Reklama
Reklama

Czkawka u psa – przyczyny, JAK SIĘ JEJ POZBYĆ

Facebook
Twitter
Czkawka u psa

pixabay.com/images/id-2753369/

Czkawka jest tak naturalna u psów, jak i u ludzi. Zazwyczaj nie jest niebezpieczna dla życia i zdrowia psów. Jeśli mija sama, nie ma powodów do zmartwień.

Spis treści - kliknij strzałkę

Czkawka u psa – czym jest czkawka?

Czkawka u psa to niekontrolowane skurcze przepony i mięśni międzyżebrowych wywołane podrażnieniem żołądka. W przeciwieństwie do normalnego oddychania zachodzi tu zjawisko zamknięcia krtani, wtedy powietrze napływa do płuc w sposób przerywany, co z kolei powoduje charakterystyczny dźwięk „czknięcia”.

Czkawka to niegroźny objaw bezwarunkowej odpowiedzi organizmu na czynnik drażniący i jest kontrolowana przez specjalny ośrodek w mózgu. Czkawka u szczeniaka jest zdecydowanie częstsza niż u dorosłego psa, ale nie oznacza, że u psów dorosłych się nie pojawia.

Od czego jest czkawka? Najczęstszą przyczyną czkawki jest szybkie jedzenie lub połykanie zbyt dużych kęsów przez psa. Skurcze przepony trwające kilka minut nie powinny niepokoić opiekuna, ale częsta czkawka u dorosłego psa może być sygnałem ostrzegawczym i lepiej ją skonsultować z lekarzem. 

Skąd się bierze czkawka u psa?

Nie ma jednej przyczyny powstawania czkawki u psa. Powodów może być kilka, zaczynając od alergenów pokarmowych, przez schorzenia jamy brzusznej, a kończąc na zakrztuszeniu się przez psa połkniętym ciałem obcym. Dorosły pies nie powinien czkać częściej niż raz w miesiącu.

Czkawka przez robaki? Zastosuj InPar

Reklama

Tabletki na robaki dla psów

Więcej o tabletkach InPar na stronie: InPar odrobaczające tabletki dla psów

Czkawka u psa po jedzeniu

Czkawka u psa po jedzeniu to główna przyczyna mimowolnych skurczów przepony. Jak już wspomniano czkawka po jedzeniu dotyczy najczęściej szczeniąt, u których żołądek jest mały i szybko się wypełnia. Czkawka jest też częsta u zwierząt niedożywionych, które wręcz rzucają się na miskę z jedzeniem, a wypchany żołądek reaguje albo czkawką albo wymiotami. Łapczywe pochłanianie pokarmu powoduje łapanie nadmiernych ilości powietrza, które uciskają przeponę, wywołując odruch czkawki. Inną przyczyną czkawki po jedzeniu jest nieprawidłowa dieta, a dokładnie uczulenie na składniki zawarte w pokarmie (np. zboża, warzywa strączkowe czy białko zwierzęce).

Czkawka u psa ze stresu

Stres u psa także może wywołać czkawkę. Stres jest silną emocją, która może dopaść psa także we śnie. Czkawka w nocy z pewnością wybudzi psa i jeśli nie dostrzega się żadnych innych dodatkowych objawów np. świszczącego oddechu czy zasinienia dziąseł, to powinna minąć samoczynnie.

Czkawka u psa z ekscytacji

Psia czkawka pojawia się także w wyniku doznawania przyjemnych emocji, takich jak radość, wywołana powrotem ukochanego opiekuna do domu. Pies z ekscytacji może nawet zemdleć, dlatego nie poleca się podtrzymywać takiego stanu pobudzenia czy to pozytywnego, czy negatywnego. 

Czkawka u psa a zmiana temperatury

Czkawka u psa jest związana również z nagłą zmianą temperatury. Podanie psu zbyt chłodnej lub bardzo ciepłej wody (pokarmu również) może wywołać czkawkę. Taka sama sytuacja dotyczy temperatury otoczenia, w której przebywa zwierzę. Taki stan może przyczynić się do przeziębienia lub wyziębienia organizmu. Nie pozwalaj, aby pies wędrował między klimatyzowanym pokojem, a gorącym tarasem.

Czkawka u psa a pasożyty

Czkawka u psa może być wywoływana przez silne zarobaczenia. Pasożyty najprawdopodobniej drażnią ściany przewodu pokarmowego, a poprzez pobrane powietrze wraz z wdechem przemieszczają się. Uaktywniona przepona i mięśnie międzyżebrowe mają za zadanie ochronić płuca przed dostaniem się tam niepożądanych ciał obcych (w tym przypadku pasożytów), a w konsekwencji zakrztuszenia się czy uduszenia się.

Ochrona Twojego psa przed robakami

Reklama

Tabletki na robaki dla psów

Więcej o tabletkach InPar na stronie: InPar odrobaczające tabletki dla psów

Psia czkawka – jak ją rozpoznać?

