Reklama

Komendy dla psa – czy znasz je wszystkie?

Facebook
Twitter
Komendy dla psa – czy znasz je wszystkie?

https://pixabay.com/images/id-5191526/

Podstawowe komendy dla psa powinien znać każdy opiekun, który chce, by pomiędzy nim a psem panowała harmonia. Jak ułożyć psa za pomocą komend?

Spis treści - kliknij

Komendy dla psa – dlaczego warto je znać?

Nauka komendy dla psa jest pierwszym i niezbędnym etapem wychowania szczeniaka, która ma szereg zalet zarówno dla opiekuna, jak i psa.

Uczenie psa komend ma znaczący wpływ na budowanie relacji partnerskich między psem a opiekunem, ale również budowanie więzi emocjonalnej między wami. Skuteczne szkolenie psa sprawia, że nasz czworonożny przyjaciel jest mniej narażony na stres, wynikający z zagubienia w wyniku nieposłuszeństwa. Znajomość komend dla psa jest bardzo istotna i wpływa nie tylko na psychikę, ale i na bezpieczeństwo fizyczne zwierzęcia. Pies nauczony komend i właściwie na nie reagujący ma większe szanse uniknąć nieszczęśliwego wypadku spowodowanego samowolą.

Szkolenie psa sprawia, że jego życie wśród ludzi jest łatwiejsze, pies rozwija naturalne predyspozycje oraz może cieszyć większą swobodą. Opiekun, który zadba o wyuczenie komend stanie się szczęśliwym posiadaczem dobrze ułożonego towarzysza, z którym będziesz miał doskonały kontakt.  Nauka komend dla psa nie ma być dla was przykrym obowiązkiem, lecz formą zabawy, która ma sprawiać wam obojgu radość. Twoje nastawienie podczas treningu jest bardzo ważne. Jeśli ty jako przewodnik stada, za jakiego ma cię pies, nie jesteś szczęśliwy to i pies taki nie będzie.

Najgorszy scenariusz nieudanej nauki komend dla psa zakłada, że to on zacznie nad tobą dominować, przez co ty staniesz się sfrustrowany i negatywnie nastawiony nie tylko do początkowego szkolenie psa w domu, ale wszystkiego co się z nim wiąże tj. opanowaniem psa na smyczy, spacerami, pielęgnacją zwierzaka, czy obawą o pozostawianie psa w domu nawet na najkrótszy czas. Każdemu początkującemu opiekunowi zaleca się udanie na zajęcia psiego przedszkola, na którym zostanie zapoznany z zasadami szkolenia psa, które będzie mógł wdrażać samodzielnie w domu i podczas wspólnych aktywności poza nim.

Kliker dla psa, a uczenie psa komend

Kliker jest bardzo prostym przyrządem szkoleniowym pomocnym w nauce komend. Kliker to plastikowe, małe, lekkie pudełeczko z blaszką, która po naciśnięciu kciukiem wydaje charakterystyczne podwójne kliknięcie. Na rynku dostępne są klikery, których poziom głośności można regulować, co jest szczególnie przydatne podczas szkolenia psa na wolnym terenie i w zamkniętej, cichszej przestrzeni. Szkolenie klikerowe ma za zadanie wzmocnić prawidłowo wykonane komendy dla psa, które zawsze sygnalizuje kliknięcie i przewidywana przez dźwięk nagroda w postaci przysmaków ze słowną i fizyczną aprobatą lub wspólnej zabawy. Ze szczeniakiem lepiej sprawdzają się w początkowym etapie smakołyki, gdyż zabawa może rozproszyć małego ucznia. Ulubioną zabawę można stosować jako przerwę między kolejną sesją treningową. Zasady pracy z klikerem są bardzo proste, ale trzeba ich bezwzględnie przestrzegać, by nauka sztuczek i komend dla psa była skuteczna:

 • klikaj tylko po bezbłędnym wykonaniu przez psa komendy, sztuczki
 • natychmiast po poprawnym wykonaniu zadania i potwierdzeniu sygnałem klikera pies musi otrzymać nagrodę, nie wolno jej opóźniać
 • przypadkowe kliknięcie to twój błąd szkoleniowy, on także musi się skończyć podaniem smakołyku psu, sygnał klikera zawsze oznacza dla psa nagrodę, nie wolno tej zasady łamać

