Reklama
Reklama

Ile żyją psy i od czego zależy długość życia

Facebook
Twitter
Ile żyją psy i od czego zależy długość życia

Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, początkowo świetnie sprawdzały się jako psy myśliwskie, pasterskie, stróżujące aż po miejsce w gronie ludzkiego stada jako członkowie rodzin. Przyjaciel na zawsze? Tego byśmy sobie życzyli, jednak życie pisze wielokrotnie odmienne scenariusze.

Spis treści - kliknij

Od czego zależy długość życia psa?

Czynników wpływających na długość życia psa jest bardzo wiele. Najważniejszym wydaje się rasa, która odpowiada za zestaw informacji genetycznych warunkujących długość życia psa. Rasa wpływa zatem np. na wielkość zwierzęcia – im większy pies tym krócej żyje. Charakterystyczne dla rasy choroby genetyczne to kolejny czynnik, który może drastycznie skrócić czas życia psa. Odniesione urazy i przebyte wypadki, środowisko życia (psy na wsi żyją krócej), rodzaj diety (ilość i jakość jedzenia) oraz opieka weterynaryjna, to dodatkowe czynniki, które mają wpływ na to, jak długo pies będzie żył.

Długość życia psa w zależności od rasy

Poza czynnikami, na które wpływ mają opiekunowie, by przedłużyć życie psów istnieje jeden, którego zmienić nie można – wielkość rasy psa. Wyróżniamy kilka kategorii wielkości psów: psy miniaturowe i małe, średnie, duże i olbrzymie.  Kategoria wielkości psów wpływa na średnią długość życia psa. Zła wiadomość niestety jest taka, że im większy pies, tym krócej będzie żył. Zadbajmy zatem o to, o co możemy zadbać: opiekę weterynaryjną, żywienie, bezpieczeństwo i dobrostan społeczno-emocjonalny, by nasz pupil żył z nami jak najdłużej.

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Ile lat żyją psy?

Ile lat żyją maltańczyki?

Maltańczyki to psy, które doskonale sprawdzą się w rodzinach z dziećmi. Maltańczyk żyje od 15 do nawet 20 lat. Psy tej rasy mocno przywiązują się do swoich opiekunów, a długa rozłąka może spowodować, że maltańczyk zacznie niszczyć mieszkanie pod twoją nieobecność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie psów, to przeczytaj artykuł: Maltańczyk – wychowanie, charakter zdrowie.  

Ile lat żyją shih tzu?

Shih tzu to psy bardzo oddane swojemu ludzkiemu stadu. Choć nie jest to pokaźnych rozmiarów pies nie straszni mu są najwięksi intruzi. Psy tej rasy to synonim odwagi, determinacji i lojalności. Dzięki temu, że należą do ras długowiecznych idealnie nadają się na psy na „całe życie”. Długość życia shih tzu sięga nawet 20 lat! Więcej o lwim piesku dowiesz się z materiału: Shih tzu

Ile żyje jack russell terrier

Jack russell terrier polecany jest szczególnie dla osób aktywnych. Ten zwinny piesek nie lubi nudy i zawsze jest skory do aktywnej zabawy. Nasza konsekwencja i determinacja włożona w ułożeniu i szkoleniu jack russell terriera przyniesie niesamowite efekty. Jego umiejętności tropiące można wykorzystać w wielu psich sportach, które polecane są ze względu na niewyczerpane pokłady energii. Zachowanie odpowiedniej dawki aktywności przekłada się na długość życia – jack russell terrier żyje od 14-16 lat.

Ile żyją mopsy?

Mopsy to rasa brachycefaliczna, z tego powodu przyszły właściciel powinien dokładnie zapoznać się z ich problemami zdrowotnymi. Mogą one znacząco wpływać na długość życia mopsów. Średnia długość życia mopsów waha się od 12 do 15 lat. Z kolei mops rekordzista o imieniu Snookie żył 27 lat! Życie z mopsem pod jednym dachem nie należy do najłatwiejszych, gdyż swoim urokiem i zawziętym charakterem potrafią podporządkować sobie opiekuna. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tej rasie, to przeczyta artykuł: Mops

Ile żyje border collie?

