Reklama
Reklama

Znalazłem psa – co mam zrobić, gdzie go zawieźć, po kogo zadzwonić?

Facebook
Twitter
Gdzie zgłosić znalezionego psa?

Przemieszczające się bez opieki właściciela psy są wciąż częstym widokiem. Co w przypadku, kiedy na swojej drodze spotkamy zagubionego psa? Czy wiesz, jak postąpić ze znalezionym psem?

Spis treści - kliknij

Znaleziono psa – jak się zachować

Przede wszystkim, poprzez ocenę zachowania czworonoga i okoliczności w jakich się znalazł, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Szczerzenie zębów, warczenie, szczekanie i przybieranie groźnej postawy, wynika najczęściej ze strachu i jest jedną z postaw obronnych psów, które czują się zagrożone i chcą się bronić. Jeżeli nie mamy pewności, jak się zachować lub nie mamy odwagi, by podjąć bezpośrednie działania wobec znalezionego psa, wystarczy, że powiadomione zostaną odpowiednie służby.

W zależności od miejsca, postępowanie ze znalezionym psem może być różne. W miejscach zabudowanych istnieje możliwość zanęcenia psa w bezpieczne miejsce np. do klatki schodowej i tam przetrzymanie go, aż do pojawienia się służb. W lesie i w parku potrzebna jest większa inicjatywa oraz pomysły na zbudowanie zaufania psa, które pozwolą na odprowadzenie go w bezpieczne miejsce.

Jeśli zwierzak wygląda na spragnionego i głodnego, należy zapewnić mu dostęp do wody i pożywienia, do czasu przyjazdu służb.

Gdzie zgłosić znalezionego psa?

Błąkającego się samotnie psa można zgłosić do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, straży miejskiej lub najbliższego schroniska.

Istotnym krokiem jest zweryfikowanie tożsamości psa, którą pomoże ustalić lekarz weterynarii.  Działanie to powinno zostać podjęte przy każdym znalezionym psie, ponieważ pozwoli to na uzyskanie danych opiekunów, jeśli zwierzak takowych posiada.

Jeśli w okolicy nie ma schronisk, TOZ-ów lub straży miejskiej, do których można zgłaszać znalezione psy, po pomoc można udać się również na policję lub do urzędu gminy. Wszystkie te jednostki są przeszkolone i mają określone procedury postępowania w przypadku znalezionych psów. Jeżeli zwierzak jest ranny, należy o tym poinformować, a odpowiednie służby przyjadą na miejsce z lekarzem weterynarii.

Poczęstuj znalezionego psa dobrą karmą

Reklama

Mokra karma dla psa Dolina Noteci Superfood cielęcina i jagnięcina

Ogłoszenie – znaleziono psa

Jeśli na Twojej drodze pojawił się zagubiony pies, koniecznie napisz ogłoszenie o tym, że znaleziono psa. Dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie plakatów/ogłoszeń nie tylko na słupach i miejscach publicznych – w formie papierowej, ale także wersji online na swoich profilach społecznościowych lub ogólnodostępnych forach. Na facebooku istnieje bardzo wiele lokalnych grup znalezione/zagubione psy. Internet daje szansę na szybkie odnalezienie właścicieli znalezionego psa, szczególnie jeśli ogłoszenie zamieścimy na lokalnych grupach społecznościowych. Co powinno znajdować się w treści ogłoszenia o znalezionym psie? Z pewnością należy opisać dokładny wygląd czworonoga, wielkość, umaszczenie, rasę, zamieścić jego zdjęcie, swój numer telefonu i poinformować o miejscu, w jakim zwierzak został znaleziony. Można wspomnieć, czy pies ma obrożę lub jakieś znaki szczególne. Jeśli jest rasowy powinno się uważać na ludzi chętnych na zabranie psa, mimo, że nie są jego właścicielami, właśnie dlatego jeśli na obroży widnieje imię psiaka nie warto podawać go w ogłoszeniu.

Znalazłem psa w lesie – co robić?

Postępowanie z psem znalezionym w lesie nie różni się wiele od standardowej procedury. Potrzeba, z należytym dla siebie i czworonoga bezpieczeństwem, zapewnić mu dostęp do wody i jedzenia, a także poinformować odpowiednie służby. Zwierzę pozostawione w lesie może być bardziej agresywne, co związane jest z towarzyszącym mu strachem. To właśnie dlatego podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa, aż do przyjazdu policji, straży miejskiej, pracowników TOZ-u czy schroniska jest tak istotne.

Znalazłem psa po wypadku – gdzie z nim jechać?

Szczególną sytuacją jest znalezienie psa, który został potrącony przez samochód. Zagwarantowanie sobie i jemu bezpieczeństwa jest podstawową czynnością, a kolejną poinformowanie odpowiednich służb, z zaznaczeniem (jak powyżej wspomniano) o uszczerbku na zdrowiu czworonoga. Dzięki temu na miejscu będzie mógł pojawić się również weterynarz, który określi stan psa po wypadku i będzie mógł podjąć odpowiednie kroki. Jeśli zwierzak uległ wypadkowi, prawdopodobieństwo obrażeń wewnętrznych może być duże. Z tego powodu należy działać niezwykle stanowczo, ale jednocześnie delikatnie. Do przeniesienia rannego psa w inne, bezpieczne miejsce lub do samochodu można wykorzystać koc, bluzę lub kurtkę, które będą służyły jako nosze. Zanim jednak padnie decyzja o przewiezieniu zwierzaka do lecznicy, należy pomóc mu na miejscu, dodatkowo zabezpieczając się przed ewentualnym ugryzieniem – dobrze mieć pod ręką coś, co mogłoby służyć za prowizoryczny kaganiec.

 

Znaleziony pies zazwyczaj jest nieufny i przestraszony, dlatego szczególnie ważne jest, by przy udzielaniu mu pomocy zadbać o wspólne bezpieczeństwo. Należy wykazać się rozwagą i odpowiedzialnością, a jeśli nie posiadamy tyle odwagi, by samemu podjąć działania, niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami: strażą miejską, gminną, gminny schroniskiem dla zwierząt bądź miejscowym TOZ-em.

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Znalazłem psa – co mam zrobić, gdzie go zawieźć, po kogo zadzwonić? | Zoonews.pl
Article Name
Znalazłem psa – co mam zrobić, gdzie go zawieźć, po kogo zadzwonić? | Zoonews.pl
Description
Przemieszczające się bez opieki właściciela psy są wciąż częstym widokiem. Co w przypadku, kiedy na swojej drodze spotkamy zagubionego psa? Czy wiesz, jak postąpić ze znalezionym psem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1271

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x