Reklama
Reklama

Kiedy i jak często kąpać psa?

Facebook
Twitter

Większość nowych właścicieli psów zastanawia się, jak często kąpać psa i kiedy w ogóle mogą pierwszy raz wykąpać szczeniaka. Sprawdź w poradniku.

Spis treści

Jak często kąpać psa?

Nie ma jednej reguły, która określałaby, jak często kąpać psa. Przyjmujemy, że kąpiel psa powinna odbywać się w razie potrzeby. Średnio co 3-6 miesięcy można wykąpać psa. Lecz pamiętajmy, że zbyt częste kąpiele psa mogą spowodować usuwanie bariery ochronnej skóry. W wyniku czego występuje większa skłonność do podrażnień i chorób. Oczywiście są od tego wyjątki.

Kąpiele psów z włosami

Wpływ na to, jak często kąpać psa może ma również jego okrywa włosowa. Psy z włosami, psy ras miniaturowych, takie jak m.in. yorshire terrier czy maltańczyki, kąpać można zdecydowanie częściej. Ich delikatne i długie włosy często ulegają zabrudzeniom.

Lecznicze kąpiele psów

Kolejnym wyjątkiem, który wpływa na to, jak często kąpać psa jest jego kondycja skóry. Kąpiele lecznicze psów zaordynowane przez lekarza weterynarii – niekiedy przy problemach dermatologicznych – mogą stanowić wskazanie do częstszych kąpieli psa za pomocą specjalistycznych szamponów.

Kiedy można kąpać szczeniaka?

Najbezpieczniej jest wykąpać szczeniaka dopiero około 3-4 miesiąca życia. Kiedy zwierzę będzie już po wszystkich szczepieniach, a stres związany z kąpielą nie spowoduje spadku odporności oraz problemów zdrowotnych (m.in przeziębienia czy podrażnienia skóry). Niekiedy konieczne jest przyspieszenie pierwszej kąpiel psa np. przy dużej inwazji pasożytów zewnętrznych lub gdy stan sierści malucha jest bardzo zły. Jeżeli jest ona brudna i poklejona, a nie uda Ci się usunąć tego za pomocą wilgotnej gąbki, z dużą ostrożnością wykonaj kąpiel szczeniaka.  

Wybierz szampon dopasowany do potrzeb Twojego psa

Reklama

szampon dla psa One Wish

Jak prawidłowo kąpać psa?

Czasami mycie psa nie jest dla niego przyjemnym doświadczeniem. Na szczęście psy znoszą kąpiele zdecydowanie lepiej niż koty. Pamiętaj: nie rób nic na siłę. Czasami lepiej przyzwyczajać powoli psa do mycia, nawet rozbić na “raty” pierwszą kąpiel niż zostawić mu złe wspomnienia. Najczęściej myjemy psa w domu, nie ważne czy używamy do tego prysznica czy wannę. Możemy włożyć do środka specjalną matę antypoślizgową, dzięki której nasz psiak lepiej utrzyma równowagę. Jeżeli mamy ogród, w okresach letnich, mniej stresowo będzie wykąpać psa na dworze. Optymalna temperatura wody wynosi 37ºC do 39ºC. Najważniejsze jest nie moczyć głowy. Woda dostająca się do uszu, oczu czy nosa może być nieprzyjemna dla naszego psa. Ponadto, jeśli zostanie ona w kanale słuchowym może spowodować zapalenie ucha. Przed myciem najlepiej jest wyczesać sierść psa, aby się nie plątała. Na początku spłukujemy zwierzę. Szampon nanosimy bezpośrednio na sierść albo rozcieńczamy najpierw w osobnym naczyniu. Niektóre z nich bardzo się pienią i trudno je później zmyć. Po nałożeniu, najlepiej zostawić szampon na kilka minut. Następnie dokładnie spłukujemy go letnią wodą. Przy dużych zabrudzeniach czynność możemy powtórzyć. Ważne jest porządne osuszenie psa ręcznikiem. Najlepiej nie trzeć sierści, lecz delikatnie ją odsączyć. Pozwólmy też psu samemu się otrzepać. Jeżeli to konieczne możemy go wysuszyć, za pomocą letniego strumienia suszarki. Oczywiście na koniec nie zapominajmy o odpowiedniej nagrodzie, nic nie umili tego wspólnego czasu bardziej niż smakołyk!

Jakich szamponów używać do kąpieli psa?

Przede wszystkim NIE tych przeznaczonych dla ludzi. Nie chodzi tu o chwyt marketingowy, ale o różnice w pH skóry między nami, a czworonogami. Wartość pH dla ludzkiej skóry wynosi 5,4-5,9 , u psów natomiast jest ono obojętne ok. 7-7,4. Tak więc nasze środki mogą działać drażniąco na zwierzęta. Na rynku istnieje wiele rodzajów szamponów. Jaki z nich powinniśmy dobrać zależy od wieku naszego psa, typu sierści oraz ewentualnych przypadłości. Tak więc mamy preparaty dla zwierząt o białej sierści, niwelujące zabrudzenia i zacieki, które bardzo w takich przypadkach widać. Inny produkt dobierzemy dla długiej i miękkiej sierści, a inny dla krótkiej i gładkiej. Są też szampony hipoalergiczne dla psów ze skłonnościami do alergii, czy specjalne preparaty dla szczeniąt. Wszystkie z nich nie powinny posiadać sztucznych barwników oraz zbyt intensywnego zapachu.

 

Ustalając, jak często kąpać psa kierujmy się zdrowym rozsądkiem i dobrem naszego zwierzęcia, zbytnia nadgorliwość może prowadzić do wielu problemów.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem 🙂

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Kiedy i jak często kąpać psa? | Zoonews.pl
Article Name
Kiedy i jak często kąpać psa? | Zoonews.pl
Description
Większość nowych właścicieli psów zastanawia się, jak często kąpać psa i kiedy w ogóle mogą pierwszy raz wykąpać szczeniaka. Sprawdź w poradniku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1910

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x