Reklama

Zmiana koloru nosa u kota – co oznacza?

Facebook
Twitter
Zmiana koloru nosa u kota

Kolor kociego nosa może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia kota. Czy wiesz, co może oznaczać siny nos albo plamki na kocim nosie?

Spis treści

Czy kolor nosa ma znaczenie?

W zależności od wieku i umaszczenia kocie nosy mogą mieć kolor różowy, czarny lub nakrapiany.  Kocie nosy mogą również zmieniać kolory. Sytuacja ta jest szczególnie zauważalna u kotów z jasno napigmentowanymi noskami. W takiej sytuacji kolor kociego nosa może zmieniać się z jasnoróżowego na ciemnoróżowy. Dzieje się tak głównie w chwilach ekscytacji, stresu lub zmęczenia. Koci nos jest bardzo dobrze unaczyniony, gdy ciśnienie krwi wzrasta w wyniku przyspieszenia bicia serca, naczynia krwionośne w nosie się rozszerzają (napełniają się krwią) i nos staje się wtedy intensywniej ubarwiony. Nie tylko zmęczenie czy podniecenie ma wpływ na kolor kociego nosa.

Temperatura to kolejny czynnik powodujący zmianę koloru kociego nosa. Gdy kotu jest zimno jego różowy nosek zmieni swoją barwę na jaśniejszą. W tym przypadku naczynia krwionośne się obkurczają, krwi jest w nich mniej, a nos staje się jaśniejszy. Analogicznie dzieje się, gdy temperatura otoczenia wzrasta, różowy nos kota przybiera mocniejszy odcień. Różowe noski ma wiele kotów w tym kocięta, koty rude czy koty albinosy. Koty o białym umaszczeniu narażone są na poparzenia słoneczne nawet, gdy przebywają w domu. Światło słoneczne może im bardzo zaszkodzić nawet przy niewinnym wygrzewaniu się na parapecie. Jeśli kolor nosa wraca do pierwotnego stanu po ustabilizowaniu emocji, zmianie temperatury otoczenia to jak najbardziej jest to stan właściwy i pożądany. Brak zmiany i pojawienie się problemów z oddechem, utrata przytomności, intensywne ziajanie, niepewny chód to wynik udaru cieplnego

Właśnie dlatego kolor kociego nosa ma znaczenie!

Szukasz karmy dla kotów z alergiami pokarmowymi?

Reklama

BRIT Care Cat Grain-Free Sensitive Allergy Management Insect

Czerwony nos u kota

Intensywnie czerwony koci nos to zawsze sygnał ostrzegawczy dla opiekuna. Jeśli twój kot ma stale czerwony nos to prawdopodobnie może mieć problemy z ciśnieniem krwi i niezbędna jest konsultacja lekarska. Czerwony i ciepły koci nos może świadczyć o podrażnieniu nosa np. chemikaliami. Twój kot mógł też podrażnić swój nos tarciem mechanicznym w celu uwolnienia się od dolegliwości alergicznych. Koci nos może przybrać czerwoną barwę także w efekcie urazów lub stłuczeń.

Siny nos u kota

Bladoniebieski koci nos niestety również świadczy o problemach zdrowotnych. Kot o sinym nosie mógł paść ofiarą zatrucia toksycznymi substancjami. Wychłodzenie organizmu również prowadzi do zsinienia nosa. Jego zasinienie świadczy o zmniejszeniu natlenienia tkanek (ciśnienie krwi spada), co może doprowadzić do niewydolności narządów wewnętrznych i śmierci zwierzęcia.

Biały nos u kota

Biały nos u kota także nie jest pożądany. Zmiana koloru z jasnoróżowej lub różowej na białą może być przyczyną niedokrwistości u kota (anemia) lub problemów z krążeniem.

Plamki na nosie kota

Nos piegowaty u kota to sprawa zupełnie naturalna i normalna. Możemy piegowaty koci nos porównać z piegami na nosie u człowieka, które pojawiają się w wyniku „opalania”. Piegi na kocim nosie pojawiają się szczególnie u kotów rudych, szylkretowych i trikolorowych. Piegami mogą się pochwalić także koty ubarwione biszkoptowo w różnej tonacji. Kocie piegi nie są niebezpieczne pod warunkiem, że nie są bolesne podczas dotyku, nie pękają i nie krwawią, nie są przekrwione czy nie sączy się z nich żadna wydzielina. W przypadku takich objawów możemy podejrzewać nawet zmiany nowotworowe – czerniak. Każdy nowy, potencjalny „pieg” powinien być przez opiekuna monitorowany, a nieprawidłowości w wyglądzie poddane diagnostyce weterynaryjnej.

Plamki na nosie kota mogą przybierać nie tylko formę piegów. Wśród plamek na kocim nosie wyróżnić można także plamki soczewicowate, czyli plamy barwnikowe. Lentigo (łac. nazwa) to zmiany skórne wrodzone lub nabyte (starzenie się organizmu). Są to ciemne plamki, przybierające kolorystykę od brązowych po czarne. Światło słoneczne nie ma wpływu na zmianę ich koloru, nie ciemnieją. W porównaniu z piegami są one większe, a ich granice intensywniej odznaczają się od barwy skóry czy błony śluzowej na jakiej występują. Lentigo przeważnie występują mnogo na kocim nosie, wargach, dziąsłach, powiekach, opuszkach łap czy na wewnętrznej stronie małżowin usznych. Plamki soczewicowate nie mają wpływu na funkcjonowanie kota i nie mają charakteru złośliwego.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Zmiana koloru nosa u kota – co oznacza? | Zoonews.pl
Article Name
Zmiana koloru nosa u kota – co oznacza? | Zoonews.pl
Description
Kolor kociego nosa może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia kota. Czy wiesz, co może oznaczać siny nos albo plamki na kocim nosie?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1852

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x