Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Yorkshire biewer terrier – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Biewer terrier – hodowla, szczeniaki, wychowanie

By Detlef Breiting – http://www.biewer.ch, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12558458

Biewer terriery to rasa psów, która powstała w wyniku pojawienia się piebaldyzmu u jednej z suczek yorkshire terriera. Dzięki temu w umaszczeniu pojawił się biały kolor.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o biewer terierze

🌅Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

1,8 – 3,6 kg

❤ Długość życia

13 – 16 lat

💢 Charakter

Biewer terrier to pies inteligentny, lojalny, bardzo oddanych ludzkiej rodzinie. Lubi zabawy z dziećmi, szybko akceptuje inne zwierzęta w swoim otoczeniu, co czyni go doskonałym psem rodzinnym.  

Yorkshire biewer terrier – pochodzenie i historia rasy

Yorkshire terrier biewer to rasa psów, której hodowlę zapoczątkowali Gertruda i Werner Biewerowie z Niemiec w 1984 roku. Protoplastami nowej rasy były dwa utytułowane yorkshire terriery: Darling von Friedheck i Fru Fru von Friedheck, które, jak się okazało były nosicielami wadliwego genu, który doprowadził do pojawienia się piebaldyzmu u jednej z suczek z całego miotu. Szczeniak biewer terriera urodził się w trójbarwnym umaszczeniu z białym kolorem. Biewerowie nazwali suczkę „Śnieżynka”, a zachwycające kolory sierści skłoniły hodowców do prac nad utrwaleniem yorka z nietypowym umaszczeniem.

Rozwój pracy hodowlanych nowej rasy

Dalsze prace hodowlane doprowadziły do utrwalenia biało-czarno-złotego umaszczenia biewer terrierów. W 1988 roku biewer terrier został po razy pierwszy oficjalnie zaprezentowany, podczas wystawy psów rasowych w Niemczech. Rok później opracowano oficjalny wzorzec rasy, który sprowadzał się do odtworzenia wytycznych FCI z wyjątkiem długości i koloru sierści.

Uznanie rasy biewer terrier przez AKC

Mimo to FCI nie uznała rasy yorkshire terrier biewer do dziś. Biewer został za to uznany już w 1986 roku przez Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland. Rasa została również uznana przez American Kennel Club w 2021 roku.

Po śmierci męża w 1997 roku Gertruda Biewer zakończyła prace hodowlane na tym jednak historia rasy się nie kończy. Biewer teriery znane są na całym świecie, gdzie cieszą się coraz większą popularnością.

Biewer terrier w Polsce

Biewer terrier pojawił się w Polsce w 2006 roku, dzięki staraniom hodowczyni Małgorzaty Kłosowskiej. Rasa ta rejestrowana jest w Polsce w 5 organizacjach: Polskim Klubie Psa Rasowego, Polskim Klubie Miłośników Psów Rasowych, Polskiej Federacji Kynologicznej, Związku Hodowców Psów Rasowych oraz Kennel Clubie. Ze względu na to, że FCI nie uznało rasy również w ZKwP rasa nie uzyskała pełnych praw, chociaż biewery można hodować i wystawiać pod patronatem ZKwP, a niektóre hodowle podają, że psy uzyskały metryki z ZKwP.

Jak wygląda biewer terrier?

Biewer terrier to pies o nieco wydłużonej proporcji ciała. Długość ciała biewera jest większa niż jego wysokość. Głowa jest lekko zaokrąglona; kufa stanowi 1/3 długości głowy; nos zawsze czarny, oczy okrągłe i średniej wielkości; uszy małe, w kształcie litery V. Biewer terrier ma umiarkowanie wysklepioną klatkę piersiową; ogon noszony ponad ciałem; kończyny proste.

Jak wygląda biewer terrier?

By Nataly F. – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6402242

Yorkshire biewer terrier - gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli biewer terrierów jest analiza stron internetowych związków kynologicznych, które zarejestrowały rasę. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników rasy.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobry hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Biewer terrier - chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta biewer terriera jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzeniem biewer terrierom prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli biewer terrierów jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę.

