Reklama
Reklama

Ubranko dla psa – czy ubierać psa zimą?

Facebook
Twitter
Ubranko dla psa

Ubranka dla psów bywają niekiedy koniecznością. Na przykład po zabiegach chirurgicznych. Czy dobrym wyborem jest stosowanie ubranka dla psów na co dzień?

Spis treści

Wielu właścicieli uważa stosowanie ubranek dla psów za kaprys albo ślepe podążanie za modą i męczenie zwierząt. Jednak jak jest naprawdę? W jakich sytuacjach stosowanie ubranka dla psa jest wręcz konieczne?

Czy psy odczuwają zimno?

Oczywiście, że tak!  Psy należą do zwierząt stałocieplnych (endotermicznych), co oznacza, że są w stanie utrzymać temperaturę wewnętrzną na wyższym poziomie niż temperatura otoczenia, dzięki ciepłu wytwarzanemu wewnątrz organizmu. Jednak niekiedy, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych sama termoregulacja może nie wystarczyć, wtedy konieczne może być zakupienie ubranka dla psa.

Po czym poznać, że pies potrzebuje ubranka?

Na to w jakiej temperaturze pies będzie odczuwał zimno, wpływa kilka czynników. Między innymi zależy to od wielkości zwierzęcia, ilości tkanki tłuszczowej oraz rodzaju sierści. Psy ras małych i miniaturowych szybciej tracą ciepło i ciężej jest im się ogrzać. Pamiętajmy, że większość ras miniaturowych wywodzi się z krajów egzotycznych, gdzie średnia temperatur jest zdecydowanie wyższa niż w Polsce! Psy z mniejszą zawartością tkanki tłuszczowej, nawet te większe, również będą wymagały zastosowania specjalnego ubranka dla psa na zimę. Gorzej na zmiany będą reagowały zwierzęta z włosami, czy te nie posiadające podszerstka, który tworzy miękką i puchatą strukturę. Zapewnia on izolację, chroni przed wyziębieniem, ale też przed przegrzaniem.

Które psy ubierać w ubranka zimą?

  • Powinno się stosować ubranko dla psa zupełnie pozbawionego sierści, np. Nagi Pies Meksykański, Grzywacz Chiński
  • Powszechnie stosuje się zimą ubranka dla psów małych ras, np. shih-tzu, maltańczyk, hawańczyk, yorshire terrier czy chihuahua
  • Należy stosować ubrania dla psów krótkowłosych z brakiem podszerstka, np. jamnik, buldog francuski czy bosker
  • Ubranko dla psa możesz kupić dla rasy posiadającej niewielką ilość tkanki tłuszczowej np. chart, whippet
  • Starsze zwierzęta, które zdecydowanie mniej się ruszają również powinny mieć zakładane ubranka dla psów
  • Zwierzęta chore lub o obniżonej odporności bezwzględnie powinny mieć zakładane ubranka na zimowe spacery,
  • suki w ciąży lub szczeniaki również zimą powinny być przywdziewane w ubranka dla psów

Jak dobrać ubranko dla psa?

Dobre ubranko dla psa to takie, które nie będzie krępowało ruchów zwierzęcia. Przede wszystkim trzeba dobrze wymierzyć zwierzę. Najważniejsze są obwód klatki piersiowej, szyi oraz długość ciała. Najlepiej wykonać pomiar psa w pozycji stojącej, używając centymetra krawieckiego. Obwody klatki i szyi mierzymy w najszerszym miejscu, aby ubranko nie przylegało zbytnio do ciała psa i nie denerwowało go przy użytkowaniu.

Z drugiej strony ubranko dla psa nie powinno być zbyt luźne. Wtedy może ono spadać lub będzie dostawało się pod nie błoto czy śnieg. Znając odpowiednie wymiary powinniśmy dobrać rozmiar ubranka dla psa w zależności od tabeli ustalonej przez producenta. Jeżeli twój pies ma niestandardowe wymiary, lepiej znaleźć firmę, która wykonuje ubranka pod zamówienie, aby zapewnić mu jeszcze większy komfort.

Dobór materiału zależy od przeznaczenia, niektóre lepiej będą chronić przed zimnem, a inne przed wilgocią i deszczem. Nie poleca się szeleszczących tkanin. Najlepiej, żeby ubranko dla psa można było szybko założyć i ściągnąć, tak więc unikajmy tych zapinanych na guziki. Oczywiście w wyborze kierujmy się zdrowym rozsądkiem i funkcjonalnością. Nasze psy nie potrzebują do ochrony przed zimnem tiulowych spódnic czy garniturów.

Dodatkiem do ubranka mogą być również buty dla psa

Reklama

buty dla psa

Ubranko dla psa – jak przyzwyczaić do niego pupila

Niekiedy przyzwyczajenie czworonoga do noszenia ubranka dla psa jest nie lada wyzwaniem. Dla niektórych zwierząt jest to tak nienaturalne, że nie są w stanie tego zaakceptować. Pamiętajmy, żeby nie robić nic na siłę, bo zwierzę jeszcze bardziej się zrazi do noszenia ubranek. Najważniejsza jest cierpliwość oraz odpowiednie argumenty w postaci smakołyków. Najlepiej przed założeniem ubranka psu dać je do powąchania. Następnie, bez gwałtownych ruchów, spróbuj zachęcić zwierzaka do przełożenia głowy przez ubranko. Później zajmij się włożeniem łap i tułowia. Oczywiście każdy etap musi być zakończony nagrodą. Przyzwyczajaj psa stopniowo do noszenia ubranka, zaczynając od kilku minut w domu. Jeżeli widzisz, że twój pupil coraz śmielej porusza się w ubranku, możecie iść na spacer.

Jak widać nie jest to taka prosta sprawa. Wszystko zależy od indywidualnego przystosowania naszego zwierzęcia. Jeżeli widzisz, że twój pies niechętnie chodzi na spacery i cały aż dygoczne z zimna, lepiej zakupić ubranko dla psa.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem 🙂

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Ubranko dla psa – czy ubierać psa zimą? | Zoonews.pl
Article Name
Ubranko dla psa – czy ubierać psa zimą? | Zoonews.pl
Description
Ubranka dla psów bywają niekiedy koniecznością. Na przykład po zabiegach chirurgicznych. Czy dobrym wyborem jest stosowanie ubranka dla psów na co dzień?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1353

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x