Psy rasy border collie to niezwykle inteligentne i szybko uczące się zwierzęta.  W pracy ze stadem border collie są bardzo stanowcze i skupione na zadaniu, natomiast po pracy bardzo wylewne uczuciowo względem opiekuna. Ciekawostką jest to, że psy tej rasy to jedne z najczęściej tytułowanych psów w zawodach sportowych. Zbyt intensywny czy wcześnie rozpoczęty trening może przełożyć się na problemy ze stawami. Border collie jednak cieszy się dobrym zdrowiem, a długość życia border collie to 13-15 lat. Jeśli chcesz poznać tę rasę lepiej, to przeczytaj artykuł: Border collie

Jak długo żyje labrador?

Labradory to uosobienia spokoju i łagodności. Labradory to psy o bardzo przyjacielskim nastawieniu do wszystkich, dlatego też nie nadają się na stróża domu, lecz idealnie sprawdzą się jako psi terapeuta czy ratownik. Ruch i zbilansowana dieta to podstawa długiego życia tych psów. Labrador retriever żyje średnio 11-12 lat. By wydłużyć ich i tak krótkie życie unikajmy przekarmiania tych łakomczuchów i dbajmy o odpowiednia dawkę ruchu, która w naszym towarzystwie da im poczucie spełnienia i wiele szczęścia. Odkryj więcej niesamowitych cech rasy psów zaliczanych do sekcji aporterów w artykule: labrador retiever

Ile lat żyje golden retriever?

Golden retrievery charakterologicznie zbliżone są do labradorów. Podobnie jak one kochają wodę i nie wyobrażają sobie niewytaplania się w każdej kałuży, jaką znajdą. Ich nazwa (golden- złoty) perfekcyjnie oddaje ich usposobienie i charakter – złote psy. Szeroki wachlarz pozytywnych cech nie ukształtuje się samoczynnie, należy szlifować naturalne zdolności psa intensywnie do 4 miesiąca życia i utrwalać przez kolejne lata. Golden retriever to rasa średniej wielkości żyjąca od 12 do 14 lat. Złap trop i dowiedz się więcej czego możesz wymagać i oczekiwać od tej rasy w artykule: Golden retriever

Szukasz przekąsek wspierających higienę jamy ustnej psa?

Reklama

Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin

Ile żyje husky?

Husky syberyjski to pies o żywiołowym temperamencie, wymagający konsekwentnej pracy nad poskromieniem naturalnego instynktu łowczego.  Jeśli jesteś zapalonym biegaczem to jest to pies dla Ciebie. Husky potrzebuje dużej dawki aktywności, a biegi sprinterskie czy długodystansowe to jest to, w czym czuje się najlepiej. Posłuszeństwo nie leży w naturze rasy, lecz cierpliwość i wyrozumiałość w szkoleniu opłaci się w dwójnasób. Husky syberyjski to rasa bardzo odporna i wytrzymała, ciesząca się dobrym zdrowiem. Husky żyją średnio od 13 do 15 lat.

Jak długo żyje owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki to pies pasterski stworzony z myślą o pracy ze stadem. Dziś dobrze odnajdujący się w domach jako pies towarzyszący. Wilczury wykazują duży instynkt obronny stada, dlatego ich ułożenie wymaga od opiekuna stanowczości i konsekwencji, by zachowania obronne nie przerodziły się w agresję. Owczarki uczą się szybko i chętnie wykorzystywane są do pracy w służbach mundurowych. Po przejściu na zasłużoną emeryturze przeważnie zostają w domach swych „pracodawców” i dożywają wieku sędziwego. Owczarki niemieckie żyją 11-13 lat. Więcej o ciemnookim „Szariku” dowiesz się zapoznając się z treściami artykułu: Owczarek niemiecki

Ile żyje doberman?

Dobermany to niezwykle dumne, zrównoważone i inteligentne psy, które odnajdą się zarówno w domu przy rodzinie, jak i w roli psa służbowego i stróżującego. Nie nadają się na pierwszego psa, gdyż wymagają doświadczonego opiekuna o zrównoważonym i równie silnym charakterze, co sam doberman. Wbrew utartej opinii to wyjątkowo czułe psy, które z uwielbieniem oddają się pieszczotom. Dobermany należą do kategorii ras dużych i żyją 10-13 lat.

Ile żyje mastif?

