Reklama
Reklama

Świnka morska, czyli kawia domowa – jak się nią opiekować?

Facebook
Twitter
Najpopularniejsze rasy świnek morskich

Świnki morskie to bardzo kontaktowe i przyjazne zwierzęta. Nie ma więc się czemu dziwić, że zawojowały serca wielu hodowców i są częstym mieszkańcem naszych domostw.

Spis treści

Świnka morska czy kawia domowa?

Tak właściwie to świnka zawsze była kawią, gdyż jej nazwa łacińska to Cavia porcellus. Przydomek “świnka” dostała poprzez luźne tłumaczenie jej nazwy gatunkowej z języka angielskiego: “guinea pig” (“świnka gwinejska”). Do tej pory naukowcy spierają się skąd w ogóle określenie “gwinejska”. Równie zastanawiający jest człon “morska”, gdyż powszechnie wiadomo, że gatunek ten z wodą nie ma za wiele wspólnego. Może dlatego, że naturalnie żyła w Ameryce Południowej, a do Europy została przetransportowana przez duże morze? 🙂 Od 2015 roku według publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” oficjalną nazwą gatunkową tego zwierzęcia jest kawia domowa. W sklepach zoologicznych oraz w klinikach weterynaryjnych z powodzeniem funkcjonują obie nazwy.

Najpopularniejsze rasy świnek morskich

W związku ze wzrostem popularności tego zwierzęcia rosły też ilości jego ras. Głównym i najczęstszym podziałem jest klasyfikacja wg. sierści:

  • kawia domowa – rasy długowłose

zaliczamy do nich: Abisyńska (tzw. rozeta), American, American Crested, Crested, Curly (krzyżówka Abisyńakiej i Rex), Peruwianka krótkowłosa, Rex, Ridgeback, Somali (krzyżówka Abisyńskiej z Teddy lub Rex) i Teddy

  • kawia domowa – rasy krótkowłose

to m.in.: Bouncle (lub Alpaka), Coronet, Lunkarya (ma trzy odmiany), Merino (odmiana Cornet), Peruwianka właściwa, Sheltie oraz Texel (krzyżówka Sheltie i Rex)

  • kawia domowa – rasy bezwłose

tzw. skinny, są to osobniki niemal całkowicie pozbawione sierści, niewielkie jej ilości mogą występować w okolicy kończyn, pyszczka i narządów płciowych

Do najbardziej popularnych należą krótkowłose kawie rasy American o gęstej sierści i owalnym nosie. Chętnie hodowane są również rasy abisyńskie ze względu na charakterystyczne rozety w jakie układa się sierść. Te oryginalne, z dobrych hodowli powinny mieć co najmniej 8 rozet na ciele. Równie często pojawiają się w domach długowłose kawie peruwianki, których sierści dochodzi nawet do 50 centymetrów.

Co jedzą świnki morskie

Kawie domowe są roślinożercami. W naturze podstawę ich diety stanowiły głównie różnego rodzaju liście, owoce, kwiaty, korzenie i bulwy. W warunkach domowych podstawą żywienia świnki morskiej jest dobrej jakości siano. Dodatek może stanowić marchew, ogórek, pietruszka, mniszek, jabłko, pomarańcza lub arbuz.

Czego nie podawać śwince morskiej do jedzenia

Nie powinno się kawiom podawać do jedzenia kapusty ani sałaty, nie wolno im jeść również wszystkich produktów odzwierzęcych takich, jak ser czy jogurt. Niewskazane są również wszelkie ostre warzywa np. cebula lub czosnek oraz ciężkostrawne jak fasola czy groch.

Ile żyje kawia domowa

Są to zwierzęta dość długowieczne – kawie żyją od 5 do 8 lat. Najdłużej żyjąca kawia na świecie miała 14 lat i 10 miesięcy.

Jak oswoić świnkę morską

Kawie są bardzo wdzięcznymi stworzonkami i łatwo dają się oswoić. W pierwszych dniach po przybyciu zwierzęcia do domu powinniśmy dać mu chwilę wytchnienia i czas na zapoznanie się z nowym miejscem. W tym okresie możemy oczywiście przebywać w pobliżu klatki i rozmawiać z naszym nowym podopiecznym, jednak nie wyciągajmy go z klatki. Jak zwierzę już przyzwyczai się do naszej obecności, wówczas możemy próbować włożyć ręce do klatki tak, aby kawia domowa oswoiła się z naszym zapachem. Po pewnym czasie raczej na pewno nasz podopieczny da się już pogłaskać. Dopiero wówczas możemy brać zwierzę na ręce. Jeśli zbytnio się pospieszymy to świnka jedynie się wystraszy i straci poczucie bezpieczeństwa. Należy więc kawię oswajać stopniowo i spokojnie, a sukces mamy gwarantowany.

