Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PIES DO BLOKU – TOP 10 ras psów do bloku

Facebook
Twitter
TOP 9 ras psów do mieszkania w bloku

pixabay.com/photos/dog-floor-face-lifestyle-white-2579871/

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest mieć psa w bloku? Może słyszałeś różne opinie na ten temat i nie wiesz, co o tym myśleć? A może już masz psa i zastanawiasz się, jak sprawić, żeby obu stronom było w tym blokowisku jak najbardziej komfortowo? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Spis treści

Dlaczego warto mieć psa w bloku?

Mieszkanie w bloku nie jest przeszkodą do posiadania psa. Wręcz przeciwnie, pies może być świetnym towarzyszem i urozmaicić życie w takim otoczeniu. Psy są znane ze swojej lojalności, towarzyskości i zdolności do poprawiania nastroju. Nie tylko są one świetnymi kompanami, ale również mogą pomóc w zwiększeniu aktywności fizycznej, co jest ważne, zwłaszcza w miejskim gwarze.

Czego potrzebuje pies w bloku?

Pies w bloku potrzebuje przede wszystkim miłości i uwagi, ale też odpowiednich warunków do życia. Obejmuje to regularne spacery, stymulację mentalną i socjalizację. Ważne jest również, aby pies miał swoje miejsce w domu, gdzie będzie mógł się wycofać i odpocząć.

Jaki pies do bloku będzie idealnym wyborem?

Rozmiar ma znaczenie, ale nie zawsze mały pies to dobry pies do bloku ze względu na jego pokłady energii, temperament czy instynkty wynikający z pierwotnego przeznaczenia. Dobrze jest też ocenić poziom własnych umiejętności szkoleniowych i poszukiwać psa nie tylko pasującego gabarytami do wielkości mieszkania, ale także czworonoga polecanego dla osób początkujących.

Mały pies nie oznacza, że można odpuścić mu przestrzegania zasad. Nierzadko to właśnie małe psy mają bardzo silne charaktery, które trzeba szlifować tak samo, jak każdego innego psa. Małe psy do bloku, które zostaną zaniedbane wychowawczo, staną się szczekliwe, uciążliwe dla sąsiadów, zaczną niszczyć otoczenie, mogą zdominować opiekunów lub będą cierpieć z powodu lęku separacyjnego.

Cechy idealnego psa do bloku

Idealny pies do bloku powinien być spokojny, dobrze znosić samotność i nie być zbyt hałaśliwy. Ważne jest również, aby był łatwy w pielęgnacji i nie wymagał zbyt dużo przestrzeni.

Co zrobić przed wyborem rasy?

Zanim zdecydujesz się na konkretną rasę, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jak dużo czasu możesz poświęcić na spacery i zabawy z psem? Czy masz dzieci, a może inne zwierzęta, z którymi pies będzie musiał się dogadać? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zawęzić wybór.

Pies do bloku – pekińczyk

Pekińczyk – cena, hodowla, zdrowie

pixabay.com/images/id-6365793/

Pekińczyk to rasa psów, która pochodzi z Tybetu. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych ras psów, której ślady sięgają nawet 2000 lat p.n.e., gdy psy w tym typie trafiły do Chin. Pekińczyk nie jest psem ekstremalnie wylewnym uczuciowo. Jest raczej psem zdystansowanym i to on decyduje o tym czy potrzebuje pieszczot od opiekuna, czy nie. Jeśli ma na nie chęć sam się o nie doprosi. Pekińczyka charakterologicznie opisuje się jako psa niezależnego, upartego i zupełnie nie zainteresowanego zabawą. Ten mały piesek najlepiej odnajdzie się w domu bez dzieci, ideałem jest osoba starsza, która zapewni mu umiarkowaną dawkę ruchu poza domem. Pekińczyk to mały piesek o wysokości w kłębie do 25 cm.

Szukasz polskiej karmy dla swojego psa?

Reklama

Pies do bloku – bichon frise

Bichon frise – charakter, zdrowie, cena

pixabay.com/images/id-857251/

Bichon w swej przeszłości był bardzo cenionym towarzyszem dla wytwornych dam na dworze hiszpańskim i francuskim. To wesoły i figlarny piesek o przyjacielskim usposobieniu. Skory do podejmowania interakcji z ludźmi i innymi zwierzętami, lubiący długie spacery. Biszon łatwo dostosowuje się do otoczenia, z chęcią podejmie się wyzwań sportowych np. mini agility. Rasa ta jest czujna, nigdy jednak nieprzejawiająca agresji czy nadmiernej szczekliwości. Piesek ten silnie związuje się z opiekunem i przez to należy zadbać o naukę zostawania samemu w domu. Plusem tego miłego psa do bloku jest brak linienia, ale w zamian jego kędzierzawa sierść wymaga profesjonalnego przycinania. Biszon to mały biały piesek o wysokości w kłębie nieprzekraczającej 30 cm.

