Żółw wodno-lądowy – hodowla, akwaterrarium, żywienie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Żółw czerwonolicy - trachemys scripta elegans

Mimo, że gatunków zwierząt egzotycznych dostępnych w sprzedaży w Polsce są setki to nadal żółw jest jednym pierwszych pomysłów, jaki przychodzi do głowy wielu osobom, dlatego w tym artykule skupimy się na żółwiach wodno-lądowych.

Spis treści

Najbardziej popularne gatunki żółwi wodno-lądowych dostępne w sprzedaży

Żółw czerwonolicy - trachemys scripta elegans

W zależności od podgatunku osiąga od 20 do 55cm, jednak większość oferowanych w handlu żółwi czerwonolicych osiąga średnio 20-30 cm. Jest wybitnie mięso/padlino żernym gatunkiem, aczkolwiek dla odpowiedniego rozwoju pokarm roślinny powinien w jego diecie odgrywać ważną rolę. Pokarm mięsny powinien być podawany w formie ryb, skorupiaków, mięczaków, owadów czy larw ochotki, a nie podrobów czy kawałków mięsa, co nadal jest niestety standardem.

Żółw czerwonolicy żyje średnio 25-30 lat jednak są spotykane osobniki, które przeżyły nawet dwukrotnie dłużej. Do niedawna był najbardziej popularnym przedstawicielem żółwi wodno-lądowych w polskich domach, jednak ze względu na wypuszczanie go do rodzimego środowiska (co skutkuje wypieraniem jedynego przedstawiciela żółwi w naszym kraju – żółwia błotnego [Emys orbicularis]) został wpisany na listę gatunków inwazyjnych (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym).

Obecnie handel tym gatunkiem jest zabroniony, a osoby, które posiadają w/w gatunek zobowiązane są do zgłoszenia go do Starostwa Powiatowego i uzyskanie zgody na przetrzymywanie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wypuszczenie tego gatunku na wolność (w Polsce) jest traktowane jako wykroczenie i może skutkować karą grzywny. W środowisku naturalnym żółw czerwonolicy występuje na terenach wodnych (wolno płynące rzeki) Północnej i Środkowej Ameryki.

Żółwiak chiński – pelodiscus sinensis

Jest to średniej wielkości żółw osiągający 30-35cm (długość karapaksu) żyjący w wodach wolno płynących lub stojących (głównie w krajach wschodniej Azji, w których uznawany jest za przysmak). Jest wybitnym mięsożercą, którego pokarm powinny stanowić żywe, mrożone i suszone pokarmy dobrej jakości dostępne w sprzedaży. Jest dość agresywnym gatunkiem i planując jego zakup należy brać to pod uwagę.

Żółw żółtolicy / żółtouchy – trachemys scripta troostii

Naturalnie występuje podobnie, jak czerwonolicy na terenach Ameryki Środkowej i Północnej, a także w Japonii i Indochinach (preferuje zbiorniki z wodą stojącą). Zwykle osiąga 20-30 cm. Żywi się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, jednak w odróżnieniu od żółwia czerwonolicego, w jego diecie powinno się znajdować więcej pokarmów roślinnych (rośliny wodne, a nie sałata czy kapusta). Aby go legalnie przetrzymywać w Polsce, trzeba spełnić te same warunki, jak wyżej w przypadku jego czerwonouchego kolegi.

Żółw ostrogrzbiety – graptemys pseudogegraphica

Naturalnie występuje w Ameryce Północnej (rzeki i dorzecza, rzadziej wody stojące). W odpowiednich warunkach żyje kilkadziesiąt lat. Odżywia się podobnie, jak poprzednicy pokarmem mięsnym i roślinnym. Wraz z wiekiem jego dieta powinna się zmieniać (z diety mięsno-roślinnej na roślinno-mięsną). Najlepszym rozwiązaniem są żywe, mrożone lub suszone pokarmy. Ich zamienniki w postaci granulatów, płatków itp. powinny być traktowane jako ostateczność. Podobnie, jak w przypadku poprzedników jego przetrzymywanie, handel czy hodowla jest możliwa po spełnieniu określonych warunków.

Sposób żywienia i przetrzymywania żółwi wodno-lądowych

Z uwagi na to, że w/w gatunki nie posiadają mięśnia odpowiadającego za poruszanie językiem, pokarm powinniśmy im podawać bezpośrednio do wody (należy pamiętać u suplementacji), a nie na część lądową.

Z racji tego, że żółwie wodno-lądowe odżywiają się pokarmem mięsnym, który często muszą rozrywać, ich szczęki są dość silne i ich ugryzienie może być bardzo bolesne dla hodowcy.

W warunkach domowych, wszystkie w/w żółwie powinny być trzymane w odpowiednio dużym i dobrze wyposażonym akwaterrarium, w którym temperatury oscylują w granicach 22-28°C, pod promiennikiem nawet do 35°C, ze spadkami w nocy do 18-20°C. Temperatura wody powinna wynosić 24-26°C. Wyjątkiem jest żółwiak chiński, u którego temperatury powinny być o kilka stopni wyższe.

Krzysztof Maraś

Hodowca z wieloletnim doświadczeniem. Właściciel sklepu ZOOekspert w Bydgoszczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli zwierząt?

Summary
Żółw wodno-lądowy – hodowla, żywienie - ZOONEWS.PL
Article Name
Żółw wodno-lądowy – hodowla, żywienie - ZOONEWS.PL
Description
Żółw jest jednym pierwszych pomysłów, jaki przychodzi do głowy wielu osobom przed zakupem zwierzęcia, dlatego w tym artykule przedstawię żółwie wodno-lądowe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 466

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x