Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żółw hieroglifowy – hodowla, cena, opis podgatunku

Facebook
Twitter

Żółw hieroglifowy to podgatunek żółwia rzecznego, który występuje w USA. W Polsce żółw ten jest mało popularny wśród hodowców.

Spis treści - kliknij strzałkę

Żółw hieroglifowy systematyka

Żółw hieroglifowy Pseudemys concinna hieroglyphica to podgatunek żółwia rzecznego. Rodzaj pseudemys obejmuje 7 gatunków potocznie nazywanych żółwiami hieroglifowymi. W obrębie tego gatunku wyróżnia się 5 podgatunków w tym właśnie Pseudemys c. hieroglyphica.

Jak wygląda żółw hieroglifowy

Dorosły samiec żółwia hieroglifowego mierzy 30 cm, samica jest większa i dorasta do 43 cm. Najczęściej jednak żółw hieroglifowy dorasta do 38 cm.

Pancerz żółwia hieroglifowego jest spłaszczony. Plastron jest barwy żółtej z pojawiającymi się nielicznymi czarnymi plamami. Karapaks jest ciemny, wybarwia się w linie w kolorze od zielonego przez oliwkowy po zielono-pomarańczowy, aż po czarny u dorosłych żółwi. Linie tworzą wzór przypominający hieroglify. Skóra żółwia hieroglifowego jest zielona, oliwkowa lub czarna z żółtymi pasami.

Występowanie żółwia hieroglifowego

Żółw hieroglifowy w naturalnym środowisku żyje na terenach Stanów Zjednoczonych. Żółw ten pojawia się w następujących stanach: Teksas, Oklahoma, Kansas oraz na zachodzie Georgii i Kentucky. Żółw hieroglifowy za swój biotop wybiera jeziora, rzeki i stawy o słabym nurcie.

Ile żyje żółw hieroglifowy?

Żółw hieroglifowy żyje do 50 lat.

Terarrium dla żółwia hieroglifowego

Terrarium dla żółwia hieroglifowego powinno mieć wielkość 400 litrów i mieć wydzieloną część wodną oraz lądową. Taki zbiornik nazywany jest akwaterrarium. Nie wolno hodować żółwia hieroglifowego bez akwaterrarium! Wolno żyjące żółwie w domu zniekształcają sobie stawy, uszkadzają i niewłaściwie ścierają pazury od twardego podłoża.

Woda w zbiorniku dla żółwia hieroglifowego powinna sięgać poziomu 150% długości pancerza. Docelowe akwarium musi zapewniać stałą temperaturę i wydajną filtrację (filtr zewnętrzny). Wydzielona część lądowa powinna obejmować 30-40% przestrzeni całego akwaterrarium dla jednego osobnika. Wyspa to miejsce, na którym żółw hieroglifowy odpoczywa, wygrzewa się i składa jaja. Część lądową należy wyłożyć płaskimi kamieniami, korzeniami i piaskiem.

Terrarium dla żółwia hieroglifowego musi być wyposażone w nietłukącą grzałkę akwarystyczną z termostatem, dla lepszego dostosowania temperatury. Preferowana temperatura wody to 21-26 st. C.  Lampy grzewcze (UVB) dla żółwia hieroglifowego są bardzo istotne, gdyż pomagają syntetyzować witaminę D i wspierają wchłanianie wapnia. Oświetlenie i ogrzewanie powinno być aktywne przez 12 godzin na dobę. Zimą należy je skrócić do 6-8 godzin. Wodę w zbiorniku żółwia hieroglifowego wymienia się raz w tygodniu w objętości 30-40%.

Żywienie żółwia hieroglifowego

Żółw hieroglifowy jest gadem wszystkożernym. Dietę żółwia hieroglifowego stanowią pokarmy roślinne (70%) i zwierzęce (30%).

Pokarm zwierzęcy to mączniaki, dżdżownice, świerszcze, karaczany, pawie oczko, molinezje, ślimaki akwariowe i raczki marmurkowe świeże lub mrożone.

Pokarm roślinny powinna stanowić: moczarka kanadyjska, moczarka argentyńska, rzęsa wodna, trzykrotka, wilczomlecz, mniszek lekarski, babka lancetowata i szerokolistna czy pistia.

Karmę podawać trzeba w temperaturze otoczenia. Pożywienie nie powinno zalegać w zbiorniku dłużej niż kilka minut, a jego objętość trzeba dostosować do wielkości zwierzęcia – od 1% (suszona karma) do 4% (świeża karma) masy ciała żółwia na dzień.

