Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Charcik włoski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Charcik włoski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Tesori di Carli, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Charcik włoski to jedna z najstarszych ras psów znana już w starożytności. Ich popularność w Polsce nie jest jednak duża, choć to doskonałe psy dla osób aktywnych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o charciku włoskim

🌅 Kraj pochodzenia

Włochy

🐶 Numer wzorca FCI

200

➡ Waga

3 – 5 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Charcik włoski, według wzorca rasy, jest pieskiem czułym, łagodnym i żywym. Charcik włoski jest też mały i smukły.

Charcik włoski – pochodzenie i historia rasy

Charcik włoski to jedna z najstarszych ras psów znana już w starożytności. Te małe psy pochodzą od niewielkich chartów żyjących w starożytnym Egipcie. Szczątki tych psów odnalezione zostały w grobowcach egipskich królów; uwiecznione były również na greckiej ceramice, co z pewnością świadczy o ich wyjątkowości. Już w V w. p.n.e. czworonogi te trafiły do Włoch przez tereny Grecji (dawniej Lakonii).

Wzrost popularności charcików włoskich

Największą popularnością charciki włoskie cieszyły się na renesansowych dworach magnackich. To właśnie te psy inspirowały wielkich malarzy tego okresu i to one najczęściej pojawiły się na ich obrazach. Charciki włoskie trafiły także na dwory królewskie, gdzie zafascynowały swoim charakterem arystokrację tak bardzo, że doprowadzono do ich drastycznej miniaturyzacji. W efekcie na przełomie wieku XIX i XX charcik włoski niemal wyginął. Ocalenia rasy podjęli się niemieccy hodowcy, dzięki czemu rasa jest znana do dziś.

Oficjalne uznanie rasy charcika włoskiego

Charcik włoski został wpisany do rejestru ras FCI 22 października 1956 roku.

Charcik włoski w Polsce

Charcik włoski, choć zasługuje na większe uznanie, nie jest bardzo popularną rasą psów towarzyszących w Polsce. Ilość polskich hodowli charta jest ograniczona, podobnie jak ilość szczeniąt charcika włoskiego w miocie. Szczenięta charta zazwyczaj rezerwowane są, zanim jeszcze przyjdą na świat.

Jak wygląda charcik włoski?

Jak wygląda charcik włoski?

Nikolai Gates Vetr, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zgodnie ze wzorcem rasy to piesek o smukłej budowy wpisanej w kwadrat. Głowa psa jest wydłużona i może stanowić do 40% wysokości w kłębie. Płaska czaszka stanowi 50% długości głowy.  Stop słabo zaznaczony. Nos najlepiej, aby był barwy czarnej z dobrze rozwartymi nozdrzami. Cienkie wargi mają brzegi bardzo ciemne. Ciemne oczy charcika są duże i okryte napigmentowanymi powiekami, nigdy wyłupiaste czy głęboko osadzone. Na głowie widać bardzo wysoko osadzone małe uszy, noszone prawie na karku. Tułów psa jest nieznacznie mniejszy lub równy wysokości w kłębie. Grzbiet jest prosty i dobrze umięśniony. Zad wieńczy cienki, nisko osadzony ogon, który od połowy długości jest zawinięty do góry. Umięśnione i suche ciało dźwigają proste nogi, zakończone owalnymi łapami o małych poduszkach i najczęściej czarnych pazurach. Każdym szczegółem wyglądu charcik włoski przypomina małą wersję klasycznego charta.

Charcik włoski – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli charcika włoskiego jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników charcika włoskiego.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla charcika włoskiego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Charcik włoski chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta charcika włoskiego jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie charcikom włoskim prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli charcika włoskiego jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę. Do hodowli mogą być użyte wyłącznie psy funkcjonalne i klinicznie zdrowe.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji charcika włoskiego swojego oddziału ZKwP.

Charcik włoski z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem charcika włoskiego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Charcik włoski - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących charcika włoskiego z dalszej hodowli we wzorcu rasy znajdują się:

  • Agresja
  • Wyraźna lękliwość
  • Wyraźna zbieżność lub rozbieżność linii profilu
  • Całkowity lub połowiczny brak pigmentacji nosa
  • Wklęsły lub wysklepiony grzbiet nosa
  • Przodozgryz
  • Tyłozgryz
  • Oko porcelanowe
  • Całkowity brak pigmentacji powiek
  • Ogon noszony nad grzbietem
  • Brak ogona lub ogon krótki (wrodzony lub nabyty)
  • Wielobarwne umaszczenie
  • Biel występująca gdzie indziej niż na łapach i klatce piersiowej
  • Wielkość poniżej 32 cm lub powyżej 38 cm u suk i u psów
  • Wady budowy lub zaburzenia charakteru
  • Samce muszą mieć́ dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie

