Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żółw stepowy – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Żółw stepowy Testudo horsfieldii określany również jako żółw rosyjski, żółw afgański, żółw środkowoazjatycki czy żółw czteropalczasty to gatunek żółwia lądowego z podrzędu żółwi skrytoszyjnych.

By Yuriy75 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12785868

Żółw stepowy potrafi dożyć nawet 100 lat. Jet to jeden z najpopularniejszych żółwi występujących w domowych hodowlach. Co warto wiedzieć o jego hodowli?

Spis treści - kliknij strzałkę

Żółw stepowy – systematyka

Żółw stepowy Testudo horsfieldii określany również jako żółw rosyjski, żółw afgański, żółw środkowoazjatycki czy żółw czteropalczasty to gatunek żółwia lądowego z podrzędu żółwi skrytoszyjnych.

Nazwa horsfieldii pochodzi od nazwiska Thomasa Horsfielda, który w latach 1773-1859, pracują w Indonezji, opisał wiele gatunków zwierząt, w tym właśnie żółwia stepowego.

Żółw stepowy – jak wygląda?

Żółw stepowy należy do gromady gadów. Pancerz żółwia stepowego powstał z połączenia żeber i wyrostków ościstych kręgów, które tworzą kostne płyty. Płyty te są z kolei pokryte zrogowaciałymi tarczkami będącymi zewnętrzną warstwą skorupy. Ubarwienie skorupy może przyjmować różne kolory w zależności od wieku i obszaru pochodzenia. Tarczki pancerza są zwykle zielone, jasnobrązowe lub żółtobrązowe, a spojenia pomiędzy nimi są zawsze żółte.

Żółw stepowy ma cztery pazury na każdej z łap, co wyróżnia go wśród innych żółwi, które mają po pięć pazurów.

Wielkość karapaksu wynosi od 13 do 28 cm. Waga żółwia stepowego może wynieść maksymalnie 2 kg.

Samica żółwia stepowego jest zwykle nieco większa od samca. Jej ogon jest krótszy niż u samców, dodatkowo samiec na końcu ogona posiada rogowy kolec. U niektórych samców plastron pancerza jest wklęsły, u samic z kolei powierzchnia karapaksu jest zwykle starta, co wynika z kopulacji.

Żółw stepowy – występowanie

Żółw stepowy występuje na terenie prawie całego Wielkiego Stepu, na terenach Rosji, Iranu, Pakistanu, Afganistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu.

Żółwie stepowe żyją zwykle na jałowych, skalistych i porośniętych trawami stepach, spotykane są również na pustyniach i wydmach oraz na wyżynach, bogatych w krzaczastą roślinność.

Żółwie te żyją w gliniastych norach, dochodzących do nawet 2 metrów długości, zakończonych komorą, w której żółw może swobodnie się poruszać. W niektórych przypadkach w norze może zamieszkiwać kilka żółwi. Nora służy za miejsce estywacji – letniego snu, kiedy temperatura jest najwyższa oraz w okresie snu zimowego.

Żółwie stepowe są aktywne zwykle przez 4 miesiące w ciągu roku.   

Wyróżnia się kilka gatunków żółwia stepowego w zależności od miejsca występowania:

  • Testudo horsfieldii rustamovi –południowo-zachodni Turkmenistan oraz zachodni Kazachstan
  • Testudo horsfieldii kazachstanica –Kazachstan i Turkmenistan
  • Testudo horsfieldii horsfieldii – Iran, Pakistan, Afganistan, zachodnie Chiny i południowo-centralna Azja.

Żółw stepowy ile żyje?

Długość życia żółwia stepowego w naturze wynosi od 50 do 80 lat. Niektóre źródła podają, że żółwie stepowe mogą żyć nawet do 100 lat.

Żółw stepowy hodowla

Żółw stepowy osiąga dojrzałość płciową w wieku 8-10 lat. W naturze po okresie zimowej hibernacji żółwie rozpoczynają okres godowy. Samiec okrąża samicę, macha głową i obgryza jej głowę oraz kończyny. Cztery tygodnie po zapłodnieniu samica żółwia stepowego składa od 2 do 6 jaj, z których po okresie inkubacji, trwającej 60-90 dni, wykluwają się młode żółwie.

W domowych warunkach jaja żółwia powinny trafić do substratu zmieszanego z piaskiem i być inkubowane w temperaturze 30-35 st. C. i wilgotności powietrza ok. 70%. Im niższa temperatura, tym okres inkubacji będzie trwał dłużej – nawet do 90 dni.

W domowych hodowlach nie zaleca się trzymania kilku samców w jednym terrarium, gdyż są to gady terytorialne, które potrafią między sobą walczyć.

Żółw stepowy jest aktywny w ciągu dnia.

Terrarium dla żółwia stepowego

Terrarium żółwia stepowego powinno być dosyć duże – minimalne wymiary to 100x60x50 cm. Podłoże terrarium powinno być pokryte grubą warstwą mieszanki żwiru, piasku, gleby i ściółki, które umożliwią żółwiowi zakopywanie się. W terrarium można umieścić konary i żywe rośliny zielone.

Oświetlenie powinno być aktywne w cyklu 12 godzinnym ze świetlówkami 10% UVB.

Temperatury w terrarium powinna oscylować w ciągu dnia między 20-30 st. C., pod promiennikiem 35 st. C., a nocą 18-20 st. C. Wilgotność ok. 50%.

Co je żółw stepowy

Żółw stepowy to gad roślinożerny, który zmienia dietę wraz z porami roku. Żółw stepowy w okresie wiosennym je przede wszystkim liście i kwiaty zielonych roślin i ziół, ale także owoce. W okresie letnim żółw żywi się suchymi liśćmi, trawami i gałązkami. Niekiedy żółw stepowy może zjadać mniejsze bezkręgowce (chrząszcze).

W domowej hodowli możesz karmić żółwia stepowego kwiatami mniszka lekarskiego, koniczyny, lucerną, podbiałem, rzeżuchą, stokrotką, wrotyczem, babką lancetowatą, a nawet rukolą. Dieta żółwia stepowego powinna być suplementowana witaminami i minerałami.

Żółw stepowy cena

Cena żółwia stepowego z hodowli waha się od 400 do 600 zł.

Ciekawostki o żółwiu stepowym

  • Żółw stepowy podczas kopulacji wprowadza do kloaki samicy cały ogon.
  • W trakcie kopulacji samica żółwia stepowego nie musi zostać zapłodniona, może przechowywać spermę samca nawet przez rok, i złożyć jaja bez późniejszego kontaktu z samcem.
  • Żółw stepowy w określonych warunkach potrafi spać przez 9 miesięcy w ciągu roku.
  • Płeć żółwia zależy od temperatury inkubacji. W niższej temperaturze wykluwają się samce.

Żółw stepowy – ochrona

Żółw stepowy został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych i posiada status VU.

Żółw stepowy został wpisany do aneksu B Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 oraz do załącznika II CITES.

Redakcja

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli żółwi?

Summary
Żółw stepowy – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Żółw stepowy – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Żółw stepowy potrafi dożyć nawet 100 lat. Jet to jeden z najpopularniejszych żółwi występujących w domowych hodowlach. Co warto wiedzieć o jego hodowli?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x