W sam raz do szkolenia - sprawdź

Reklama

Przekąski dla psa, a szkolenie psa

Tresowanie psa powinno opierać się na technice pozytywnego wzmocnienia. Zawsze kończ trening sukcesem psa, który cię cieszy. Bądź cierpliwy i pozytywnie nastawiony, aby trening nie kojarzył się psu z negatywnymi emocjami. Sukces pas to także oczekiwana przez niego nagroda, a najlepszą nagrodą za poprawnie wykonane zadanie są smakołyki, im bardziej aromatyczne, tym lepiej. Pamiętać należy, że sesje treningowe nie mogą odbywać się z pełnym żołądkiem psa. Same smakołyki trzeba odliczyć do posiłków serwowanych psu, by uniknąć przekarmienia zwierzęcia. Sucha karma, którą serwujemy psu do jedzenia, może być formą zamiennika przysmaków, ale nigdy nie będzie tak atrakcyjna i motywująca do pracy, jak ulubiony przysmak.

Wielu przyszłych opiekunów zastanawia się nad tym czy kiedykolwiek pies przestanie od nas wymagać nagrody w postaci smakołyka i jak ułożyć psa bez jedzeniowych wspomagaczy. Jest to oczywiście możliwe. Smakołyki wraz z opanowaniem komend dla psa należy zastępować innymi formami nagrody. Pies będzie szczęśliwy ze wspólnej zabawy ulubioną zabawką, porcją pieszczot czy słownej pochwały, którą połączymy z podrapaniem za uchem.

Szkolenie psa – zasady nauki komend dla psa

Sukces szkoleniowy można wzmacniać nagrodami w różnej formie, lecz do jego osiągnięcia potrzebne jest stosowanie kilku bardzo ważnych zasad:

 • stawiaj wymagania proporcjonalne do wieku psa i jego kondycji zdrowotnej, umiejętności i zdolności, stopniuj trudności (zawsze zaczynaj naukę od rzeczy najłatwiejszych tj. komenda siad oraz najważniejszych do opanowania tj. reagowania i przywoływania na imię psa)
 • zadbaj o bezpieczne otoczenie i komfort zwierzęcia (na początku trenuj w środowisku domowym, zaopatrz się odzież i akcesoria w tym dłuższa smycz treningowa, nie przemęczaj psa, dbaj o urozmaicenie sesji)
 • regularnie trenuj z psem w adekwatnych do wieku psa blokach czasowych (dla szczeniąt 10 min. dziennie, sztuczki dla psa są trudniejsze do przyswojenia i wymagają dłuższego skupienia)
 • zachowaj spokój i bądź cierpliwy, nauka wymaga czasu (nie upokarzaj psa, nie stosuj kar fizycznych i słownych, błędów najpierw poszukaj w sobie, bądź dokładny, konsekwentnie, ale łagodnie wymagaj wykonania polecenia, panuj nad tonacją swojego głosu, krzykiem niczego nie osiągniesz)
 • bądź bacznym obserwatorem i reaguj na potrzeby psa, dzięki temu lepiej go zrozumiesz i poznasz (kiedy jest zmęczony, co sprawia mu radość, kiedy jest głodny, spragniony lub coś mu dolega)
 • zawsze stosuj takie samo nazewnictwo danej komendy dla psa, zmiana nazewnictwa powoduje u psa dezorientację (mów wyraźnie, ale nie krzycz)
 • zawsze kończ sesję treningową sukcesem psa, wybierz polecenie, które twój pies zawsze wykonuje poprawnie

 

Szkolenie psa to wyraz miłości i dbałości o przyjaciela w każdy wymiarze: fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i społecznym.

Podstawowe komendy dla psa

Opanowanie podstawowych komend przez psa to bardzo ważna podwalina do prawidłowego wychowania zwierzęcia, to one uczą właściwych reakcji psa na słowa i gesty opiekuna oraz rokują pozytywnie do dalszej wspólnej pracy. Jakie są podstawowe komendy dla psa? To polecenia dla psa takie jak: komenda siad, komenda leżeć, komenda zostań, komenda do mnie i komenda zostaw, która często mylona jest z komendą  puść.

Komenda dla psa – siad

Komenda dla psa – siad

https://pixabay.com/images/id-4104685/

Komenda siad to najprostsze do opanowania polecenie. Każdy pies bez względu na wiek jest w stanie wykonać ją bez większych problemów.

