Reklama

Yorkshire terrier biewer – opis rasy

Facebook
Twitter
Yorkshire terrier biewer – opis rasy

Biewer terrier to trójkolorowa odmiana yorkshire terriera o podobnym charakterze i wymaganiach pielęgnacyjnych. Starania hodowców spowodowały, że rasę uznał AKC.

Spis treści - kliknij

Biewer terrier – historia rasy

Yorkshire terrier biewer to rasa psów, której hodowlę zapoczątkowali Gertruda i Werner Biewerowie z Niemiec w 1984 roku. Protoplastami nowej rasy były dwa utytułowane yorkshire terriery: Darling von Friedheck i Fru Fru von Friedheck, które, jak się okazało były nosicielami wadliwego genu, który doprowadził do pojawienia się piebaldyzmu u jednej z suczek z całego miotu. Szczeniak biewer terriera urodził się w trójbarwnym umaszczeniu z białym kolorem. Biewerowie nazwali suczkę „Śnieżynka”, a zachwycające kolory sierści skłoniły hodowców do prac nad utrwaleniem yorka z nietypowym umaszczeniem.

Dalsze prace hodowlane doprowadziły do utrwalenia biało-czarno-złotego umaszczenia biewer terrierów. W 1988 roku biewer terrier został po razy pierwszy oficjalnie zaprezentowany, podczas wystawy psów rasowych w Niemczech. Rok później opracowano oficjalny wzorzec rasy, który sprowadzał się do odtworzenia wytycznych FCI z wyjątkiem długości i koloru sierści.

Mimo to FCI nie uznała rasy yorkshire terrier biewer do dziś. Biewer został za to uznany już w 1986 roku przez Allgemeiner Club der Hundefreunde Deutschland. Rasa została również uznana przez American Kennel Club w 2014 roku.

Po śmierci męża w 1997 roku Gertruda Biewer zakończyła prace hodowlane na tym jednak historia rasy się nie kończy. Biewer teriery znane są na całym świecie, gdzie cieszą się coraz większą popularnością.

Biewer terrier w Polsce

Biewer terrier pojawił się w Polsce w 2006 roku, dzięki staraniom hodowczyni Małgorzaty Kłosowskiej. Rasa ta rejestrowana jest w Polsce w 5 organizacjach: Polskim Klubie Psa Rasowego, Polskim Klubie Miłośników Psów Rasowych, Polskiej Federacji Kynologicznej, Związku Hodowców Psów Rasowych, Kennel Clubie. Ze względu na to, że FCI nie uznało rasy również w ZKwP rasa nie uzyskała pełnych praw, chociaż biewery można hodować i wystawiać pod patronatem ZKwP, a niektóre hodowle podają, że psy uzyskały metryki z ZKwP.

Jak wygląda biewer terrier?

Biewer terrier to pies o nieco wydłużonej proporcji ciała. Długość ciała biewera jest większa niż jego wysokość. Głowa jest lekko zaokrąglona; kufa stanowi 1/3 długości głowy; nos zawsze czarny, oczy okrągłe i średniej wielkości; uszy małe, w kształcie litery V. Biewer terrier ma umiarkowanie wysklepioną klatkę piersiową; ogon noszony ponad ciałem; kończyny proste.

Biewer terrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie biewer terriera

Pies, jak i suka: ok. 22 cm

Biewer terrier – waga

Pies, jak i suka: 1,8 – 3,6 kg

Szata biewer terriera

Biewer terrier ma długi, gładki i jedwabisty włos. Biewery nie mają podszerstka.

Umaszczenie biewer terriera jest zawsze biało-czarno-złotym. 

Kategoria wielkości biewer terriera

Biewery to psy rasy małej / miniaturowej

Ile żyje biewer terrier?

Długość życia biewer terriera wynosi nawet 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Biewer terrier – charakter

Biewer terrier ma charakter yorkshire terriera. To rasa towarzyska, bardzo przywiązująca się do opiekuna, która uwielbia spędzać czas na zabawach. Nie można zapominać, że yorkshire terriery to rasa stworzona do polowań, dlatego bardzo prawdopodobne, że biewer upoluje niejedną zabawkę.

Biewer terrier ma silny charakter i może wykazywać skłonność do dominacji. Jeżeli wyczuje uległość opiekuna, to bardzo szybko narzuci swoją wolę. Pies ten może pełnić w domu rolę stróża, który szczekaniem podniesie alarm, słysząc obce osoby. Biewer terrier to typowy pies rodzinny, który doskonale czuje się w domowym zaciszu na kanapie. Psy te powinny być od szczeniaka przyzwyczajane do zostawania na kilka godzin bez opieki, by w przyszłości nie sprawiały problemów w postaci niszczenia przedmiotów domowych, czy lęków separacyjnych.

