Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CIĄŻA U PSA – ile trwa i jak przebiega?

CIĄŻA U PSA

Obraz autorstwa master1305 na Freepik

Spis treści

Twój pies jest w ciąży lub planujesz założyć hodowlę i szukasz informacji na temat ciąży u psa? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy psy osiągają dojrzałość płciową, jak zmienia się zachowanie suczki w ciąży oraz jak opiekować się ciężarną, a także, jak przebiega sam poród. Jesteśmy pewni, że przedstawione informację będą pomocne. Owocnej lektury!

Dojrzałość płciowa psa

Suczka, w zależności od wielkości rasy, osiąga dojrzałość płciową między 7. a 24. miesiącem życia. Pierwsza ruja u psów ras małych i miniaturowych może pojawić się między 7. a 12. miesiącem życia, z kolei u psów dużych i olbrzymich może mieć miejsce między 12. a 24. miesiącem życia.

Ruja, zwana cieczką, trwa 3 tygodnie i pojawia się co pół roku. Warto jednak uszczegółowić, że częstotliwość zależy również od wielkości rasy – u psów ras dużych ruja może wystąpić tylko raz w roku, podczas gdy u ras małych i miniaturowych może wystąpić dwa, a nawet trzy razy w roku.

Objawem rui u psa jest nabrzmiały srom, a następnie krwawienie. Krwawienie trwa około 7 dni, a jego intensywność może być mniejsza lub większa. Wyciek zmienia swą barwę w czasie trwania cieczki, by w ostatnim – trzecim tygodniu z barwy słomkowej ostatecznie zaniknąć. W czasie cieczki suka zmienia swoje zachowanie, stając się bardziej przyjazna lub płochliwa, może też częściej znaczyć teren moczem. Szczyt płodności u suki przypada miedzy 10. a 14. dniem cieczki. Jeśli opiekun nie chce doprowadzić do niechcianej ciąży u psa, sukę należy wyprowadzać na spacery wyłącznie na smyczy i chronić przed napastliwymi psami.

Ile trwa ciąża u psa?

Ciąża u psa trwa średnio 63 dni i dzieli się na trymestry po 21 dni.

Objawy ciąży u psa

W pierwszych dwóch tygodniach nie da się zbyt wiele zaobserwować u ciężarnej suki, gdyż zmiany hormonalne toczą się wewnątrz organizmu. W połowie pierwszego miesiąca ciąży u psa dochodzi do zagnieżdżenia się zarodków. Dopiero w trzecim tygodniu dostrzec można zmiany w zachowaniu zwierzęcia i pierwsze fizyczne objawy ciąży u psa.

Sprawdź hipoalergiczną karmę dla szczeniąt i młodych psów

Reklama

Brit Care Hypoallergenic Puppy Lamb

Zmiany w zachowaniu

W trzecim tygodniu od zapłodnienia suka staje się bardziej drażliwa i mogą pojawić się u niej wymioty. W piątym tygodniu apetyt suki zmniejsza się lub całkowicie zanika. W ósmym tygodniu wzrasta niepokój, suka częściej oddaje mocz, gdyż powiększająca się macica uciska pęcherz. Poza tym suczka zaczyna wić gniazdo, może stawać się niespokojna. W dziewiątym tygodniu przyszła matka wycisza się przed porodem, unikając kontaktu, nie przyjmuje też pokarmu.

Zmiany fizyczne

Pierwsze objawy ciąży u psa opiekun zauważy dopiero w czwartym tygodniu od zapłodnienia. Brzuch suki zacznie się zaokrąglać, a sutki grubieć i ciemnieć. Z każdym kolejnym tygodniem suczka zacznie mieć problemy z poruszaniem, stanie się ociężała i zdecydowanie nie należy jej wtedy zachęcać do wysiłku fizycznego. W czwartym tygodniu gruczoły mlekowe mogą być opuchnięte, a ze sromu zacznie wydzielać się rzadka, czysta wydzielina. W piątym tygodniu ilość płynu owodniowego się zwiększa, brzuch nabiera krągłości. W siódmym tygodniu ciąży suka traci sierść z brzucha. W ósmym tygodniu srom się powiększa, a gruczoły mlekowe rozpoczynają produkcję siary.