 1. Włóż smakołyk do ręki, pozwól psu go powąchać. Zainteresowany pies będzie chciał go sięgnąć, gdy cofniesz dłoń.
 2. Wtedy przesuń rękę z ukrytym smakołykiem nad głowę psa, w ten sposób pies będzie wychylał głowę za ręką, by go sięgnąć
 3. Cofnięcie głowy psa wymusza także położenie zadu na podłożu
 4. Jeśli pies usiadł, możesz użyć klikera i daj mu przekąskę oraz pochwal. Jeśli nie stosujesz klikera, a pies usiadł po wykonaniu gestu twojej dłoni, połącz czynność cofania ręki z komunikatem słownym „siad”, sukces oczywiście tak samo nagrodź przekąską i pochwałą słowną.
 5. Stopniowa nie trudności w nauce komendy siad: wydłużaj czas pozostawania psa w tej pozycji, możesz też rozpraszać psa własnym zachowaniem i wprowadzać dodatkowe rozpraszacze zewnętrzne np. innego psa. Trenuj ją nie tylko stojąc naprzeciwko psa, spróbuj również zwiększać dystans od psa w czasie wykonywania komendy. Z chwilą opanowania polecenia usuń smakołyk i gest, zostawiając tylko komendę słowną, lecz zawsze pochwal psa za wykonanie zadania. Warto też wprowadzić komendę słowną zwalniającą „koniec”, która zwolni psa z przybranej pozycji.

Komenda dla psa – leżeć

Komenda leżeć to kolejne prostsze do opanowania polecenie, którego warto nauczyć psa w celu unieruchomienia go dla jego bezpieczeństwa, np. gdy sprzątamy pobite szkło lub przenosimy ciężkie przedmioty. Komenda leżeć jest równoznaczna z komendą „waruj”.

 1. Włóż smakołyk do ręki, pozwól psu go powąchać. Podobnie jak poprzednio pies będzie chciał się do niej dostać. Znając już komendę siad, przybierze tę pozycję.
 2. Wtedy połóż dłoń na podłodze, blisko łap psa, co spowoduje, że pies zmieni pozycję na leżącą lub położy łokcie na podłodze. Położenie łokci (ukłon) jest etapem nauki tej komendy i ją również trzeba nagrodzić.
 3. Otwórz dłoń i pozwól zjeść psu przekąskę, nie zapomnij o pochwale słownej. Tu także możesz użyć klikera, gdy pies się położy, kliknij i natychmiast wydaj przekąskę. Gdy położysz dłoń na podłodze, dodaj polecenie słowne „leżeć”.
 4. Zwolnij psa słowem „koniec”, dodaj gest zachęcający do wstania.
 5. Stopniuj trudność w nauce komendy leżeć: usuń przekąskę, zredukuj gest do wskazania palcem podłogi i ruchem w dół nakieruj psa do wykonania komendy, a z czasem pozostaw tylko słowne polecenie. Możesz wydłużyć czas pozostania w pozycji leżącej, zwiększając dystans i dodaj komendę słowną „zostań” z odpowiednim gestem wstrzymującym. Dodaj rozpraszacze np. cofaj się o kilka kroków i zbliżaj na przemian. Zmieniaj swoje ustawienie względem psa i ćwicz w miejscach publicznych.

Komenda dla psa – zostań

Komenda zostań to przede wszystkim trudna komenda do przyswojenia przez szczeniaka, który uwielbia być w ruchu.

 1. Wykorzystaj najpierw powtórkę komendy „leżeć”.
 2. Następnie wyciągnij dłoń przed siebie i powiedz leżącemu psu „zostań”. Jeśli używasz klikera, odkliknij właściwie wykonane zadanie i natychmiast je nagrodź.
 3. Powtórz punkt 2 i dodaj odejście na krok od psa. Jeśli pies wytrzymał 3 sekundy na miejscu, podejdź do niego, kliknij klikerem i szybko go nagrodź.
 4. Stopniuj trudność komendy zostań: ogranicz przekąski, stosując inne formy nagrody, próbuj zwiększać odległość między tobą a psem oraz długość czasu stagnacji. Urozmaić ćwiczenie komendy w innych pozycjach, tj. na stojąco i siedząco. Jeśli pies nie wykonał zadania, po prostu to zignoruj, nie klikaj i podawaj smakołyka, nigdy nie krzycz, lecz spróbujcie za chwilę jeszcze raz.

Komenda dla psa – do mnie

Komenda do mnie jest jednym z najważniejszych poleceń, jakich trzeba nauczyć psa. Do mnie to komenda przywołania mająca na celu ofiarowanie psu większej swobody. Do tego ćwiczenia potrzebujemy odpowiednio dużej przestrzeni, na początek ogród będzie idealny.

