Reklama
Reklama

Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Facebook
Twitter
Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u psa

Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka należy do jednych z najniebezpieczniejszych, nagłych schorzeń przewodu pokarmowego u psów. Wymaga natychmiastowej reakcji i trafnej diagnozy, a w przypadku braku odpowiedniej pomocy kończy się śmiercią zwierzęcia.

Spis treści

Czym jest rozszerzenie i skręt żołądka u psa?

Bezpośrednią przyczyną rozszerzenia żołądka jest nadmierne gromadzenie się gazu, powodujące rozciągnięcie tego narządu. Powiększeniu może, choć nie musi, towarzyszyć także obracanie się żołądka wokół własnej osi, co uniemożliwia przemieszczanie się gazów w dalsze obszary przewodu pokarmowego. Żołądek może skręcić się o 180 do nawet 360° zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Poprzez brak możliwości ujścia, wciąż generowanych gazów w żołądku, następuje spadek ciśnienia krwi i prowadzące do martwicy, niedokrwienie narządów – jelit, wątroby i nerek. Następstwem jest także arytmia serca i zaburzenia krzepnięcia krwi, prowadzące do powstawania zatorów.

Rasy psów najbardziej narażone na rozszerzenie i skręt żołądka

Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń, cechy anatomiczne i specyficzna budowa ciała konkretnych ras, sprawiają, że niektóre z nich znacznie częściej cierpią na zespół rozszerzenia i skrętu żołądka. Należą do nich:

 • psy ras dużych i olbrzymich

(m.in. owczarki niemieckie, dogi niemieckie, bernardyny, dobermany, labradory, malamuty)

 • psy o głębokiej klatce piersiowej

(m.in. setery, charty, wilczarze)

Przyczyny skrętu żołądka u psa

Statystycznie, skręt żołądka częściej występuje u psów w średnim wieku, powyżej ósmego roku życia oraz u osobników starszych. Choć bezpośrednia przyczyna schorzenia nie jest znana, czynnikami ryzyka, zwiększającymi prawdopodobieństwo jego wystąpienia są:

 • skłonności genetyczne
 • skrajna niedowaga i związany z nią brak tłuszczu krezkowego
 • nieprawidłowe żywienie (zbyt duże porcje na raz/jedna duża porcja dziennie)
 • ciężkostrawna dieta
 • przejedzenie
 • wysiłek fizyczny lub ekscytacja po posiłku
 • zbyt łapczywe pobieranie pokarmu przez psa
 • zbyt szybkie picie wody w dużej ilości
Przyczyny skrętu żołądka u psa

Jakie są objawy skrętu żołądka u psa?

Skręt żołądka należy do grupy schorzeń ostrych, co oznacza, że pojawia się nagle, a przebieg postępuje bardzo szybko. Do charakterystycznych objawów należą:

 • bezproduktywne próby wymiotów
 • ślinienie
 • postępujące powiększanie się powłok brzusznych
 • bolesność i napięcie brzucha
 • osłabienie i apatia
 • częste odbijanie

 

Oprócz objawów ze strony układu pokarmowego, mogą pojawić się także trudności w pobieraniu powietrza, przez co oddech staje się płytki. Równoczesne występowanie tak niebezpiecznych objawów, może w bardzo krótkim czasie prowadzić do śmierci, dlatego kluczowa jest szybka reakcja
i podjęcie leczenia.