Biewer terrier doskonale nada się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla osób starszych. Biewer zaakceptuje inne psy oraz koty.

Biewer terrier – zdrowie

Jak w przypadki wielu psów ras małych i miniaturowych biewer terrier ma poważne problemy z odkładającym się kamieniem nazębnym, dlatego warto zapewnić mu naturalny gryzak dla psa oraz dodatki do wody, które zapobiegają osadzaniu się płytki nazębnej.

Wśród innych chorób, z którymi może zmagać się biewer terrier warto wspomnieć o wypadającej rzepce, kulawiznach, problemach z tchawicą, chorobach serca, a nawet chorobie Cushinga.

Pomimo tych chorób biewer terriery to bardzo żywotne psy, które potrafią żyć nawet przez 15 lat.

Biewer terrier – żywienie

Biewer terrier to mała rasa, ale bardzo aktywna. Psa można karmić 3 razy dziennie małymi porcjami komercyjnej suchej karmy dla psów, która będzie miała krokiet dostosowany do rozmiarów pyska psa. Szczeniak biewer terriera powinien być karmiony wysokobiałkową karmą dla psów 4-5 razy dziennie, psy między 3 a 10 miesiącem życia 3-4 razy dziennie.

Mały piesek to mniejsze wydatki, dlatego biewer terrier może być karmiony mokrą karmą dla psów albo dietą BARF przy odpowiednim jej zbilansowaniu.

Biewer terrier – pielęgnacja

Biewer terrier, podobnie jak yorkshire terrier wymagają czasochłonnej pielęgnacji włosa, jeżeli ma on być utrzymany w wystawowej formie. Dodatkowo opiekun biewera powinien wiedzieć, że biały włos ma inna strukturę, przez co większą skłonność do plątania się i tworzenia kołtunów.

Włosy terierów należy szczotkować metalowym grzebieniem raz dziennie, kąpiele wykonywać należy raz w tygodniu, pamiętając o szamponach i odżywkach dedykowanych dla yorków oraz o tym, by po kąpieli wysuszyć sierść psa.

Cotygodniowy przegląd uszu, oczu i zębów jest w przypadku biewer terriera obowiązkowy.

Biewer terrier – szkolenie

Mimo, że biewer terrier jest małym pieskiem, to nie brak mu temperamentu, dlatego opiekun powinien uczyć posłuszeństwa już od szczenięcych tygodni. Dobrze jest socjalizować biewera z innymi zwierzętami, by podczas spacerów nie obszczekiwał wszystkich zwierząt z okolicy. W domy biewer powinien wiedzieć, jakie jest jego miejsce w stadzie, inaczej wejdzie na głowę wszystkim.

Zalety i wady biewer terriera

Zalety biewera

  • Biewer terrier to bardzo uczuciowy i rodzinny pies
  • York biewer dostosuje się do różnych warunków otoczenia – może żyć w małym mieszkaniu i dużym domu
  • Biewery uwielbiają dzieci
  • Biewer terrier nada się również dla starszych osób

 

Wady biewera

  • Biewer terrier wymaga czasochłonnej pielęgnacji
  • York biewer ma trudny charakter i łatwo może zdominować opiekuna

Ciekawostki o biewer terrierze

  • Mimo iż biewer terrier nie został uznany przez FCI, to można go hodować i wystawiać pod auspicjami ZKwP
Biewer terrier cena

Biewer terrier hodowla

Kupując biewer terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Biewer terrier cena

Koszt biewer terriera z hodowli waha się od 3000 do 7000 zł.

Imię dla biewer terriera

Ciekawe imię dla psa biewera: Strzała, Haker, Foks

Ciekawe imię dla suczki biewera: Gipsi, Daisy, Abi

Dla kogo biewer terrier będzie idealny?

Biewer terrier to idealny kandydat na pierwszego psa dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych do towarzystwa.

Klasyfikacja FCI rasy biewer terrier

FCI nie uznało biewer terriera.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Yorkshire terrier biewer – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Yorkshire terrier biewer – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Biewer terrier to trójkolorowa odmiana yorkshire terriera o podobnym charakterze i wymaganiach pielęgnacyjnych. Starania hodowców spowodowały, że rasę uznał AKC.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1063

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x