Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kamień nazębny u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Facebook
Twitter
Kamień nazębny u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego to częsty problem wielu psów, szczególnie ras miniaturowych i osobników w starszym wieku. Problemy stomatologiczne mogą negatywnie wpływać na stan całego organizmu i być źródłem zakażenia innych narządów wewnętrznych.

Spis treści

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

Tak zwane „czyszczenie zębów” czy też „ściąganie kamienia” to popularny i często wykonywany zabieg weterynaryjny. Poza niewątpliwymi efektami estetycznymi, zabieg stanowi przede wszystkim metodę leczenia zębów i dziąseł, a w zaawansowanych stanach – znacznie poprawia komfort życia czworonoga.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego u psów

Powstawanie kamienia nazębnego u psa to dość długi proces. W wyniku reagowania bakterii zawartych w ślinie z resztkami zjadanych przez psa pokarmów, powstaje miękki osad, zwany nazębną płytką bakteryjną. Płytka nazębna, choć przylega do zęba, jest możliwa do usunięcia za pomocą szczoteczki do zębów lub gryzaków dentystycznych. Nieusuwana płytka, ulega mineralizacji oraz utwardzeniu, w wyniku czego u psa powstaje kamień nazębny, o twardej, szaro-brązowej strukturze. Najwięcej kamienia osadza się na brzegach dziąseł, ale w zaawansowanym stadium, może pokrywać niemal każdy ząb. Brak ingerencji lekarza weterynarii, powoduje dalsze osadzanie się bakterii i ich przemieszczanie się do dziąseł, co w konsekwencji prowadzi do powstawania stanów zapalnych i finalnie do utraty zębów.

Objawy kamienia nazębnego u psa

Na wczesnym etapie powstawania kamienia nazębnego u psa, zmiany na zębach są bardzo subtelne i poza aspektem estetycznym, nie powodują żadnych dokuczliwych objawów. Jednak w miarę narastania problemu, sygnałem alarmowym powinny być:

  • niechęć do jedzenia, szczególnie twardych pokarmów
  • brzydki zapach z jamy ustnej
  • nadmierne ślinienie
  • drapanie pyska i dyskomfort przy dotykaniu jego okolicy
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
  • ruchomość zębów

 

Kamień nazębny może osadzać się w trudno dostępnych i niedostrzegalnych zakamarkach jamy ustnej, dlatego tak ważna jest regularna kontrola jej stanu i codzienna higiena.

Czy można usunąć kamień nazębny u psa samemu?

W przypadku kamienia nazębnego u psów, profilaktyka ma olbrzymie znaczenie i może uchronić naszych czworonogów przed poważnymi problemami. Podstawą jest jednak konsekwencja i regularność dbania o higienę. Odkładaniu u psa kamienia nazębnego może skutecznie zapobiec:

  • codzienne czyszczenie zębów psią pastą do zębów za pomocą szczoteczki lub gazy nawiniętej na palec
  • dieta oparta na suchej karmie, która w sposób mechaniczny usuwa płytkę nazębną
  • stosowanie preparatów w postaci płynów, proszków lub tabletek, zapobiegających odkładaniu się kamienia nazębnego u psa
  • regularne podawanie przysmaków dentystycznych
  • regularne kontrolowanie stanu uzębienia psa u lekarza weterynarii

 

Niestety, w warunkach domowych możemy jedynie spowolnić odkładanie się kolejnych warstw płytki bakteryjnej. Istniejący już kamień nazębny u psa można usunąć tylko w lecznicy weterynaryjnej.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

Sanacja jamy ustnej, to mówiąc najprościej – przeprowadzenie w niej gruntownych porządków.
W czasie zabiegu, ruchome zęby zostają usunięte, a te które pozostaną zostają dokładnie oczyszczone z kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Zabieg nie należy do przyjemnych, a chwilami może być bolesny, dlatego usuwanie kamienia nazębnego u psa wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga farmakologicznego zabezpieczenia pacjenta przeciwbólowo.

Aby ograniczyć ryzyko związane ze znieczuleniem, zwłaszcza w przypadku starszych piesków, zalecane jest wykonanie podstawowych badań krwi, a czasami także echa serca. W niektórych gabinetach, na końcowym etapie sanacji jamy ustnej, powierzchnia zębów wygładzana jest specjalistyczną pastą polerską, co spowalnia odkładanie się kamienia nazębnego w przyszłości. Czas trwania zabiegu to około 30-40 minut, ale pod uwagę należy wziąć także przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz późniejsze wybudzanie z narkozy. U niektórych psów, przed zabiegiem sanacji, koniecznym jest wcześniejsze przeleczenie zapalonych dziąseł antybiotykiem. W dniu zabiegu, zwierzak powinien być na czczo, zachowując mniej więcej 12-godzinną głodówkę. Po powrocie do domu, dieta powinna opierać się na miękkiej karmie, co sprzyja regeneracji podrażnionych dziąseł. Suche chrupki należy wprowadzić, gdy tylko minie dyskomfort związany z podrażnieniem dziąseł po zabiegu. Utrzymanie efektów sanacji i spowolnienie odkładania się osadu nazębnego w przyszłości, możliwe jest jedynie dzięki codziennej dbałości o higienę zębów.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u psa

Koszt usunięcia kamienia nazębnego u psa zależy od kilku czynników: wielkości rasy, liczby zębów, które będą czyszczone czy konieczności podania narkozy i może wahać się od 100 do 400 zł.

Tech. wet. Agata Michniewicz

tech. wet. Agata Michniewicz

Pałająca miłością do zwierząt technik weterynarii pracująca w lecznicy weterynaryjnej. Prywatnie, właścicielka kota, królika i kawii domowej. Doświadczenia nabierała, podczas pracy w sklepie zoologicznym. Zna szeroki asortyment produktów i wie, które z nich nalepiej sprawdzą się dla Twojego pupila.

Sprawdź inne porady o zdrowiu psów i kotów

Summary
Kamień nazębny u psa – przyczyny, objawy, leczenie - Zoonews.pl
Article Name
Kamień nazębny u psa – przyczyny, objawy, leczenie - Zoonews.pl
Description
Nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego to częsty problem wielu psów, szczególnie ras miniaturowych i osobników w starszym wieku, który może wywołać problemy zdrowotne.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x