Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Biegunka u kota – CO ROBIĆ?

Facebook
Twitter
Biegunka u kota – PRZYCZYNY, OBJAWY, CO ROBIĆ

pixabay.com/images/id-3937880/

Biegunka u kota nie zawsze oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia. Wrażliwy układ trawienny kota może reagować na nietolerancję pokarmową. Do takiej sytuacji może dojść, na przykład, przy szybkiej zmianie diety.

Jednak nie można lekceważyć rozwolnień u kotów, ponieważ mogą one sygnalizować bardziej poważne schorzenia. Lista potencjalnych chorób jest długa – niektóre z nich omówiono w tym artykule.

Spis treści

Rozwolnienie u kota – czym jest

Biegunka u kota nie jest chorobą. Rozwolnienie to objaw choroby, którą może mieć kot. Konkretniej rzecz ujmując kocia biegunka to objaw infekcji przewodu pokarmowego, który może zostać wywołany przez pasożyty, wirusy lub bakterie. Może być także związana z wystąpieniem nietolerancji pokarmowej.

Biegunkę u kota charakteryzuje zwiększona częstotliwość wypróżniania, a także większa niż zwykle ilość kału. Stolec podczas rozwolnienia ma płynną bądź półpłynną i nieuformowaną konsystencję. 

Niestety przebieg biegunki, zwłaszcza ostrej, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Odwodnienie kota i niedożywienie to jedne z nich. Należy również pamiętać, że długotrwała biegunka u kota prowadzi również do zaburzeń elektrolitowych.

Szczególnie niebezpieczna jest biegunka u małego kota, u którego do odwodnienia może dojść w sposób nagły. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się również koci seniorzy, dla których biegunka może być równie groźna, co dla kociąt.

Biegunka u kota – rodzaje

  • Łagodna biegunka u kota ma miejsce wtedy, gdy rozwolnieniu nie towarzyszą inne objawy, a problem mija w ciągu kilku dni.
  • Ostra biegunka u kota pojawia się bardzo szybko i trwa nie dłużej niż 14 dni. W jej wyniku istnieje wysokie zagrożenie, że kot się odwodni, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie kotu odpowiedniej ilości płynów. Jeżeli nie jest to możliwe domowymi sposobami, to należy zasięgnąć pomocy lekarza weterynarii, który zaaplikuje wlew.
  • Uporczywa biegunka u kota trwa zwykle od 2 do 3 tygodni.
  • Przewlekła biegunka u kota trwa zwykle dłużej niż 4 tygodnie.

Objawy biegunki u kota

Luźny stolec u kota nie jest jedynym objawem biegunki. Zwykle towarzyszą mu:

  • Krew w stolcu kota
  • Śluz w kale u kota
  • Bóle brzucha u kota
  • Apatia
  • Utrata masy ciała kota
  • Wymioty u kota
  • Widoczne pasożyty w stolcu kota
  • Nowotwory jelit
  • Zespół paranowotworowy

Szukasz karmy dla kota z biegunką?

Reklama

Przyczyny biegunki u kota

Przyczyn biegunki u kota może być bardzo wiele i bez specjalistycznej wiedzy weterynaryjne nie sposób określić tej rzeczywistej. Z tego względu biegunka ostra i przewlekła wymaga zawsze konsultacji z lekarzem weterynarii. Niemniej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Najogólniej rzecz ujmując, przyczyny biegunki mogą mieć źródło w układzie pokarmowym

 

Zapalenie jelita cienkiego u kota

Choroba ta może powodować wymioty i biegunkę u kota oraz zmiany w przyswajaniu składników odżywczych. Niekiedy może jej towarzyszyć zapalenie trzustki.

Zapalenie jelita grubego u kota

Choroba ta powoduje zwykle biegunkę z krwią u kota i/lub ze śluzem.

Nieswoiste zapalenie jelit – IBD u kota

Przewlekłe zapalenie jelit może doprowadzić do nieswoistego zapalenia jelit u kota, w którym część lub całość jelit objęta jest zapaleniem. Jego przebieg przypomina ludzką przypadłość, jaką jest zespół jelita drażliwego.

Biegunka dietozależna u kota

Taka biegunka u kota wywoływana jest przez błędy żywieniowe opiekuna, nietolerancję pokarmową u kota bądź alergię pokarmową u kota. W każdym z tych przypadków warto zastosować próby żywieniowe, by wykluczyć z diety kota składniki, które prowadzą do rozwolnienia.

Biegunka u kota w wyniku zatrucia

Zatrucie kota może nastąpić w wyniku podawania niektórych leków np. antybiotyków, ale także, gdy kot zje coś, co jest dla niego trujące np. rośliny. Szeroki wykaz roślin trujących dla kota znajdziesz w poradniku:Rośliny doniczkowe trujące dla kota

Wirusowa biegunka u kota

Wśród chorób wirusowych, których objawem jest rozwolnienie u kota wskazać można np. FIV i FeLV, panleukopenię oraz koronawirusa jelotowego kotów (FCoV), a także parwowirusy.

Bakteryjne biegunki u kotów

Rozwolnienie u kota mogą powodować bakterie salmonelli, Campylobacter, E.Coli, Clostridium.

Biegunka u kota przez robaki

Robaki obłe, takie jak włosogłówka, glista kocia; pierwotniaki, takie jak lamblia, kokcydia również prowadzą bardzo często do rozwolnienia u kotów.

biegunka u małego kota

pixabay.com/images/id-2684445/

Jak pomóc kotu z biegunką?

