Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Domowa apteczka dla psa – ludzkie leki dla psa?

Facebook
Twitter
Ludzkie leki dla psa, czy można podawać każdy?

Awaryjne sytuacje dotyczące naszych czworonożnych podopiecznych bywają zmartwieniem każdego z nas, a szybka i właściwa reakcja może okazać się nieoceniona. Jakie lekarstwa z domowej apteczki możemy podać psu, a jakich nie wolno? Dowiesz się z tego artykułu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Chcąc ulżyć zwierzęciu w łagodnych objawach chorobowych lub nie mając możliwości pójścia do lecznicy, bywa, że zastanawiamy się nad podaniem czworonogowi „ludzkich” specyfików na własną rękę. Niektóre z leków, znajdujących się w naszych apteczkach, faktycznie, zawierają te same substancje czynne co leki weterynaryjne. Tylko czy to wystarczy by lek był bezpieczny?

Pamiętaj! Podawanie jakichkolwiek leków zwierzęciu należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Dawki i lista szkodliwych dla danego zwierzęcia substancji mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech, predyspozycji, wieku czy stanu ogólnego!

Biegunka u psa - jak sobie z nią poradzić?

Zmiana karmy, nowy przysmak czy martwe „znalezisko” zjedzone na spacerze, mogą być przyczyną rozluźnienia stolca. Preparatami, które bez obaw można zastosować są probiotyki wykazujące działanie przeciwbiegunkowe. Ważne, by były to produkty przeznaczone dla psów, gdyż ludzkie odpowiedniki, choć nie są szkodliwe, nie pasują do mikroflory jelitowej zwierząt. Psie probiotyki dostępne są od ręki w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych w formie past, tabletek lub proszków, które podajemy zgodnie z ulotką. Bezpiecznie możemy zastosować także węgiel aktywny. W praktyce, węgiel sprawdzi się u małych psów, ponieważ skuteczna dawka wynosi
aż 1000 mg (około 3 tabletki) na każdy kilogram masy ciała. Najłatwiej podać go w formie zawiesiny, rozpuszczając tabletki w niewielkiej ilości wody. Alternatywnie, możemy podać tabletki z nifuroksazydem w dawce około 200 mg na średniej wielkości psa. By nie nasilać dodatkowo biegunki, do czasu ustąpienia objawów zwierzakowi najlepiej podawać jedynie suchą karmę gastryczną.

Zaparcie u psa - jak pomóc?

Okazjonalne problemy z oddaniem zbyt twardego kału, mogą pojawić się u każdego psa, na przykład po zjedzeniu kości. Zwierzak jest wówczas niespokojny i charakterystycznie napina się przy oddawaniu stolca, który jest kruchy, zbity i suchy. Tylko jeśli ogólne samopoczucie nie odbiega od normy, a występowanie objawów nie trwa długo, możemy pomóc psiakowi podając doustnie laktulozę w syropie, dostępną w aptekach bez recepty. Bezpieczna dawka to 0,5-1 ml na kilogram masy ciała co 8-12 godzin. Preparat podajemy aż do uzyskania efektów, a w razie pojawienia się biegunki – zaprzestajemy podawania. Suchą karmę należy zastąpić mokrą, a dietę wzbogacić o probiotyk.

Zatrucie / Ciało obce u psa

W sytuacji, w której pies zje coś czego nie powinien, jak czekolada czy kawałek skarpetki, szybka reakcja ma kolosalne znaczenie. Jeśli od zjedzenia nie minęło więcej niż pół godziny, możemy w domowych warunkach spróbować sprowokować wymioty, podając doustnie wodę utlenioną w dawce 2,2 ml na kilogram masy ciała, pamiętając jednocześnie, by nie aplikować psu więcej niż 45 ml. Oznacza to, że dla psa ważącego więcej niż 20 kg, podajemy 45 ml, niezależnie od wagi.

W przypadku podejrzenia zatrucia u psa należy udać się do lekarza weterynarii niezwłocznie.

