Reklama
Reklama

Małe rasy psów do mieszkania w bloku – jaki pies do bloku nada się najlepiej?

Facebook
Twitter
Małe rasy psów do mieszkania w bloku

Pies do mieszkania w bloku? To w cale nie musi być problem. Wystarczy wybrać rasę kanapowca, która nada się do bloku. Jakie rasy nadają się do mieszkania?

Spis treści

Co musisz wiedzieć, zanim sprowadzisz psa do bloku

Nieprawdą jest, że mały piesek, to małe wymagania. Każda rasa wymaga zaangażowania ze strony opiekunów, jednocześnie proces wychowania, szkolenia i opieki będzie zbliżony tak w przypadku małych psów do bloku, jak i dużych psów, które mieszkają w przydomowych kojcach. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by pies dużej rasy mieszkał w małym mieszkaniu w bloku. Wszystko zależy od tego, czy opiekun będzie w stanie zaspokoić gatunkowe potrzeby danej rasy.

Ile czasu należy poświęcić psu?

Wybór psa do mieszkania w bloku powinien być przemyślany. Nie należy podejmować takiej decyzji pod wpływem impulsu, ponieważ psy, to emocjonalne zwierzęta, które trudno znoszą rozłąkę ze swoim opiekunem. Jeżeli zatem nie masz zbyt wiele czasu na to, by zajmować się psem, to lepiej zrezygnuj z wprowadzania pieska do swojego mieszkania w bloku.

Ilość czasu jaką należy poświęcić psu zależy przede wszystkim od rasy. Im pies bardziej aktywny, tym więcej czasu należy mu poświęcić nie tylko na spacery, ale również zabawy w mieszkaniu. Decydując się na psa do mieszkania weź pod uwagę jego aktywność. W dalszej części artykułu przedstawimy rasy psów wymagające dużej dawki aktywności, jak i prawdziwych psich domatorów.

W przypadku większości ras psów najwięcej czasu poświęcimy na 3 spacery dziennie. Długość tych spacerów zależała będzie od potrzeb rasy, ale z całą pewnością nie będą to trzy 5-minutowe spacery na załatwienie potrzeb fizjologicznych. 

Ile kosztuje utrzymanie psa

Prawdą jest, że nie ma górnej granicy kosztów utrzymania psa. Wie to każdy miłośnik psów, który traktuje je jak swoje dzieci. Jeżeli pies jest zdrowy i nie generuje dodatkowych kosztów opieki weterynaryjnej, to największą częścią miesięcznego budżetu na utrzymanie psa stanowiły będą koszty jedzenia. Nie ma tutaj znaczenia, że pies jest małą rasą, która zjada niewiele. Dobrej jakości karma musi swoje kosztować. Niezbyt dobrym pomysłem jest kupowanie psu tzw. karmy marketowej. Są to zwykle karmy, których składniki nie są najwyższej jakości, z przewagą węglowodanów nad białkami. Oczywiście najlepiej byłoby przygotowywać jedzenia dla swojego psa własnoręcznie, mając pełną kontrolę nad wszystkimi składnikami. Jednak dieta BARF wymaga poświęcenia czasu na jej prawidłowe skomponowanie oraz wygospodarowania czasu na systematyczne jej przygotowywanie. Kupując gotowe karmy dla psa należy wziąć pod uwagę, że koszty dziennego żywienia tylko mokrą karmą dla psa będą wyższe od karmienia tylko karmą suchą. Do kosztów miesięcznego utrzymania psa należałoby doliczyć jeszcze przysmaki dla psa, ochronę przeciw pasożytom zewnętrznym (kleszcze, pchły, wszy), zakup zabawki, ewentualnie suplementację profilaktyczną, jeśli rasa ma wrodzone predyspozycje do pojawienia się danej choroby. Precyzyjne wyliczenie kosztów można przeprowadzić tylko pod konkretną rasę, np. utrzymanie redakcyjnego buldoga francuskiego, kosztuje miesięcznie 120 zł mokre puszki + 100 zł sucha karma + reszta drobiazgów drugie tyle. W przypadku wizyt u weterynarza wydatki mogą się np. podwoić.

Ile miejsca w mieszkaniu potrzebuje pies?

Każdy, nawet najmniejszy pies mieszkający w bloku potrzebuje mieć swój własny kąt, w którym znajdzie się legowisko. Dodatkowo mając małe mieszkanie i psa trzeba również uwzględnić miejsce na miski do posiłków. Z reguły na podłodze znajdą się 2-3 zabawki, które pies powinien mieć stale do dyspozycji. W przypadku szczeniąt trzeba się liczyć z tym, że podłoga w mieszkaniu będzie przez kilka tygodni obłożona podkładami higienicznymi, gdy będziemy uczyli psa czystości.

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile czasu zajmuje nauczenie psa czystości oraz jak zrobić to szybko i sprawnie przeczytaj PORADNIK: Jak nauczyć szczeniaka czystości.

