Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Hawańczyk - biszon hawański – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
biały hawańczyk poznaj jego charakter

pixabay.com/images/id-1134492/

Hawańczyk wcale nie pochodzi z Hawany, rasa ta pochodzi z Europy, skąd pierwsze hawańczyki popłynęły na statkach na Kubę. Czym jeszcze zaskoczy Hawańczyk?

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie hawańczyk

🌅 Kraj pochodzenia

Zachodnia część basenu Morza Śródziemnego

🐶 Numer wzorca FCI

250

➡ Waga

4 – 6 kg

❤ Długość życia

do 15 lat

💢 Charakter

Wesoły, hałaśliwy, uległy

Hawańczyk – historia rasy

Hawańczyk to rasa psów, pochodząca z zachodnich wybrzeży basenu morza śródziemnego. Hawańczyki hodowane były wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Stamtąd hawańczyk trafił na pokładzie włoskiego statku wprost na Kubę. Przodkami hawańczyka mogą być biszony maltańskie, maltańczyki oraz pudle.

Nielegalna podróż hawańczyka do USA

Ze względu na częste występowanie brązowe hawańczyki stały się głównymi bohaterami legendy, głoszącej, że rasa ta pochodzi ze stolicy Kuby – Hawany. Prawda jest jednak taka, że na Kubie pierwotne linie hawańczyków praktycznie wygasły z powodu zawirowań politycznych. Wraz z dojściem do władzy Fidela Castro, bogate kubańskie rody, które wyemigrowały do USA, zabrały hawańczyki ze sobą. Dzięki nim nieliczne mioty przetrwały, ocalając rasę od wyginięcia.

Oficjalne uznanie rasy

Hawańczyki zostały uznane oficjalnie przez FCI w 24 września 1963 roku; w 1971 roku powstał w Ameryce klub hawańczyka, a w 1996 roku hawańczyk został uznany przez American Kennel Club.

Hodowla hawańczyków w Polsce

Pierwszy hawańczyk został sprowadzony do Polski z czeskiej hodowli w 2002 roku. W dalszym ciągu hawańczyki nie są w Polsce zbyt popularną rasą psów.

Jak wygląda hawańczyk?

Hawańczyk to krzepki, krótkonogi piesek. Jego głowa jest średniej długości z umiarkowanie zaznaczonym stopem i płaskimi polikami. Kufa psa delikatnie zwęża się w kierunku nosa. Nos pieska jest w kolorze brązowym lub czarnym. Czarne lub brązowe powieki skrywają dość duże oczy. Oczy hawańczyka mają kształt migdała o najbardziej pożądanym ciemnobrązowym kolorze. Na głowie widać wysoko osadzone uszy, które opadają wzdłuż polików, ale ich nie dotykają. Na uszach włos tworzy frędzle. Tułów hawańczyka jest prosty, opada w kierunku zadu. Zad wieńczy wysoko noszony ogon, na nim również widać długie frędzle. Piesek w ruchu jest lekki i elastyczny, ruch odzwierciedla wesołe usposobienie zwierzaka.

Hawańczyk – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie psa rasy hawańczyk

Pies: 21-29 cm

Suka: 21-29 cm

Hawańczyk – waga

Zarówno pies jak i suka hawańczyka od 4 do 6 kg.

Szata hawańczyka

Sierść: hawańczyk posiada niewielką ilość wełnistego podszerstka. Włos okrywowy hawańczyka jest długi – nawet do 18 cm, miękki, prosty lub falisty.

Maść: najczęściej występują hawańczyki w kolorze hawana (brązowo-rudy – w kolorze cygar), hawańczyk czarny występuje rzadziej, a hawańczyk czysto biały, to zupełna rzadkość. W wymienionych kolorach dopuszczalne są łaty.

Kategoria wielkości hawańczyka

Hawańczyk to pies małej rasy.

Ile żyje pies hawańczyk?

