Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czkawka u psa – czy czkawka u psa jest niebezpieczna?

Czkawka u psa

pixabay.com/images/id-2753369/

Spis treści

Czkawka to odruch fizjologiczny, który wynika z niekontrolowanych skurczów przepony i mięśni międzyżebrowych. Dla człowieka czkawka to nic niezwykłego. Czy podobnie należy podchodzić do sprawy, gdy czkawka pojawi się u psa? Co może być jej przyczyną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest czkawka?

Czkawka jest wynikiem niekontrolowanych skurczów przepony i mięśni międzyżebrowych, często aktywowanych przez podrażnienie żołądka. Przepona, będąca mięśniem oddzielającym jamę brzuszną od klatki piersiowej, porusza się nieregularnie pod wpływem podrażnienia nerwu przeponowego, co jest główną przyczyną występowania czkawki. W trakcie czkawki dochodzi do charakterystycznego zjawiska, jakim jest zamknięcie krtani, co skutkuje przerywanym przepływem powietrza do płuc i wytwarzaniem dźwięku „czknięcia”.

Czkawka jest zazwyczaj niegroźnym objawem i stanowi bezwarunkową reakcję organizmu na różne czynniki drażniące.

Czy pies miewa czkawki?

Tak, psy miewają czkawkę, a przebiega ona identycznie jak u człowieka. Czkawkę można zaobserwować, gdy klatka piersiowa psa podskakuje. Widoczny jest też mimowolny skurcz przepony, szczególnie u zwierząt z krótką szatą. Przy rozkurczu przepony pies wydycha powietrze. Podczas czkawki pies nie może szczekać. Skurcze są krótkie, regularne i nie powinny trwać dłużej niż kilka minut.

Co ciekawe, czkawka u szczeniaka jest zdecydowanie częstsza niż u dorosłego psa, ale nie to oznacza, że u psów dorosłych się nie pojawia. Częsta czkawka u dorosłego psa może być sygnałem ostrzegawczym i lepiej skonsultować ją z lekarzem weterynarii. 

Od czego psy dostają czkawki?

Nie ma jednej przyczyny, dla której psy czkają. Powodów może być kilka, zaczynając od alergenów pokarmowych, przez schorzenia jamy brzusznej, a kończąc na zakrztuszeniu się pokarmem.

Czkawka przez robaki? Zastosuj InPar

Reklama

Tabletki na robaki dla psów

Więcej o tabletkach InPar na stronie: InPar odrobaczające tabletki dla psów

Czkawka po jedzeniu

Czkawka występująca u psów po jedzeniu jest głównym powodem mimowolnych skurczów przepony. Problem ten najczęściej dotyka szczeniaków, które mają małe żołądki, które szybko się napełniają. Zjawisko to obserwuje się również u zwierząt cierpiących na niedożywienie, które z ogromnym apetytem zabierają się za jedzenie, co może skutkować albo czkawką, albo wymiotami. Pożeranie pokarmu w pośpiechu prowadzi do połykania zbyt dużych ilości powietrza, co naciska na przeponę i wywołuje czkawkę. Kolejną przyczyną tego stanu może być nieodpowiednia dieta, czyli alergia na niektóre składniki pokarmowe, takie jak zboża, warzywa strączkowe lub białko pochodzenia zwierzęcego.Początek formularza

Czkawka z emocji

Czkawka u psów może być również spowodowana stresem. Jest to intensywne uczucie, które potrafi dotknąć psa nawet podczas snu. Nocna czkawka może obudzić psa, ale jeśli nie zaobserwujesz innych niepokojących objawów, takich jak świszczący oddech czy zmiana koloru dziąseł, to zwykle nie ma się czym martwić.

Ciekawostką jest, że czkawka u psa może wystąpić również w sytuacjach wywołujących pozytywne emocje, na przykład szczęście związane z powrotem właściciela do domu. Zbyt duża ekscytacja może nawet doprowadzić do omdlenia psa, dlatego nie zaleca się zachęcania do nadmiernego pobudzenia, niezależnie od tego, czy ma ono pozytywny, czy negatywny charakter.

Czkawka u psa a robaki

Czkawka u psa może być wywoływana przez silne zarobaczenia. Pasożyty najprawdopodobniej drażnią ściany przewodu pokarmowego, a poprzez pobrane powietrze wraz z wdechem przemieszczają się. Uaktywniona przepona i mięśnie międzyżebrowe mają za zadanie ochronić płuca przed dostaniem się tam niepożądanych ciał obcych (w tym przypadku robaków), a w konsekwencji zakrztuszenia się czy uduszenia.

