Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Objawy wścieklizny u psa

Facebook
Twitter
Objawy wścieklizny u psa

Wścieklizna to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób wirusowych na Ziemi, która może zostać przeniesiona na człowieka. Niestety nie ma na nią lekarstwa.

Spis treści

Czym jest wścieklizna u psa

Wścieklizna to choroba wywoływana przez wirus neurotropowy wywołujący zapalenie w ośrodkowym układzie nerwowym. Jest to choroba, która zawsze kończy się śmiercią, a jako zoonoza przenosi się również na ludzi i w takim samym stopniu zagraża naszemu życiu.

W Polsce głównymi nosicielami wścieklizny są lisy oraz nietoperze, a zagrożone nią są wszystkie ssaki, m.in. z tego powodu jest to choroba zwalczana z urzędu. Dzięki profilaktyce szczepień dzikich i domowych zwierząt w naszym kraju od wielu lat nie odnotowano przypadku wścieklizny wśród ludzi. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1985 roku.

Zarażenie wścieklizną

Wścieklizna przenosi się przez ślinę lub mocz do rany ofiary. Do zarażenie nie musi jednak dojść przez pogryzienie, może to być np. zadrapanie.

Przeniesiony w ten sposób wirus wędruje włóknami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie wywołuje zapalenie tkanki nerwowej, rozprzestrzeniając się dalej włóknami nerwowymi.

Przebieg wścieklizny u psa

Okres inkubacji choroby, a więc czas od zarażenia do pojawienia się objawów u psów może trwać od 21 do nawet 170 dni. Najczęściej objawy pojawią się po 30 dniach. Od pojawienia się pierwszych objawów do śmierci mija zazwyczaj tydzień.

Wścieklizna może przebiegać w jednej z dwóch postaci: szałowej bądź porażennej.

W przypadku wścieklizny szałowej występują zazwyczaj trzy dające się wyodrębnić fazy:

  1. Zwiastunowa – psy z natura nieufne zmieniają swoje usposobienie, psy bardzo ufne stają się z kolei bardziej wycofane. W fazie tej może pojawić się gorączka, biegunka bądź wymioty oraz rozszerzone źrenice.
  2. Szałowa – psy stają się bardzo nerwowe, reagują silnie na bodźce, pojawia się dysfagia – spaczony apetyt, ślinotok, awersja wobec światła.
  3. Porażeniowa – psy w tej fazie mogą doznać porażenia mięśni krtani, co powoduje wydawanie nienaturalnych dźwięków, pojawiają się problemy z oddychaniem. Psy mogą się krztusić, mieć problemy z połykaniem, toczą pianę. Może dojść do porażeń miejscowych, które powodują opadnięcie żuchwy. Dochodzi do drgawek, napadów padaczki, porażenia mięśni oddechowych, co prowadzi do śmierci.

W przypadku wścieklizny porażennej po pojawieniu się zwiastunów choroby następuje szybkie przejście do fazy trzeciej, po której następuje zgon psa.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Wobec tego, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, to jedynym skutecznym sposobem na walkę z nią jest profilaktyka w postaci obowiązkowych szczepień zwierząt. Szczepienie psów jest obowiązkowe i właściciel musie je wykonywać nie rzadziej niż raz do roku. Brak zaświadczenia o aktualnym szczepieniu może skończyć się karą grzywny w wysokości 5000 zł.

Koszt szczepienia przeciwko wściekliźnie waha się od 30 do 100 zł.

Leczenie wścieklizny u psa

W przypadku zwierząt, które poddane zostały obserwacji i lekarz stwierdził u nich objawy wścieklizny lekarz zdecydować może o przeprowadzeniu eutanazji. Na chorobę tę nie ma lekarstwa.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Objawy wścieklizny u psa - zarażenie i leczenie - ZOONEWS.PL
Article Name
Objawy wścieklizny u psa - zarażenie i leczenie - ZOONEWS.PL
Description
Wścieklizna to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób wirusowych na Ziemi, która może zostać przeniesiona na człowieka. Niestety nie ma na nią lekarstwa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x