Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czy suchy nos u kota oznacza chorobę?

Facebook
Twitter
Ciepły nos kota

Ciepły czy suchy nos kota może świadczyć o stanie chorobowym. Nie zawsze jednak musi tak być. W jakich sytuacjach powinniśmy zacząć się martwić o zdrowie kota?

Spis treści

Nos kota – na czym polega jego wyjątkowość?

Kocie nosy są bez wątpienia wyjątkowe, choć nie są tak wrażliwe na zapach, jak psie nosy, to i tak biją na głowę psy pod względem „smakowania zapachu”. Kocią umiejętność „wąchania smaku” wspiera narząd Jakobsona, znajdujący się w pysku kota, na podniebieniu. Ten niezwykły narząd lemieszowo-nosowy usytuowany jest w górnej części przegrody nosowej, a ujście ma za siekaczami. Ma kształt dwóch rurek, których celem jest odbieranie i analizowanie niemalże bezwonnych feromonów. Kot, który wącha powietrze, chce uzyskać jego obraz zapachowy, przybiera wtedy specyficzną nieruchomą pozę, wywija górną wargę i intensywnie porusza nozdrzami.

Koty poza zamysłem węchu i smaku mają dodatkowy zmysł analizy związków chemicznych, który łączy możliwości obu. Czy sam ten fakt nie świadczy o wyjątkowości kociego nosa? Z pewnością, ale jest to zaledwie jedno z wielu zadań, jakie realizuje nos kota. Do czego kotom potrzebny jest wyczulony węch:

  • Koty używają węchu do wyboru partnera seksualnego. Koty czują zapach feromonów, które są zbliżone składowo do ich samych. Jest to dla kotów swoisty sygnał ostrzegawczy. Zbyt bliskie genetycznie osobniki są nieatrakcyjne seksualnie.
  • Koty wyczuwają feromony wysyłane przez samice mówiące o gotowości do rozrodu. Dotyczy to obu płci.
  • Analiza zapachu pozwala na lepszą orientację w terenie. Odbierane i odczytywanie śladów zapachowe innych osobników pozwala m.in. na unikanie konfliktów.
  • Węch pozwala kotom się witać, służy im do nawiązywania nowych relacji i utrwalania tych starych.
  • Koty potrafią zlokalizować potencjalne zagrożenie lub przyszłą ofiarę wyczuwając jej zapach zanim zlokalizują jej położenie.

Ciepły nos kota

Ciepły koci nos może, lecz nie zawsze musi być świadectwem wystąpienia u naszego kociaka gorączki. Koci nos w prawidłowym stanie powinien być lekko mokry i chłodny, lecz koty, tak jak i my często zmieniają swoją lokalizacje, a co za tym idzie zmienia się temperatura ich ciała pod wpływem otoczenia, w jakim przebywają. Koci nos może zmienić swoją temperaturę i poziom nawilżenia w zależności od miejsca, w jakim znajduje się kot. Pomieszczenia ogrzewane mogą powodować, że koci nos jest ciepły. Taka sama sytuacja występuje, gdy nasz futrzak wygrzewa się na balkonie czy wyciąga swe ciało na grzejniku czy piecu. Ciepły nos kota powinien być stanem przejściowym i jeśli jego temperatura wraca do normy, czyli delikatnie mokrego i chłodnego, to opiekun nie powinien się martwić stanem zdrowia swojego kota. Jeśli natomiast tak nie jest i pojawiają się inne niepokojące objawy, to bezzwłocznie udaj się z kotem do weterynarza.

Suchy nos kota

Suchy koci nos może, ale nie musi wiązać się ze stanem chorobowym. Suchość kociego nosa może być spowodowana ekspozycją na promienie słoneczne, ale również jest wynikiem przebywania zwierzęcia w klimatyzowanym pomieszczeniu. Schłodzenie powietrza wiąże się z jego jednoczesnym wysuszeniem, na które reaguje mokry koci nos. Wysuszony koci nos jest efektem wychłodzenia, ale i braku wentylacji. Jeśli nasz pupil wybiera przebywanie w pokojach, w których panuje zaduch, to jest wysoce prawdopodobne, że jego nos również będzie pozbawiony wilgotności. Do takich pomieszczeń można zaliczyć poddasza, strychy lub pokoje nasłonecznione, z których stali mieszkańcy korzystają sporadycznie. Kocie nosy są suche także bezpośrednio po wybudzeniu ze snu i tu również stan nosa jest przejściowy. Niestety, jeśli koci nos pozostaje suchy i nie zmienia się wraz ze zmianą otoczenia lub opiekun dostrzega dodatkowe, niepojące objawy w zachowaniu kota, to niezbędna jest konsultacja u lekarza prowadzącego zwierzę.

Dlaczego nos kota zmienia kolor?

Kocie nosy mogą zmieniać swój kolor pod wpływem różnych czynników zarówno zewnętrznych jaki i wewnętrznych, nabytych lub będących wynikiem genetycznego uwarunkowania.  Najczęstszymi czynnikami mającymi wpływ na zmianę koloru kociego nosa są:

  • silne emocje np. podniecenia
  • wysiłek spowodowany zbyt intensywną zabawą
  • temperatura otoczenia (wychłodzenie lub przegrzanie)
  • zmiany chorobowe (m.in. nadciśnienie, anemia, nowotwór)
  • wypadki i urazów którym uległ kot (m.in. podrażnienie środkami stosowanymi w domu)
  • cechy genetyczne lub nabyte (piegi i plamki soczewicowate)
  • niewłaściwym żywieniem zwierzęcia (koty bezdomne lub zaniedbane)

 

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Summary
Czy suchy nos u kota oznacza chorobę? | Zoonews.pl
Article Name
Czy suchy nos u kota oznacza chorobę? | Zoonews.pl
Description
Ciepły czy suchy nos kota może świadczyć o stanie chorobowym. Nie zawsze jednak musi tak być. W jakich sytuacjach powinniśmy zacząć się martwić o zdrowie kota?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x