Czkawka a zmiana temperatury

Również nagła zmiana temperatury może powodować czkawkę. Podanie psu zbyt chłodnej lub bardzo ciepłej wody (pokarmu również) może wywołać czkawkę. To samo dotyczy temperatury otoczenia, w której przebywa zwierzę. Taki stan może przyczynić się do przeziębienia lub wyziębienia organizmu.

Chroń swojego psa przed robakami

Reklama

Tabletki na robaki dla psów

Więcej o tabletkach InPar na stronie: InPar odrobaczające tabletki dla psów

Czy czkawka jest niebezpieczna dla psa?

Czkawka która trwa kilka minut, nie jest niebezpieczna dla psa. Czkawka trwająca zbyt długo, często nawracająca lub taka, która objawia się dodatkowymi niepokojącymi dźwiękami, tj. dusznościami, bezdechem, świszczącym oddechem jest już powodem do obaw.

Powracająca czkawka u psów starszych może świadczyć o schorzeniach klatki piersiowej, zapaleniu opon mózgowych, trzustki, mocznicy czy refluksie. Czkający pies może też cierpieć na niewydolność oddechową, którą poprzedza zapalenie płuc lub astma. Czkawka, której towarzyszą wymioty, kaszel lub zsiniałe dziąsła powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Co zrobić gdy pies ma czkawkę?

W przypadku czkawki występującej po szybkim jedzeniu warto zainwestować w miski spowalniające jedzenie lub podawać psu karmy suche w macie węchowej. Pies powinien mieć stały dostęp do wody bez względu na rodzaj podawanego pokarmu, a karma temperaturę pokojową. Jeśli zmieniasz psu karmę i wraz ze zmianą pojawi się czkawka, wtedy należy zweryfikować skład nowej karmy z poprzednio podawaną. Być może chodzi tylko o jakiś składnik podrażniający żołądek.

Powracająca czkawka u szczeniaka powinna minąć wraz z dojrzewaniem organizmu i raczej nie wymaga zwalczania. By pomóc psu, można zachęcić go do napicia się wody lub jeśli masz pewność, że pies się nie zakrztusił to podać gryzak. Gryzienie aktywuje ślinianki, a nadmiar śliny zmusi psa do częstszego przełykania, wspomagając szybsze uporanie się z czkawką. Gryzak zadziała także odstresowująco na psa.

W przypadku silnych emocji nie należy ich u psa podtrzymywać. Przywitanie w progu drzwi wcale nie musi kończyć się czkawką u psa. Opiekun powinien wejść do domu i przeciągnąć chwile przywitania do momentu, aż pies się wyciszy. To samo tyczy się wyciszenia po intensywnej zabawie z psem. Pies powinien po zabawie czy treningu odpocząć minimum 60 minut.

By uniknąć czkawki na skutek robaków u psa warto badać systematycznie kał psa na ich obecność bądź odrobaczać psa raz na trzy miesiące, pamiętając dodatkowo o ochronie przeciw pasożytom zewnętrznym, które mogą prowadzić do zarobaczenia.

Domowe sposoby na czkawkę u psa

Metody stosowane u ludzi nie są skuteczne na czkawkę u psa. Straszenie psa, zatykanie nosa czy podanie kostki cukru nie pomoże i może wywołać dodatkowy stres, czy problemy zdrowotne. Najlepszym domowym sposobem na czkawkę jest zachęcenie psa do napicia się wody, zapewnienie spokoju oraz zwyczajne przeczekanie.

Podsumowanie

Czkawka u psa nie jest niczym niezwykłym, to naturalny odruch obronny wykształcony w procesie ewolucji. Jeśli jednak masz podejrzenia, że czkawka nie przebiega w normalny sposób, podejrzewasz chorobę lub dostrzegasz inne dolegliwości, które jej towarzyszą, natychmiast udaj się na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii.

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
CZKAWKA U PSA – co zrobić, gdy pies ma czkawkę?
Article Name
CZKAWKA U PSA – co zrobić, gdy pies ma czkawkę?
Description
Czkawka to naturalny odruch, który u ludzi jest czymś zwyczajnym. Czy tak samo powinniśmy podejść do sprawy, gdy czkawka pojawi się u psa? Sprawdźmy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x