Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Buldog angielski - hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Buldog angielski - hodowla, szczeniaki, wychowanie

pixabay.com/images/id-562723/

Buldog angielski to rasa psów pochodząca od starożytnych molosów. Psy te przyczyniły się do powstania wielu ras psów w typie bull.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o buldogu angielskim

🌅Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

149

➡ Waga

23 – 25 kg

❤ Długość życia

8 – 10 lat

💢 Charakter

Oddany, rodzinny, kanapowiec

Buldog angielski – pochodzenie i historia

Historia tej rasy psów sięga czasów starożytnych, a za przodka współczesnego buldoga angielskiego uważa się molosy. Siła, zawziętość i wysoki próg bólu sprawiły, że buldogi wykorzystywano do polowań na większą zwierzynę oraz jako psy bojowe. Przodkowie buldogów angielskich sprowadzeni zostali na wyspy brytyjskie na statkach fenickich w VI w. p.n.e. Los psów niestety nie zmienił się, a celowa hodowla buldogów służyła głównie do walk psów spopularyzowanych w XIII w. Poza walkami psów szczególną popularnością cieszyło się szczucie byków.

Zmiana przeznaczenia buldogów angielskich

Zmiana przeznaczenia buldogów angielskich nastąpiła dopiero w 1835 roku, kiedy walki psów zostały oficjalnie zakazane. Mimo uchwały walki trwały do 1853 roku. Od tej chwili popularność buldoga angielskiego znacznie spadła. Miłośnicy rasy odbudowali jednak hodowlę, zmieniając jej dotychczasowy kierunek. Buldogi angielskie z psa bojowego zmieniły się w łagodne i spokojne psy towarzyszącego.

Buldogi angielskie jako psy do towarzystwa

Bill George był jednym z pierwszych hodowców, który w sposób celowy zaczął rozmnażać buldogi angielskie jako psy towarzyszące. W 1860 roku pierwsze buldogi zostały pokazane na wystawie w Birmingham, gdzie utworzono dla nich odrębną klasę. W 1875 roku powołano Klub buldoga angielskiego, a w 1876 roku powstał pierwszy wzorzec rasy.  W 1891 roku założono London Bulldog Society, a rasa uznana została za rasę narodową Wielkiej Brytanii. Ciekawostką w historii buldoga angielskiego jest fakt, że w latach 40. XIX wieku buldoga krzyżowano z mopsami. W ten sposób na świecie pojawiły się Toy buldogi ważące około 9 kg.

Buldog angielski w Polsce

Pierwsze buldogi angielskie sprowadzono na tereny dawnego Królestwa Polskiego już w XIX wieku. W czasach najnowszych pierwsze psy hodowlane zostały sprowadzone do Polski w latach 70. XX wieku przez Jana Gajewskiego.

Jak wygląda buldog angielski?

Buldogi angielskie w wodzie

pixabay.com/images/id-1749854/

Zgodnie ze wzorcem rasy buldog to pies o przysadzistej posturze, krótkich nogach i mocno rozbudowanym tułowiu. Głowa buldoga jest krótka, czoło płaskie i lekko pomarszczone. Kufa psa jest krótka, szeroka i głęboka; nos duży i szeroki; oczy nisko osadzone, okrągłe i średniej wielkości; uszy osadzone wysoko, w kształcie płatka róży, załamujące się do tyłu.

Szyja psa jest średniej długości, gruba i mocna; grzbiet krótki i mocny; klatka piersiowa pojemna i głęboka. Ogon psów jest osadzony nisko, średniej długości.

Buldog angielski – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli buldogów angielskich jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników rasy buldoga angielskiego.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla buldoga angielskiego ZKwP nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Buldog angielski chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta buldoga angielskiego jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie buldogom angielskim prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli buldoga angielskiego jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji buldoga angielskiego swojego oddziału ZKwP.

