Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żółw sępi – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Żółw sępi – cena, hodowla, opis gatunku

By Tina Li – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alligator_snapping_turtle1.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96141519

Żółw sępi, czyli skorpucha sępia to żółw, który wyglądem nawiązuje do epoki dinozaurów. Jest to wodny żółw, który niemal nie potrafi pływać. Jest za to bardzo niebezpieczny.

Spis treści - kliknij strzałkę

Żółw sępi - systematyka

Żółw sępi Macrochelys temminckii, czyli skorpucha sępia to gatunek słodkowodnego żółwia z podrzędu żółwi skrytoszyich w obrębie rodziny skorpuchowatych. Żółw sępi jest gadem wodno-lądowym.

Jak wygląda żółw sępi?

Żółw sępi to duży gad osiągający wielkość 80 cm i wagę dochodzącą do 90 kg. Wygląd tego żółwia jest bardzo pierwotny i nawiązuje do epoki dinozaurów. Głowa skorpuchy sępiej jest duża, spiczasta, pokryta tarczkami i guzkami. Oczy żółwia są obramowane klinowatymi łuskami. Szczęka żółwia jest bardzo silna z górną wargą przypominającą wygięty w hak dziób padlinożernych sępów. W pysku żółwia sępiego znajduje się mięsisty język, doposażony o wyrostek pomagający w polowaniu pod wodą. Wyrostek ten jest barwy jasnoróżowej i wyglądem przypomina wijącego się robaka na wędce. Karapaks żółwia jest ciemnobrązowy i składa się z trzech wydłużonych rzędów stożkowych tarczek, mocno zachodzących na siebie. Stożki te są ostro zakończone i nazywa się je kilami. Brzuszna część pancerza tzw. plastron jest zredukowany i przypomina krzyż. Ogon skorpuchy sępiej jest długi, pokrywają go trzy rzędy guzków skórnych. Łapy zakończone są ostrymi pazurami.

Występowanie żółwia sępiego

Żółwie sępie występują od pogranicza Meksyku i USA przez Florydę i Teksas. Żółw sępi zasiedla rzeki, jeziora i tereny bagienne, rzadko wychodząc na ląd. Skorpucha sępia jest gatunkiem, wobec którego stwierdzono ryzyko wymarcia. Żółw sępi widnieje na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze statusem VU, czyli narażonym (ang. vulnerable).

Żółw sępi – aktywność

Żółw sępi jest samotnikiem, jedynie w czasie rozrodu łączy się w pary. Jest gadem aktywnym w różnych porach dnia. Żółw sępi jest zwierzęciem agresywnym, nigdy nie zawaha się zaatakować i ugryźć.

Ile żyje żółw sępi?

Żółw sępi hodowany w niewoli może żyć nawet 70 lat. W naturze może żyć znacznie dłużej, gdyż poza człowiekiem nie ma naturalnych wrogów.

Żółw sępi cena

By Peter Paplanus from St. Louis, Missouri – Alligator Snapping Turtle (Macrochelys temminckii), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75970155

Terrarium dla żółwia sępiego

Terrarium dla żółwia sępiego musi być duże, jego minimalna wielkość to 200x200x100 cm. Zbiornik powinien być oświetlany przez 8 godzin dziennie i nie wymaga światła UVB, gdyż zwierzę nie wychodzi na ląd. Większość swojego życia żółw spędzi przemierzając dno swojego lokum. Zbiornik nie może być wypełniony do pełna wodą. Wody powinno być tyle, aby żółw sępi mógł swobodnie wyciągnąć głowę ponad taflę wody, by zaczerpnąć powietrza. Akwarium pełne wody będzie przyczyną utonięcia żółwia sępiego, gdyż gad ten nie potrafi pływać i przez swą masę nie uniesie się do tafli wody. Niezbędnym wyposażeniem akwarium jest wydajny filtr, który oczyści wodę z nieczystości produkowanych przez zwierzę (żywność, odchody). Temperatura wody powinna być utrzymywania na poziomie 26-27 st. C. Sprzęt akwarystyczny nie powinien znajdować się bezpośrednio w akwarium, dla bezpieczeństwa żółwia sępiego lepiej, aby był to sprzęt zewnętrzny. Dno można wysypać żwirem lub piaskiem i obsadzić roślinnością akwariową, lecz wszelka flora zostanie przez żółwia dość szybko zjedzona.

