Reklama

Agility – jak zacząć sport z przeszkodami dla psa

Facebook
Twitter
Agility

foto: pexels-blue-bird-7210270

Masz ochotę na sport z psem? Zacznij uprawiać agility. To wspaniały sport kynologiczny, który polega na pokonywaniu toru z przeszkodami dla psa, pod przewodnictwem opiekuna.

Spis treści

Agility – co to znaczy po polsku?

Agility (z ang.) to zwinność, obrotność oraz zwrotność. I taki właśnie jest ten psi sport. Agility to jeden z kilku psich sportów, który cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Idea agility polega na tym, by pupil pod okiem swojego przewodnika pokonał tor z przeszkodami dla psów. Oczywiście zawody agility to rywalizacja, zatem liczy się kolejność pokonanych przeszkód, czas, w jakim pies poradzi sobie z przeszkodami oraz bezbłędność.

Agility – historia psiego sportu

Agility pojawił się podczas pierwszych wystaw w Wielkiej Brytanii już w latach 70. XX wieku. Jest to więc psi sport, który ma ugruntowaną pozycję w kynologicznym świecie. Pierwszy pokaz psiego Agility odbył się w 1978 roku, podczas Crufts Dog Show. Twórcami pierwszych torów przeszkód dla psów byli Peter Meanwell oraz John Varley. Już w 1980 roku brytyjski Kennel Club opracował regulamin zawodów Agility, a w 1991 roku FCI uznało zawody za oficjalną dyscyplinę psich sportów.

W Polsce Agility rozwija się od 1993 roku, kiedy ZKwP zatwierdził krajowy regulamin zawodów. Swoją popularność agility osiągnęło w Polsce dopiero w XXI wieku. Obecnie jest to jedna z najchętniej uprawianych psich dyscyplin sportowych, ale również metoda na budowanie relacji i aktywne spędzanie czasu z psem.

Na czym polega Agility

Jak można przeczytać w oficjalnym regulaminie Agility FCI, który wyznacza standardy dla zawodów międzynarodowych „Agility jest konkurencją psią, otwartą dla wszystkich zdrowych i psychicznie sprawnych psów. Celem agility dla psów jest pokonanie różnych przeszkód w ustalonym porządku w określonym czasie. Jest to wychowująca i sportowa aktywność zmierzająca do oceny i wzmocnienia psiej inteligencji i do rozwijania integracji psa w społeczeństwie”.

Ring, w którym zbudowany jest tor agility musi mierzyć przynajmniej 20×40 metrów. Długość ścieżki, na której rozstawione są przeszkody powinna mierzyć od 100 do 220 metrów. Psy powinny pokonać od 15 do 22 przeszkód. Z czego przynajmniej 7 przeszkód musi być pokonane skokiem.

Za projekt toru agility odpowiada sędzia, do którego dyspozycji muszą być pozostawione następujące przeszkody: 14 stacjonat z tyczkami, 1 koło, 1 mur lub wiadukt, 1 kładka, 1 palisada, 1 huśtawka, slalom, 1 skok w dal, 3 tunele sztywne i 1 miękki tunel.

Próbnego testu toru Agility dokonuje sędzia, który przeprowadza przez niego psa, który nie bierze udziału w zawodach. Następnie przewodnicy psów przed biegiem mają ok. 10 minut na zapoznanie się z torem. Pies nie zna kolejności przeszkód, biegnie przez przeszkody bez smyczy i obroży, podążając za głosem i gestami przewodnika.

Poszukujesz karmy dla aktywnego psa, który potrzebuje więcej energii?

Reklama

Kategorie wzrostu w polskich zawodach Agility

ZKwP ustalił następujące kategorie wzrostu dla psów biorących udział w Agility:

 • Kategoria Agility – Extra Small („XS”) dla psów poniżej 28 cm wysokości w kłębie
 • Kategoria Agility – Small („S”) dla psów od 28 cm i poniżej 35 cm wysokości w kłębie
 • Kategoria Agility – Medium („M”) dla psów od 35 cm i poniżej 43 cm wysokości w kłębie
 • Kategoria Agility – Mini Large („ML”) dla psów od 43 cm i poniżej 50 cm wysokości w kłębie
 • Kategoria Agility – Large („L”) dla psów od 50 cm wysokości w kłębie

 

Dla każdej z kategorii wzrostu psów ustalono w regulaminie Agility wymiary przeszkód.

Klasy zaawansowania zawodników Agility

Psy biorące udział w zawodach z przeszkodami podzielone są na trzy klasy zaawansowania od A1 do A3. Ścieżka awansu z klasy niższej do klasy wyższej określona została szczegółowo w regulaminie. Istnieje jeszcze klasa A0, która nie jest traktowana jako oficjalna klasa. Tor Agility mogą w niej pokonywać psy, które ukończyły 18 miesiąc życia, które stawiają pierwsze kroki w Agility. „W klasie A0 nie wykorzystuje się huśtawki, slalomu, stacjonaty podwójnej, tunelu miękkiego ani
koła. Tor składa się z najwyżej 15 przeszkód”.

