Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak obcinać psu pazury – czym i jak często

Facebook
Twitter
Jak obcinać psu pazury – czym i jak często

Psie pazury należy skracać systematycznie. Zaniedbanie może spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym kulawizny i problemy ze stawami. Jakich narzędzi użyć?

Spis treści

Naturalne ścieranie pazurów u psa

Pazury u psa rosną podobnie, jak paznokcie u ludzi. Psy ścierają swoje pazury, biegając po twardych podłożach. Niestety w większości przypadków psy nie ścierają pazurów wystarczająco – przebywając w domu nie mają do tego warunków, spacery na smyczy również nie sprzyjają skracaniu psich pazurów. Właśnie z tego powodu warto przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych już od szczenięcia.

Po co obcinać psu pazury?

Przerośnięte pazury u psa mogą mieć negatywny wpływ na jego stan zdrowia:

  • Przerośnięte pazury zaczynają się wywijać, co może doprowadzić do wbijania się ich w ciało o pojawienia się ran, zapaleń i ropni
  • Zbyt długie pazury uniemożliwiają psu utrzymanie prawidłowej postawy, co może mieć wpływ na obciążanie stawów, prowadząc do ich zwyrodnień, a nawet uszkodzenia kości palców i kulawizny
  • Zbyt długie pazury mogą zacząć pękać, sprawiając psu ból

Zbyt długie pazury – konsekwencje

Przerośnięte pazury nie tylko uniemożliwiają psu utrzymanie prawidłowej postawy. Istnieje poważne ryzyko, że w czasie zabawy pies zahaczy pazur i go wyrwie. Dotyczy to często piątych tzw. wilczych pazurów, które nigdy nie dotykają o podłoże.

Kiedy obcinać pazury u psa?

Jeżeli podczas codziennej pielęgnacji widzisz, że pazury zaczynają się wywijać jest to znak, że czas przyciąć pazury. Jeżeli pies chodzi po podłodze, a Ty słyszysz stukot psich pazurów, to również powinien być sygnał, by skrócić psu pazury.

Jak często obcinać psu pazury?

Częstotliwość obcinania pazurów u psów zależna jest od indywidualnych cech osobniczych każdego psa. Nie ma jednej trafnej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze jest wykonywanie systematycznych przeglądów uszu, zębów i pazurów.

Budowa psiego pazura

Przed przystąpieniem do skracania psich pazurów warto poznać budowę pazurów, by podczas ich przycinania nie sprawić psu bólu.

Zewnętrzna część pazurów pokryta jest płytką rogową. U dołu pazura znajduje się wąska jasna tkanka zwana podeszwą. We wnętrzu pazura znajduje się łożysko, w którym znajduje się ukrwiony i unerwiony rdzeń – jego nacięcie wywoła krwawienie i sprawi psu ból.

U psów o jasnych pazurach macierz jest dobrze widoczna. Sytuacja jest trudniejsza u psów z czarnymi pazurami. Rozwiązaniem może być podświetlenie czarnych pazurów silnym, punktowym światłem, by ocenić, gdzie znajduje się macierz.

Wraz ze wzrostem pazurów macierz zbliża się do krawędzi, co przy dużym zaniedbaniu w ich obcinaniu uniemożliwi prawidłową pielęgnację. W takiej sytuacji niezbędne będzie użycie pilnika, którym stopniowo, tydzień po tygodniu należy skracać płytkę rogową, co spowoduje cofnięcie się macierzy.

Czym obcinać psu pazury?

Do obcinania psich pazurów wykorzystać możemy kilka narzędzi, dostępnych powszechnie w sklepach zoologicznych.

  1. Pilnik do pazurów – jeśli pazury wymagają tylko delikatnych korekt, albo były zbyt długie i konieczna jest pielęgnacja, która ma prowadzić do cofnięcia się macierzy, to pilnik do psich pazurów będzie najlepszym narzędziem.
  2. Szlifierki do pazurów – są to urządzenia automatyczne, które pozwalają skrócić i wygładzić pazury. Nie każdy pies pozwoli sobie jednak na zastosowanie takiego urządzenia.
  3. Gilotynki do pazurów – posiadają pojedyncze ostrze, pazur umieszcza się w oczku gilotyny i dokonuje skrócenia. Wadą gilotynek jest nierównomierny nacisk na pazur.
  4. Cążki do pazurów – to najbardziej klasyczne urządzenie do skracania pazurów, które daje dużą kontrolę nad pracą z pazurami.

 

Przed przystąpieniem do skracania pazurów warto zadbać o to, by narzędzie było ostre.

Warto zaopatrzyć się również w proszę do tamowania krwawienia, w przypadku nadmiernego skrócenia pazura.

Jak przyzwyczaić psa do skracania pazurów

Najważniejszą rzeczą przed przystąpieniem do obcinania pazurów jest stopniowe przyzwyczajanie psa do tego zabiegu pielęgnacyjnego. Naukę lepiej przeprowadzać z psami bardziej zmęczonymi np. po spacerze. Zaczynamy od przyzwyczajenia psa do dotykania łap. Spokojne zachowanie psa, który pozwala się trzymać za łapę należy nagrodzić smakołykiem. Proces przyzwyczajania może potrwać kilka dni.

Kolejnym etapem będzie przyzwyczajenie psa do samego narzędzia. Pozwólmy psu obwąchać urządzenie. Następnie zbliżmy je do łapy. Jeżeli pies jest spokojny nagradzamy go smakołykiem. Tutaj również proces przyzwyczajania może potrwać kilka dni.

Ostatnim etapem jest przejście do skrócenia pazurów. Po skróceniu jednego pazura warto zrobić chwilę przerwy i nagrodzić psa. Po takim pozytywnym warunkowaniu pies powinien pozwolić na przycinanie pazurów.

Jak obcinać pazury u psa?

Do obcinania pazurów najlepiej przystąpić, gdy pies jest zrelaksowany.

Obcinanie zacznij od przednich łap. Niektóre psy pozwolą położyć się na boku, inne będą preferowały obcinanie na stojąco.

  1. Pazur przycinamy od dołu do góry (od podeszwy do płytki rogowej). Urządzenie najlepiej ustawić pod kątem 45˚ do podłoża.
  2. Skracamy pazury stanowczymi, szybkimi ruchami po 2-3 mm z długości.
  3. Kończymy skracanie, gdy w przekroju pazura pojawi się macierz.
  4. Na koniec warto spiłować delikatnie pazury i nagrodzić psa smakołykiem.

Jak obcinać czarne pazury?

Czarne pazury należy obcinać według tych samych zasad, co jasne, jednak ocenę, gdzie znajduje się macierz należy wykonać za pomocą silnego podświetlenia każdego pazura punktowym światłem.

Skracanie kawałek po kawałku, do momentu, kiedy zacznie być widoczna macierz będzie również prawidłowym postępowaniem.

Obcinanie wilczego pazura

Podczas przycinania pazurów nie należy zapomnieć o piątych pazurach tzw. wilczych pazurach, które znajdują się zdecydowanie wyżej na łapie. Je również przycinany według omówionej wyżej instrukcji.

Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa - cena

Cena zabiegu skracania pazurów w salonach groomerskich i u lekarzy weterynarii może się wahać od 10 do 30 zł.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz poznać inne psie porady?

Summary
Jak obcinać psu pazury – czym i jak często - Zoonews.pl
Article Name
Jak obcinać psu pazury – czym i jak często - Zoonews.pl
Description
Psie pazury należy skracać systematycznie. Zaniedbanie może spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym kulawizny i problemy ze stawami. Jakich narzędzi użyć?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x