Opieka nad ciężarną suką

Okres rozrodu powinien być tratowany jako pojęcie szersze, obejmujące czas od przygotowania do krycia, krycie, ciążę u psa i laktację. To właśnie żywienie i odpowiednia opieka odgrywa bardzo ważną rolę, wpływając na płodność suk i samców, plenność i przeżywalność szczeniąt.

Suczka ze szczeniakami

pixabay.com/illustrations/retriever-dog-puppy-canine-garden-8192629/

Potrzeby żywieniowe

W ciągu pierwszych 3-4. tygodni od zapłodnienia zapotrzebowanie żywieniowe ciężarnej suki nie zmienia się i może być ona karmiona w taki sam sposób, jak dotychczas. Od szóstego tygodnia ciąży u psa rozpoczyna się intensywny wzrost płodów i zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne suki, dlatego już w piątym tygodniu powinno się stosować dietę o zwiększonej zawartości energii, a posiłki podawać 3 razy dziennie. Celem tego jest zapobieganie utraty masy suki tuż przed porodem, kiedy apetyt spada lub znika całkowicie. Woda musi być dostępna bez limitu, gdyż ma ona swój udział w wytwarzaniu mleka.

Wizyty u weterynarza

Psy przygotowywane do rozrodu powinny być zdrowe, odrobaczone, zaszczepione i mieć optymalną kondycję. Już po trzecim tygodniu ciąży u suki można wykonać badanie USG, aby potwierdzić żywotność płodów. W połowie drugiego miesiąca ciąży  warto wykonać badania krwi i na podstawie wyników uzupełnić suplementację. Od 45. dnia można wykonać badanie RTG podczas, którego oceniony zostanie stan rozwojowy szczeniąt i dokładna liczebność miotu.

Dieta i suplementacja

Od piątego tygodnia ciąży zwiększa się zapotrzebowanie suki na białko, dlatego od tej chwili suka powinna przyjmować 50-56 g/1000 kcal. Białko sprzyja wzrostowi żywotności noworodków i zmniejsza ich śmiertelność, dlatego powinno być ono wysoko strawne, na poziomie 80%. Ilość węglowodanów w diecie ciężarnej suki powinna wynosić co najmniej 23% suchej masy. Energia z węglowodanów powinna stanowić 23,5 g/1000 kcal. W czasie ciąży wzrasta również zapotrzebowanie na tłuszcz. Minimalna zalecana zawartość tłuszczu w pokarmie dla suki ciężarnej wynosi 21,25 g/1000 kcal. Im więcej płodów nosi suka, tym bogatsze w tłuszcze powinno być pożywienie. Suplementacji wymaga żelazo, cynk, wapń, fosfor, witamina A, E, B1 i B12.

Sprawdź hipoalergiczną karmę dla szczeniąt i młodych psów

Reklama

Brit Care Hypoallergenic Puppy Lamb

Jak przebiega poród u psa?

Poród psa zaczyna się w chwili, gdy suka staje się niespokojna, ciężko dyszy i stale się przemieszcza. Spada także temperatura jej ciała, z 38-39 do 37 st. C. Nadpobudliwość suki może trwać nawet 8 godzin. W czasie całej aktywności pies może szarpać i mościć posłanie, częściej też oddaje mocz i kał. Gdy w końcu dochodzi do pierwszych skurczy brzucha, opiekun zauważy, że suczka na przemian się kładzie i wstaje oraz wylizuje okolice sromu. Od chwili rozpoczęcia się skurczy mija od 20. do 60. minut i rodzi się pierwsze szczenię. Suka wylizuje szczenię z błony i przegryza pępowinę. Nowo narodzone szczenię powinno odpowiedzieć na matczyny dotyk popiskiwaniem. Przy porodzie wystarczy obecność jednej osoby, aby w razie komplikacji porodowych mogła ona pomóc. Jeśli opiekun nie czuje się na siłach, by pomóc psu przy porodzie lepiej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Przygotowanie do porodu

