Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Ocelot – kot, który przypomina geparda

Facebook
Twitter

Samice ocelotów wyrywają sobie sierść z brzucha, by wyścielić nią gniazdo dla młodych. Mają tylko dwie pary sutków, dlatego w miotach rodzi się do 4 młodych ocelotów.

Spis treści - kliknij strzałkę

Ocelot – charakterystyka gatunku

Ocelot (leopardus padalis) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych z rodzaju Leopardus, który przypomina geparda. Nazwa ocelot z greckiego leopardos, oznacza leoparda, w mowie Indian Nahua ocelotl, oznacza jaguara. Jego pierwszy naukowy opis został dokonany przez Linneusza w 1758 roku. Mimo iż ocelot jest podobny do lamparta i jaguara, to nie ma z nimi zbyt wiele wspólnego poza zbliżonym umaszczeniem. Ocelot spokrewniony jest z kotem argentyński, andyjskim i margajem. W obrębie gatunku wyodrębniono:

  • Ocelota argentyńskiego
  • Ocelota andyjskiego
  • Ocelota nadrzewnego
  • Ocelota tygrysiego
  • Ocelota wielkiego
  • Ocelot pampasowy

Jak wygląda ocelot

Umaszczenie ocelota zależy od środowiska życia. Podstawowe kolory to kremowy, cynamonowy, czerwonawy i rdzawy aż po szary. Koty żyjące w lasach mają bardziej żółtą, a nawet rudą barwę futra, z kolei oceloty żyjące wśród krzewów mają ubarwienie bardziej szare. Futro jest gładkie, miękkie i gęste, ozdobione nieregularnymi plamami i pręgami, podobnymi do tych, które zobaczyć można u lamparta, geparda i jaguara. Brzuch ocelota jest jaśniejszy, wzory na grzbiecie układają się w rozetę, a na łapach i ogonie w ciemne pierścienie. Uszy ocelota mają czarny kolor z białymi plamkami.

Oceloty mierzą do 100 cm długości ciała + do 50 cm ogon. Ważą od 7 do 16 kg, co powoduje, że są nawet trzykrotnie cięższe od kotów domowych. Mimo to, na tle innych dzikich kotów ocelot jest małym drapieżnikiem.

Występowanie ocelota

Oceloty występują od południowych stanów USA (Teksas, Arizona) aż po południowo-wschodnią Brazylię i Argentynę północną, a także na wyspach Trinidad i Margarita. Te dzikie koty żyją głównie w wilgotnych lasach równikowych, na sawannach czy torfowiskach oraz w pobliżu jezior. Spotykane są na obszarach o wysokości do 3000 m n.p.m.

Tryb życia ocelota

Oceloty, jak wiele dzikich kotów prowadzi samotny tryb życia, a w pary łączy się tylko w okresie rui. Prowadzą głównie nocny tryb życia, są kotami terytorialnymi, które muszą uważać na inne oceloty oraz drapieżniki innych gatunków. Co ciekawe oceloty to doskonale pływające koty. Rewiry samców pokrywają powierzchnię od 5 do 90 km2, a samic od 1 do 75 km2. Terytoria samców sąsiadują ze sobą, z kolei terytorium samca nachodzi na kilka terytoriów samic.

pixabay.com/images/id-5878349/

Co jedzą oceloty

Głównym źródłem pożywienia ocelotów jest mięso. Oceloty jedzą małpy, pancerniki, mrówkojady, kawie, szczury, jaszczurki, węże, żółwie, ptactwo i ryby. Niezjedzony pokarm oceloty ukrywają, przysypując ściółką.

Jak długo żyją oceloty

Oceloty żyją w naturze od 12 do 15 lat. Oceloty hodowlane żyją w niewoli nawet do 20 lat.

Hodowla ocelota

Samice ocelota osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 2 lat, jednak mogą zajść w ciążę dopiero po 4 latach. Samce dojrzewają płciowo po ok. 2,5 roku. Ruja u ocelotów trwa od października do stycznia, a ciąża ocelota trwa ok. 70 dni. Młode oceloty rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po ok. 2 tygodniach, a zaczynają chodzić po 3 tygodniach. W miocie rodzi się od 2 do 4 kotów, ważą ok. 250 gramów. Pozostają przy matce nawet do 2 lat. Co ciekawe samice ocelotów mają tylko 2 pary sutków, dlatego nie byłyby w stanie wykarmić większych miotów.

Ile kosztuje ocelot

Cena ocelotów za granicą waha się od 1.500 do nawet 20.000 dolarów.

Cena ocelotów zagranicą waha się od 1.500 do nawet 20.000 dolarów.

Ciekawostki o ocelotach

  • Oceloty to koty, które świetnie pływają
  • Młode oceloty mogą być przekąską dla węży boa, anakond i kajmanów
  • Samice ocelotów wyrywają sobie sierść z brzucha, by wyścielić nią gniazdo dla młodych
  • Oceloty mają też wspólną cechę z psami – jako jedyne koty zwijają się i kładą głowę na tylnych łapach, podczas snu
  • Oceloty nie miauczą tylko chichoczą, taki dźwięk wydają, kiedy są podekscytowane

Ocelot domowy

Oceloty są hodowane w niewoli i jako takie mogą być traktowane jako zwierzęta udomowione. Z kolei „ocelot domowy” to nazwa kota domowego, który powstał ze skrzyżowania kota abisyńskiego, kota syjamskiego i kota amerykańskiego krótkowłosego.

Ochrona ocelota

Oceloty są chronione na całym obszarze swojego występowania. Wynika to z faktu, że w latach 60. i 70. XX wieku gatunek ten podlegał silnej presji ze strony kłusowników – rocznie zabijano w tamtym czasie nawet 200 tys. ocelotów ze względu na ich futra. Zakaz handlu tymi zwierzętami oraz ich skórami wprowadzono w 1989 roku, co pozwoliło odbudować populację. Szacuje się, że w Brazylii żyje ponad 1 mln ocelotów.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Ocelot – kot, który przypomina geparda | Zoonews.pl
Article Name
Ocelot – kot, który przypomina geparda | Zoonews.pl
Description
Samice ocelotów wyrywają sobie sierść z brzucha, by wyścielić nią gniazdo dla młodych. Mają tylko dwie pary sutków, dlatego w miotach rodzi się do 4 młodych ocelotów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Len
Len
11 miesięcy temu

wow. bardzo ciekawe zwierzę, czy żyją w stadach?

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x