Reklama

Coton de tulear – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Coton de tulear – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-5763796/

Coton de tulear to typowy biszon, który doskonale sprawdzi się jako towarzyszy rodzin z dziećmi, a także kompan dla starszej osoby.

Spis treści - kliknij

Coton de tulear – historia rasy

Coton de tulear to madagaskarska rasa psów o czym świadczy sama jej nazwa. Tulear, to jedno z miast portowych Madagaskaru, z kolei coton to bawełna, wskazująca na pochodzenie tej rasy z pobliża plantacji bawełny obok miast – portu Tulear.

Coton de tulear pochodzi od biszonów, papillonów, maltańczyków oraz bedlingotn terierów. Psy te dotarły najprawdopodobniej na Madagaskar wraz z europejskimi kupcami. Jedna z teorii zakłada, że coton de tulear przypłynął na wyspę razem z Bartolomeu Diazem.

Do Europy coton de tulear miał trafić na powrót z Madagaskaru do Francji w latach 50. XX wieku. Rasa stała się tak popularna w Europie, że jej populacja na Madagaskarze prawie wyginęła, a władze wyspy zakazały wywozu coton de tulearów.

W 1970 roku coton de tulear został uznany przez Francuski Kennel Club, a dwa lata później rasa została wpisana do rejestru ras FCI.

Coton de tulear w Polsce

Pierwsza suczka coton de tulear pojawiła się w Polsce w 1995 roku w hodowli Sundra. Obecnie nie jest to zbyt popularna rasa psów w Polsce.

Jak wygląda coton de tulear?

Coton de tulear to mały piesek o długim włosie, z białą szatą. Głowa cotona jets krótka i trójkątna; kufa prosta; nos czarny; oczy okrągłe i ciemne, a uszy wiszące i trójkątne. Cotn de tulear ma islny grzebit, nisko osadzony ogon i pionowe kończyny.

Różnice między coton de tulear a maltańczykiem

 • Maltańczyk jest biały, a coton ma dopuszczalne znaczenia
 • Maltańczyk ma niskie uszy z długimi włosami, a uszy cotona są osadzone do policzków

Coton de tulear – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie coton de tulear

Pies: 26-28 cm

Suka: 23-25 cm

Coton de tulear – waga

Pies: 6 kg

Suka: 5 kg

Szata coton de tulear

Coton de tulear ma bardzo delikatny i miękki włos o strukturze bawełny. Włos jest gęsty, obfity i może być lekko falisty.

Umaszczenie coton de tulear jest białe z dopuszczalnymi znaczeniami.

Kategoria wielkości: coton de tulear to mała rasa psów

Ile żyje coton de tulear?

Długość życia psów rasy coton de tulear waha się od 14 do 16 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Coton de tulear – charakter

Coton de tulear to typowy pies kanapowy, rodzinny, bardzo czuły, który silnie przywiązuje się do rodziny. Cotony uwielbiają zabawę w zasadzie przez całe życie. Jest to inteligentna rasa psów, co ciekawe, u której zachował się instynkt łowcy, który pozwolił przetrwać rasie na Madagaskarze.

Coton de tulear bardzo źle znosi samotność, to piesek cień, który w przypadku długiej nieobecności rodziny może nabawić się lęku separacyjnego. Jest dosyć posłuszny, jednak bywa szczekliwy, co niektórym może przeszkadzać. Nie ma skłonności do ucieczek, ani niszczenia w domu, słowem jest to idealny kandydat na pierwszego psa w domu.

Coton de tulear będzie dobrze dogadywał się z psami i kotami, które razem z nim będą mieszkały pod jednym dachem. Jest to pies dla rodzin z dziećmi, a także dla starszych osób.

Coton de tulear – charakter

Coton de tulear – zdrowie

Coton de tulear to rasa długowieczna, psy mogą żyć nawet do 16 lat. Mimo, że jest to ogólnie zdrowa rasa, to nie jest wolna od chorób:

 • Coton de tulaer może cierpieć na alergie skórne
 • Cotony mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego
 • Psy tej rasy mogą mieć również problemy ze zwichnięciem rzepki
 • Postępujący zanik siatkówki również dotyczy tej rasy psów

Coton de tulear – żywienie

Coton de tulear powinien być żywiony wysokiej jakości suchą karmą dla psów monobiałkową i bezzbożową, dzięki temu można uniknąć problemów z alergiami skórnymi. Ponieważ jest to pies małej rasy, to mokra karma komercyjna nie będzie zbyt dużym wydatkiem. Coton pożywi się również dobrze przygotowaną dietą BARF.

Karma powinna być dostosowana do wielkości coton de tuleara – krokiety powinny być małe, a pies powinien być karmiony trzy razy dziennie.

Coton de tulear – pielęgnacja

Coton de tulear to pies, który praktycznie nie linieje, mimo wszystko sierśc wymaga pielęgnacji – czesania przynajmniej raz w tygodniu, a po spacerach w lesie praktycznie za każdym razem. Do pielęgnacji poza pudlówką przyda się metalowy grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Coton de tulear powinien mieć również przemywane okolice pod oczami, by uniknąć rdzawych zacieków.

Coton de tulear – szkolenie

Cotony to bardzo inteligetne psy, które szybko się uczą. Socjalizacja i szkolenie w przedszkolu dla psa w zupełności wystarczą. Z dalszym szkoleniem opiekun cotona powinien sobie poradzi samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że ten mały piesek ma dosyć silny charakter i nie należy pozwalać mu na wszystko.

Zalety i wady rasy coton de tulear

Zalety coton de tuleara

 • Coton to bardzo rodzinny pies
 • Jest to rasa zdrowa i długowieczna
 • Coton doskonale dogada się z innymi zwierzętami w domu

 

Wady coton de tuleara

 • Coton jest dosyć szczekliwy

Coton de tulear - ciekawostki

 • Coton de tulear to rasa, która wykorzystywana jest w dogoterapii
 • Jak na biszona przystało coton de tulear to prawdziwy przyjaciel dzieci
Coton de tulear cena

Coton de tulear cena

Cena coton de tulearów z hodowli waha się od 4000 do 5000 zł.

Coton de tulear hodowla

Decydując się na zakup cotona tuleara a z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla cotona tuleara

Ciekawe imię dla psa cotona: Guci, Ferro, Fifi

Ciekawe imię dla suczki cotona: Koko, Elza, Sisi

Dla kogo coton de tulear będzie idealny?

Coton tulear to rasa, która sprawdzi się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób, jako pies do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI rasy coton de tulear

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1.2: coton de tulear

Numer wzorca: 283

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Coton de tulear – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Coton de tulear – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Coton de tulear to typowy biszon, który doskonale sprawdzi się jako towarzyszy rodzin z dziećmi, a także kompan dla starszej osoby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 909

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x