Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ŁAJKA JAKUCKA

Łajka jakucka – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-5970406/

Spis treści

Cześć! Jeśli zastanawiasz się nad zakupem łajki jakuckiej, to świetnie trafiłeś. W naszym poradniku przyjrzymy się wyjątkowym cechom tej imponującej rasy, zgodnie z jej oficjalnym wzorcem. Łajki jakuckie to psy, które wyróżniają się nie tylko urodą, ale również wyjątkową inteligencją, co czyni zrozumienie ich charakteru i temperamentu kluczowym dla znalezienia idealnego towarzysza na czterech łapach. Będziemy również omawiać kwestie zdrowotne, abyś mógł lepiej zadbać o swojego przyszłego psa. Dodatkowo, przedstawimy fascynującą historię łajki jakuckiej oraz jej główne zalety i wyzwania, które mogą się pojawić przy wyborze tej rasy. Nie zapomnimy także o informacji dotyczącej ceny szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz tekst okaże się dla Ciebie zarówno pomocny, jak i interesujący. Serdecznie zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami odnośnie łajki jakuckiej w sekcji komentarzy!

Podstawowe informacje o rasie

🌅Kraj pochodzenia

Rosja

🐶Numer wzorca FCI

365

➡Waga

Wzorzec nie określa

❤Długość życia

10 – 12 lat

💢Charakter

Jak podano we wzorcu rasy łajka jakucka to pies odważny, ruchliwy, przyjazny, towarzyski i pełen energii.

Jak wygląda łajka jakucka?

Łajka jakucka, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies średniej wielkości, o zwartej i mocnej budowie ciała, dobrze umięśniony, z grubą skórą i dobrze rozwiniętą okrywą włosową.

Głowa psów tej rasy ma kształt spiczastego klina; kufa stopniowo zwęża się ku dużej i szerokiej trufli; oczy psa osadzone są frontalnie i mają kształt migdałowaty; uszy łajki mają trójkątny kształt, są stojące i osadzone wysoko.

Tułów psa jest zwarty; grzbiet mocny i prosty; klatka piersiowa szeroka i umiarkowanie głęboka; ogon osadzony wysoko, zakręcony półkoliście nad grzbietem; kończyny proste. Ruch psa jest szybki i sprężysty.

Jak wygląda łajka jakucka?

pixabay.com/images/id-6307553/

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 55-59 cm

Suka: 53-57 cm

Waga

Pies i suka: 18-25 kg

Szata

Łajka jakucka ma dwuwarstwową okrywę włosową. Włos psa jest gęsty, błyszczący, prosty, twardy i średniej długości z gęstym podszerstkiem.

Umaszczenie łajki jakuckiej może być białe, dwubarwne lub trójbarwne.

Charakter i usposobienie

Nie można jednak zapominać, że łajka to pies w typie pierwotnym, bardzo samodzielny, użytkowany do polowań i ciągnięcia zaprzęgów.

pixabay.com/images/id-6307593/

Jak podano we wzorcu rasy łajka jakucka to pies odważny, ruchliwy, przyjazny, towarzyski i pełen energii.

Nie można jednak zapominać, że łajka to pies w typie pierwotnym, bardzo samodzielny, użytkowany do polowań i ciągnięcia zaprzęgów. Psy tej rasy mają silny temperament, mogą sprawiać problemy szkoleniowe, dlatego polecane są dla bardziej doświadczonych opiekunów.

Są to psy dosyć nieufne względem obcych, mogą pracować jako psy stróżujące na dużych posesjach. Wykazują się dosyć silnym instynktem łowieckim, co może powodować, że nie będą zbyt dobrze dogadywały się pod jednym dachem z kotami czy psami innych ras – chyba, że były razem wychowywane od szczeniaka.

Psy tej rasy wymagają dużej dawki ruchu, dlatego nie nadają się dla osób mało aktywnych. Łajka będzie się czuła najlepiej w domu z dużym ogrodem, na wsi, a najlepiej w miejscach, gdzie śnieg występuje dłużej niż przez kalendarzową zimę.

Czy łajka jakucka to zdrowa rasa?

Łajka jakucka jest doskonale przystosowana do życia przez cały rok poza domem. Nie należy jednak tego nadużywać, gdyż pies bez kontaktu z rodziną może zacząć dziczeć.

Latem nie należy planować długich spacerów w pełnym słońcu.

Brak jest informacji o typowych chorobach tej rasy.

Czym karmić łajkę jakucką?

Psy pracujące, takie jak łajka jakucka powinny otrzymać pokarm o zwiększonej kaloryczności.

Łajka jakucka może być karmiona gotowymi karmami komercyjnymi: suchą karmą dla psów oraz mokrą karmą dla psów. Dopuszczalna jest dieta łączona pod warunkiem, że opiekun przeliczy kaloryczność obydwu karm.

Łajka może również funkcjonować w oparciu o dietę BARF oraz samodzielnie przygotowywane posiłki, zgodnie z przepisu psiego dietetyka.

Najważniejszą zasadą jest dostosowanie diety do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować łajkę jakucką?

Łajka nie wymaga skomplikowane pielęgnacji. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu, a w okresie linienie, które występuje dwa razy do roku należy wyczesywać łajkę każdego dnia.