Buldog angielski z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem buldoga angielskiego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6 tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Buldog angielski - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących buldoga angielskiego z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Agresja i wyraźna lękliwość
  • Każdy pies wykazujący wyraźne wady budowy odbijające się na zdrowiu lub zaburzenia charakteru powinien być zdyskwalfikowany (m.in. wysoce niepożądane jest aby skóra na czole zwisała tak, by zniekształcała głowę lub zwisała na nosie. Nos czerwony, czekoladowy i cielisty. Fałda nad nosem nie może przysłaniać oczu i nosa. Ściśnięte nozdrza niedopuszczalne. Oczy nie mogą być zapadnięte lub wypukłe, bez objawów chorobowych. Płaskie żebra zamiast wysklepionych. Obwisły brzuch zamiast podciągniętego. Brak ogona, ogon wciśnięty między pośladki lub bardzo mocno skręcony także niepożądany)
  • Wnętrostwo

Buldog angielski - możliwe dziedziczenie chorób

Buldog angielski, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Wśród częstych chorób na jakie zapadają buldogi angielskie wskazuje się:

  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki
  • entropium i ektropium
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • wypadanie rzepki
  • młodzieńcze zapalenie kości
  • ubytek przegrody międzykomorowej
  • zwężenie tętnic płucnych
  • zwężenie tchawicy
  • rozszczep podniebienia
  • kamica nerkowa
  • zapalenie rogówki
  • zapalenie spojówki
  • chłoniak skóry
  • zespół brachycefaliczny
  • głuchota
  • wodogłowie
  • alergie pokarmowe
  • alergie skórne

Szczeniaki buldoga angielskiego – charakter

Decydując się na wybór psa musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Buldogi angielskie to psy o żywym i czujnym usposobieniu. Są to psy odważne, wierne, łagodne i spokojne. Buldog angielski jest uparty i wymaga konsekwentnego szkolenia i wychowania. Niestety nieprzygotowany na samotne pozostawiane w domu niszczą otoczenie. Absolutnie nie może żyć na dworze, w kojcu, gdyż bardzo źle znosi nie tylko samotność, ale i zamknięcie.

Wybór buldoga angielskiego na psa dla rodzin z dziećmi czy samotnych starszych z całą pewnością się sprawdzi, lecz nie wolno zapominać o potrzebach społecznych, fizycznych (intensywny wysiłek jest zabroniony) i emocjonalnych psa tej rasy.

Czy buldog angielski to pies dla mnie?

suczka buldoga angielskiego

Image by wirestock on Freepik

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał ok. godzinę?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa, takiego jak buldog angielski?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece psa, takiego jak buldog angielski?

Buldog angielski – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka buldoga angielskiego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca buldoga angielskiego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej gwałtowne wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów. Buldog angielski choć z wyglądu wydaje się groźny to jest psem łagodnym, o miłym usposobieniu i zawsze można na nim polegać.

Suczka buldoga angielskiego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu. Suka buldoga angielskiego nie jest tak potężnie i mocno rozbudowana jak samiec.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki buldoga angielskiego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta buldoga angielskiego w miocie zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy buldoga angielskiego nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka.
  3. Uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową, albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami. Uszy stojące, tulipanowe czy zbyt duże są traktowane jako wadliwe.
  4. Sierść nie może być szorstka. Wrażenie twardości wynika z faktu, że jest gęsta i krótka.
  5. Maść czarna, czarna podpalana, cielista jest wysoce niepożądana i nie powinno się dopuszczać takich osobników do dalszej hodowli.
  6. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  7. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  8. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  9. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Szczenięta buldoga angielskiego – wychowanie