Pies do bloku – papillon

Papillon – spaniel kontynentalny – charakterystyka rasy

pixabay.com/images/id-4641046/

Papillon to mały, ozdobny spaniel o energicznym usposobieniu, pełny wdzięku, ale jednocześnie mocny. Energię psa warto ukierunkować na treningi mini agility. Rasa ta uwielbia być w centrum zainteresowania swojego opiekuna, od którego oczekuje dużej dawki czułości. Silna zażyłość sprawia, że jest to pies zazdrosny, skłonny do lękliwości. Właściwie ukierunkowana czujność i szczekliwość papillona sprawdza się w alarmowaniu domowników o intruzach. Pies ten potrafi dostosować się do panujących warunków, dotrzyma kroku aktywniejszym spacerowiczom, jak i wpasuje się w życie domatorów. Poza tym to pies o pokojowym nastawieniu, dogada się z innymi zwierzętami pod jednym dachem. Papillon to pies do bloku sklasyfikowany jako rasa mała i miniaturowa mierzy maksymalnie 28 cm.

Pies do bloku – hawańczyk

biały hawańczyk poznaj jego charakter

pixabay.com/images/id-1134492/

Kolejny pies do boku to hawańczyk. Piesek ten jest typowym kanapowcem, ale zachęcony przez opiekunów oddaje się wspólnym zabawom z dziećmi. Nie jest to pies nadaktywny, dlatego nadaje się także na towarzysza osób starszych, które poradzą sobie z rozładowaniem jego energii w warunkach domowych. Wszystkich członków rodziny darzy serdecznymi uczuciami. Rasa ta pozbawiona jest instynktu łowickiego, choć nie oddala się od opiekunów, to potrafi narobić hałasu. Z tego względu idealnie nada się na przydomowy alarm. Dobrze ułożony hawańczyk jest psem posłusznym i uległym. Długi włos psa wymaga codziennego wyczesywania, by nie pojawiły się dredy i zaparzenia skóry. Hawańczyk jest psem małym o maksymalnej wysokości w kłębie 29 cm.

Szukasz polskiej karmy dla swojego psa?

Reklama

Pies do bloku – maltańczyk

maltańczyk

pixabay.com/images/id-4820566/

Maltańczyk to piesek ozdobny i towarzyszący. Wśród cech, które urzekają opiekunów, wymienić należy jego łagodny charakter, czułość i inteligencję. Rasa ta jest dość aktywna, chętnie się bawi, aportuje i uczy sztuczek, z łatwością przyswaja polecenia treningowe. Ze względu na mały rozmiar psa trzeba zachować ostrożność we wspólnych zabawach z mniejszymi dziećmi, które mogłyby przez przypadek zrobić mu krzywdę. Maltańczyk to piesek o czułym sercu, źle znosi karcenie i samotne zostawanie w domu. Piesek nieprzygotowany na samodzielne przebywanie w domu będzie bardzo hałaśliwy i z frustracji będzie niszczył domowe tekstylia. Rasa bez problemu może mieszkać wspólnie z innymi psami czy kotami. Maltańczyk to pies do bloku o małym rozmiarze – mierzy do 25 cm w kłębie. 

Pies do bloku – Mops

Szczeniak mopsa na trawie z kością

pixabay.com/images/id-1502565/

Mopsik to następny kandydat na psa do bloku. To charakterny pies o wielu zaletach. Wśród nich bez wątpienia wskazać należy na urok osobisty, zrównoważony i wesoły temperament oraz inteligencję. Ten dostojny piesek nie jest typem sportowca, ale nadal pozostaje dość energicznym kompanem na spacerach. Po umiarkowanej aktywności chętnie położy się na kanapie do należnych mu pieszczot. Pozytywne usposobienie sprawia, że lubi towarzystwo dzieci oraz innych psów. Kot w domu dla mopsa nie jest żadnym problemem. Inteligencję mopsa warto wykorzystać w szkoleniu, ale przez wrodzony upór to zazwyczaj on podporządkowuje sobie swoich opiekunów, a nie odwrotnie… Mieszkanie w bloku bez windy nie jest dobrym pomysłem, wchodzenie i schodzenie po schodach jest dla psów tej rasy męczące i szybko odbija się na ich zdrowiu. Rasa ta niestety przez budowę anatomiczną czaszki i kufy cierpi na wiele dolegliwości ze strony układu oddechowego, problemy z urazami oczu, stawów czy silniejszego odkładania się kamienia nazębnego. Mops to pies rasy małej, osiągający maksymalnie 40 cm w kłębie.

Pies do bloku - owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy

pixabay.com/images/id-1002024/

W klasyfikacji nie mogło zabraknąć owczarka szetlandzkiego. Owczarek nie jest typem kanapowca, ale dobrze odnajdzie się, mieszkając w bloku, jeśli zapewnisz mu atrakcje sportowe na spacerach. To rasa, która sprawdzi się w mieście, ale doceni też dom z ogrodem. Pies ma w swoich genach krew psów pracujących, dlatego świetnie nadaje się do uprawiania agility. Bystry umysł i zdecydowanie sprawia, że szkolenie owczarka szetlandzkiego jest prawdziwą przyjemności dla obu stron. To pies bardzo łagodny, oddany, dobry dla rodzin z dziećmi czy aktywnej osoby starszej. Jedynym problemem u tego małego owczarka jest radzenie sobie z samotnością, systematyczną pracą można zapobiec jego szczekliwości i pojawiającej się wtedy tendencji do niszczycielstwa. Sheltie to mały pies do bloku, mierzący w kłębie maksymalnie 37 cm.

