”. Wciąż napięta smycz typu „Flexi”, która posiada charakterystyczny dźwięk blokowania mechanizmu, może zniechęcać szczenięta do korzystania z trawnika.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?

Aby nie było niedomówienia, warto zaznaczyć, że z behawioralnego punktu widzenia nie da się czegokolwiek oduczyć, można natomiast wykonać analizę behawioralną, określającą m.in. przyczynę zachowania i na jej podstawie wprowadzić zamiany, mające na celu spełnienie wszelkich potrzeb psa, a następnie wprowadzić nowe nawyki i umiejętności, które zastąpią wcześniejsze przyzwyczajenia zwierzęcia.

Zanim jednak wprowadzimy terapię behawioralną, robimy pełną diagnostykę weterynaryjną w celu wykluczenia przyczyn zdrowotnych, jeśli takie występują, należy wyleczyć psa i/lub zmienić dietę. Jeśli nie ma przyczyn chorobowych, trzeba znaleźć behawioralną przyczynę, że pies sika w domu.

Problem sikania psa po domu pojawia się u psów reaktywnych lub bardzo niepewnych siebie, lękliwych lub tych, które mają do dyspozycji ogródek, na który są wypuszczane np. przez taras i nigdy wcześniej nie były uczone wychodzenia na regularne spacery z przewodnikiem.

Psy załatwiają się wtedy, gdy czują, że im nic nie grozi, gdy znajdą chwilę na chociaż krótkie wyciszenie. Warto więc unikać silnych ekscytacji, pracować nad podniesieniem poczucia pewności siebie psa np. w pracy węchowej prowadzonej przez wykwalifikowanego trenera. Bardzo ważne jest ustalenie stałych pór wychodzenia na dwór, spacer natomiast powinien odbywać się stałą, spokojną trasą. Warto ćwiczyć z psem spontaniczny kontakt wzrokowy z przewodnikiem, podążanie za człowiekiem, podchodzenie do niego, węszenie, wspólne odprężanie i tzw. nic nierobienie na spacerze. Podczas spaceru stosuj zwykłą, nierozwijającą się smycz lub linkę treningową. Nie stosuj kolczatek ani dławików. Nie krzycz i nie karz psa, gdy załatwi się w domu.

Do tego, aby pies się nauczył, że załatwianie się poza domem jest bezpieczne i komfortowe potrzebny jest człowiek, który wyjdzie z psem na spacer i da mu wsparcie.  Ważne jest również umiejętne zarządzanie przestrzenią oraz aktywnością psa, szanując jego potrzeby, nie zapominaj o czytelnej komunikacji, nawet jeśli jest to przydomowy ogródek.

mgr Katarzyna Wawryniuk

Etolog, behawiorysta, instruktor szkolenia zwierząt. Doktorantka w Instytucie Biologii, Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Uniwersytetu Szczecińskiego. Na co dzień łączy praktyką behawiorysty i trenera w EduAnimalis – Centrum Psychologii Zwierząt i Szkolenia Psów z pracą naukową związaną z doktoratem z zakresu zoologii i ekologii behawioralnej. Specjalizuje się w terapii zachowań agresywnych oraz lękowych u psów, a także doskonaleniu relacji między zwierzęciem a człowiekiem.

Chcesz poznać inne porady behawiorystów?

Summary
Jak nauczyć szczeniaka czystości  - Zoonews.pl
Article Name
Jak nauczyć szczeniaka czystości - Zoonews.pl
Description
Nauka czystości szczeniaka, to jedno z pierwszych poważnych zadań przed którym musi stanąć opiekun. Ile trwa nauka czystości szczeniaka? Jak uczyć psa czystości? Tego dowiesz się z artykułu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1207

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x