Jak kawia domowa okazuje uczucia

Kawie wydają szereg różnorodnych dźwięków od mruczenia poprzez gwizdanie aż do furkania i wielu, wielu innych. Tego swoistego języka opiekun nauczy się dość szybko i doskonale będzie się orientować czy kawia domowa jest zadowolona czy wręcz przeciwnie. Może się też zdarzyć, że nasz zwierzak zacznie nagle skakać, kręcić się, biegać w kółko, słowem: szaleć 🙂 Jest to zachowanie zwane popcorningiem – oznacza, że nasza kawia domowa jest właśnie super szczęśliwa i super bezpieczna 🙂

Jak wyposażyć klatkę dla świnki morskiej

Jaka klatka dla świnki morskiej

Warto, aby klatka dla świnki morskiej miała porządną, plastikową kuwetę i ocynkowane pręty. Za minimalną długość klatki dla jednej świnki uznaje się taką o długości podstawy 80 centymetrów, ale im większa, tym lepsza. Jeśli jesteśmy opiekunem dwóch lub więcej kawii, wielkość klatki musi być odpowiednio większa (100 cm, 120 cm i tak dalej).

Jak wyposażyć klatkę dla świnki morskiej

Podstawowym wyposażeniem klatki dla kawii domowej są pojemniki na wodę i jedzenie. Do picia może służyć pojnik bądź miska. Na siano najlepiej przeznaczyć specjalny paśnik zawieszany na ścianach klatki lub podwieszany. Karmę uzupełniającą np. w postaci pelletu można wsypywać do metalowej bądź ceramicznej miseczki. Drugą w kolejności ważną rzeczą jest podściółka. Tutaj zdania są mocno podzielone a wybór produktów naprawdę spory: trociny, pellet różnego rodzaju, bawełniane podściółki, maty, dry bedy. Ostatnią kwestią jest legowisko i/lub domek. Kawie lubią miękkie materiały, więc z miłą chęcią wtulą się w polarowy kocyk lub pluszowe posłanko. Unikamy zabawek typu karuzele, drabinki, tunele.

Czy kawia domowa może być sama

W zasadzie każdy może żyć sam, ale czy samemu jest fajnie? 😉 Kawie z natury są zwierzętami stadnymi, więc opiekowanie się dwoma bądź trzema świnkami nie jest złym pomysłem. Wybierając dwa zwierzaki zwróćmy uwagę na płeć. Pamiętajmy, że samiec z samiczką bardzo szybko dochowają się potomstwa, lepszym więc wyjściem są osobniki tej samej płci (najlepiej samiczki). Jeśli jednak postanowimy, że w naszym domu pojawi się tylko jedna kawia domowa to poświęćmy jej sporo czasu, bo to bardzo towarzyski gryzoń i nie powinien być skazany na długą samotność.

Ile kosztuje świnka morska – kawia domowa

Ceny kawii domowej zaczynają się już od 40 złotych. Wiele zależy od tego, czy zwierzę kupujemy w sklepie zoologicznym czy od hodowcy. Kolejnym kryterium cenowym jest rasa. Rasowe kawie z rodowodem to koszt nawet kilkuset złotych.

Czy kawię można trzymać razem z królikiem?

Zdecydowanie nie. Dlaczego? Oba gatunki różnią się behawiorem i dietą, ale i również chorobami. Warto zwrócić uwagę na bakterię Bordetella bronchiseptica, wywołującą króliczy katar oraz pierwotniaka Encephalitozoon cuniculi, wywołującego encefalitozoonozę. Obie te choroby dla świnek są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do śmierci, za to prawie 80% królików jest nosicielami B. bronchiseptica bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Lepiej więc trzymać króliki z królikami, a kawie z kawiami 🙂

Czy kawia domowa gryzie?

Generalnie kawia nie gryzie, ale należy pamiętać, że jest to zwierzę i jak każde zwierzę może zaatakować w momencie zagrożenia, strachu czy bólu. Kawie potrafią też dobrać się do kabli, ulubionego koca lub butów.

mgr Joanna Merta-Krawczyk

Biolog środowiskowy i sądowy. Z branżą zoologiczną związana od 2011 roku. Autorka wielu zoologicznych artykułów poradnikowych. O produktach zoologicznych wie prawie wszystko. Doświadczenie zdobywała pracując na stanowiskach począwszy od doradcy klienta, aż po koordynatorkę sieci sklepów zoologicznych. Miłośniczka natury, opiekunka psa, posiada akwarium towarzyskie, terrarium z żabą rogatką oraz roślinne.

Poznaj inne rasy świnek morskich

Summary
Świnka morska, czyli kawia domowa – jak się nią opiekować? | Zoonews.pl
Article Name
Świnka morska, czyli kawia domowa – jak się nią opiekować? | Zoonews.pl
Description
Kawie domowe to bardzo kontaktowe i przyjazne zwierzęta. Nie ma więc się czemu dziwić, że zawojowały serca wielu hodowców i są częstym mieszkańcem naszych domostw.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1569

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x