Reklama

Żółw chiński Mauremys reevesii – opis gatunku

Facebook
Twitter
Mauremys reevesii

Zdjęcie: Greg Peterson, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Żółw chiński potrafi dożyć 20 lat. W młodości te gady są drapieżnikami, a po osiągnięciu dojrzałości wszystkożercami. Co jeszcze warto wiedzieć o żółwiu chińskim?

Spis treści - kliknij

Żółw chiński – systematyka

Mauremys reevesii to gatunek żółwia wodno-lądowego z rodziny Geoemydidae. Innymi popularnymi żółwiami z tego rodzaju są Mauremys caspica oraz Mauremys sinensis.

Jak wygląda żółw chiński?

Żółw chiński, podobnie jak inne żółwie, należy do gromady gadów, o czym świadczy m.in. sucha, słabo przepuszczalna skóra pozbawiona piór i sierści, zmiennocieplność (brak stałej temperatury ciała) oraz to, że składa jaja w wapiennych skorupkach na lądzie. Żółwie przez posiadanie pancerza nie przypominają żadnego innego zwierzęcia i wciąż nieznane jest ich dokładne pochodzenie. Pancerz powstał z połączenia żeber i wyrostków ościstych kręgów, które tworzą kostne płyty. Płyty te są z kolei pokryte zrogowaciałymi tarczkami będącymi zewnętrzną warstwą skorupy. Ich skóra na głowie, ogonie i kończynach pokryta jest mniejszymi i większymi łuskami. Głowa żółwia chińskiego osadzona jest na ruchomej szyi i może być wciągana pod pancerz w razie zagrożenia. Szczęki żółwia nie posiadają zębów, zamiast tego posiadają ostre listwy rogowe, które stale rosną i podlegają ścieraniu. Oczy żółwi posiadają ruchome powieki. Kończyny są wyposażone w pazury, a pomiędzy palcami posiadają błonę pławną. Żółw chiński posiada ogon, który jest dłuższy niż ten u żółwi lądowych. Osiąga do 15 cm długości.

Występowanie żółwia chińskiego

Żółw chiński występuje w Chinach, Korei Północnej, Korei Południowej, Hongkongu, Tajwanie i Japonii. Podejrzewa się, że populacja japońska to efekt historycznego, sztucznego wsiedlenia tego gatunku.

Ile żyje żółw chiński?

Żółw chiński może żyć w niewoli ponad 20 lat, więc zwierzęta te mogą być naprawdę długoletnim towarzyszem. Przy odpowiednio urządzonym akwaterrarium, właściwej diecie i opiece rozsądnie jest oczekiwać, iż żółw chiński będzie żył przez co najmniej 15 lat.

Jak dbać o żółwia chińskiego? Ogólne wymagania hodowlane.

Przede wszystkim żółwiom chińskim należy przygotować odpowiedni zbiornik do hodowli. Powinno być nim odpowiednio urządzone akwaterrarium. Niedopuszczalnym jest, by żółw chiński mieszkał tylko w misce z wodą lub chodził luzem po mieszkaniu.

Terrarium dla żółwia chińskiego (akwaterrarium)

Odpowiednim zbiornikiem dla tego gatunku będzie akwaterrarium. Może być nim zaadaptowane na te potrzeby akwarium z zainstalowaną stabilną wyspą, na którą żółw chiński może swobodnie wyjść. Nad częścią lądową powinny być zawieszone źródła promieniowania UV-B i ciepła w postaci odpowiednich żarówek i promienników. Źródło ciepła powinno być umieszczone w takiej odległości od żółwia, by nie mógł się on o nie oparzyć, a temperatura osiągała około 32-35°C. Woda winna mieć temperaturę 23-26°C i powinna być utrzymana w czystości. Aby to zapewnić niezbędna będzie jej wydajna filtracja.

Żywienie żółwia chińskiego

Żółw chiński w młodości jest małym drapieżnikiem. W naturze żywi się bezkręgowcami wodnymi, takimi jak krewetki, ślimaki i larwy owadów oraz drobnymi kręgowcami w postaci rybek, małych płazów i ich kijanek. Wraz z wiekiem w jego diecie coraz większy udział stanowią glony i roślinność wodna. Jako dorosłe gady żółwie te są wszystkożercami z dużym udziałem pokarmów roślinnych.

Szukasz pokarmu dla swojego żółwia?

Reklama

Dolegliwości żółwia chińskiego

Żółwie chińskie to silne i odporne zwierzęta, które są w stanie wybaczyć właścicielowi drobne błędy i chwilowe niedociągnięcia. Prawidłowo utrzymywany i żywiony żółw nie jest podatny na jakieś typowe schorzenia. Najczęstszymi dolegliwościami są przeziębienia i zapalenie spojówek. Dochodzi do nich przede wszystkim, kiedy nie zapewnimy żółwiom odpowiedniego zakresu temperatur oraz gdy akwaterrarium znajduje się w miejscu narażonym na częste przeciągi i nagłe, duże skoki temperatur. Niedobory witaminy A sprzyjają chorobom oczu, takim jak m.in. zapalenie spojówek. 

Żółw chiński – cena

Cena żółwia chińskiego waha się od około 70 – 120 zł za młodego osobnika.

Ciekawostki o żółwiu chińskim

  • Żółw chiński jest jednym z mniejszych gatunków żółwi wodno-lądowych. Samice rosną większe niż samce.
  • Gad ten jest aktualnie najpopularniejszym żółwiem spotykanym w handlu w Europie, odkąd handel żółwiami ozdobnymi (Trachemys scripta) został zakazany, a ich przetrzymywanie ograniczone restrykcjami.

Najczęściej zadawane pytania o żółwiu chińskim

  • Czy żółw chiński nadaje się do akwarium z rybkami?

 

Żółw chiński nie nadaje się do akwarium z rybkami, ponieważ potrzebuje swobodnego wyjścia na suchą wyspę, gdzie może się wygrzać pod źródłem ciepła i UV-B. Mógłby też podgryzać lub zjeść mniejsze i mniej zwinne rybki akwariowe.

 

  • Czy żółw chiński gryzie?

 

Tak, żółw chiński potrafi ugryźć. Nie posiada zębów, ale zamiast tego posiada listwę rogową, dzięki której może odrywać kęsy pokarmu. Na szczęście siła jego ugryzienia i rozmiar szczęk są zdecydowanie mniejsze od jego amerykańskich krewniaków z rodzajów Trachemys czy Pseudemys.

Dawid Krótki

Absolwent Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Hodowca afrykańskich i południowoamerykańskich pielęgnic. Znawca żywienia i hodowli gadów, płazów oraz wszelkiego rodzaju bezkręgowców. Autor wielu publikacji na temat akwarystyki i terrarystyki.

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli żółwi?

Summary
Żółw chiński Mauremys reevesii – opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Żółw chiński Mauremys reevesii – opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Żółw chiński potrafi żyć 20 lat. W młodości te gady są drapieżnikami, a po osiągnięciu dojrzałości wszystkożercami. Co jeszcze warto wiedzieć o żółwiu chińskim?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1703

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x