Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żółw lądowy – hodowla, terrarium, żywienie

Facebook
Twitter
Żółw stepowy – testudo horsfieldii

Obok węży, jaszczurek czy ptaszników nieprzerwanie dużą popularnością cieszą się żółwie lądowe i to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.

Najbardziej popularne gatunki żółwi lądowych dostępne w sprzedaży

Żółw stepowy – testudo horsfieldii

Mały (12-28 cm) gatunek żółwia o spłaszczonym pancerzu. Zamieszkuje głównie tereny trawiaste o dość niskiej wilgotności (45-55%) i skalnym/kamienistym podłożu. Naturalnie występuje głównie na terenach Rosji, Pakistanu, Azerbejdżanu, Iranu, Indii oraz Chin. Jest to żółw, który jest aktywny głównie za dnia. Noce przesypia w znalezionych jamach, norach lub pod stertą liści czy gałęzi. Osobniki zdrowe i odpowiednio żywione dożywają nawet 60-80 lat. W terrarium wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury w dzień (22-30 °C), (pod promiennikiem nawet do 36°C) ze spadkami nocnymi do 18°C. W warunkach terrariowych wymaga naświetlania lampami emitującymi promienie UVB (10%) i suplementowania diety wapniem i mieszankami witamin dedykowanych właśnie dla żółwi lądowych.

Żółw grecki – testudo hermanni

Średniej wielkości żółw (w zależności od podgatunku od 15cm do nawet 35cm) o silnie wypukłym pancerzu.  Żyje średnio 20-40lat. Zamieszkuje głównie tereny porośnięte bujną roślinnością trawiastą z dużą ilością krzewów różnych roślin. Naturalnie występuje w krajach znajdujących się w basenie Morza Śródziemnego (Grecja, Włochy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Hiszpania, Albania, Francja). Jest aktywny głównie nad ranem i w godzinach popołudniowych. Temperatury, jakie powinniśmy mu zapewnić to 25-30°C w dzień (pod promiennikiem nawet do 40°C) ze spadkami w nocy do około 20°C. Wymaga wyższej wilgotności (około 70%) niż żółw stepowy. Podobnie jak żółw stepowy wymaga naświetlania lampami UVB (10%). Jest również bardziej aktywny przez większą część roku w porównaniu do jego azjatyckiego kolegi.

Czym karmić żółwia

Dieta zarówno żółwi stepowych, jak i greckich, powinna się składać z dużej ilości ziół i traw, podawanych w postaci świeżej i suszonej. W warunkach domowych żółwie lądowe powinniśmy trzymać w odpowiednio wielkim i dobrze wyposażonym zbiorniku.

CITES – legalne posiadanie żółwia lądowego

Jeśli zdecydujemy się na zakup któregoś z żółwi lądowych, musimy pamiętać, że są to zwierzęta pod ochroną i ich kupno wiąże się z kilkoma dodatkowymi obostrzeniami.
Kupując je od osoby prywatnej czy hodowcy powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający ich legalne pochodzenie (w skrócie CITES). Jeśli zdecydujemy się na zakup ze sklepu zoologicznego obok w/w dokumentu powinniśmy otrzymać paragon fiskalny. Niezależnie od zakupu, na który się zdecydujemy zwróćmy uwagę czy dokument, który otrzymaliśmy jest właściwym (np. żółwie stepowe wymagają białego, a żółwie greckie żółtego dokumentu). Gdy już będziemy mieć w/w dokument i/lub paragon, musimy się z nimi udać do urzędu miasta lub starostwa powiatowego w celu zarejestrowania żółwia (dzięki zgłoszeniu do rejestru posiadamy żółwia legalnie). Ważne, aby pamiętać, że na spełnienie tego obowiązku mamy 14 dni od daty nabycia żółwia.

Krzysztof Maraś

Hodowca z wieloletnim doświadczeniem. Właściciel sklepu ZOOekspert w Bydgoszczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli żółwi?

Summary
Żółw lądowy – hodowla, terrarium, żywienie - ZOONEWS.PL
Article Name
Żółw lądowy – hodowla, terrarium, żywienie - ZOONEWS.PL
Description
Obok węży, jaszczurek czy ptaszników nieprzerwanie dużą popularnością cieszą się żółwie lądowe i to właśnie na nich skupimy się w tym artykule.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x