Biewer terrier z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem biewer terriera z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Yorkshire biewer terrier - możliwe dziedziczenie chorób

Bierwer terrier, jak wiele innych ras psów, narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Problemy z tchawicą
  • Wypadająca rzepka
  • Kulawizny
  • Choroby serca
  • Choroba Cushinga

Szczeniaki biewer terriera – charakter

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Biewer terrier ma charakter yorkshire terriera. To rasa towarzyska, bardzo przywiązująca się do opiekuna, która uwielbia spędzać czas na zabawach. Nie można zapominać, że yorkshire terriery to rasa stworzona do polowań, dlatego bardzo prawdopodobne, że biewer upoluje niejedną zabawkę.

Biewer terrier ma silny charakter i może wykazywać skłonność do dominacji. Jeżeli wyczuje uległość opiekuna, to bardzo szybko narzuci swoją wolę. Pies ten może pełnić w domu rolę stróża, który szczekaniem podniesie alarm, słysząc obce osoby. Biewer terrier to typowy pies rodzinny, który doskonale czuje się w domowym zaciszu na kanapie. Psy te powinny być od szczeniaka przyzwyczajane do zostawania na kilka godzin bez opieki, by w przyszłości nie sprawiały problemów w postaci niszczenia przedmiotów domowych, czy lęków separacyjnych.

Biewer terrier doskonale nada się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla osób starszych. Biewer zaakceptuje inne psy oraz koty.

Biewer terrier z hodowli

By Cjm47 at English Wikipedia – Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31500910

Czy biewer terrier to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu trzy spacery dziennie?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie biewer terrier?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece psa takiego, jak biewer terrier?

Yorkshire biewer terrier – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka biewer terriera pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca biewer terriera pamiętaj, że psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej agresywne wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka biewer terriera będzie potrzebowała więcej miłości i jednocześnie będzie jej więcej okazywała. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki biewer terriera – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta biewer terriera w miocie zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy biewer terriera nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka.
  3. Uszy powinny być pokryte sierścią, bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową, albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Szczeniaki biewer terriera – to sprawdź w trakcie zakupu u hodowcy

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka biewer terriera już zapadła, to sprawdź jeszcze:

  • Czy szczeniak biewer terriera skończył 7-8 tygodni
  • Czy pies potrafi samodzielnie jeść
  • Czy jest dostatecznie silny, by poradzić sobie bez matki

 

Hodowca wraz ze szczenięciem ma obowiązek przekazać Tobie:

  • Książeczkę zdrowia psa z wpisanymi szczepieniami i odrobaczeniami
  • Udzielić informacji, jaką karmą karmiony był szczeniak
  • Przekazać metrykę, na podstawie której będziesz mógł wyrobić rodowód dla psa

Socjalizacja szczeniąt biewer terriera

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami biewer terriera przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta biewer terriera powinny bawić się systematycznie przynajmniej z 12 różnymi osobami
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, radio etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, pociąg, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię biewer terriera 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, zabawa z basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, kubeczek, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut

Wyprawka dla biewer terriera

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka biewer terriera już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża dla psa
  • Szelki dla psa
  • Kaganiec dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego pieska nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku dla biewer terriera
  • Zabawkach dla szczeniaka biewer terriera
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

Kiedy szczepić szczenię biewer terriera

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień biewer terriera

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

Redakcja

Bibliografia

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

akc.org/dog-breeds/biewer-terrier/

s3.amazonaws.com/cdn-origin-etr.akc.org/wp-content/uploads/2017/11/08080148/Biewer-Terrier.pd

Poznaj inne rasy psów

Summary
Biewer terrier – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Biewer terrier – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Biewer terriery to rasa psów, która powstała w wyniku pojawienia się piebaldyzmu u jednej z suczek yorkshire terriera. Dzięki temu w umaszczeniu pojawił się biały kolor.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x