Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Sznaucer miniaturowy – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Sznaucer miniaturowy – hodowla, szczeniaki, wychowanie

pixabay.com/images/id-1923470/

Sznaucer miniaturowy jest małym, mocnym i krępym psem o dziarskim i jednocześnie eleganckim wyrazie. Rasa ta nie może wykazywać żadnych oznak skarłowacenia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o sznaucerze miniaturowym

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

183

➡ Waga

4 – 8 kg

❤ Długość życia

12 – 15 lat

💢 Charakter

Sznaucer miniaturka jest psem ruchliwym, zdecydowanie mniej spokojnym niż jego więksi bracia, nie jest to pies, który będzie przesypiał cały dzień na kanapie.

Sznaucer miniaturowy – pochodzenie i historia

Sznaucer miniaturka pochodzi od wiejskich psów stróżujących, które pracowały w niemieckich i szwajcarskich zagrodach prawdopodobnie już w XVI wieku. Swoje przeznaczenie sznaucery zawdzięczają przede wszystkim czujności oraz skuteczności w tępieniu gryzoni. Cechą charakterystyczną tej rasy psów było ich małe wyrównanie, przez co sznaucerki od samego początku występowały w różnym typie, wielkości oraz rozmaitym umaszczeniu i rodzajach sierści. Przed hodowcami stało zatem trudne wyzwanie, by utworzyć jednolitą rasę sznaucera.

Sznaucer miniaturka nazywany był w XIX w. pinczerem miniaturowym. W 1836 roku Ludwik Reichenbach dokonał podziału na pinczery krótkowłose i pinczery szorstkowłose. Co ważne określenie sznaucer zostało użyte po raz pierwszy w 1842 roku przez Jeremiasa Gotthelfa wobec pinczerów szorstkowłosych.

Ustalenie nazwy rasy sznaucer

Do 1897 roku pinczery szorstkowłose (później sznaucery miniaturowe) i pinczery małpie uznawane były za jedną rasę. Tegoż roku na wystawie w Erfurcie kynolog Josef Bert wpadł na pomysł, by stworzyć nową systematyzację. Do rozdzielenia pinczerów małpich i pinczerów szorstkowłosych doszło w 1899 roku.

Obecna nazwa sznaucer pochodzi prawdopodobnie na cześć pinczera miniaturowego o imieniu Schnauzer (z niem. „pysk”), który w 1870 roku wygrał Trzecią Międzynarodową Niemiecką Wystawę Psów w Hanowerze.

Duży wpływ na rozwój tej rasy miało zrzeszenie hodowców Pinscher Schnauzer Verband, założone w 1895 roku przez Josefa Berta. Klub ten skupił trzy odmiany sznaucerów.

Sznaucer miniaturowy - oficjalne uznanie

Sznaucer miniaturowy został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 13 lipca 1955 roku.

Sznaucer miniaturowy w Polsce

Sznaucer miniaturka trafił do Polski w 1965 roku, kiedy to Elżbieta Chwalibóg sprowadziła do swojej hodowli sznaucery miniaturowe pieprz i sól.

Jak wygląda sznaucer miniaturowy?

Na mocnej i dobrze umięśnionej szyi osadzona jest długa głowa z wyraźnym guzem potylicznym. Stop wyraźny za sprawą obfitych brwi. Grzbiet nosa prosty, a nos ubarwiony jest wyłącznie na czarno, tak jak wargi. Oczy sznaucera miniaturowego są średniej wielkości, owalne, frontalne, barwy ciemnej i zawsze o żywym wyrazie. Wysoko osadzone uszy są wiszące, ustawione frontalnie i mają kształt litery V oraz złamanie nie wyżej niż na linii wierzchołka czaszki. Grzbiet sznaucera jest prosty, krótki i lekko opada w kierunku zadu. Zad przechodzi bardzo płynnie w nasadę ogona. Ogon musi być naturalny, sierpowaty lub szablasty. Ciało dźwigają ustawione nie za blisko siebie kończyny z krótkimi i okrągłymi łapami. Łapy mają zwarte i wysklepione palce o czarnych pazurach z mocnymi opuszkami. Sznaucer miniaturowy porusza się elastycznie, swobodnie i przestrzennie.

Sznaucer miniaturowy na plaży

pixabay.com/images/id-3204990/

Sznaucer miniaturowy – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli sznaucera miniaturowego jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników sznaucera miniaturowego.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla sznaucera miniaturowego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Sznaucer miniaturowy chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta sznaucera miniaturowego jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie psom rasy sznaucer miniaturowy prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli sznaucera miniaturowego jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę. Do hodowli mogą być użyte wyłącznie psy funkcjonalne i klinicznie zdrowe.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji sznaucera miniaturowego swojego oddziału ZKwP.

