Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Coton de tulear – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Coton de tulear – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-5763796/

Coton de tulear to typowy biszon, który doskonale sprawdzi się jako towarzyszy rodzin z dziećmi, a także kompan dla starszej osoby.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o coton de tulear

🌅 Kraj pochodzenia

Madagaskar (patron: Francja)

🐶 Numer wzorca FCI

283

➡ Waga

3,5-6 kg

❤ Długość życia

14-16 lat

💢 Charakter

Coton de tulear to typowy pies kanapowy, rodzinny, bardzo czuły, który silnie przywiązuje się do rodziny.

Coton de tulear – pochodzenie i historia rasy

Coton de tulear to madagaskarska rasa psów o czym świadczy sama jej nazwa. Tulear, to jedno z miast portowych Madagaskaru, z kolei coton to bawełna, wskazująca na pochodzenie tej rasy z pobliża plantacji bawełny obok miast – portu Tulear.

Psy te dotarły na Madagaskar najprawdopodobniej wraz z europejskimi kupcami w XV wieku, wiodąc życie wolnych psów, które na wyspie musiał zadbać same o siebie. Nie jest wykluczone, że coton de tulear przypłynął na wyspę razem z Bartolomeu Diasem.

Według drugiej teorii psy te trafiły na wyspę w XVII wieku wraz z francuskimi kolonizatorami, pełniąc rolę psów do towarzystwa w domach arystokratów.

Coton de tulear powrócił z Madagaskaru do Francji w latach 50. XX wieku. Rasa stała się tak popularna w Europie, że jej populacja na Madagaskarze prawie wyginęła, a władze wyspy zakazały wywozu coton de tulearów. Liczba psów we Francji w roku 1982 wynosiła 100 zarejestrowanych psów, a już w 1989 było ich 1000. Wkładem francuskich hodowli w rozwój rasy było jej uszlachetnienie, co samo w sobie nie powinno dziwić, gdyż taki jest właśnie cel hodowli, w przeciwieństwie do chowu.

Od jakich psów pochodzi coton de tulear?

Coton de tulear pochodzi od biszonów, papillonów, maltańczyków oraz bedlingotn terierów.

Uznanie coton de tuleara przez FCI

W 1970 roku coton de tulear został uznany przez Francuski Kennel Club, a 2 września 1970 roku rasa została wpisana do rejestru ras FCI.

Coton de tulear w Polsce

Pierwsza suczka coton de tulear pojawiła się w Polsce w 1995 roku w hodowli Sundra. Obecnie nie jest to zbyt popularna rasa psów w Polsce.

Jak wygląda coton de tulear?

Coton de tulear to mały piesek o długim włosie, z białą szatą. Głowa coton de tuleara jest krótka i trójkątna – czaszka widziana z przodu jest lekko zaokrąglona, a stop słabo zaznaczony. Kufa psa jest prosta; nos czarny; oczy okrągłe i ciemne, a uszy wiszące i trójkątne. Cotn de tulear ma dobrze umięśnioną i nieco łukowatą szyję. Linia grzbietu psa jest nieznacznie wypukła, a pies powinien być dłuższy niż wyższy. Kłąb jest nieznacznie wyrażony; grzbiet jest silny, a zad krótki, umięśniony i ukośny. Ogon psa jest osadzony nisko i pozostaje w linii kręgosłupa.

Chód coton de tuleara jest swobodny i płynny, w ruchu górna linia pozostaje bez zmian.

Różnice między coton de tulear a maltańczykiem

  • Maltańczyk jest biały, a coton de tulear ma dopuszczalne znaczenia
  • Maltańczyk ma nisko osadzone uszy z długimi włosami, a uszy cotona są osadzone do policzków

Coton de tulear – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie coton de tuleara

Pies: 26-28 cm

Suka: 23-25 cm

Coton de tulear – waga

Pies: 4-6 kg

Suka: 3,5-5 kg

Szata coton de tulear

Coton de tulear ma bardzo delikatny i miękki włos o strukturze bawełny. Włos jest gęsty, obfity i może być lekko falisty.

Umaszczenie coton de tulear jest białe z dopuszczalnymi znaczeniami. Na uszach dopuszcza się kilka nieznacznych pasemek koloru jasnoszarego lub rudo- przesianych. Na innych częściach ciała takie znaczenie mogą być tolerowane, jeśli nie zmieniają wrażenia dominujące bieli.

Kategoria wielkości coton de tuleara

Coton de tulear to mała rasa psów.

Ile żyje coton de tulear?

Długość życia psów rasy coton de tulear waha się od 14 do 16 lat.