Szczenięta buldoga angielskiego – wychowanie

pixabay.com/images/id-4072158/

Jeżeli to w Twoim domu urodziły się szczenięta buldoga angielskiego, a nie masz jeszcze doświadczenia w odchowywaniu psów, to pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • Szczenięta buldoga angielskiego powinny być ważone od urodzenia każdego dnia. Szczenięta cztero- i pięciotygodniowe można ważyć co drugi dzień, a szczenięta starsze raz w tygodniu.
  • Przez pierwsze 14 dni szczenięta powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Między 2. a 4. tygodniem można już zacząć wprowadzać stopniowo pokarm papkowaty.
  • Waga urodzeniowa szczeniaka buldoga angielskiego waha się między 1 a 5% masy dorosłego osobnika. W pierwszej dobie po urodzeniu waga szczeniąt spada, by w kolejnych dniach zacząć mocno wzrastać.
  • Szczenięta powinny być karmione przez sukę do ok. 6-8 tygodnia życia. W tym okresie odruch ssania zanika, a szczenięta buldoga angielskiego mogą być już karmione pokarmem stałym.
  • Starsze niż 3 tygodnie szczenięta można wyprowadzać na ogrodzony ogród przy domu na krótkie wyjścia. Pogoda musi być jednak słoneczna i powinno być przynajmniej 15 st. C.
  • Pamiętaj, by każde ze szczeniąt oznaczyć, np. kokardą, by nie pomylić rodzeństwa. Dla każdego szczeniaka buldoga angielskiego warto prowadzić osobne notatki.
  • Jeżeli suka nie jest w stanie utrzymać w czystości wszystkich szczeniąt to 4-tygodniowe psiaki można zmyć w ciepłej wodzie. Warto również zacząć przyzwyczajać szczenięta do czesania oraz do zabiegów higienicznych przy uszach, łapach i oczach.

Socjalizacja szczeniąt buldoga angielskiego

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami buldoga angielskiego przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta buldoga angielskiego powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię buldoga angielskiego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, transportera, na balkon, zabawa z basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla buldoga angielskiego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka buldoga angielskiego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża dla psa
  • Szelki dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego pieska nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku dla buldoga angielskiego
  • Zabawkach dla szczeniaka buldoga angielskiego
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

Kiedy szczepić szczenię buldoga angieslkiego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień buldoga angielskiego:

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Pytania czytelników

Ile kosztuje buldog angielski?

Buldog angielski kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych. Szczenię buldoga angielskiego po utytułowanych rodzicach może kosztować nawet 10 tysięcy złotych.

Czy buldogi angielskie są chorowite?

Niestety tak. Buldogi angielskie należą do ras psów, których dotykają liczne choroby.

Ile ruchu potrzebuje buldog angielski?

Buldogi angielskie potrzebują umiarkowanego ruchu i absolutnie nie wolno ich obciążać intensywnym wysiłkiem. Buldog angielski nie jest i nigdy nie będzie typem sportowca. Trzy 30-minutowe spacery dziennie są standardem.

Na co choruje buldog angielski?

Psy tej rasy mają bardzo słabe zdrowie. Często miewają problemy z alergiami pokarmowymi i skórnymi; dysplazje; choroby oczu i układu krążenia, a także problemy z oddychaniem. To tylko niewielka część chorób, jakie zdarzają się buldogom angielskim.

Czy buldogi są leniwe?

Nie można powiedzieć, że buldogi są leniwe. To lubiące zabawy psy, lecz przez wzgląd na ich słabą kondycję, opiekun powinien im dozować aktywność na krótsze serie o mniejszej intensywności.

Czy buldog angielski może wchodzić po schodach?

Wchodzenie po schodach może być dla buldoga angielskiego problematyczne. Pies ten ma silne lecz krótkie nogi, aby nie obciążać stawów i kręgosłupa lepiej decydować się na te rasę, gdy mieszkasz na najniższym piętrze, bloku z windą lub domu parterowym.

Jak często kąpać buldoga angielskiego?

Kąpiele buldoga angielskiego należy ograniczyć do minimum. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć wszystkie fałdy. Codziennie należy natomiast przemywać i kontrolować stan skóry pod fałdami, gdyż jest ona podatna na podrażnienia i stany zapalne.

Ile razy dziennie karmić buldoga angielskiego?

Dzienną dawkę kalorii dla dorosłego buldoga angielskiego należy podzielić na 2 do 3 posiłków. Jedzenie podawaj ok. 2 godziny przed lub po wysiłku.

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

S. Kuchlewski, Buldogi angielskie, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 1999

zkwp.pl/wzorce/149.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Buldog angielski 🐶 hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Buldog angielski 🐶 hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Buldog angielski to rasa psów pochodząca od starożytnych molosów. Psy te przyczyniły się do powstania wielu ras psów w typie bull.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x