Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Dog kanaryjski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Dog kanaryjski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

pixabay.com/images/id-750554/

Dog kanaryjski to olbrzymi pies stróżujący, które w przeszłości służył do łamania karków bydła w rzeźniach – stąd określenie presa w nazwie rasy.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o dogu kanaryjskim

🌅 Kraj pochodzenia

Hiszpania

🐶 Numer wzorca FCI

346

➡ Waga

40-65 kg

❤ Długość życia

9-11 lat

💢 Charakter

Dog kanaryjski to pies o spokojnym sposobie bycia i czujnym wyrazie. Szczególnie nadaje się do stróżowania i pilnowania
bydła.

Dog kanaryjski – pochodzenie i historia rasy

Dog kanaryjski (perro de presa canario), jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z archipelagu wysp kanaryjskich. Pierwsze wzmianki o tych psach bojowych pochodzą z XVI wieku. Głównym zadaniem tego molosa były niechlubne walki psów, ale także stróżowanie i pilnowanie stad bydła.

Dog kanaryjski wywodzi się od agresywnych ras psów pochodzących z Fuerteventury zwanych Bardino majorero, które, by uzyskać większe rozmiary, krzyżowano z mastifami i molosami konkwistadorów hiszpańskich. W XIX wieku angielscy osadnicy skrzyżowali miejscowe psy ze swoimi buldogami i mastiffami i tak utrwalił się eksterier perro de presa canario.

Spadek popularności na dogi kanaryjskie

Od chwili zakazania walk psów w 1946 popularność rasy drastycznie spadła i dog kanaryjski niemal całkowicie znikną z hiszpańskich wysp. By nie dopuścić do wyginięcia doga kanaryjskiego postanowiono odtworzyć rasę w latach 70. XX wieku jako psa stróżującego, pilnującego stad bydła domowego oraz psa towarzyszącego. Zajęła się tym grupa hodowców z Teneryfy.

Droga do odbudowy rasy

W 1982 roku hodowcy powołali hiszpański klub rasy. Już w 1985 roku dogi kanaryjskie zaczęły być pokazywane na wystawach. Wzorzec rasy doga kanaryjskiego zatwierdzono w 1989 roku. FCI uznało rasę wstępnie w 2001 roku.

Uznanie rasy dog kanaryjski

Dog kanaryjski został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 4 lipca 2011 roku na Wystawie Światowej we Francji z prawem do czempionatu (CACIB).

Dog kanaryjski w Polsce

Dog kanaryjski po raz pierwszy został sprowadzony do Polski ze Słowacji w 1997 roku. Do dziś w Polsce dog kanaryjski cieszy się średnią popularnością.

Jak wygląda dog kanaryjski?

Dog kanaryjski jest psem mocno zbudowanym, umięśnionym. Głowa dogo canario jest duża z mocnymi szczękami. Ciało ma kształt harfy z szeroką klatką piersiową. Dog kanaryjski ma uszy osadzone wysoko i szeroko. Oczy ma owalne. Górna warga psa delikatnie zwisa. Ogon doga jest osadzony wysoko, zwęża się ku końcowi.

Dog kanaryjski na trawie

By Smok Bazyli – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16864418

Dog kanaryjski – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli doga kanaryjskiego jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników doga kanaryjskiego.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla doga kanaryjskiego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Dog kanaryjski - chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta doga kanaryjskiego jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie dogom kanaryjskim prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli doga kanaryjskiego jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę. Do hodowli mogą być użyte wyłącznie psy funkcjonalne i klinicznie zdrowe.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji doga kanaryjskiego swojego oddziału ZKwP.

Dog kanaryjski z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem doga kanaryjskiego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Dog kanaryjski - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących doga kanaryjskiego z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Agresję
  • Wyraźną lękliwość
  • Tyłozgryz
  • Całkowita depigmentacja nosa
  • Zad niższy od kłębu. Opadająca linia grzbietu
  • Cięty ogon
  • Białe znaczenia inne niż we wzorcu
  • Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie

Dog kanaryjski - możliwe dziedziczenie chorób

Dog kanaryjski, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Typowe choroby tej rasy psów to:

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Młodzieńcze zapalenie kości
  • Zapalenie stawu kolanowego (choroba Königa)
  • Syndrom Wobblera (zespół wad kręgosłupa szyjnego)
  • Skręt żołądka

Szczeniaki doga kanaryjskiego – charakter

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Dog kanaryjski, przy odpowiednim wychowaniu i szkoleniu, jest zwierzęciem oddanym rodzinie u boku której żyje. Entuzjastycznie reaguje na zachęty do zabawy, zwłaszcza z dziećmi, ale zawsze musi się to odbywać pod nadzorem odpowiedzialnych dorosłych.

W domu dog kanaryjski potrafi zachować spokój, jeśli dał upust swej energii na aktywnościach w terenie. Jako pies stróżujący zachowuje nieufny stosunek wobec obcych. Dog kanaryjski nie ma problemu z pozostawaniem samemu, zajmuje się w tym czasie obowiązkiem stróżowania.

Rasa ta najlepiej czuje się w domu z ogrodem, lecz zawsze należy pamiętać o zapewnieniu psu regularnych spacerów, gdyż ogród to tylko przedłużenie domu.

Czy dog kanaryjski to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu minimum trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał godzinę?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece nad takim psem jak dog kanaryjski?

Dog kanaryjski – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka doga kanaryjskiego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca doga kanaryjskiego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej dominujące wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka doga kanaryjskiego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki doga kanaryjskiego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta doga kanarysjkiego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy doga kanaryjskiego nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka.
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Powieki i uszy powinny być bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.
Dog kanaryjski samiec

By Caronna – File:Canario_0720.jpg, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64328441

Co zrobić po zakupie psa z listy ras psów uznanych za agresywne?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras – w tym doga kanaryjskiego. Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun psa z tej listy musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle psów ras uznany za agresywne?

  • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
  • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

Brak zezwolenia na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Socjalizacja szczeniąt doga kanaryjskiego

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami doga kanaryjskiego przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta doga kanaryjskiego powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię doga kanaryjskiego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla doga kanaryjskiego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka doga kanaryjskiego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża dla psa
  • Szelki dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku ortopedycznym
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, nie zapomnij o akcesoriach sezonowych:

  • Macie chłodzącej
  • Butelce podróżnej z miską
  • Obroży na kleszcze

Kiedy szczepić szczenię doga kanaryjskiego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień doga kanaryjskiego.

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

zkwp.pl/wzorce/346.pdf

fci.be/en/nomenclature/PRESA-CANARIO-346.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Dog kanaryjski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Dog kanaryjski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Dog kanaryjski to olbrzymi pies stróżujący, które w przeszłości służył do łamania karków bydła w rzeźniach – stąd określenie presa w nazwie rasy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x