Coton de tulear – usposobienie i charakter

Coton de tulear to typowy pies kanapowy, rodzinny, bardzo czuły, który silnie przywiązuje się do rodziny. Cotony uwielbiają zabawę w zasadzie przez całe życie. Jest to inteligentna rasa psów, co ciekawe, u której zachował się instynkt łowcy, który pozwolił przetrwać rasie na Madagaskarze.

Coton de tulear bardzo źle znosi samotność, to piesek cień, który w przypadku długiej nieobecności rodziny może nabawić się lęku separacyjnego. Jest dosyć posłuszny, jednak bywa szczekliwy, co niektórym może przeszkadzać. Nie ma skłonności do ucieczek, ani niszczenia w domu, słowem jest to idealny kandydat na pierwszego psa w domu.

Coton de tulear będzie dobrze dogadywał się z psami i kotami, które razem z nim będą mieszkały pod jednym dachem. Jest to pies dla rodzin z dziećmi, a także dla starszych osób.

Coton de tulear – charakter

pixabay.com/pl/photos/szczenięta-psy-biały-mały-zwierzę-2267080/

Coton de tulear – zdrowie

Coton de tulear to rasa długowieczna, psy mogą żyć nawet do 16 lat. Mimo gęstego podszertka psy te nie powinny być wystawiane na pełne słońce w okresie letnim. Jego odporność na mrozy jest bardzo ograniczona.

Typowe choroby coton de tulearów

Mimo, że jest to ogólnie zdrowa rasa, to nie jest wolna od chorób. Psy te mogą cierpieć na takie choroby jak:

  • Alergia skórna
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Mielopatia zwyrodnieniowa
  • Choroba von Willebranda
  • Zwichnięcia rzepki
  • Otyłość
  • Kamień nazębny

Coton de tulear – żywienie

Coton de tulear powinien być żywiony wysokiej jakości suchą karmą dla psów – najlepiej monobiałkową i bezzbożową, dzięki temu można uniknąć problemów z alergiami skórnymi. Ponieważ jest to pies małej rasy, to mokra karma komercyjna nie będzie zbyt dużym wydatkiem. Coton pożywi się również dobrze przygotowaną dietą BARF.

Karma powinna być dostosowana do wielkości coton de tuleara – krokiety powinny być małe, a pies powinien być karmiony trzy razy dziennie.

Coton de tulear – pielęgnacja

Coton de tulear to pies, który praktycznie nie linieje, mimo wszystko sierść wymaga pielęgnacji – czesania przynajmniej raz w tygodniu, a po spacerach w lesie praktycznie za każdym razem. Do pielęgnacji poza pudlówką przyda się metalowy grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Coton de tulear powinien mieć również przemywane okolice pod oczami, by uniknąć rdzawych zacieków.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, łap i gruczołów okołoodbytowych psa. Byłoby najlepiej, gdy pies miał szczotkowane zęby każdego dnia, by uniknąć kamienia nazębnego, na który narażone są małe rasy psów.

Coton de tulear – szkolenie

Cotony to bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą. Socjalizacja i szkolenie w przedszkolu dla psa w zupełności wystarczą. Z dalszym szkoleniem opiekun cotona powinien sobie poradzić samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że ten mały piesek ma dosyć silny charakter i nie należy pozwalać mu na wszystko

Zalety i wady rasy coton de tulear

Zalety coton de tuleara

  • Coton to bardzo rodzinny pies
  • Jest to rasa zdrowa i długowieczna
  • Coton doskonale dogada się z innymi zwierzętami w domu

Wady coton de tuleara

  • Coton jest dosyć szczekliwy
  • W Polsce jest to mało popularna rasa

Coton de tulear - ciekawostki

  • Coton de tulear to rasa, która wykorzystywana jest w dogoterapii.
  • Jak na biszona przystało coton de tulear to prawdziwy przyjaciel dzieci.
Coton de tulear cena

pxfuel.com/en/free-photo-ogwuc

Coton de tulear cena

Cena coton de tulearów z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł.

Coton de tulear hodowla

Decydując się na zakup cotona tuleara z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla cotona tuleara

Ciekawe imię dla psa cotona: Guci, Ferro, Fifi

Ciekawe imię dla suczki cotona: Koko, Elza, Sisi

Dla kogo coton de tulear będzie idealny?

Coton tulear to rasa, która sprawdzi się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób, jako pies do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI rasy coton de tulear

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1.2: coton de tulear

Numer wzorca: 283

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/283.pdf

fci.be/en/nomenclature/COTON-DE-TULEAR-283.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Coton de tulear – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Coton de tulear – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Coton de tulear to typowy biszon, który doskonale sprawdzi się jako towarzyszy rodzin z dziećmi, a także kompan dla starszej osoby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x