Reklama

Kliker dla psa – jak przeprowadzić szkolenie klikerowe

Facebook
Twitter
jak przeprowadzić szkolenie klikerowe

https://unsplash.com/photos/RIyGkwus3Po

Kliker i szkolenie klikerowe, które możemy za jego pomocą przeprowadzić to podstawowe narzędzie treningowe w rękach opiekuna. Jak prawidłowo posługiwać się klikerem?

Spis treści - kliknij

Kliker dla psa – co to jest

Kliker to akcesorium szkoleniowe, które wykorzystywane jest do treningu z psem poprzez warunkowanie instrumentalne. Dźwięk klikera ma za zadanie wzmocnić prawidłowo wykonane przez psa komendy. Sygnał kliknięcia zawsze oznacza dla psa nagrodę. W konsekwencji pies uczy się, że  właściwe zachowanie przynosi mu oczekiwaną gratyfikację. Nagroda sygnalizowana przez kliker dla psa może mieć postać przekąsek, pieszczot, wspólnej zabawy z opiekunem, ale także kontaktu z innym czworonogiem czy pozwolenie na eksplorowanie otoczenia. Zawsze warto wzmacniać „nagrodę rzeczową” aprobatą słowną opiekuna.

Kliker – jak wygląda

Kliker do tresury to małe, plastikowe pudełeczko mieszczące się w dłoni, w którego wnętrzu zamontowana jest blaszaka. Blaszka ta po naciśnięciu kciukiem wydaje krótkie, ale dobrze słyszalne kliknięcie. Poziom głośności blaszki jest regulowany przez zasuwkę umieszczoną na tylnej ściance klikera. Kliker dla psa ma bardzo prostą konstrukcję, co sprawia, że jest szybki i łatwy w obsłudze.  Najczęściej kliker przybiera przyjemną dla oka formę psiej kosteczki, którą opiekun może wygodnie zawiesić na nadgarstku dzięki załączonej gumce/sprężynce.

Kliker – rodzaje klikerów

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć różne rodzaje klikerów:

 • kliker klasyczny, psia kostka z blaszką
 • kliker na guzik
 • kliker zakładany na palec
 • kliker z teleskopowym targetem
 • kliker z automatycznym podajnikiem smakołyku
 • kliker z regulowaną głośnością

Podczas szkolenia podaj psu atrakcyjną nagrodę

Reklama

Kliker dla psa – po co go stosować

Kliker stosuje się po to, by przyspieszyć tresurę i uwydatnić szczególne umiejętności czworonogów poprzez pozytywne warunkowanie. Narzędzie szkoleniowe, jakim jest kliker, można stosować w początkowym etapie prowadzenia szczeniąt (nauka posłuszeństwa, nauka imienia, załatwianie i sygnalizowanie potrzeb), do nauki psów podczas treningu sportowego (etapowe wdrażanie ćwiczeń w ramach psich sportów), a także w szkoleniu z psami pracującymi. Kliker stosuje się po to, by wspierał on proces uczenia się psa.

Szkolenie klikerowe – co to za metoda?

Szkolenie klikerowe to technika pracy ze zwierzętami opracowana na podstawie badań behawioralnych już w latach 40. XX wieku. Pierwszymi beneficjentami szkolenia klikerem nie były psy, lecz delfiny. Ssaków tych nie można było zmusić do współpracy, nie wspominając o karaniu, którego zwyczajnie nie da się stosować, by nie zaszkodzić zdrowiu delfina. Pozytywne metody są bardzo skuteczne w pracy ze zwierzętami zamieszkującymi zoo. Stosowanie ich redukuje stres podczas badań lekarskich, umożliwia podanie leków, zastrzyków bez konieczności usypania. Zwierzęta uwarunkowane na kliker wiedzą czego oczekuje od nich lekarz i poddają się zabiegom bez obaw, gdyż wiedzą, że zaraz czeka je nagroda.

Kliker – jak go uwarunkować?