Sznaucer miniaturowy z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem sznaucera miniaturowego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Sznaucer miniaturowy - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących sznaucera miniaturowego z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Agresję
  • Lękliwość
  • Nadmierną podejrzliwość, nerwowość
  • Widoczną degenerację budowy
  • Całkowicie odwrócony wyraz płci
  • Wady zgryzu: przodozgryz, tyłozgryz, krzywe szczęki
  • Oczywiste wady budowy, sierści i umaszczenia
  • Odchylenie od podanych wymiarów o więcej niż 2 cm.
  • Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie

Sznaucer miniaturowy - możliwe dziedziczenie chorób

Sznaucer miniaturowy, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • Niedoczynność tarczycy
  • Cukrzyca
  • Pierwotna niedoczynność przytarczyc
  • Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit
  • Kamica żółciowa
  • Zapalenie trzustki
  • Guzy gruczołów łojowych
  • Tłuszczak
  • Nowotwory jąder
  • Jaskra
  • Zaćma
  • Wnętrostwo
  • Kamica struwitowa

Szczeniaki sznaucera miniaturowego – charakter

Decydując się na wybór psa musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Sznaucer miniaturowy to typowy pies przeznaczony do towarzystwa, ale z predyspozycją na psa stróżującego. Temperamentem sznaucer miniaturowy nie odbiega od większych odmian. Jest psem czujnym, wytrzymałym i odważnym. Cechy te wraz z niewielkimi rozmiarami czynią go niekłopotliwym towarzyszem mogącym mieszkać nawet w małym mieszkaniu. Sznaucer miniaturowy jest psem inteligentnym, ale o silnym charakterze. Lubi się uczyć i uwielbia ruch, dlatego warto łączyć te dwie pasje psa w psich sportach.

 

Sznaucerki silnie związują się z opiekunem i mogą być towarzyszami osób starszych, których poziom aktywności plasuje się na poziomie średnim. Sznaucer miniaturowy nie jest psem kanapowym i jeśli jego potrzeby ruchowe i intelektualne nie będą spełnione, mogą być niespokojne. Natura łowcy gryzoni może dawać o sobie znać na spacerach dlatego, jeśli stawia się na swobodną aktywność to tylko na zabezpieczonym, grodzonym terenie. Sznaucer miniaturowy jest psem szczekliwym.

Czy sznaucer miniaturowy to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu minimum trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał co najmniej godzinę?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece nad takim psem jak sznaucer miniaturowy?

Sznaucer miniaturowy – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka sznaucera miniaturowego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca sznaucera miniaturowego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej dominujące wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka sznaucera miniaturowego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki sznaucera miniaturowego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta sznaucera miniaturowego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy sznaucera miniaturowego nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka.
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Powieki i uszy powinny być bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Socjalizacja szczeniąt sznaucera miniaturowego

Szczeniak sznaucera miniaturowego

pixabay.com/images/id-434841/

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami sznaucera miniaturowego przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta sznaucera powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię sznaucera miniaturowego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla sznaucera miniaturowego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka sznaucerka miniaturowego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża lub szelki dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, nie zapomnij o akcesoriach sezonowych:

  • Macie chłodzącej
  • Butelce podróżnej z miską
  • Obroży na kleszcze

Kiedy szczepić szczenię sznaucera miniaturowego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień sznaucera miniaturowego.

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Pytania czytelników

Ile kosztuje sznaucer miniaturowy?

Sznaucer miniaturowy kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych.

Czy sznaucery są odpowiednie dla dzieci?

Sznaucery nadają się do domu z dziećmi, ale obie strony muszą być nauczone wzajemnego szacunki i granic, których nie można łamać. Sznaucery miniaturowe nie są polecane do domów z bardzo malutkimi dziećmi, gdyż są bardzo wrażliwe na niedelikatne traktowanie i z pewnością dadzą o tym znać.

Czy sznaucer miniaturowy lubi dzieci?

Jak najbardziej. Sznaucer miniaturowy to żywy i towarzyski pies, który lubi zabawy z dziećmi, ale tak jak już wspomniano, musi być właściwie traktowy.

Jak pielęgnować sznaucera miniaturowego?

Sznaucer miniaturowy ma gęstą i szorstką sierść, która powinna być pielęgnowana dwa razy w tygodniu za pomocą metalowego grzebienia i pudlówki. Podczas czesania należy skoncentrować się na miejscach, gdzie powstały kołtuny. W przypadku wszystkich sznaucerów również miniaturowych szczególnie należy zwrócić uwagę na brodę, grzywkę i sierść na kończynach. Warto pamiętać, że sznaucery należy trymować, a nie strzyc, w przeciwnym razie sierść straci swoje walory. Trymowanie jest wskazane choćby z tego względu, że sznaucerki nie gubią martwego włosa i trzeba im w tym pomóc.

Jak długo żyją sznaucery miniaturowe?

Długość życia sznaucera miniaturowego to około 14 lat.

Czy sznaucer miniaturowy ma włosy?

Tak, sznaucer miniaturowy ma włos. Włos okrywowy jest szorstki, dość długi, ale nie może być on szczeciniasty ani falisty. Włos na nogach sznaucera miniaturowego nie jest tak twardy, jak na tułowiu.

Jak karmić sznaucera miniaturkę?

Sznaucery miniaturki mogą mieć alergie pokarmowe, dlatego zaleca się, aby już w wieku szczenięcym karmić psa karmami bezzbożowymi i monobiałkowymi.

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/183.pdf

fci.be/en/nomenclature/MINIATURE-SCHNAUZER-183.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Sznaucer miniaturowy – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Sznaucer miniaturowy – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Sznaucer miniaturowy jest małym, mocnym i krępym psem o dziarskim i jednocześnie eleganckim wyrazie. Rasa ta nie może wykazywać żadnych oznak skarłowacenia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x