Czkawka u psa przebiega identycznie jak u człowieka. Czkawkę można zaobserwować, gdy klatka piersiowa psa podskakuje. Widoczny jest też mimowolny skurcz przepony, szczególnie widoczny u zwierząt z krótką szatą. Przy rozkurczu przepony pies wydycha powietrze. Podczas czkawki pies nie może szczekać. Skurcze są krótkie, regularne i nie powinny trwać dłużej niż kilka minut.

Czkawka u szczeniaka

Częste czkawki u psa zwłaszcza młodego nie powinny dziwić. Pojawiają się one w wyniku niedojrzałości organizmu i mijają wraz z jego dojrzewaniem. Ciągła czkawka u szczeniaka tzn. powtarzająca się nawet kilkanaście razy na dobę jest zjawiskiem normalnym, jeśli poza czkaniem nie ma innych objawów.  Czkawka u szczeniaka powinna  przestać się pojawiać po około 12. Miesiącach życia psa.

Czkawka u psa – czy jest niebezpieczna?

Czkawka u psa, która trwa kilka minut, nie jest niebezpieczna, bo mija samoczynnie. Czkawka trwająca zbyt długo, często nawracająca lub taka, która objawia się dodatkowymi niepokojącymi dźwiękami, tj. dusznościami, bezdechem, świszczącym oddechem jest już powodem do obaw. Powracająca czkawka u psów starszych może świadczyć o schorzeniach klatki piersiowej, zapaleniu opon mózgowych, trzustki, mocznicy czy refluksie. Czkający pies może też cierpieć na niewydolność oddechową, którą poprzedza zapalenie płuc lub astma. Czkawka, której towarzyszą wymioty, kaszel lub zsiniałe dziąsła powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Jak zwalczyć czkawkę u psa?

Jak zwalczyć czkawkę u psa? Trzeba wyeliminować jej przyczynę. W przypadku czkawki występującej po szybkim jedzeniu warto zainwestować w miski spowalniające jedzenie lub podawać psu karmy suche w macie węchowej. Pies powinien mieć stały dostęp do wody bez względu na rodzaj podawanego pokarmu, a serwowana karma temperaturę pokojową. Jeśli zmieniasz psu karmę i wraz ze zmianą pojawia się czkawka, wtedy należy zweryfikować skład nowej karmy z poprzednio podawaną. Być może chodzi tylko o jakiś składnik podrażniający żołądek. Monobiałkowa karma również może pomóc pozbyć się problemu czkawki po jedzeniu. Czkawki można uniknąć, podając psu mniejsze porcje. Męcząca czkawka szczeniaka powinna minąć wraz z dojrzewaniem organizmu i raczej nie wymaga zwalczania. By pomóc psu, można zachęcić go do napicia się wody lub jeśli masz pewność, że pies się nie zakrztusił to podać gryzak. Gryzienie aktywuje ślinianki, a nadmiar śliny zmusi psa do częstszego przełykania, wspomagając szybsze uporanie się z czkawką. Gryzak zadziała także odstresowująco na psa. W przypadku silnych emocji nie należy ich u psa podtrzymywać. Przywitanie w progu drzwi wcale nie musi kończyć się czkawką u psa. Opiekun powinien wejść do domu i przeciągnąć chwile przywitania do momentu, aż pies się wyciszy. To samo tyczy się wyciszenia po intensywnej zabawie z psem. Pies powinien po zabawie czy treningu odpocząć minimum 60 minut. W tym czasie nie podawaj psu jedzenia. Dla psów nadpobudliwych poleca się konsultacje z behawiorystą lub psim psychologiem.

Czkawka u psa – czy domowe sposoby pomogą?

Metody stosowane u ludzi nie są skuteczne. Straszenie psa, zatykanie nosa czy podanie kostki cukru nie pomoże i może wywołać dodatkowy stres, czy problemy zdrowotne. Najlepszym domowym sposobem na czkawkę u psa jest zachęcenie zwierzęcia do napicia się wody, zapewnienie spokoju oraz zwyczajne przeczekanie.

Czkawka u psa – podsumowanie

Czkawka u psa nie jest niczym niezwykłym, to naturalny odruch obronny wykształcony w procesie ewolucji. Jeśli jednak masz podejrzenia, że czkawka nie przebiega w normalny sposób, podejrzewasz chorobę lub dostrzegasz inne dolegliwości, które jej towarzyszą, natychmiast udaj się na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii.

Redakcja 

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Czkawka u psa – przyczyny, JAK SIĘ JEJ POZBYĆ | Zoonews.pl
Article Name
Czkawka u psa – przyczyny, JAK SIĘ JEJ POZBYĆ | Zoonews.pl
Description
Czkawka jest tak naturalna u psów, jak i u ludzi. Zazwyczaj nie jest niebezpieczna dla życia i zdrowia psów. Jeśli mija sama, nie ma powodów do zmartwień.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1146

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x