Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żółw czerwonolicy – hodowla, terrarium, cena

Facebook
Twitter
Żółw czerwonolicy trachemys scripta elegans, określany także jako żółw czerwonouchy, to żółw błotny z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, jest to podgatunek żółwia ozdobnego Trachemys scripta.

By Vaiasgaea – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79373680

Żółw czerwonolicy to gatunek inwazyjny, którego sprzedaż w Polsce obwarowana jest koniecznością uzyskania zgody. Mimo to żółw czerwonolicy bywa hodowany.

Spis treści - kliknij strzałkę

Żółw czerwonolicy – systematyka

Żółw czerwonolicy trachemys scripta elegans, określany także jako żółw czerwonouchy, to żółw błotny z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, jest to podgatunek żółwia ozdobnego Trachemys scripta.

Jak wygląda żółw czerwonolicy

Żółw czerwonolicy ma duży, owalny i spłaszczony karapaks, który o dorosłych osobników ma zwykle barwę oliwkowozieloną, a u młodych żółwi czerwonolicych jest on trawozielony z jasnymi smugami na tarczkach żebrowych. U starszych żółwi czerwonolicych kolor karapaksu staje się żółtobrązowy, a niekiedy ciemno- i czarnobrązowy. Plastron żółwia jest kremowożółty z owalnymi plamami.

Kończyny, głowa i ogon żółwia są szaro-zielone z widocznymi jasnymi smugami, przebiegającymi po całym ciele. Wzdłuż skroni, po obu jej stronach, przebiegają pomarańczowe pasy, również na szczycie głowy mogą występować drobne pomarańczowe plamki.

Żółwie czerwonolice mają wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy dopiero po osiągnięciu dojrzałości. Samce są mniejsze, mają bardziej wklęsły plastron, długi i masywny ogon oraz zdecydowanie dłuższe trzy środkowe pazury przednich kończyn. Samice są większe, mają płaski plastron, krótszy ogon i krótkie pazury.

Wielkość karapaksu wynosi od 28 do 35 cm. Maksymalna waga żółwia dochodzi do 1,4 kg.

Żółw czerwonolicy – występowanie

Żółw czerwonolicy występuje w naturze na obszarach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych oraz w Meksyku.

Jako gatunek hodowlany trafił z USA do Azji, Afryki, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch. Jest też obecny w Polsce, gdzie pojawił się najprawdopodobniej w 1996 roku.

Żółw czerwonolicy – aktywność

Żółw czerwonolicy żyje w płytkich zbiornikach o mulistym dnie i na bagnach. Jest aktywny w ciągu dnia od 12 do 14 godzin. Żółw żeruje głównie rano i wczesnym wieczorem, tylko w wodzie.

W ciągu dnia żółw czerwonolicy poświęca czas na wygrzewanie się na brzegu lub skałach.  Podczas wygrzewania żółw przyjmuje charakterystyczną pozycję, rozkładając szeroko przednie łapy, z kolei tylne odwraca podeszwami do góry.

Gdy temperatury spadają poniżej 10°C żółw czerwonolicy zapada w hibernację, która trwa 5-6 miesięcy. W domowych hodowlach, gdy temperatury nie spada poniżej 3°C hibernacja może trwać 3-4 miesiące.

Żółw czerwonolicy żyje w płytkich zbiornikach o mulistym dnie i na bagnach. Jest aktywny w ciągu dnia od 12 do 14 godzin. Żółw żeruje głównie rano i wczesnym wieczorem, tylko w wodzie.

By Rhododendrites – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90638121

Ile żyje żółw czerwonolicy

Żółw czerwonolicy żyje średnio 25-30 lat, chociaż znane są osobniki, które przeżyły nawet dwukrotnie dłużej.

Terrarium dla żółwia czerwonolicego

Terrarium dla żółwia czerwonolicego powinno być wodno-lądowe, gdzie część lądowa stanowi 1/3 akwaterrarium. Wielkość zbiornika dla jednego osobnika powinna wynosić przynajmniej 100x60x45 cm.