Kliker trzeba psu uwarunkować. Oznacza to tylko tyle, że trzeba do niego psa przyzwyczaić. Nie chodzi tu tylko o jego dźwięk, a raczej o to, co kliknięcie dla psa oznacza. Kliker dla psa to znak przewidywanej nagrody. Uwarunkowanie jest bardzo proste i nie powinno nikomu sprawić trudności, zwłaszcza psu. Ćwiczenie warunkujące polega na klikaniu i podawaniu po każdym kliknięciu nagrody. Proste prawda? Drugim ćwiczeniem nieco bardziej urozmaiconym jest użycie klikera, gdy pies skupi na nas swój wzrok, a więc wykona drobne zadanie, za które zostanie wynagrodzony. Po tym etapie można przejść do szkolenia klikerowego, podczas którego wyraźnie wskażemy psu, za jakie zachowanie go nagradzamy.

Szkolenie klikerowe – podstawowe zasady

Jak każde narzędzie szkoleniowe także kliker ma instrukcję obsługi. Zasady jego używania są proste, ale trzeba ich bezwzględnie przestrzegać, inaczej warunkowanie nie będzie skuteczne.

 1. Do klikera trzeba psa przyzwyczaić, sam dźwięk dla psa nie znaczy zupełnie nic, jest neutralny. Kliker psu trzeba uwarunkować.
 2. Nagroda musi wystąpić bezpośrednio po sygnale klikera. Jeśli opiekun użył klikera przypadkiem, to w takiej sytuacji także należy się psu nagroda, dla psa nie ma znaczenia błąd popełniony z naszej strony.
 3. Nagroda przy szkoleniu klikerowym powinna być dla psa atrakcyjna. Najczęściej stosuje się wygodne i szybkie w podaniu przysmaki dla psa. Smakołyki treningowe powinny być małe, aby zachęcić pupila do pracy, a nie wypełnić mu żołądek. Dobrze, gdy mamy w zanadrzu kilka ich rodzajów, im bardziej pożądany przez psa, tym łatwiej będzie nam stopniować nagradzanie etapów bardziej złożonego zadania.
 4. Kliker trzeba stosować w różnych miejscach. Pies musi wiedzieć, że kliker „działa” wszędzie, gdzie przebywacie.
 5. Zanim zaczniesz stosować kliker dla psa, poćwicz refleks, by uniknąć dezorientacji psa podczas jego stosowania.
 6. Klikera nie stosujemy do przywoływania i odwoływania psa np. gdy chcesz zwrócić „kliknięciem” uwagę psa na sobie w chwili, gdy pies goni wiewiórkę. Twój pies uzna, że zrobił słusznie, biegnąc za uciekinierem i jest to zachowanie, którego od niego oczekujesz, a więc jest pozytywne i czeka go za nie nagroda. Nie rób tego!
 7. Klikerem klikamy tylko jeden raz, bezpośrednio po pożądanym zachowaniu. Nie „kikajmy” zbyt często w krótkich odstępach czasu, takie działanie wprowadza zamęt i niezrozumienie.
 8. Klikera nie używamy w niewielkiej odległości od uszu psa. Ich słuch jest bardzo wrażliwy, pies może się przestraszyć.

 

I ostatnia rada. Podczas szkolenia możliwie szybko trzeba wycofać nagrodę. Na początku treningu gratyfikacja ma naprowadzić psa na zrealizowanie zadania, ale gdy pozostanie na stałe, to pies już zawsze będzie jej oczekiwał i odmówi współpracy, jeśli jej nie otrzyma. Niestety jest to pułapka przekąsek, w którą nie powinniśmy się złapać. Należy stosować je przez pierwsze kilka prób ćwiczeń. Potem dodajmy gesty naprowadzające z pustą dłonią, aż w końcu usuńmy je całkowicie. Skuteczną metodą jest nagradzanie wybiórcze, gdy smakołyk jest poza zasięgiem wzroku psa, a nagroda podawana jest tylko czasami i o różnym poziomie atrakcyjności. Oznacza to, że raz pies dostanie go bezpośrednio od opiekuna, a innym razem otrzyma w nagrodę chwilę zabawy, a jeszcze innym razem zadowoli się krokietem suchej karmy lub znajdzie kawałek suszonego mięsa na podłodze.