W przypadku, gdy ogólny stan zdrowia kota jest dobry i u kota występuje biegunka bez innych objawów, można spróbować poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że podawanie ludzkich leków dla psa, w tym ich dawkowanie, powinno odbyć się zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Biegunka u kota – domowe sposoby

Jednym z domowych sposobów na rozwiązanie problemu lekkiej biegunki u kota jest zmiana diety. Część opiekunów decyduje się na samodzielne przygotowanie lekkiej potrawy. Warto jednak pamiętać, że zdrowe zbilansowanie posiłków dla zwierzęcia wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania merytorycznego, aby nie przyczynić się do niebezpiecznych niedoborów w diecie.

Smecta dla kota na biegunkę

Na biegunkę u kota możesz podać zwierzęciu rozrobioną smectę do picia. Zwykle wystarczy ½ saszetki na dzień, niemniej warto jej podanie skonsultować z lekarzem weterynarii, sprawdzając dokładnie, ile waży zwierzę.

Węgiel leczniczy dla kota

Zastosowanie węgla w przypadku kotów z rozwolnieniem jest możliwe, jednak jego dawki będą bardzo duże. Na 1 kg masy ciała kota należy podać ok. 1000 mg węgla. W praktyce podanie tak dużej liczby tabletek może być niemożliwe, gdyż kot ich nie przyjmie.

Pamiętaj, aby nie podawać ludzkich leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii!

Rozwolnienie u kota i woda

W przypadku biegunki u kota pamiętaj o tym, by prawidłowo nawadniać zwierzę. Przeciętnie kot powinien wypijać 50-60 ml wody na jeden kilogram masy ciała.

Prebiotyki i probiotyki dla kota

Prebiotyki są nietrawionymi w przewodzie pokarmowym składnikami, które stymulują zmiany w mikroflorze jelit, stanowiąc pożywkę dla probiotyków. Probiotyki to z kolei żywe drobnoustroje, które uzupełniają prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego i mogą przyspieszyć ustąpienie biegunki u kota.

Szukasz karmy dla kota z biegunką?

Reklama

Leczenie biegunki u kota

Jeżeli biegunka utrzymuje się dłużej niż 24 godziny i towarzyszą jej inne objawy, to bezwzględnie należy udać się z kotem do lekarza weterynarii.

 Lekarz weterynarii może zastosować leczenie objawowe podając kotu:

  • Leki przeciwbólowe
  • Wlewy z płynami
  • Leki przeciwwymiotne
  • Leki chroniące żołądek

 

W przypadku wykrycia bezpośredniego źródła rozwolnienia u kota lekarz może zdecydować np. o:

  • Zmianie diety z uwagi na nietolerancję lub alergię pokarmową
  • Leczeniu antybiotykami, gdy zwierzę ma problem wirusowy
  • Odrobaczeniu, gdy w kale wykryto pasożyty
  • Podaniu leków wymiotnych, gdy kot zatruł się np. rośliną

Czym karmić kota, gdy ma biegunkę?

Niewłaściwa dieta może być jedną z przyczyn biegunek u kota. Nieprawidłowe odżywianie może przyczynić się do powstania przewlekłej biegunki. Jednym ze sposobów leczenia tego problemu jest zmiana kociej karmy na nową – lekkostrawną o obniżonej zawartości tłuszczu lub bogatszą w strawne węglowodany i błonnik.

W przypadku enteropatii reagującej na pokarm nowa dieta może towarzyszyć kotu do końca życia.

Jeżeli przyczyną rozwolnienia jest nietolerancja pokarmowa, to lekarz może przeprowadzić próby żywieniowe, zalecając karmę monobiałkową bądź z hydrolizowanym białkiem. Czas trwania próby żywieniowej wynosi zwykle 2-3 tygodnie, niekiedy jednak potrzeba więcej czasu – nawet do 12. tygodni.

Wśród gotowych karm dla kotów możesz skorzystać ze specjalnych karm dietetycznych, opatrzonych dopiskiem: intestinal, low fat oraz gastrointestinal. Niektóre z nich, jak te o obniżonej zawartości tłuszczu mogą mieć zastosowanie u kotów z chorą trzustką. Koty z problemami z wątrobą mogą być żywione karmami hepatic.

Rzadka kupa u kota – podsumowanie

Biegunka to objaw, który może wystąpić u każdego kota, bez względu na rasę czy wiek.

Młode koty cierpią na biegunkę zwykle w wyniku pasożytów, FIP oraz kociego tyfusu.

Dorosłe koty mogą mieć rzadkie kupy z uwagi na błędy dietetyczne oraz nietolerancję pokarmową.

U kotów geriatrycznych biegunka może towarzyszyć nowotworom, problemom z trzustką, wątrobą czy nerkami.

Mimo wszystko każdy przypadek powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza weterynarii, by spróbować uzyskać odpowiedź na przyczyny biegunki u kota.

Redakcja

Źródła

D. Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów, Wyd. Edra & Urban, Wrocław 2021.

S. Purcell, A. K. Cook, Przewlekła biegunka kotów, cz. II, leczenie, magwet.pl/wpd/24611,przewlekla-biegunka-kotow-cz-ii-leczenie (dostęp: 20.11.2022).

G. Richter, Księga zdrowia psów i kotów. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

J. Sałek, biegunka u kota: co ją powoduje i co podać kotu na biegunkę, cowsierscipiszczy.pl/biegunka-u-kota/#biegunka-po-szczepieniu (dostęp: 20.11.2022).

Poznaj inne porady dla zdrowia kota

Summary
Biegunka u kota – CO ROBIĆ? | Zoonews.pl
Article Name
Biegunka u kota – CO ROBIĆ? | Zoonews.pl
Description
Rozwolnienie u kota to problem, z którym prędzej czy później spotka się opiekun zwierzęcia. Kiedy biegunka u kota może być niebezpieczna i jak pomóc kotu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x