Pies do bloku - pinczer miniaturka i pinczer średni

Pinczer – miniaturowy, średni, a może doberman?

pixabay.com/images/id-4457095/

Piniczer miniaturowy i średni to doskonałe psy towarzyszące. To psy pełne temperamentu, pewne siebie, ale i opanowane. Choć są to rasy oddane rodzinie, to na opiekuna zazwyczaj wybierają jedną osobę. Pies nie przepada za obcymi. Pinczery mają też mocny charakter, są uparte i niezależne, bywają też reaktywne na hałas. Rasa ta ma też silnie wykształcony instynkt łowcy i raczej nie powinna mieć zwierzęcego towarzystwa w domu. Poza tym pinczer bywa zazdrosny o opiekuna, a konkurencja o jego względy powoduje konflikty. Inteligencja i wytrzymałość to także cechy tego czworonoga. Wesoła natura psa przejawia się w energicznych zabawach, które bardzo lubi. Warto wykorzystać silną więź z opiekunem i niezwykłe skupienie na zadaniu, podczas treningu sportowego odpowiedniego do rozmiaru psa. Pinczer średni dorasta do 40 cm, a miniaturka maksymalnie do 30 cm.

Pies do bloku - sznaucer miniaturka i sznaucer średni

Sznaucer miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-1923452/

Sznaucery odznaczają się inteligencją, odwagą, wytrzymałością i czujnością. Cechy te stanowią o ich wszechstronności jako psów towarzyszących, stróżujących i zwierząt, które bez problemu odnajdą się nawet w mieszkaniu w mieście, ale nie pogardzą przydomowym terenem. Dziarskie sznaucery są wiernymi psami, lubiącymi towarzystwo i zabawę. Ich pierwotne przeznaczenie daje czasem o sobie znać w postaci instynktu łowcy. Sznaucery mają silny charakter i mimo że uczą się chętnie, to nie są psami bezwzględnie posłusznymi. W przypadku tej rasy trening posłuszeństwa można śmiało łączyć z aktywnością sportową.

Pies do bloku - yorkshire terrier

York na spacerze

Photo by Kitera Dent on Unsplash

Ostatnią kandydaturą na psa do bloku, którą warto rozważyć, jest yorkshire terrier. Yorki mają bardzo zróżnicowany charakter, choć dobrze ułożone powinny być psami zrównoważonymi. Piesek ten ma sporo cech typowego teriera, jest żywiołowy, bystry, ma instynkt myśliwski, jest pewny siebie i odważny. W kontaktach z innymi psami yorki bywają zuchwałe, a nawet przeceniające swoje siły. Na zaufanie tego malucha trzeba zapracować, ale gdy tylko zbuduje się z nim więź, jest ona trwała i pełna uczuć. Za obcymi nie przepadają i głośno oznajmiają ten fakt szczekaniem. Radość życia i energia wiercipięty góruje nad resztą jego cech. Nie zmienia to jednak faktu, że rasa ta wymaga konsekwentnego wychowania. Yorkshire terrier należy do ras małych, osiąga maksymalnie 25 cm w kłębie.

Jak socjalizować psa w bloku?

Socjalizacja w bloku może być wyzwaniem, ale jest kilka sposobów, aby to zrobić skutecznie. Możesz na przykład zapisywać psa na grupowe spacery czy treningi, gdzie będzie miał okazję spotkać inne psy i ludzi.

Podstawowe komendy dla psa

Nauka podstawowych komend jest kluczowa, zwłaszcza w bloku. Komendy takie jak „siad”, „zostań” czy „do mnie” pomogą w kontroli psa i zapewnią bezpieczeństwo zarówno jemu, jak i otoczeniu.

Jak przygotować mieszkanie dla psa?

Mieszkanie powinno być przystosowane do potrzeb psa. Obejmuje to między innymi wygodne legowisko, miejsce do jedzenia i picia oraz zabawki. Ważne jest, aby pies miał też dostęp do okna, przez które będzie mógł obserwować otoczenie.

Podsumowanie

Posiadanie psa w bloku to nie tylko same korzyści, ale i pewne wyzwania. Z jednej strony mamy towarzystwo i radość, z drugiej – konieczność dostosowania swojego trybu życia do potrzeb psa.

Summary
PIES DO BLOKU – TOP 10 ras psów do bloku | Zoonews.pl
Article Name
PIES DO BLOKU – TOP 10 ras psów do bloku | Zoonews.pl
Description
Sprawdź, jakie rasy psów nadają się najlepiej na kompana do mieszkania w bloku i co wziąć pod uwagę przed ostateczną decyzją.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x