Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żółw grecki – hodowla, terrarium, cena

Facebook
Twitter
Żółw grecki testudo hermanni to gatunek gada z rodziny żółwi lądowych z podrzędu skrytoszyjnych. W obrębie gatunku żółwia greckiego wyróżnia się trzy podgatunki:
Ivan Medenica, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Żółw grecki to jeden z bardziej popularnych gatunków żółwi występujących w Polsce w hodowlach oraz w domostwach pasjonatów. Co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Spis treści - kliknij strzałkę

Żółw grecki – systematyka

Żółw grecki testudo hermanni to gatunek gada z rodziny żółwi lądowych z podrzędu skrytoszyjnych. W obrębie gatunku żółwia greckiego wyróżnia się trzy podgatunki:

  • Testudo hermanni hermanni
  • Testudo hermanni boettgeri
  • Testudo hermanni hercegovinensis

Występowanie żółwia greckiego

Żółw grecki w naturalnym środowisku występuje w basenie Morza Śródziemnego. Kraje, w których można spotkać żółwia greckiego to Grecja, Turcja, Włochy (w tym wyspa Sardynia, Sycylia i Elba), Bułgaria, Macedonia, Rumunia, Hiszpania (w tym na Balearach), Albania, południe Francji (w tym wyspa Korsyka) oraz Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia i Słowenia. Żółw grecki wybiera najczęściej suche, nasłonecznione i częściowo kamieniste rejony, na których występują obszary gęsto porośnięte roślinnością z niskim zadrzewieniem lub niewielką ich domieszką. Najczęściej występują na wysokości 600 m. n. p. m.

Jak wygląda żółw grecki?

Żółw grecki ma mocno wypukły pancerz, delikatnie rozszerzony z tyłu. Twardy karapaks ma barwę jasnożółtą, jasnobrązową lub oliwkowobrązową. Każda z tarcz tworzących karapaks jest pośrodku wybarwiona na czarno lub ciemnobrązowo. Granice plam na pancerzu są wyraźnie zaznaczone, nierozmyte. Tarcze kręgowe u dorosłych żółwi greckich są niemal kwadratowe i wypukłe. Brzegi brzusznego pancerza tzw. plastron wywijają się ku górze. Brzuch jest spójny barwnie z karapaksem. Masywną głowę, która osadzona jest na długiej skórzastej szyi, pokrywają tarczki. Szczęki żółwia greckiego tworzą dziób. Ciało pozbawione jest barwnych plam i ma kolor jasnooliwkowy lub szary. Nogi żółwia greckiego zakończone są pięcioma (przód) i czterema (tył) palcami z prostymi pazurami. Przednie kończyny są lekko wypłaszczone, a tylne przybierają kształt walca. Spod tylnej części karapaksu (niepodzielona tarczka ogonowa) wystaje krótki, ale gruby ogon, zakończony dużą, szpiczastą łuską. Ogon żółwia greckiego zwęża się ku koniuszkowi. U samca żółwia greckiego można zauważyć, że tylna część skorupy jest nieco wklęśnięta. Żółw grecki waży do 1000 gramów i osiąga długość między 10 a 15 cm. Podgatunek testudo hermanni boettgeri jest większy i mierzy od 20 do 35 cm.

Jak odróżnić samca od samicy żółwia greckiego?

Dymorfizm płciowy u żółwi greckich jest wyraźnie zaznaczony. Plastron, czyli pancerz brzuszny u samicy żółwia greckiego jest płaski, u samca jest wklęsły. Kolejną różnicą między osobnikami męskimi i żeńskimi jest długość i grubość ogona. Ogon samicy żółwia greckiego jest krótszy niż u samca, dodatkowo samiec ma ogon grubszy. Różnica między żółwiami greckimi jest widoczna także w ułożeniu odbytu. U samca kloaka jest odsunięta od podstawy ogona. Samica żółwia greckiego osiąga też większy rozmiar od samca.

Żółw grecki – ile żyje?

Żółw grecki jest niewątpliwie gatunkiem długowieczny. Zadbany żółw grecki może dożyć nawet 100 lat!

Żółw grecki hodowla

Hodowla żółwia greckiego powinna być podzielona na dwa okresy. Pierwszy okres, od późnej wiosny do wczesnej jesieni żółw grecki może przebywać na zabezpieczonym wybiegu, na świeżym powietrzu. Pozostały okres musi zimować w domu. Żółw lądowy grecki najbardziej aktywny jest za dnia, porusza się szybko i jest bardzo sprawy, potrafi kopać jamy w celu ochrony przed zimnem lub gorącem. Samica może składać jaja do dwóch razy do roku. Jaj jest od 3 do nawet tuzina. Najczęściej rodzi się do 5 młodych. Okres wylęgania gada trwa 60-90 dni. Mały żółwik grecki po wykluci ma 3-3,5 cm. Dojrzałość płciową żółw grecki osiąga w wieku 8-12 lat, a samica w wieku 11-13 lat.

Żółw grecki to gad wyłącznie roślinożerny.

