Reklama
Reklama

Udar cieplny u psa – jak rozpoznać objawy, leczyć i zapobiegać udarowi

Facebook
Twitter
Jak pies może dostać udaru cieplnego?

Udar cieplny to stan przegrzania organizmu psa, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Czy potrafisz prawidłowo rozpoznać objawy udaru cieplnego u psa?

Spis treści

Jak pies może dostać udaru cieplnego?

Psy to zwierzęta, którym upały nie sprzyjają ze względu na prawie całkowity brak gruczołów potowych. Psy w przeciwieństwie do ludzi nie są w stanie skutecznie regulować swojej temperatury ciała poprzez pocenie się, co przy długotrwałej ekspozycji na wysoką temperaturę może doprowadzić do udaru cieplnego. Dodatkowy problem mogą mieć psy z gęstą sierścią, która tworzy naturalną warstwę izolacyjną. W zimie pomaga ona utrzymać temperaturę ciała, natomiast latem może doprowadzić do udaru cieplnego. Na problem przegrzewania mogą również cierpieć psy z czarną sierścią, która pochłania światło, a także psy ras brachycefalicznych, które ze względu na budowę kufy mają problemy z prawidłową wentylacją np. mopsy czy buldogi francuskie.

Jakie zwierzęta narażone są na udar cieplny?

Poza wskazanymi wcześniej na udar cieplny narażone są również szczenięta i młode psy oraz psy starsze. Także psy z chorobami układu krążenia mogą być bardziej podatne na przegrzewanie się.

W jaki sposób pies się chłodzi

Najlepszym sposobem regulowania temperatury ciała przez psy jest ziajanie, które pozwala psu oddać nadmiar ciepła. Warto zatem pamiętać, by w upalne dni zrezygnować z kagańca bądź założyć psu kaganiec fizjologiczny, który zapewnia większą swobodę w ziajaniu i piciu wody. Drugim sposobem na obniżeniem temperatury ciała psa jest pocenie się przez gruczoły potowe pod opuszkami łap. Niestety ta ostatni forma regulacji temperatury ciała nie jest zbyt wydajna.

Więcej o kagańcach w artykule: Jak dobrać kaganiec dla psa

Udar cieplny u psa

Udar cieplny to stan przegrzania organizmu psa, który nie może oddać nadmiaru ciepła. Temperatura ciała psa może podnieść się do nawet 41°C, a z takiego poziomu organizm psa nie jest jej już w stanie samodzielnie obniżyć.

Jakie zwierzęta narażone są na udar cieplny?

Przyczyny udaru cieplnego u psów

Przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze to częsta, ale niejedyna przyczyna udaru cieplnego psów. Przegrzanie może również wystąpić u psów, które poddawane są intensywnej pracy, a nadmierny wysiłek prowadzi do podniesienia temperatury ciała.

Objawy udaru słonecznego u psa

Częstymi symptomami udaru cieplnego u psa są:

 • Wymioty i biegunka z krwią
 • Nadmierne ziajanie
 • Płytki oddech
 • Suche i zaczerwienione błony śluzowe
 • Przeszklone oczy
 • Ślinotok
 • Drgawki
 • Brak koordynacji ruchowej
 • Osłabienie, a nawet utrata przytomności

Co zrobić, gdy pies dostanie udaru cieplnego?

Objawów udaru cieplnego nigdy nie należy lekceważyć. Właściciel może wykonać kilka czynności samodzielnie. Przede wszystkim psu z udarem cieplnym należy:

 • Podać chłodną wodę (ale nie lodowatą)
 • Położyć nawilżony chłodną wodą ręcznik w okolice karku i pod pachy
 • Umożliwić psu położenie się brzuchem na wilgotnym schłodzonym ręczniku
 • Zapewnić zacienione miejsce z przewiewem powietrza

 

Przytomnego psa z objawami udaru cieplnego po schłodzeniu należy zabrać do weterynarza. Jeżeli pies stracił przytomność należy starać się obniżyć jego temperaturę ciała, wskazanymi wyżej sposobami oraz kontrolować temperaturę jego ciała. Pomiarów temperatury należy dokonać termometrem doodbytniczo do momentu, kiedy temperatura ciała nie spadnie do 40°C. Po ustabilizowaniu temperatury psa należy niezwłocznie zawieźć do weterynarza.

Leczenie udaru cieplnego u psa

Lekarz weterynarii posiada zdecydowanie szersze możliwości, by pomóc psy z udarem cieplnym. Lekarz może na przykład zlecić wykonanie lewatywy z chłodną wodą bądź podać odpowiednie substancje dożylnie. Ważne jest również wykonanie badania krwi, by sprawdzić, czy na skutek udaru cieplnego pies nie ma uszkodzonych nerek.

Czego należy unikać, by pies nie dostał udaru cieplnego?

Udar cieplny może doprowadzić do śmierci psa, dlatego zwłaszcza latem należy ze szczególną troską opiekować się swoimi pupilami. Przyczyn udaru cieplnego u psa może być wiele. By uniknąć udaru cieplnego u psa nie należy go pod żadnym pozorem pozostawiać latem w samochodzie, gdzie temperatura potrafi wzrosnąć nawet do 80°C. Również w małym nasłonecznionym mieszkaniu, gdzie nie ma wentylacji pies może doznać udaru cieplnego. Psa nie należy zostawiać również pod sklepem – nie należy robić tego w ogóle! Wybierając się na spacery nalży unikać godzin południowych, gdy temperatura jest najwyższa. Na każdy letni spacer zabierajmy ze sobą butelkę z wodą dla psa. Nowością na upalne dni są maty chłodzące dla psów, które można rozłożyć na podłodze. Na spacer w upalny dzień możemy ubrać psa w kamizelkę chłodzącą, którą polewa się wodą.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Udar cieplny u psa – jak rozpoznać objawy, leczyć i zapobiegać udarowi - Zoonews.pl
Article Name
Udar cieplny u psa – jak rozpoznać objawy, leczyć i zapobiegać udarowi - Zoonews.pl
Description
Udar cieplny to stan przegrzania organizmu psa, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Czy potrafisz prawidłowo rozpoznać objawy udaru cieplnego u psa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2308

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x