Małe żółwie hieroglifowe do osiągnięcia wieku 6. miesięcy karmi się codziennie, starsze osobniki – do 2. roku życia trzy razy dziennie, a powyżej tego wieku pokarm podaje się dwa razy dziennie. W pierwszych dniach życia małe żółwiki hieroglifowe karmić należy artemią, ochotką i larwami komara.

Żółw hieroglifowy – hodowla

Żółw hieroglifowy jest gotowy do opuszczenia hodowli po minimum 30. Dniach, pod warunkiem, że jego przyrost stanowi 40-50% początkowej masy ciała. Mały żółw hieroglifowy mierzy w tym czasie 5-6 cm. Jego pancerz i poszczególne tarczki karapaksu oraz plastronu muszą być symetryczne, bez ropni, ran i widocznych śladów infekcji. Tak samo musi wyglądać skóra, musi być w pełni zdrowa. Pancerz żółwia hieroglifowego może być elastyczny, ale nie powinien być miękki. U najmłodszych żółwi hieroglifowych może być widoczny ślad po pęcherzyku żółtkowym, jest on płaski i zagojony. Oczy żółwia muszą być otwarte, niezapuchnięte i proporcjonalne względem siebie. Pazurki na łapach muszą być kompletne, ich ubytek może świadczyć o infekcji skóry i tkanek miękkich. Z nosa i pyska żółwia hieroglifowego absolutnie nie może wydobywać się żadna wydzielina, a oddech nie powinien być słyszalny. Gad wodno-lądowy, jakim jest żółw hieroglifowy, powinien móc całkowicie się zanurzyć i zejść na dno akwaterrarium bez wyraźnego słaniania się na jeden z boków. Nowe zwierzę w hodowli powinno przejść kwarantannę w mniejszym zbiorniku aklimatyzacyjnym (ok. 60 l) w stabilnej temperaturze 28 st. C oraz filtracji filtrem zewnętrznym lub kaskadowym.

Rozmnażanie żółwia hieroglifowego

Dymorfizm płciowy u żółwi hieroglifowych jest wyraźnie zaznaczony. Samica jest większa, a u samca można dostrzec długie pazury na przednich nogach, które używane są do kopulacji i godów. Kolejną cechą odróżniającą jest długość ogona. Żółw hieroglifowy samiec ma ogon dłuższy, szerszy u nasady i odległość do kloaki od podstawy ogna u samca też jest dłuższa niż u samicy. W naturalnym środowisku żółwie hieroglifowe rozmnażają się po okresie zimowania, który przypada od listopada do kwietnia. W maju samice składają jaja, jest ich od 12 do 25 sztuk. Jaja żółwi hieroglifowych są składane w wykopanych dołkach w piasku, glinie lub miękkiej glebie. Po około 11. do 21. tygodni na świat wylegają się małe żółwie hieroglifowe. Zazwyczaj inkubacja trwa od sierpnia do września i musi przebiegać w określonej temperaturze (27-29 st. C), wilgotności (90%) i z zachowaniem cyrkulacji powietrza.

Żółw hieroglifowy cena

Żółw hieroglifowy kosztuje od 60 zł do 120 zł za jednego osobnika.

Ciekawostki o żółwiu hieroglifowym

  • Żółw hieroglifowy wraz z wiekiem traci charakterystyczny wzór na pancerzu, kolory ciemnieją, a wzór jest mniej wyraźny.
  • Żółw hieroglifowy wraz z wiekiem przestawia się na pokarm praktycznie całkowicie roślinny. Młody żółw hieroglifowy je 70% pokarmu mięsnego i zaledwie 30% pokarmu roślinnego, u dorosłego osobnika proporcje te się odwracają.

 

Redakcja

Bibliografia:

W. Urynowicz: Pseudemys concinna, Magazyn Akwarium 2/2010 (nr 91).

Poznaj inne gatunki żółwi

Summary
Żółw hieroglifowy – hodowla, cena, opis podgatunku | Zoonews.pl
Article Name
Żółw hieroglifowy – hodowla, cena, opis podgatunku | Zoonews.pl
Description
Żółw hieroglifowy to podgatunek żółwia rzecznego, który występuje w USA. W Polsce żółw ten jest mało popularny wśród hodowców.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x