Mastif angielski to olbrzym o czułym sercu, którego masa przestaje przerażać przy bliższym poznaniu. Przez swoje spore gabaryty nie wytrwa w dłuższej aktywności pomimo entuzjazmu, jaki wykazuje w zabawie.  Z natury jest bardzo spokojny, nieco flegmatyczny, lecz w sytuacji zagrożenia bez namysłu stanie w obronie bliskich, a masywny wygląd odstraszy potencjalnych intruzów. Wrażliwa osobowość daje o sobie znać w chwilach samotności, dlatego nie zostawiajmy go na bardzo długo samego w domu. Mastif żyje od 6 do 12 lat.

Ile żyje berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski nabiera stateczności z wiekiem. Brak zasad może przerodzić się w samowolę, a przy tak dużym psie może być to trudne do wyplenienia. Wczesna nauka posłuszeństwa to dobra podstawa do zrównoważonego współżycia i budowania więzi emocjonalnych z psem. Jest to pies rodzinny, lecz nieprzeznaczony dla domatorów. Wadą tej rasy jest ich krótki żywot. Berneński pies pasterski żyje zaledwie od 7 do 9 lat.

Ile żyją kundelki?

Zastanawiasz się, ile żyje pies mieszaniec? Mieszaniec to pies, którego rodzicami były psy różnych, ale konkretnych ras. Kundelek natomiast to pies domowy, którego jeden lub oboje rodziców byli mieszańcami. Jeśli już możemy ustalić czy nasz pies jest mieszańcem czy kundelkiem, to przechodzimy do oszacowania długości życia psa. Pierwszą sprawą jaką musimy wziąć pod uwagę jest ustalenie jakiej rasy/lub miksem ras byli przodkowie naszego psa i na tej podstawie określić średnią długość życia psa. Jeśli to również nie jest do końca możliwe do zweryfikowania, to pozostaje nam zaczekanie aż nasz kundelek osiągnie dojrzałość i po jego wielkości dokonać kalkulacji długość jego życia.

Jak przeliczyć psie lata na ludzkie

Wiek psa w przeliczeniu na ludzkie lata życia
Źródło: Patton Chapel Animal Clinic

Najdłużej żyjący pies

Najdłużej żyjącym psem na świecie był pies rasy australian catle dog (australijski pies pasterski), który żył 29 lat i 5 miesięcy (07.06.1910 – 11.11.1939 r.) W tym sędziwym wieku musiał zostać uśpiony z powodów zdrowotnych. Bluey bo tak wabił się pies całe swoje aktywne życie poświęcił pracy przy zaganianiu bydła i owiec, która zresztą była sensem jego życia. Opiekunem tego długowiecznego psa był farmer Les Hall, Australijczyk z Rochester. Ten silny, wytrzymały i odporny na trudne warunki pies trafił na karty Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej żyjący pies na świecie. Do dziś rekord ten nie został pobity. 

W gronie psich rekordzistów są także 27 latkowie:

  • pies rasy beagl o imieniu Butch
  • suczka rasy welsh colie o imieniu Taffy
  • pies rasy mops o imieniu Snookie.

Psem żyjącym najdłużej w Polsce był poznański kundelek o wdzięcznym imieniu, Miniuś, który żył ok. 27 lat.

Średnia długość życia psa

Średnia długość życia psa, to szacunkowe określenie widełek długości życia konkretnych ras psów od minimalnej do maksymalnej. Nie oznacza to, że nasz pies nie może żyć dłużej lub krócej. Szacunkowo psy żyją średnio od 10 do 13 lat. Zawsze jednak trzeba brać pod uwagę predyspozycje danej rasy oraz nadmienione w powyższych akapitach czynniki, które mogą wpłynąć na długość życia psa. Na wiele z nich, wydłużających lub skracających długość życia naszych pupili mamy wpływ MY – opiekunowie. Dlatego powinnyśmy zrobić wszystko, by i tak już krótkiego życia psów nie skracać naszymi błędami, brakiem wiedzy czy zaniedbaniem w opiece.

Redakcja

Chcesz poznać inne ciekawostki o psach i kotach?

Summary
Ile żyją psy i od czego zależy długość życia
Article Name
Ile żyją psy i od czego zależy długość życia
Description
Przyjaciel na zawsze? Tego byśmy sobie życzyli, jednak życie psa nie trwa wiecznie. Zastanawiacie się, jak długo żyją psy i od czego to zależy? Sprawdźcie
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 2888

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x