Charcik włoski - możliwe dziedziczenie chorób

Charcik włoski, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • Zapadanie się dziąseł
  • Odsłonięcie szyjek zębowych
  • Padaczka
  • Zwichnięcie rzepki
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Mała gęstość kości predysponująca do złamań (niektóre linie hodowlane)
  • Złamania ogona
  • Przeziębienia (rasa wrażliwa na zimno i wilgoć)
  • Wnętrostwo
  • Głuchota wrodzona
  • Choroba Willebranda
  • Zaćma młodzieńcza
  • Niedoczynność tarczycy
  • Łysienie małżowin usznych
  • Wyłysienia z rozrzedzeniem barwnika
  • Nadwrażliwość na lek stosowany w narkozie – tiopental

Szczeniaki charcika włoskiego – charakter

Charcik włoski usposobienie

pixabay.com/images/id-7507541/

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Charcik włoski mimo drobnej postury jest pełnoprawnym psem myśliwskim i choć jest szybki to raczej sprinter niż długodystansowiec. Chętnie zatem będzie uprawiał biegi za sztucznym zającem (coursing) lub agility. Charcik włoski bardzo lubi spędzać czas z opiekunem i okazuje mu duże przywiązanie. Aranżowanie wspólnych biegów z innymi chartami podobnych gabarytów są jak najbardziej wskazane, ale na zabezpieczonym terenie. Uwaga, natura myśliwego obudzi się w nim bardzo szybko, a ciekawy trop wiewiórki czy zająca pociągnie go w las w jednej chwili. Obserwując psa, warto zwrócić uwagę na uszy, gdy pies jest napięty, zaciekawiony wtedy nasada ucha się unosi, a uszy skierowane są poziomo na boki (a nie standardowo złożone na karku) i tworzą kształt śmigiełka tzw. flying ears lub propeller ears.

W domowym zaciszu wybiegany charci włoski potrafi zachowywać się spokojnie i z chęcią spocznie u boku opiekuna na popołudniową drzemkę. Piesek ten nie ma w sobie za grosz niezależności, to na opiekunie spoczywa ciężar przewodzenia stadu. Za obcymi nie przepada i nie będzie ich witał u progu, ani też obszczekiwał. To łagodny i wrażliwy pies, który potrzebuje delikatnego traktowania, ale i żelaznych zasad. Bez codziennych rytuałów czuje się niezbyt pewnie, a z nudy czy braku aktywności może wejść opiekunowi na głowę lub uciekać z domu.

Czy charcik włoski to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu minimum trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał około godzinę lub będzie treningiem sportowym?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece nad takim psem jak charcik włoski?

Charcik włoski – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka charcika włoskiego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca charcika włoskiego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej dominujące wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka charcika włoskiego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki charcika włoskiego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta charcika włoskiego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy charcika włoskiego nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka.
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Powieki i uszy powinny być bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Socjalizacja szczeniąt charcika włoskiego

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami charcika przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta charcika włoskiego powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię charcika 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.
charciki włoskie

Anne Jea., CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Wyprawka dla charcika włoskiego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka charcika włoskiego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża dla psa
  • Szelki dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku dla psa
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, nie zapomnij o akcesoriach sezonowych:

  • Macie chłodzącej
  • Butelce podróżnej z miską
  • Obroży na kleszcze

Kiedy szczepić szczenię charcika włoskiego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień charcika włoskiego.

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Pytania czytelników

Ile kosztuje charcik włoski?

Charcik włoski kosztuje od 3500 do 5000 złotych.

Czy charcik włoski szczeka?

Tak, charcik włoski szczeka, ale nie robi tego zbyt często. To rasa spokojna i jeśli tylko potrzeby fizyczne i psychiczne ma zabezpieczone, to charcik nie jest psem szczekliwym.

Jaki jest charcik włoski?

Charcik włoski, według wzorca rasy, jest pieskiem czułym, łagodnym i żywym. Charcik włoski jest też mały i smukły.

Ile lat żyje charcik włoski?

Charcik włoski żyje średnio 13 lat.

Jaka karma dla charcika włoskiego?

Charcika włoskiego można karmić dobrej jakości karmą suchą, niestety psy te są dość wybredne i trzeba uwzględnić ich preferencje smakowe. Jako że jest to mały piesek, powinien otrzymywać karmę  dostosowaną do rozmiaru pyszczka, krokiety powinny być małe. Porcja dzienna pokarmu dla charcika włoskiego powinna uwzględniać aktywność fizyczną, wagę, stan zdrowia oraz wiek psa.

Czy charcik włoski uczula?

Charcik włoski, jak każda rasa psów, może uczulać. Trzeba pamiętać, że to nie sierść powoduje uczulenie, a białka obecne w ślinie, naskórku i moczu psa.

Ile waży charcik włoski?

Waga charcika włoskiego oscyluje od 3 do maksymalnie 5 kg.

Czy chart włoski ma włosy?

Tak, chart włoski na całym ciele ma włos krótki, jedwabisty i delikatny, bez śladu pióra.

Redakcja

Bibliografia

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

zkwp.pl/wzorce/200.pdf

fci.be/en/nomenclature/ITALIAN-SIGHTHOUND-200.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Charcik włoski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Charcik włoski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Charcik włoski to jedna z najstarszych ras psów znana już w starożytności. Ich popularność w Polsce nie jest jednak duża, choć to doskonałe psy dla osób aktywnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x