Żywienie żółwia sępiego

Żółw sępi to wszystkożerny drapieżnik polujący i żyjący głównie pod wodą. Tryb życia powoduje, że jego skorupę pokrywają glony, co jeszcze bardziej poprawia jego kamuflaż pod wodą. Żółw ten jest słabym pływakiem, dlatego zasadza się na swoje ofiary, nieruchomiejąc w mule na dnie zbiornika z otwartą paszczą. Zjada wszystko, co uda się upolować na wabik, jakim jest wyrostek na języku. Mięsisty wyrostek pod wpływem napływu krwi staje się czerwony, dzięki czemu jest lepiej widoczny na tle mulistego dna.

Dieta żółwia sępiego składa się z ryb, węży, ślimaków, małży, innych żółwi, a nawet ptaków i mniejszych ssaków oraz padliny.

W niewoli żółw śepi żywiony jest mięsem drobiowym, wieprzowiną, wołowiną, jajami przepiórczymi, mysimi noworodkami, krewetkami, karaczanami, sardynkami. Niektórym osobnikom urozmaica się dietę o warzywa i owoce: winogrona, jabłka, maliny, ogórek, melon, borówki, truskawki oraz nać pietruszki.

Żółw sępi - hodowla

By John Trainor – https://www.flickr.com/photos/trainor/3828044587/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74006393

Żółw sępi - hodowla

Żółwie sępie osiągają dojrzałość płciową po wyrośnięciu do około 40 cm i minimalnej wadze 16 kg, mają wtedy od 11 do 13 lat. Płeć można określić u dorosłych osobników mierzących więcej niż 30 cm. Dymorfizm płciowy u tych żółwi jest zaznaczony. Samiec żółwia sępiego jest większy, a podstawa ogona jest szersza. W naturze rozród odbywa się na wiosnę. Samica żółwia sępiego składa jaja w oddaleniu od zbiornika, w którym żyje. Celem tego zabiegu jest uchronienie gniazda przed zalaniem. Żółw sępi składa do wykopanej jamy do 50 jaj. Młode żółwie wykluwają się na przełomie września i października, a więc po 3,5 – 4,5 miesiącach inkubacji.

Żółw sępi cena

Żółw sępi kosztuje od 700 do 1000 zł za jednego osobnika. Nie jest on polecany dla poczatkujących hodowców, gdyż wymaga doświadczenia, dużej przestrzeni i odpowiedniego podejścia.

Ciekawostki o żółwiu sępim

  • Żółw sępi to największy żółw słodkowodny żyjący w Ameryce Północnej.
  • Żółw sępi ma olbrzymi nacisk szczęk, wynosi on 75kg na 1 cm². Siła ta jest tak duża, że uznaje się ją za jedną z największych, jaka występuje wśród kręgowców. Przez ten fakt żółw sępi jest uznawany za gatunek niebezpieczny dla ludzi. Żółw ten jest zdolny do odgryzienia człowiekowi kilku palców naraz. Dla zobrazowania tej siły warto dodać, że głowa w pełni wyrośniętego gada wpisuje się w kwadrat i może mierzyć nawet 24 cm długości.
  • Żółwia sępiego można zobaczyć w Polsce w Łodzi, w Zoo Borysew.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki żółwi

Summary
Żółw sępi – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Żółw sępi – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Żółw sępi, czyli skorpucha sępia to żółw, który wyglądem nawiązuje do epoki dinozaurów. Jest to wodny żółw, który niemal nie potrafi pływać. Jest za to bardzo niebezpieczny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x