Skręt żołądka u psa - leczenie

Rozpoznanie opiera się na wywiadzie, szczegółowym badaniu klinicznym oraz potwierdzeniu radiologicznym. Wykonanie zdjęcia RTG pozwala na dokonanie oceny, czy mamy do czynienia jedynie z rozszerzeniem żołądka, czy także z jego skrętem. Leczenie składa się z intensywnej hospitalizacji oraz interwencji chirurgicznej. Początkowo, za pomocą kroplówek, opanowywany jest wstrząs pojawiający się w organizmie psa. Po wstępnej stabilizacji pacjenta, leczenie skupia
się na operacyjnym odbarczeniu żołądka i przyszyciu go do ściany jamy brzusznej, co zapobiega kolejnym skrętom. W niektórych przypadkach, konieczne jest także usunięcie fragmentów układu pokarmowego, w których zdążyło dojść do martwicy. By mieć kontrolę nad ewentualnymi powikłaniami, po operacji, niezbędna jest dalsza intensywna hospitalizacja. Nawadnianie dożylne odbywa się do momentu, w którym pacjent jest w stanie samodzielnie pobierać pokarm i wodę.
W zależności od stanu zdrowia, przeprowadzane są dodatkowe badania i wprowadzane leczenie farmakologiczne, terapia antybiotykowa oraz przeciwbólowa. Z uwagi na ryzyko ponownego wystąpienia schorzenia, rola właściciela w opiece nad pacjentem jest bardzo ważna. Bezwzględnie należy zadbać o ograniczenie ruchu i odpowiednią, lekkostrawną dietę.

UWAGA: nieleczony skręt żołądka może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku godzin!

Koszt operacji skrętu żołądka u psa

Koszt operacji po skręcie żołądka uzalezniny jest od wielu czynników: wieku zwierzęcia, wielkości rasy, ogólnego stanu w jakim zwierzę trafiło do lekarza czy konkurencyjności w danym mieście. Sam zabieg może kosztować od 500 do 1000 zł. Do tego doliczyć należy doby intensywnej opieki ok. 200 zł/dobę oraz koszt leków i wizyt kontrolnych.

Zapobieganie skrętowi żołądka u psa

Niestety, metody w 100% chroniące przed wystąpieniem lub nawrotem rozszerzenia żołądka nie istnieją. Można jednak znacznie zminimalizować ryzyko, konsekwentnie przestrzegając określonych nawyków, do których należą:

 • lekkostrawna, dobrze zbilansowana dieta

(unikanie pokarmów wywołujących wzdęcia, jak rośliny strączkowe, nabiał, owoce)

 • stosowanie karmy wilgotnej, mieszanie karmy wilgotnej z suchą lub moczenie karmy suchej
 • podawanie dziennej dawki żywieniowej w dwóch lub kilku mniejszych porcjach

(zasada dotyczy także podaży wody, która łapczywie pobierana w dużej ilości, może być przyczyną powstawania wzdęć)

 • zapewnienie odpoczynku i wyciszenia bezpośrednio przed i po jedzeniu

(unikanie karmienia bezpośrednio po lub w trakcie treningu oraz spacerów i zabaw przez minimum pół godziny po posiłku, wskazana nawet dwugodzinna drzemka)

 • stosowanie misek spowalniających jedzenie
 • karmienie w pozycji stojącej

(umieszczanie miski bezpośrednio na podłodze, unikanie karmienia na podwyższeniu
oraz w pozycji leżącej)

W niektórych przypadkach, u ras szczególnie narażonych na zachorowanie, istnieje możliwość wykonania profilaktycznego zabiegu gastropeksji (przyszycia żołądka do ściany jamy brzusznej). Operacja przeprowadzona u młodego osobnika, jest obciążona stosunkowo niskim ryzykiem
i wykazuje wysoką skuteczność.

Tech. wet. Agata Michniewicz

tech. wet. Agata Michniewicz

Pałająca miłością do zwierząt technik weterynarii pracująca w lecznicy weterynaryjnej. Prywatnie, właścicielka kota, królika i kawii domowej. Doświadczenia nabierała, podczas pracy w sklepie zoologicznym. Zna szeroki asortyment produktów i wie, które z nich najlepiej sprawdzą się dla Twojego pupila.

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Article Name
Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Description
Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka należy do jednych z najniebezpieczniejszych, nagłych schorzeń przewodu pokarmowego u psów. W przypadku braku odpowiedniej pomocy kończy się śmiercią zwierzęcia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 2821

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x