Reklama

Żółw jaszczurowaty - hodowla, żywienie, cena

Facebook
Twitter
Żółw jaszczurowaty Chelydra serpentina Linnaeus, nazywany również skorpucha jaszczurowata, a także żółw kajmanowaty to żółw wodny z podrzędu żółwi skrytoszyjnych.

pixabay.com/images/id-4246716/

Żółw jaszczurowaty rzadko występuje w polskich hodowlach. Jest to zwierzę bardzo agresywne, a w Polsce jest to gatunek inwazyjny, na hodowlę które trzeba mieć zgodę.

Spis treści - kliknij strzałkę

Żółw jaszczurowaty – systematyka

Żółw jaszczurowaty Chelydra serpentina Linnaeus, nazywany również skorpucha jaszczurowata, a także żółw kajmanowaty to żółw wodny z podrzędu żółwi skrytoszyjnych.

Jak wygląda żółw jaszczurowaty

Żółw jaszczurowaty ma spłaszczony pancerz, którego tarczki kręgowe i grzbietowe tworzą 3 rzędy rogowych guzów, z kolei tarczki brzeżno-udowe i nadogonowe są ząbkowane – przypominają zęby piły. Karapaks żółwia jaszczurowatego występuje w barwie od oliwkowej do brązowej.

Kończyny, głowa i ogon żółwia są oliwkowe, brązowe bądź szare. Żółw jaszczurowaty ma bardzo dużą głowę, która nie mieści się w całości w skorupie; szczęki są mocno rozwinięte, a górna szczęka zakończona jest hakowatym dziobem; szyja żółwia kajmanowatego jest bardzo długa; odnóża zakończone są ostrymi pazurami, a między palcami znajduje się błona pławna.

Wielkość karapaksu wynosi, w zależności od rejonu występowania od 20-36 cm do nawet 40-45 cm. Maksymalna waga żółwia dochodzi do 30 kg.

Podgatunki żółwia jaszczurowatego

W najnowszej taksonomii chelydra serpentina acutirostris oraz chelydra serpentina rossgnoni uznawane są za osobne gatunki, a nie podgatunki żółwia jaszczurowatego.

Chelydra serpentina acutirostris – to gatunek występujący w Południowej Kanadzie, USA i Meksyku.

Chelydra serpentina osceola – to gatunek występujący na obszarze Panamy i Ekwadoru

Chelydra serpentina rossgnoni – to podgatunek występujący na obszarach Hondurasu, Salwadory, Kostaryki i Gwatemali

Występowanie żółwia jaszczurowatego

Żółw jaszczurowaty występuje w naturze na obszarach Ameryki Północnej, od jej południowych obszarów na terenie Florydy i Nowego Meksyku, aż po południowe rejony Quebecku i Alberty w Kanadzie. Występuje również w Ameryce Środkowej i zachodnich terenach Ameryki Południowej.

Żółw jaszczurowaty – aktywność

Żółw jaszczurowaty żyje w wodach słodkich oraz brachicznych (słodko-słonych), na terenach błotnistych, z dnem porośniętym roślinnością, w której można się ukryć. Żółw żeruje głównie w wodach płytkich oraz w głębszych zbiornikach, ale w strefie przybrzeżnej.

Żółw kajmanowaty jest aktywny przez całą dobę, swoje ofiary zdobywa głównie w wodzie, chociaż potrafi polować również na lądzie. Ten żółw wodny uprawia strategię sit and wiat – polując w ukryciu, w oczekiwaniu na ofiarę.

Ile żyje żółw jaszczurowaty

W środowisku naturalnym żółw jaszczurowaty żyje nawet powyżej 50 lat. Długość życia żółwia jaszczurowatego w niewoli jest zbliżona do środowiska naturalnego. W filadelfijskim ogrodzie zoologicznym przedstawiciel tego gatunku żył 38 lat.

Żółw jaszczurowaty uznany jest w Polsce za gatunek inwazyjny.

pixabay.com/images/id-6349437/

Terrarium dla żółwia jaszczurowatego

Akwaterrarium dla żółwia jaszczurowatego powinno odzwierciedlać naturalny ekosystem żerowania żółwia. Dno może być pokryte kamieniami, żwirem z roślinnością i konarami.

Ze względu na wysoki poziom agresywności żółwie te należy trzymać osobno w zbiorniku o rozmiarach minimum 200×150 cm.

