Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Suplementy dla psa na stawy – które wybrać

Facebook
Twitter
Problemy ze stawami u psów

Właściwa dieta jest jednym z kluczowych aspektów profilaktyki minimalizującej wystąpienie u psa zwyrodnieniowej choroby stawów. Jak i czym suplementować dietę psa na stawy?

Spis treści

Suplementacja diety w taki sposób, by zminimalizować ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów może mieć zastosowanie u psów wszystkich ras, ponieważ choroba ta może dotknąć każdego zwierzęcia.

Zwyrodnieniowa choroba stawów (DJD) – artretyzm – częściej dotyka ras dużych psów, jednak nie jest prawdą, by psy raz mniejszych były od niej wolne.

Problemy ze stawami u psów

DJD rozwija się na skutek pojawiających się stanów zapalnych i/lub odniesionych urazów. Stan zapalny prowadzi do utraty lepkości mazi stawowej, co prowadzi do zwiększonego tarcia. W miejscu tarcia dochodzi u psa do uszkodzenia chrząstki stawowej, prowadzące do powstania narośli kostnych, deformujących powierzchnie stawów. Zmniejszenie ruchomości stawu i odczuwalny ból przez psa prowadzą do kulawizn i niechęci do przemieszczania się. Zwierzęta dotknięte DJD mogą kompensować bolące stawy poprzez zmianę rozkładu ciężaru ciała np. na przednie kończyny, co z kolei może prowadzić do dalszych problemów.

DJD u psa może być spowodowana infekcją, chorobami autoimmunologicznymi i niemal zawsze urazami.

Dysplazja u psa

Pierwotne rozwojowe choroby układu kostnego, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego czy martwica chrzęstno-stawowa często poprzedzają DJD.

Dysplazja stawów psa jest wynikiem połączenia czynników genetycznych oraz żywienia. Na to ostatnie mamy bardzo duży wpływ.

Dieta psów, u których chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów powinna eliminować produkty spożywcze, które zawierają składniki potencjalnie wywołujące stany zapalne. Właściwym dopełnieniem takiej diety psa jest zastosowanie suplementacji żywieniowej i ziołowej.

Jakie suplementy dla psów dla stawy?

Dobry rozwiązaniem będzie podawanie wieloskładnikowych preparatów, które mogą zawierać:

  1. Chondroprotektory
    1. glukozamina i chondroityna – glukozamina produkowana jest z pancerzyków skorupiaków, chondroityna zaś z chrząstek ssaków i ptaków. Dzięki dostarczaniu tych składników organizm jest w stanie naprawiać ubytki w tkance chrzęstnej.
    2. metylosulfonylometan (MSM) – jest to związek, który może być wykorzystywany podobnie, jak glukozamina i chondroityna, jednak w długotrwałym leczeniu DJD raczej się nie przyda.
    3. kwas hialuronowy – najlepsze efekty uzyskuje się poprzez wstrzykiwanie kwasu w chory staw. Podawanie doustne nie jest tak skuteczne, może jednak pomóc we wzmocnieniu mazi stawowej.
  2. Kwasy omega-3 EPA i DHA – działają łagodząco na stany zapalne u psa. Najlepszym źródłem EPA i DHA są z kolei tłuszcze pochodzenia morskiego (lipidy). Dobrym źródłem EPA będą oleje z ryb, olej z kryla morskiego oraz olej z małży. Najbogatszym źródłem DHA jest z kolei olej z alg morskich.
  3. Przeciwutleniacze – zamiany w tkankach, będące wynikiem zapalenia, to wynik oksydacyjnego uszkodzenia komórek. By zniwelować oksydacyjne uszkodzenia można wprowadzić do diety antyoksydanty: witaminy A, C, E, D; kwas alfa-liponowy, koenzym Q10, glutatiol.
  4. Naturalne substancje przeciwzapalne – tego typu substancje działają, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, jednak bez ich skutków ubocznych dla psa. Co prawda substancje naturalne nie działają tak szybko, jak leki, ale w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów leczenie to proces wieloletni. Wśród naturalnych przeciwutleniaczy warto zwrócić uwagę na: kurkuminę, kadzidłowiec, imbir, bromelinę oraz jukkę.
  5. Marihuana lecznicza – stosuję się ją w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych. Najważniejsze jest odpowiednie stężenie THC i CBD, które odpowiadają za jej skuteczność.

 

Podejmując decyzję o profilaktycznej suplementacji u psa zawsze należy skonsultować swoją decyzję z lekarzem weterynarii.

 

Bibliografia:

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Suplementy dla psa na stawy - Zoonews.pl
Article Name
Suplementy dla psa na stawy - Zoonews.pl
Description
Właściwa dieta jest jednym z kluczowych aspektów profilaktyki minimalizującej wystąpienie u psa zwyrodnieniowej choroby stawów. Jak i czym suplementować dietę psa na stawy?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x