Jaki pies sprawdzi się do mieszkania w bloku?

Jeżeli przyjmiemy zasadę, że każde, nawet bardzo mało mieszkanie jest do odpoczynku, to każda rasa psa może mieszkać w bloku. Spacerując po osiedlach zobaczymy opiekunów z yorkami, dobermanami czy nawet psami berneńskimi pasterskimi.

Z całą pewnością w mieszkaniu musi być tyle miejsca, by pies dużej albo olbrzymiej rasy mógł się bez problemu rozłożyć na swoim legowisku i wypocząć. Jeśli jest to mikrokawalerka, to zdecydowanie nie powinny w niej mieszkać duże rasy psów, gdyż po prostu mogą się one nie odnaleźć w tak małej przestrzeni.

Mimo wszystko do mieszkania w bloku sprawdzą się najlepiej psy ras małych i miniaturowych. Powinna to być rasa spokojna, która nie ma w zwyczaju nadmiernie szczekać, jeśli rasa jest obciążona chorobami genetycznymi, np. problemami ze stawami czy kręgosłupem, to trzeba się liczyć z wnoszeniem psa po schodach na rękach – jeśli w bloku nie ma windy.

Małe rasy psów do bloku

Jack Russell Terrier w mieszkaniu w bloku

Mimo, że jest to pies rasy małej, który może mieszkać w bloku, to potrzebuje dużej aktywności. Jest to pies, który nada się jako towarzysz osób, które uprawiają bieganie czy jazdę na rowerze. Przebiegnięcie kilku kilometrów nie będzie dla Jack russell terriera żadnym wyzwaniem.

Psy tej rasy są duszami towarzystwo, wszędzie jest ich pełno, co w małym mieszkaniu może być problematyczne. Jack russell terrier żyje nawet do 18 lat, waży 4-5 kg.

Maltańczyk do mieszkania w bloku

To bardzo towarzyskie pieski, które doskonale sprawdzą się do mieszkania w bloku. To psy stworzone do towarzystwa, lubią aktywność i potrzebują sporo uwagi. Maltańczyki bardzo mocno przywiązują się do opiekunów, dlatego mogą ciężko znosić samotność.

Psy tej rasy są dosyć szczekliwe, co może być kłopotliwe przy wprowadzeniu maltańczyka do bloku. Maltańczyki żyją 12-15 lat, ważą 1-4 kg.

Yorkshire terrier do bloku

Yorki to czułe psy, które uwielbiają spędzać czas w bliskości swoich opiekunów. Ze względu na swój rodowód są to psy aktywne, które potrzebują dużo ruchu i zabawy, czego potrafi się domagać. Jeżeli ktoś poszukuje cichego psa bloku, to York raczej nie spełni się w takiej roli. Jest to rasa szczekliwa, zwłaszcza, kiedy w domu pojawiają się obcy ludzie.

Yorki żyją od 12 do 17 lat, ważą 2-3 kg.

Średnie rasy psów do bloku

Buldog francuski w bloku

To pies typowo kanapowy. Ze względu na swoją budowę czaszki szybko się męczy, dlatego jego spacery będą szybkie i krótkie, albo długie i powolne. W mieszkaniu dużo czasu poświęca na spanie, jest mało szczekliwy, zatem buldog francuski w bloku nie będzie stanowił problemu.

Buldogi mają problemy z kręgosłupami, dlatego może się okazać, że trzeba będzie wnosić psa na rękach po schodach. Buldogi francuskie żyją zwykle do 12 lat, waży 8-14 kg.

Beagle do mieszkania w bloku

Beagle to pies, który może być wspaniałym towarzyszem rodziny, pomimo iż jego przeznaczenie rasowe jest zupełnie inne – beagle to rasa psa gończego – beagle to urodzony myśliwy. Mieszkając z beaglem trzeba się liczyć z tym, że jest to pies skory do psot, eksplorujący, o pogodnym usposobieniu i niespożytych pokładach energii.

Beagle żyje 12-15, waży 12-18 kg.

Labrador retriever w bloku

W kategorii średnich psów do mieszkania w bloku labrador retriever będzie dobrym wyborem. Usposobienie labradora jest bardzo przyjacielskie, chyba nie istnieje człowiek czy zwierzę, z którym nie mógłby się zaprzyjaźnić. Labradory lubią wodę, gubią sierść, wymagają również zaangażowania opiekuna.

Labrador żyje 10-14 lat, waży 30-40 kg.

 

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Małe rasy psów do mieszkania w bloku – jaki pies do bloku nada się najlepiej? | Zoonews.pl
Article Name
Małe rasy psów do mieszkania w bloku – jaki pies do bloku nada się najlepiej? | Zoonews.pl
Description
Pies do mieszkania w bloku? To w cale nie musi być problem. Wystarczy wybrać rasę kanapowca, która nada się do bloku. Jakie rasy nadają się do mieszkania?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1028

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x