Szkolenie klikerem krok po kroku

Jak tresować psa metodą klikerową? Szkolenie klikerem trzeba zacząć od uwarunkowania psa na kliker. Kolejny etap to kształtowanie, polega on na wyłącznym sygnalizowaniu psu polecenia klikerem na poszczególnych etapach jego wykonania. Oznacza to, że nie wolno nam pomagać psu gestami, to pies ma dedukować, czego oczekujemy po sygnałach klikera, które naprowadzą go do celu. Każdy etap wykonania komendy nagradzamy smakołykiem. Przykład: Chcesz nauczyć psa komendy „na miejsce”. Usiądź na legowisku psa, jeśli pies się zbliży – „kliknij”, stanie na legowisku łapą – „kliknij”, postawi drugą – „kliknij”, usiądzie na nim – „kliknij”. Pies wykonał zadanie i należy mu się nagroda. Kliker pomógł psu zrozumieć, o co nam chodzi, dzięki temu samodzielnie doszedł do rozwiązania zadania.

Zalety szkolenia klikerem

 • Kliker wydaje jasny i zawsze czytelny sygnał dla psa. Kliker ułatwia komunikację treningową.
 • Brzmienie klikera jest zawsze takie samo, może być jedynie głośniejsze lub cichsze, ale zawsze brzmi tak samo. Dźwięk jest szybki i precyzyjny.
 • Kliker nigdy się nie męczy, nie działają na niego emocje i nie cierpi na ból gardła, co wpływałoby na jakość wysyłanego sygnału i jego odbiór.
 • Kliker dla psa jest tanim i skutecznym narzędziem szkoleniowym.
 • Kliker stymuluje psa do pracy, a więc wpływa na rozwój zwierzęcia poprzez nabywanie nowych umiejętności, rozwija jego kreatywność.
 • Kliker zachęca psa także do współpracy z opiekunem, co z kolei wpływa na budowanie wzajemnych relacji poprzez wspólnie spędzony czas.
 • Kliker dla psa umożliwia pracę na odległość.
 • Kliker jest mały i lekki, można go schować i zabrać wszędzie nie martwiąc się o jego ciężar.

Wady szkolenia klikerem

 • Kliker dla psa wymaga od opiekuna refleksu i podzielności uwagi, by sprawnie operować komendą/gestem, dźwiękiem klikera i nagrodą.
 • Niewłaściwe operowanie klikerem tj. użycie go zbyt wcześnie lub za późno sprawia, że pies otrzymuje sprzeczne sygnały i ich nie rozumie.
 • Stosując kliker, opiekun musi sprawnie operować smyczą, nagrodą i klikerem niemal jednocześnie. Nieskoordynowane ruchy naszych rąk w wyniku przekładania smyczy z ręki do ręki, by poszukać przekąski czy łapanie klikera z nadgarstka mogą przestraszyć lub zniecierpliwić psa.
 • Kliker jest mały, można go łatwo zgubić.
 • Pies nadpobudliwy nie powinien pracować z klikerem, ponieważ może stać się bardziej reaktywny. To samo może dziać się w przypadku psów wrażliwych na nagłe dźwięki, tak prowadzona praca może pogłębić poczucie lęku. Kliker z oczywistych przyczyn nie sprawdzi się także u psów niesłyszących.

 

Redakcja

Przeczytaj porady behawiorystów

Summary
Kliker dla psa – jak przeprowadzić szkolenie klikerowe | Zoonews.pl
Article Name
Kliker dla psa – jak przeprowadzić szkolenie klikerowe | Zoonews.pl
Description
Kliker i szkolenie klikerowe, które możemy za jego pomocą przeprowadzić to podstawowe narzędzie treningowe w rękach opiekuna. Jak prawidłowo posługiwać się klikerem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 795

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x