W części lądowej akwaterrarium dla żółwia czerwonolicego należy zamontować promiennik ciepła i lampę UVB. Temperatura pod lampą grzewczą powinna wynosić 30-35°C, z kolei lampa UVB wspomaga produkcję witaminy D3, która z kolei wpływa korzystnie na przyswajanie wapnia i fosforu. W przypadku chowu, w części lądowej należy przygotować wyspę z kamieni do wygrzewania.

W części wodnej, która powinna stanowić 2/3 powierzchni akwaterrarium warto zainstalować filtr zewnętrzny. Woda powinna być podgrzana do temperatury 23-25°C, co można osiągnąć za pomocą maty grzewczej lub kabli grzejnych. Do części wodnej warto zakupić skałki, konary, kamienie, a na dno wermikulit.

Żółw czerwonolicy – żywienie

Żółw czerwonolicy żywi się w naturze larwami owadów, skorupiakami, mięczakami, rybami oraz płazami i padliną. Udział mięsa w diecie żółwi czerwonolicych maleje wraz z dojrzewaniem.

Dorosły żółw czerwonolicy powinien być karmiony w hodowli mięsem i roślinnością w stosunku 1:1. Dorosłe żółwie powinny być karmione 2-3 razy w tygodnia, a młode raz dziennie.

Gotowa karma dla żółwi powinna stanowić nie więcej niż ¼ porcji jedzenia. Witaminy A i D3 powinny być suplementowane raz w tygodniu; wapń raz na dwa tygodnie; jeżeli w diecie żółwia dominują ryby to raz na jakiś czas warto podać witaminę B w kroplach.

Żółw czerwonolicy – hodowla

Żółw czerwonolicy został uznany w Polsce za gatunek inwazyjny. Zostały ujęty w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym1, a jego rozmnażanie, hodowla oraz sprzedaż wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska2.

Sezon rozrodu żółwi czerwonolicy trwa po przebudzeniu w marcu i kwietniu. Samica składa zwykle od 7 do 25 jaj. Składanie jaj może być kilkukrotne – 5-6 razy. Czas inkubacji trwa, w zależności od temperatury, od 70 do nawet 100 dni. W hodowli domowej, w kontrolowanych warunkach przy 30°C czas inkubacji może ulec skróceniu do 60 dni. Inkubacja w warunkach domowych wymaga 95-100% wilgotności.  

Samice żółwia czerwonolice osiągają dojrzałość płciową w wieku 5-7 lat, z kolei samce już w wieku 3-4 lat.

Żółw czerwonolicy cena

Ze względu na ograniczenia prawne żółw czerwonolicy nie występuje praktycznie w sprzedaży.

Żółw czerwonolicy w Polsce

W Polsce występowanie stanowisk żółwia czerwonolicego jest bardzo słabo przebadane. Pojedyncze osobniki znajdywano na terenie całego kraju, najczęściej w obrębie największych miast wojewódzkich, co wskazuje na celowe wypuszczanie żółwi do środowiska przez osoby prywatne.

Obecnie handel tym gatunkiem żółwia jest zabroniony, a osoby, które posiadają w/w gatunek zobowiązane są do zgłoszenia go do Starostwa Powiatowego i uzyskania zgody na przetrzymywanie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Redakcja

Bibliografia:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20112101260
  2. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001098

 

https://www.iop.krakow.pl/ias/gatunki/295

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli żółwi?

Summary
Żółw czerwonolicy – hodowla, terrarium, cena | Zoonews.pl
Article Name
Żółw czerwonolicy – hodowla, terrarium, cena | Zoonews.pl
Description
Żółw czerwonolicy to gatunek inwazyjny, którego sprzedaż w Polsce obwarowana jest koniecznością uzyskania zgody. Mimo to żółw czerwonolicy bywa hodowany.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x