Kąpiele należy ograniczyć do minimum. Jeżeli pies jest już mocno zabrudzony, to wtedy warto go wykąpać.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i łap. Każdego dnia warto wyszczotkować zęby, by zminimalizować ryzyko osadzenia się płytki nazębnej.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Psy w typie pierwotnym wymagają odpowiedzialnego opiekuna z doświadczeniem w układaniu psów o silnym charakterze i wysokim stopniu samodzielności. Łajka może po prostu podejmować decyzje samodzielnie, co utrudni proces szkolenia.

By do tego nie dopuścić warto wybrać odpowiedzialnego hodowcę, który socjalizuje szczenięta już w hodowli. Po odebraniu szczeniaka warto zapisać go do psiego przedszkola – jest to możliwe już po drugiej serii obowiązkowych szczepień.

Łajka jakucka wymagała będzie nieustannego szkolenia z zasad posłuszeństwa. Pies doskonale sprawdzi się, podczas uprawiania psich sportów, które mogą być dobrym motywatorem do utrwalania komend i zasad dobrej współpracy psa z opiekunem.

Zalety i wady łajki jakuckiej

Zalety

  • To pies o dobrym zdrowiu.
  • Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
  • Doskonale sprawdzi się w psich sportach.

Wady

  • Ma silny temperament i nie nada się dla początkujących opiekunów.
  • Nie jest to pies dla domatora – łajki wymagają dużej dawki ruchu każdego dnia.

Ciekawostki na temat łajki jakuckiej

  • Głównym przeznaczeniem psów tej rasy jest ciągnięcie sań i udział w polowaniach w mroźnej Syberii.

Historia rasy

Prawdopodobnie już 8000 lat temu ludność zamieszkująca północno-wschodnią Rosję, wykorzystywała psy w typie łajki jako zwierzęta zaprzęgowe i do polowań. Jakucja, leżąca w Syberii to jedno z najzimniejszych miejsc na ziemi, a temperatury potrafią spadać na tym obszarze nawet do -60 st. C. By przeżyć w takich warunkach zwierzęta muszą cechować się niezwykłą odpornością.

Najstarsze zapiski na temat psów tej rasy pochodzą z 1633 roku. Pierwsza wzmianka na temat tych psów pochodzi z książki Nikolaasa Witsena pt. Wschodnia i Północna Tataria, a dotyczyła tego, jak Jakuci podróżują zimą.

Pierwsze opisy rasy pochodzą natomiast z 1843 roku z książki „Geografia Imperium Rosyjskiego”. W 1856 roku w „Tablicach statystycznych Imperium Rosyjskiego” oszacowano populację psów tej rasy na 15157 osobników. W 1958 roku sporządzono pierwszy wzorzec rasy łajki jakuckiej, który stał się podstawą do przygotowania w 2005 roku nowego wzorca rasy przez Rosyjską Federację Kynologiczną. 

Rasa na skraju wyginięcia

W XX wieku liczebność psów w tym typie znacząco zmalała, zagrażając ich przetrwaniu. Rosyjscy kynolodzy podjęli się jednak zadania stworzenia programu hodowlanego w celu odtworzenia populacji. Hodowle prowadzone obecnie w Jakucku nastawione są na zachowanie użytkowego charakteru rasy tych psów.

W 2004 roku łajkami jakuckimi zainteresowali się kynolodzy niemieccy – Erwin i Sabine van Wel, którzy sprowadzili łajki do swojego kraju i rozpoczęli własne prace hodowlane, mające na celu zachowanie rasy w jej formie użytkowej jako psy zaprzęgowe.

Jak zostało wcześniej nadmienione Rosyjski Związek Kynologiczny opracował wzorzec rasy w 2005 roku i zgłosił jej rejestrację do FCI. W październiku 2019 roku łajka została oficjalnie wpisana na listę ras FCI.

Łajka jakucka to piękna rasa psów, która niestety w Polsce nie jest dobrze rozpropagowana. Obecnie działa w Polsce powyżej 20 hodowli tych psów.  

Hodowla

Cena łajki jakuckiej z hodowli waha się od 3500 do 6000 zł.

pixabay.com/images/id-5970423/

Kupując łajkę jakucką z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta łajki oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę psów tej rasy ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Ile kosztuje łajka jakucka?

Cena łajki jakuckiej z hodowli waha się od 3500 do 6000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla łajki jakuckiej?

Imię dla psa

  • Rubi, Loki, Car

Imię dla suczki

  • Akira, Ciri, Inka

Dla kogo łajka jakucka będzie idealna?

Łajka jakucka to pies o silnym temperamencie, który nie powinien być wyborem na pierwszego psa w domu. Opiekun łajki powinien być doświadczony w układaniu psów ras pierwotnych. Łajka potrzebuje również dużej codziennej dawki ruchu. W polskim klimacie pies ten doskonale sprawdzi się do uprawiania psich sportów.

FAQ na temat łajki jakuckiej

Ile żyje łajka jakucka?

Średnia długość życia jakuckiej łajki waha się od 10 do 12 lat.

Źródła

zkwp.pl/wzorce/365.pdf

fci.be/en/nomenclature/YAKUTIAN-LAIKA-365.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Łajka jakucka – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Łajka jakucka – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Łajka jakucka to bardzo stara rasa psów, która została uznana przez FCI dopiero pod koniec lat 20. XXI wieku. Czy łajka jakucka to rasa psa dla każdego?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x