Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Leiszmanioza u psa – objawy, rozpoznanie i leczenie

Facebook
Twitter
Leiszmanioza u psa

Photo by Ryan Stone on Unsplash

Leiszmanioza u psa to niebezpieczna choroba przenoszona przez moskity, która może doprowadzić do zmian w narządach wewnętrznych oraz na skórze. Jest to zoonoza, dlatego choroba może przenieść się z psa na człowieka. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Spis treści - kliknij strzałkę

Leiszmanioza u psa - przyczyny

Leiszmanioza jest chorobą wywoływaną przez pasożyty, a dokładniej pierwotniaki, Leishmania infantum. Występują one przede wszystkim w krajach o klimacie ciepłym (Basen Morza Śródziemnego, Afryka Północna i Wschodnia, Iran, Indie, Chiny, Ameryka Środkowa i Południowa, południe Kanady) oraz w innych krajach jako pasożyty przywleczone z rejonów endemicznych.

Leishmania jest przenoszona przez moskity. Transmisja patogenów polega na pobraniu przez owada krwi od nosiciela, a następnie przeniesienie ich na kolejnego osobnika poprzez ukąszenie. Nosicielami są różne gatunki ssaków – najczęściej psowate, małpy, gryzonie, leniwce, mrówkojady i oposy.

Psy są szczególnie wrażliwe na inwazję Leishmania infantum. Koty uznaje się za odporne na zakażenie, choć stwierdzano przypadki również i u tego gatunku (zagrożone są osobniki cierpiące na inne choroby przewlekłe, z obniżonym układem odpornościowym oraz przyjmujące leki immunosupresyjne).

Poszukujesz kropli dla psa na pasożyty?

Reklama

Leiszmanioza u psa - objawy

Od zarażenia psa leiszmaniozą do wystąpienia objawów klinicznych może minąć od kilku miesięcy do kilku lat. Możliwe jest także bezobjawowe nosicielstwo. Należy pamiętać, iż leiszmanioza jest zoonozą, czyli może wywoływać objawy chorobowe również u ludzi.

Gdy pierwotniaki dostaną się do organizmu, choroba może przybrać postać uogólnioną (trzewną) i skórną.

Objawy leiszmaniozy w postaci trzewnej to przede wszystkim:

  • regionalne lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych,
  • okresowe podwyższenie temperatury ciała,
  • bóle mięśni,
  • osłabienie mięśni,
  • zaniki mięśniowe,
  • kulawizny oraz obrzęki stawów.

 

Zwierzę dotknięte chorobą zazwyczaj jest apatyczne, nie ma apetytu, chudnie. Pojawiają się też objawy okulistyczne, wśród których obserwujemy zapalenie spojówek, powiek, rogówki, twardówki, błony naczyniowej oka.

Niekiedy jedynymi objawami omawianej jednostki chorobowej są ataki padaczkowe czy też krwawienia z jam nosowych.

Leiszmanioza atakuje narządy wewnętrzne, głównie wątrobę, nerki i szpik kostny. Dochodzi do hepatomegalii, splenomegalii oraz śródmiąższowego zapalenia nerek.

Leiszmanioza u psa - rozpoznanie i leczenie

Diagnostyka w kierunku leiszmaniozy u psa polega na wykonaniu szeregu badań krwi, badaniach moczu oraz innych badań dodatkowych, takich jak badanie cytologiczne, histopatologiczne, serologiczne czy immunohistochemiczne.

W badaniach krwi stwierdza się niedokrwistość, trombocytopenię, azotemię, hiperproteinemię i hipoalbuminemię.

W badaniu moczu obserwuje się proteinurię, mogą wystąpić komórki kłębuszków nerkowych oraz wałeczki szkliste.

Materiał do badań dodatkowych uzyskujemy za pomocą biopsji cienkoigłowej aspiracyjnej lub dzięki pobraniu węzłów chłonnych lub fragmentów narządów. Możliwe jest również wykonanie badania PCR tkanek, wydzielin i wydalin chorych zwierząt.

Jeżeli przeprowadzona diagnostyka potwierdzi występowanie leiszmaniozy u psa, wówczas wprowadza się leczenie. Należy pamiętać, że choroba jest bardzo oporna na terapię, szanse na jej całkowite wyleczenie są niewielkie, a sama terapia trwa latami. Stosowanie leków zazwyczaj pozwala osiągnąć remisję, jednak należy spodziewać się nawrotu choroby po zaprzestaniu leczenia. W związku z tym leiszmanioza jest uznawana za chorobę nieuleczalną.

Ważne jest również leczenie objawowe problemów okulistycznych, skórnych, nerkowych i wątrobowych.

Jak ochronić psa przed zarażeniem leiszmaniozą?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej profilaktyce. Kluczowe znaczenie w ograniczaniu ryzyka leiszmaniozy u psa jest stosowanie produktów odstraszających muchówki. Zazwyczaj występują one w formie kropli lub obroży.

Ważne jest, aby produkt ten był bezpieczny dla naszego pupila, dlatego stosujmy tylko i wyłącznie preparaty dedykowane zwierzętom. Pod żadnym pozorem nie wolno sięgać po preparaty przeznaczone dla ludzi.

W Europie i Południowej Afryce dostępne są szczepionki przeznaczone do czynnej immunizacji psów Leishmania-ujemnych od 6 miesiąca życia, w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju czynnej infekcji i choroby klinicznej po kontakcie z L. infantum.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Poszukujesz kropli dla psa na pasożyty?

Reklama

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Leiszmanioza u psa – objawy, rozpoznanie i leczenie - Zoonews.pl
Article Name
Leiszmanioza u psa – objawy, rozpoznanie i leczenie - Zoonews.pl
Description
Leiszmanioza to niebezpieczna choroba przenoszona przez moskity, która może doprowadzić do zmian w narządach wewnętrznych oraz na skórze. Jest to zoonoza, dlatego choroba może przenieść się z psa na człowieka. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x