Hawańczyk to pies żyjący długo, nawet do 15 lat.

Hawańczyk – charakter i usposobienie

Hawańczyk to typowy kanapowiec o wesołym usposobieniu i delikatnym sercu. Radosne usposobienie powoduje, że hawańczyki mają grono swoich pasjonatów, choć w Polsce nie jest ono aż tak duże. Hawańczyk uwielbia zabawy, dzięki czemu doskonale nada się do domu z dziećmi, które będzie darzył serdecznością.

Hawańczyki uwielbiają kontakt z człowiekiem, ale nie mają tendencji do zapadania na lęk separacyjny. Dobrze ułożony hawańczyk będzie potrafił zostać w domu, którego nie rozniesie, podczas nieobecności opiekunów. Oczywiście zachowanie psa wymaga ułożenia od szczeniaka.

Jak na kanapowca przystało hawańczyk nie ma instynktu łowieckiego, więc nie ma obaw, że na spacerze oddali się spod oka opiekuna. Mimo to, pies ten potrafi narobić hałasu, nada się do wszczynania alarmów, jednak jego postura nikogo nie odstraszy.

Hawańczyk to doskonały wybór na pierwszego psa do rodziny z dziećmi, innymi psami oraz kotami. Wobec dzieci hawańczyk będzie bardzo wyrozumiały, wobec dorosłych uległy i podporządkowany. Hawańczyki, ze względu na ograniczoną potrzebę ruchu nadadzą się również do towarzystwa dla osób starszych. Ewentualny nadmiar energii hawańczyka można szybko rozładować, podczas domowych zabaw.

Hawańczyk - zdrowie

Ze względu na występowanie podszerstka w znikomej ilość trzeba liczyć się z tym, że hawańczyk w okresie jesienno-zimowym powinien wychodzić na spacery w ubranku dla psa. Z kolei w upalne dni brak podszerstka, to brak ochrony termicznej, dlatego spacery w letnie dni należy planować rano albo późnym wieczorem.

Typowe choroby hawańczyków

Hawańczyk to ogólnie zdrowa rasa, niestety, jak u większości psów rasowych, tak i u hawańczyków występować mogą choroby dziedziczne:

  • dysplazja siatkówki
  • zaćma
  • choroby serca
  • podatność na zwichnięcie rzepki
  • wrodzona głuchota

pixabay.com/images/id-5807195/

Hawańczyk – żywienie

Karma dla psa powinna być dostosowana do jego wielkości. W przypadku hawańczyka sucha karma powinna mieć małe krokiety, by pies mógł ją łatwo rozgryźć. Wiek hawańczyka ma również znaczenie. Szczenięta mają większe zapotrzebowanie energetyczne w okresie rozwoju, z kolei psy starsze i geriatryczne powinny otrzymywać karmę mniej energetyczną, by nie doprowadzić do nadwagi lub otyłości u psa. Hawańczyk może być również karmiony karmą mokrą, a jeśli właściciel potrafi, to może karmić psa dietą BARF.

Hawańczyk - pielęgnacja

Długi włos hawańczyka powoduje, że należy go czesać w zasadzie codziennie. Dopuszczenie do sytuacji, w której na hawańczyku skręcą się dredy może prowadzić do odparzeń na skórze. Zgodnie z wytycznymi FCI włos psa wystawowego nie powinien być jednak skracany z wyjątkiem pielęgnacji między łapami i w okolicach czoła oraz na pysku.

Do szczotkowania hawańczyka użyć można szczotki z włosia dzika oraz szczotki drucianej. Kąpiele należy wykonywać doraźne, w zależności od tego, jak mocno pies się brudzi, podczas spacerów. W trakcie kąpieli warto zastosować szampon dla psów długowłosych i odżywkę, która pomoże rozczesać długi włos hawańczyka.