Najważniejszą czynnością przed porodem jest przygotowanie dla suki gniazda, w którym będzie mogła urodzić. Warto poczynić odpowiednie przygotowania już w siódmym tygodniu ciąży. Gniazdo powinno być na tyle duże, by suka mogła się w nim swobodnie obracać i układać na boku. Kojec porodowy powinien znajdować się w cichym i spokojnym miejscu. Miejsce to ma się ciężarnej kojarzyć pozytywnie, dlatego opiekun suki może przenieść do kojca jej dotychczasowe posłanie, aby zachęcić ją do spania w nowym miejscu. Na czas porodu opiekun powinien mieć w pogotowiu czyste, dość szorstkie ręczniki przeznaczone dla szczeniąt, podkłady higieniczne, miskę z wodą do szybkiego umycia rąk oraz mocną nić wraz ze skalpelem.

Pierwsze dni po porodzie

W pierwszych dwóch tygodniach po porodzie szczenięta powinny spędzać czas na spaniu i ssaniu mleka. Karmiącą sukę należy wyprowadzać na spacery 3-4 razy dziennie, aby mogła załatwić potrzeby fizjologiczne. Suka po oszczenieniu się w ciągu 2-3. tygodni wymaga absolutnego spokoju. W czasie nieobecności matki szczeniąt w domu należy wymieniać posłanie w kojcu, gdyż przez trzy najbliższe tygodnie drogi rodne będą się jeszcze oczyszczać z resztek łożyska.

Kiedy zwrócić się po pomoc do weterynarza?

Komplikacje porodowe mogą się zdarzyć i trzeba być na nie przygotowanym. Jak odebrać poród u psa? Opiekun powinien najpierw umyć ręce, zanim pomoże wydostać się szczenięciu na świat. Wszystkie czynność pomocowe należy wykonywać ostrożnie i delikatnie. Po wydostaniu się malucha z dróg rodnych należy ściągnąć błonkę z pyska i nozdrzy malucha. Następnie trzeba przytrzymać szczenię głowa w dół i usunąć zalegający w pysku śluz. Kolejnym krokiem jest energiczne pocieranie pieska przygotowanym ręcznikiem, czynność wykonuje się do czasu, aż usłyszysz piszczenie i oddech. Szczenię należy ułożyć obok matki, najlepiej w pobliżu sutków. Jeżeli w ciągu 20 minut suka nie przegryzie pępowiny, należy ją przewiązać nicią, przeciąć oraz usunąć łożysko, a następnie jak najszybciej z powrotem ułożyć malca przy matce.

FAQ dotyczące ciąży u psa

Kiedy wezwać pomoc do ciężarnej suki?

Jeżeli opiekun zaobserwuje skurcze porodowe, suka się napina, lecz nie rodzi i trwa to ponad 30 minut, jest to czas na wezwanie pomocy lekarza weterynarii. Zbyt długo trwający przebieg porodu u psa jest powodem do interwencji lekarza.

Źródła

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszcewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. EDRA, Wrocław 2019.

G. Meadows, E.Flint, Poradnik opiekuna Pies, wyd. RM, Warszawa 2012.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne porady dla opiekunów psów

Summary
CIĄŻA U PSA – ile trwa i jak przebiega? | Zoonews.pl
Article Name
CIĄŻA U PSA – ile trwa i jak przebiega? | Zoonews.pl
Description
Ciąża u psa to naturalny stan fizjologiczny, który powinien być zaplanowany. Oto przewodnik na temat ciąży u psa od pierwszych objawów po opiekę poporodową.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x