 1. Standardowo naukę rozpoczynamy od zainteresowania psa przysmakiem ukrytym w dłoni.
 2. Kolejnym krokiem jest oddalenie się od psa na kilka kroków, ale nadal pozostając w kontakcie wzrokowym, a następnie zdecydowanym tonem przywołujemy mówiąc „do mnie”. W przypadku szczeniąt można dołożyć gest rozłożenia ramion jak do uścisku, ton głosu ma być entuzjastyczny i zachęcający.
 3. Nagradzamy psa za przybiegnięcie, wydając przysmak i chwaląc psa słownie.
 4. Stopniuj trudność nauki komendy do mnie: idź z psem prosto, a następnie zmień kierunek, biegnąc lub idąc, jeśli pies się nadal oddala zawołaj go komendą słowną i przede wszystkim nie goń go! Pies potraktuje pościg za nim jak zabawę. W końcu powinien uznać, że nie warto uciekać i tracić cię z oczu. Ogranicz przekąski i stosuj inne metody pozytywnego wzmocnienia, tym bardziej, że jesteście na świeżym powietrzu. Ćwicz komendę także schodząc z widoku psa np. idąc do innego pokoju. Ćwicząc na otwartym terenie, zaopatrz się w dłuższą smycz treningową. Komendy przywołania należy uczyć jak najszybciej – od 6 tygodnia życia, by osiągnąć najlepsze efekty. Wprowadź elementy rozpraszające, angażując do treningu członka rodziny, który będzie pozorował pracę w ogrodzie, rozpraszając psa.

Komenda dla psa – zostaw

Do nauki komendy zostaw można wykorzystać dyski, które swoim dźwiękiem/hałasem informują psa o braku nagrody. Dyski to pięć metalowych kół spiętych razem. Jest to odwrotna sytuacja niż przy szkoleniu klikerowym – dźwięk kilkera informuje o nagrodzie, tu o jej braku.

 1. Przygotuj samkołyk, który położysz na podłodze lub stole w zasięgu wzroku psa.
 2. Gdy pies ruszy do przekąski, potrząśnij lub upuść na podłogę dyski, które trzymasz w dłoni i powiedz „zostaw”.
 3. Pies powinien odejść od źródła dźwięku, a ty nagrodź go smakołykiem, ale nie tym który miał zostawić. Wyciągnij inny smaczek i poczęstuj nim psa, dodaj pochwałę słowną.
 4. Stopniuj trudność nauki komendy zostaw: zwiększaj odstępy czasu między odejściem psa od smakołyku, który ma zostawić, ale także tego, który ma otrzymać. Zacznij też wycofywać nagrodę w postaci przekąski za wykonanie polecenia.

Komendy dla psa – gesty

Gesty, jakimi posługujemy się podczas nauki komend i sztuczek dla psa są łatwiejsze do zrozumienia niż same polecenia słowne niepoparte żadnym niewerbalnym komunikatem. Polecenia dla psa powinny być jasne i wyraźne, tak jak gesty im przypisane. Oczywiście można nauczyć psa rozumienia komend bez gestykulacji lub tylko opierając się na gestach, ale na początkowym etapie tresury psa powinno się je łączyć, by pies właściwie nas zrozumiał. Wraz z postępem w nauce pies będzie rozumiał zarówno informację wyłącznie słowną, jak i samodzielnie funkcjonujący gest, jednak wymaga to czasu podobnie jak cały proces szkoleniowy.

Komendy dla psa a sztuczki dla psa

Komendy dla psa są bardzo przydatne w nauce sztuczek, lecz nie do końca są tym samym co psie sztuczki. Nauka komend przeważnie związana jest z posłuszeństwem psa, a więc jego ułożeniem i ma praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Nauka sztuczek jest blisko związana z komendami, gdyż to nimi operujemy podczas nauki sztuczek. Niektóre sztuczki dla psa zupełnie nie są nacechowane użytecznością, mają jedynie sprawiać psu radość, rozwijać jego inteligencję oraz świadomość ciała. Dla psa nie ma znaczenia czy uczy się sztuczki, czy komendy, ważne jest to, że może być z tobą, sprawiać ci radość i robić coś co skupia na nim twoją całą uwagę. 

Redakcja

 

Bibliografia:

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa, Warszawa 2021

G. Meadows, E. Flint, Poradnik opiekuna PIES, Warszawa 2012

Chcesz poznać inne porady behawiorystów?

Summary
Komendy dla psa – czy znasz je wszystkie? | Zoonews.pl
Article Name
Komendy dla psa – czy znasz je wszystkie? | Zoonews.pl
Description
Podstawowe komendy dla psa powinien znać każdy opiekun, który chce, by pomiędzy nim a psem panowała harmonia. Jak ułożyć psa za pomocą komend?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1614

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x