Jak zacząć Agility z psem?

By zacząć startować w oficjalnych zawodach Agility uznanych przez FCI polski zawodnik musi być członkiem ZKwP, mieć opłaconą składkę członkowską za bieżący rok oraz posiadać Książeczkę Pracy Agility, którą wykupuje się przed pierwszym startem w zawodach w swoim oddziale ZKwP. Każda para przewodnik-pies musi mieć swoją jedną KPA.

W zawodach międzynarodowych mogą startować psy wszystkich ras powyżej 18 miesiąca życia, posiadające Księgę rodowodową lub Księgę wstępną uznaną przez FCI. W Polsce będą to dokumenty wystawiane przez ZKwP. Zawodnicy startujący w zawodach o randze międzynarodowej muszą mieć dodatkowo książeczkę pracy albo licencję wydaną przez ZKwP.

Do krajowych zawodów Agility zgłosić się mogą członkowie ZKwP również z psami bez rodowodów (artykuł 10.2 regulaminu Agility FCI).

Poza formalnymi wymogami są jeszcze wymogi wynikające ze zdroworozsądkowego podejścia. Przede wszystkim przed wpuszczeniem psa na tor Agility pupil powinien być wyszkolony z podstaw posłuszeństwa. Przygotowania do zawodów Agility warto rozpocząć od szkolenia psa na samodzielnie przygotowanych przeszkodach. Lista przeszkód dla psa określona jest przez FCI, a ich wygląd i wymiary prezentujemy poniżej.

Przeszkody dla psów

Przeszkody dla psów

Jak zrobić przeszkody dla psa

Przeszkody dla psa można wykonać samodzielnie. Posłużyć do tego mogą zaprezentowane wytyczne FCI. Po co tworzyć tor agility samodzielnie? Między innymi z tego względu, że na każdych zawodach przeszkody ustawiane są inaczej. Nie można zatem wyrobić automatyzmów pokonywania toru, a pojedynczych przeszkód. Przeszkody dla psa powinny być zatem systematycznie zmieniane w różnych konfiguracjach. Zapoznanie się psa z każdą z przeszkód i jej przetrenowanie ułatwi osiąganie dobrych wyników. Od rezultatów – zdobycia miejsca na podium uzależniony jest awans do najwyższej kategorii zaawansowania A3.

Zawody Agility w Polsce

Jedyne oficjalne zawodu psiego Agility w Polsce odbywają się pod auspicjami ZKwP, a uprawnienia organizatorskie przyznaje Główna Komisja Szkoleń Psów ZKwP. Zawody mogą odbywać się w randze Mistrzostwa Polski, Pucharu Polski oraz kwalifikacji do Mistrzostwa Świata. Rangę na prośbę organizatora przyznaje GKSP.

Kurs Agility dla początkujących

W Polsce dostępne są już specjalne kursy dla osób, które chciałyby przygotować się do agility ze swoim pasem. W kursach agility mogą brać udział psy powyżej 12 miesiąca życia. Psy, które trafią na szkolenie z agility powinny już znać podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostań” czy „do mnie”. Programy zajęć z agility obejmują zwykle, poza nauką pokonywania przeszkód przez psa, naukę motywowania psa, pracy w rozproszeniu czy rozgrzewki przed przystąpieniem do pokonywania przez psa przeszkód.

Zalety agility dla psa

 • Agility wzmacnia więź pomiędzy psem, a przewdonikiem
 • Dzięki Agility pies wzmacnia swoją koordynację
 • Agility to wreszcie dobry sposób na poprawę koncentracji psa
 • Agility przyczyna się do rozwoju intelektualnego, dzięki pokonywaniu przeszkód przez psa

Wady agility dla psa

 • Zbyt intensywny trening Agility może prowadzić do urazów u psa
 • Psy chore, starsze oraz rasy brachycefaliczne i z problemami z kręgosłupem nie powinny uprawiać Agility
 • Psy ras dużych i olbrzymich ze skłonnością do problemów ze stawami również nie powinny uprawiać Agility

 

Regulamin Agility FCI

Regulamin Agility ZKwP do regulaminu FCI

Redakcja

Przeczytaj porady behawiorystów

Summary
Agility – jak zacząć sport z przeszkodami dla psa | Zoonews.pl
Article Name
Agility – jak zacząć sport z przeszkodami dla psa | Zoonews.pl
Description
Masz ochotę na sport z psem? Zacznij uprawiać agility. To wspaniały sport kynologiczny, który polega na pokonywaniu toru z przeszkodami dla psa, pod przewodnictwem opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1817

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x