W przypadku psów każdej rasy należy wykonywać przeglądy oczu, uszu i zębów – przynajmniej raz w tygodniu. Zęby psa należy myć raz dziennie, by uniknąć problemów z kamieniem nazębnym.

Hawańczyk - szkolenie

Hawańczyk to inteligentny i pomysłowy pies, który odpowiednio szkolony chętnie będzie wykonywał różne sztuczki. Trzeba pamiętać, że jest to mały piesek, ale z temperamentem, dlatego szkolenie metodami pozytywnymi będzie konieczne. Jak w przypadku innych psów warto hawańczyka dobrze zsocjalizować z innymi rasami już od wieku szczenięcego.

Jaka jest cena hawańczyka

pixabay.com/images/id-3443856/

Zalety i wady rasy hawańczyk

Zalety hawańczyk

  • Hawańczyk to dusza towarzystwa
  • Pies tej rasy doskonale dogada się z innymi zwierzętami w domu
  • Hawańczyki nie mają zbyt wielu problemów zdrowotnych

Wady hawańczyka

  • Hawańczyk wymaga pielęgnacji w zasadzie każdego dnia
  • Hawańczyki potrafią być zaborcze, jeśli nie poświęci się im wystarczająco dużo uwagi

Ciekawostki o rasie hawańczyk

  • Wbrew nazwie hawańczyk to rasa europejska
  • Pierwszy hawańczyk dotarł do Polski dopiero w 2002 roku
  • Najwięcej hawańczyków żyje w Skandynawii
  • Hawańczyk miniaturka to nazwa pseudohodowlana, nie ma odmiany miniaturowego hawańczyka
  • W Internecie spotkać można nazewnictwo maltańczyk hawańczyk, co nie ma bezpośredniego związku z tą rasą psa

Hawańczyk – hodowla

Decydując się na zakup hawańczyka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Hawańczyk cena

Cena hawańczyka z hodowli waha się od 3000 do 7000 zł.

Imiona dla hawańczyka

Ciekawe imiona dla psa hawańczyka: Hugo, Hachi, Ari, Alpi

Ciekawe imiona dla suki hawańczyka: Havana, Holi, Abbie, Ami

Dla kogo hawańczyk będzie idealny?

Hawańczyk to doskonały pies do rodzin z dziećmi, które mieszkają w niedużym mieszkaniu. Z całą pewnością nie jest to pies dla osób zapracowanych, których ciągle nie ma w domu.

Klasyfikacje FCI rasy hawańczyk

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1: Biszony i rasy pokrewne

Numer wzorca: 250

Pytania czytelników

Czy hawańczyk ma sierść czy włos?

Hawańczyk pokryty jest długim włosem, który mierzy od 12 do 18 cm. Włos jest miękki, prosty, falisty lub tworzy loki. Włos powinien być zostawiony w naturalnej długości.

Czy hawańczyk jest szczekliwy?

Tak. Hawańczyk to zdecydowanie hałaśliwy piesek. Warto podczas nauki wykorzystać tendencję do szczekania i odpowiednio ją ukierunkować, pies może nauczyć się alarmować szczekaniem swoich opiekunów o intruzach na terenie domu.

Czy hawańczyki się strzyże?

Nie. Hawańczyk powinien mieć zostawiony naturalny włos. Jego pielęgnacja jest wymagająca i trzeba go czesać codziennie, by włos nie zmienił się w dredy. Wzorzec rasy dopuszcza jedynie porządkowanie włosa na łapach, skrócenie go nad oczami oraz na pysku. Lepiej, aby włos hawańczyka pozostał naturalnie długi.

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/250.pdf

fci.be/en/nomenclature/HAVANESE-250.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
HAWAŃCZYK - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
HAWAŃCZYK - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Hawańczyk wcale nie pochodzi z Hawany, rasa ta pochodzi z Europy, skąd pierwsze hawańczyki popłynęły na statkach na Kubę. Czym jeszcze zaskoczy Hawańczyk?
Author
Publisher Name
ww.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x