By Palauenc05 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106061773

Terrarium dla żółwia greckiego

Terrarium dla żółwia greckiego powinno być jak największe. Terrarium powinno być długie na osiem długości korpusu żółwia greckiego i szerokie na cztery długości. Minimalna wysokość terrarium dla żółwia greckiego to pół metra, ale wyższe też się sprawdzi. Szanse na ucieczkę z terrarium będą wtedy minimalne. Lokum żółwia greckiego trzeba wyposażyć w podłoże niepylące, niepleśniejące, dające możliwość kopania i zagrzebywania się oraz nie utrudniać mu poruszania się. Najlepszym wyborem jest darń z korzeniami. Podlewana trawa w terrarium będzie substytutem naturalnego środowiska, z którego żółw grecki będzie pobierał pożywienie. Jako podłoże dla żółwia greckiego sprawdza się też kora z warstwą siana. Korę, siano i darń można stosować jednocześnie. Siano posłuży gadowi to stworzenia kryjówki, której bardzo potrzebuje. Podłoże dla żółwia greckiego wyłóż także dużymi, płaskimi kamieniami. Powierzchnia kamieni wspomoże ścieranie pazurów. Poza tym w lokum dla żółwia nie może zabraknąć miski na wodę i pokarm. Ceramiczne miski zapewnią stabilność i nie wywrócą się, gdy żółw będzie się przemieszczał. Miska na wodę powinna być większa (basen z wodą), by poza źródłem wody pełnić funkcję nawilżacza powietrza. Żółw grecki doceni też domek lub budkę, którą zaadoptuje na schronienie. Samce i samice powinny zamieszkiwać w osobnych terrariach, gdyż samce są względem samic bardzo natarczywe.

Oświetlenie i wilgotność w terrarium dla żółwia greckiego

Terrarium dla żółwia greckiego musi mieć właściwe oświetlenie. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby gad przebywał na słońcu przez 10h/dobę. W naszym kraju nie jest to możliwe, dlatego sztuczne światło musi im wystarczyć. Przyszły opiekun musi zakupić dwie żarówki. Pierwsza to żarówka grzejna, pod którą temperatura będzie wynosić 35-40 st. C. Druga żarówka musi emitować promieniowanie UVB. Promieniowanie powinno mieścić się między 8 a 10%. Lampa UVB powinna wisieć na wysokości nie wyższej niż 30 cm. Lampa UV ma za zadanie wspomagać syntezę witaminy D, która odpowiada za wchłanianie się wapnia do kości. Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy, ciepłą z lampą grzejącą i wilgotnością na poziomie 30-50%. Druga to strefa chłodna przeznaczona do odpoczynku żółwi greckich, tu temperatura powinna wynosić 26-30 st. C. Na noc temperatura pokojowa, ale nie niższa niż 20 st. C. Utrzymanie strefy wilgotnej jest bardzo ważne dla zdrowia zwierzęcia. Zbyt niska wilgotność może powodować zmiany krzywicze zwłaszcza u młodych żółwi. Poziom wilgotności należy zwiększać codziennie rano do 75%. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie spryskać wodą całe terrarium.

Żywienie żółwia greckiego

Co je żółw grecki? Żółw grecki to gad wyłącznie roślinożerny. Żółw grecki w domu powinien być karmiony urozmaiconą roślinnością łąkową, ziołami i chwastami:

  • babka lancetowata i szerokolistna
  • cykoria podróżnik
  • młode liście pokrzywy
  • koniczyna
  • kwiat hibiskusa i dzikiej róży
  • powój polny
  • pięciornik gęsi
  • liście brzozy, klonu, jabłoni, opuncji
  • liście owoców: truskawki, jeżyny, czarnej porzeczki, malin, poziomek
  • mniszek lekarski
  • tasznik

 

Do roślin żółw grecki powinien mieć stały dostęp. Pokarm należy suplementować wapniem. Raz w tygodniu można do pokarmu dołożyć rozkruszoną sepię lub podać ją w całości. Sporadycznie można serwować żółwiom greckim niewielkie ilości arbuza, cykorii, dyni, marchewki, ogórka zielonego, pomidora. Nie wolno z tymi warzywami przesadzać, ma być to skromny dodatek do zielonki.

Nie wolno żółwiom greckim podawać mięsa, jaj, serów, pieczywa, mleka, karm przeznaczonych dla innych zwierząt (kocich, psich itd.). Sałata, szpinak, kapusta powodują odwapnienie kości i utratę wody, są moczopędne i przyczyniają się do kamicy. Owoce nie są polecane w diecie żółwia greckiego, gdyż są zbyt kaloryczne i powodują namnażanie pasożytów w przewodzie pokarmowym.

Żółw grecki – cena

Żółw grecki kosztuje od 500 do 700 zł.

Najczęściej zadawane pytania o żółwiu greckim

Ile żółw grecki śpi?

Żółw grecki hibernuje na zimę, a więc zapadają w sen zimowy. Hibernacja to część cyklu rocznego i żółwie przygotowują się do niego cały rok. Opiekunowie powinni dążyć do stworzenia warunków życia jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Żółw lądowy grecki zapada w sen zimowy na 3,5 miesiąca, zimowanie trwa od grudnia do połowy marca. Przygotowanie do zimowania powinno odbywać w kilku etapach i trwać 3,5 miesiąca, od połowy września do grudnia.

Jak szybko rośnie żółw grecki?

Żółw grecki nie rośnie szybko. Samiec w wieku 8-12 lat osiąga długość 13 cm. Samica w wieku 11-13 lat ma długość 15 cm. W tym wieku żółwie greckie osiągają dojrzałość płciową i są gotowe do rozrodu.

Redakcja

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli żółwi?

Summary
Żółw grecki – hodowla, terrarium, cena | Zoonews.pl
Article Name
Żółw grecki – hodowla, terrarium, cena | Zoonews.pl
Description
Żółw grecki to jeden z bardziej popularnych gatunków żółwi występujących w Polsce w hodowlach oraz w domostwach pasjonatów. Co warto wiedzieć przed jego zakupem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x