Jak obniżyć temperaturę i uśmierzyć ból u psa

Gdy pies daje nam do zrozumienia, że odczuwa dyskomfort, naturalnym odruchem jest chęć uśmierzenia bólu tak szybko jak to możliwe. Często sięgamy więc po ludzkie leki przeciwbólowe. Uwaga! Większość z nich, nawet tych uznawanych za łagodne, w przypadku psów wykazuje działanie toksyczne. Jedyną względnie bezpieczną dla psów „ludzką” substancją jest metamizol o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i rozkurczowym. Leki zawierające metamizol mogą być podawane doraźnie, tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii, na przykład w oczekiwaniu na wizytę, w przypadku bolesnych wzdęć brzucha, bólu stawów, a także gorączki. Bezpieczne dawkowanie u psów to 50 mg na kilogram masy ciała, co oznacza, że 10-kilogramowemu zwierzakowi możemy podać jedną tabletkę o standardowej dawce 500 mg.

Podsumowując

Chcąc podać zwierzęciu lek z domowej apteczki, pamiętajmy, że powinna być to pomoc doraźna, bezwzględnie poprzedzona konsultacją z lekarzem weterynarii. W przeciwnym wypadku zamiast pomóc, narażamy zwierzaka na jeszcze większe kłopoty… W razie braku poprawy czy nasilenia objawów nie możemy sami zastępować profesjonalnego leczenia w gabinecie weterynaryjnym.

Bibliografia:

British Small Animal Veterinary Association BSAVA Small Animal Formulary (9th Edition, Part A: Canine and Feline), 2017 rok.

Tech. wet. Agata Michniewicz

tech. wet. Agata Michniewicz

Pałająca miłością do zwierząt technik weterynarii pracująca w lecznicy weterynaryjnej. Prywatnie, właścicielka kota, królika i kawii domowej. Doświadczenia nabierała, podczas pracy w sklepie zoologicznym. Zna szeroki asortyment produktów i wie, które z nich najlepiej sprawdzą się dla Twojego pupila.

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Domowa apteczka dla psa  – ludzkie leki dla psa?
Article Name
Domowa apteczka dla psa – ludzkie leki dla psa?
Description
Drobne niedyspozycje zdrowotne nie zawsze muszą być powodem wizyty u weterynarza. Jakie lekarstwa z domowej apteczki możemy podać psu, a jakich nie wolno?
Author

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Luna
Luna
2 lat temu

halooo jak 3 tabletki na kilogram masy ciała, pies wazy 10 kg to ma zjesc 30 tabletek?

Agata Michniewicz
Agata Michniewicz
2 lat temu
Reply to  Luna

Liczba podawanych tabletek zależy od zawartości substancji czynnej w danym produkcie. Skuteczna dawka węgla aktywnego dla 10-kilogramowego psa to aż 10g (10.000mg). W  tym przypadku, wygodniejszym rozwiązaniem będzie podanie innego leku o podobnym działaniu lub podanie węgla w postaci zawiesiny.

Kamila Kalkowska
Kamila Kalkowska
2 lat temu

Witam pytanie o metamizol (pyralginę ) pies owczarek niemiecki 30 kg czy to jest możliwe że pies ma dostać 3 tabletki ? Ja asekuracyjnie dałam 2 czy to coś pomoże ?

Agata Michniewicz
Agata Michniewicz
2 lat temu

Dzień dobry,
wspomniane w tekście 50mg to górna granica bezpiecznej dawki dla psa. Ogólnie przyjęte dawkowanie Pyralginy waha się między 10 a 50mg na kilogram masy ciała. Dwie tabletki mogą się więc okazać zupełnie wystarczające. Wszystko zależy od nasilenia i pochodzenia objawów bólowych.

Mat.
Mat.
1 rok temu

Podawanie Loperamidu w przypadku psów z mutacją genu MDR-1 (predysponowane owczarki, ale gen może występować również u mieszańców) może skończyć się śmiercią zwierzęcia w skutek przechodzenia substancji czynnej do układu nerwowego i wywołania encefalopatii. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych powszechnych substancji, które możemy podać psom. Czy nie lepiej nie podawać, żeby zminimalizować ryzyko niż mieć szansę na pogorszenie stanu zwierzęcia?

Mat.
Mat.
1 rok temu
Reply to  Redakcja

W takim wypadku nie powinny znajdować się tutaj leki dostępne w szafce ludzkiej, a przynajmniej nie powinny być dodawane do apteczki zwierzęcej.

8
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x