Terrarium powinno być oświetlone 10-12 godzin, optymalna temperatura wody to 20-26°C, a powietrza 22-28°C. Wilgotność w zbiorniku powinna dochodzić do 80%.

Żywienie żółwia jaszczurowatego

Żółw jaszczurowaty jest wszystkożerny. W swojej naturalnej diecie zjada wszystko, co zmieści się w jego paszczy. Pokarm dla żółwia jaszczurowatego stanowią drobne bezkręgowce: małże, krewetki, raki, a nawet pijawki. Ten żółw wodny zjada również owady, ryby i płazy, a także inne żółwie, węże czy ptaki.

W hodowli żółw jaszczurowaty może być karmiony chudym mięsem, podrobami, żabami, dżdżownicami kawałkami gryzoni i ptaków. Pokarm roślinny może być podawany w mniejszych ilościach.

Żółw jaszczurowaty – hodowla

Żółw jaszczurowaty uznany jest w Polsce za gatunek inwazyjny. Zostały ujęty w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym1, a jego rozmnażanie, hodowla oraz sprzedaż wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska2.

Sezon rozrodu żółwi jaszczurowatych trwa od maja do listopada. Samica składa jaja od połowy maja do połowy czerwca. Zwykle jest to od 25 do 45 jaj, które składane są na lądzie, w wykopanych gniazdach. Okres inkubacji trwa od 9 do 18 tygodni, a płeć żółwia zależna jest od temperatury w trakcie inkubacji. Samce rodzą się z chłodniejszych lęgowisk.

Inkubacja w warunkach domowych powinna przebiegać w temperaturze 27-32°C oraz w wilgotność 95-100%.

Samice osiągają dojrzałość po osiągnięciu wielkości 20-22 cm długości pancerza, u samców jest to 18-19 cm.

Żółw jaszczurowaty cena

Cena żółwia jaszczurowatego w hodowlach, jeśli jest dostępny, wynosi ok. 200 zł.

Żółw jaszczurowaty w Polsce

Żółw jaszczurowaty jest w Polsce gatunkiem inwazyjnym, a prawdopodobnie wszystkie introdukcje przeprowadzono w Polsce celowo. W Polsce nie odnotowano jak dotąd zbyt wielu przypadków bytowania żółwia jaszczurowatego na wolności. W 2006 roku w oczku wodnym jednego z gdyńskich domostw stwierdzono pojedynczego osobnika, który trafił do Gdyńskiego Akwarium. W 2016 roku w Kutnie odłowiono jednego osobnika.

Ciekawostki o żółwiu jaszczurowatym

  • Żółw jaszczurowaty w sytuacji zagrożenia wydziela intensywny zapach, który ma odstraszyć agresora.
  • Ogon żółwia jaszczurowatego potrafi mierzyć 2/3 długości karapaksu.
  • Żółw jaszczurowaty może mocno pogryźć, a jego elastyczna i długa szyja pozwala mu zaatakować nawet od strony zadu. Jest to żółw bardzo agresywny, który nie jest polecany do hodowli, również przez fakt, że jest gatunkiem inwazyjnym.
  • Żółw jaszczurowaty to padlinożerca, z tego powodu żółwie te, trzymane na linkach, były wykorzystywane przez Indian do odnajdywania zwłok.

 

Redakcja

Bibliografia:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20112101260
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001098

 

B. Kala, B. Gorzkowski, W. Solasz, Analiza stopnia inwazyjności gatunków obcych w Polsce wraz ze wskazaniem gatunków istotnie zagrażających rodzimej florze i faunie oraz propozycją działań strategicznych w zakresie możliwości ich zwalczania oraz Analiza dróg niezamierzonego wprowadzania lub rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków obcych wraz z opracowaniem planów działań dla dróg priorytetowych, https://projekty.gdos.gov.pl/files/artykuly/126857/Chelydra-serpentina_jaszczurowaty_KG_WWW_icon.pdf (dostęp: 09.03.2022).

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli żółwi?

Summary
Żółw jaszczurowaty - hodowla, terrarium, cena | Zoonews.pl
Article Name
Żółw jaszczurowaty - hodowla, terrarium, cena | Zoonews.pl
Description
Żółw jaszczurowaty rzadko występuje w polskich hodowlach. Jest to zwierzę bardzo agresywne, a w Polsce jest to gatunek inwazyjny, na hodowlę które trzeba mieć zgodę.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 895

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x