Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

AMERICAN BULLY

Czarny american bully

Tha1uw4nt, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem american bully? To rasa znana z niezachwianej lojalności, odwagi oraz miłości do swojej rodziny. Przygotowując się do zakupu szczeniaka tej rasy, ważne jest, abyś był świadomy wszystkich aspektów, które wiążą się z odpowiedzialną opieką nad takim psem. W tym artykule opisałem charakterystyczne cechy bully, wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego szczeniaka, kluczowe informacje na temat wychowania, treningu, żywienia, pielęgnacji, a także potencjalnych wyzwań zdrowotnych.

Zakup szczeniaka american bully to nie tylko kwestia ceny, ale przede wszystkim wieloletniego zobowiązania i odpowiedzialności. Wybierając szczeniaka, zwróć uwagę na renomowane hodowle, które kładą nacisk na zdrowie, temperament oraz zgodność z rasowymi standardami.

Jeżeli już jesteś szczęśliwym opiekunem psa tej rasy, zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Mogą być one nieocenioną pomocą dla osób, które rozważają zakup psa tej rasy.

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

USA

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

Wzorzec nie określa wagi. Główna wytyczna to zachowanie proporcjonalnej wagi do kształtu sylwetki.

❤ Długość życia

10-14 lat

💢 Charakter

Z opiekunem bully będzie tworzył silną więź, są to psy oddane całej rodzinie, lubią zabawy i mają dobry stosunek do dzieci.

Jak wygląda American bully?

American bully swoim wyglądem przypomina pitbulla. Jest to pies o mocno umięśnionym ciele, twarzoczaszka ma kwadratowy kształt, kufa jest krótsza od czaszki – podobna kształtem do buldoga angielskiego. Trufla psa występuje w kolorach szaty; oczy bully są średniej wielkości, owalne, osadzone szeroko; uszy trójkątne, osadzone wysoko na głowie. Szyja psa american bully jest mocna i średniej długości; klatka piersiowa szersza niż głębsza; ogon nisko osadzony, noszony poniżej grzbietu, zwęża się ku końcowi. Kończyny przednie i tylne muskularne.

Odmiany american bully

American bully występują w czterech oficjalnych odmianach wielkości:

  • American bully pocket
  • American bully classic
  • American bully standard
  • American bully XL

 

Występuje również odmiana nie uznana przez ABKC – american bully extreme.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

  • pocket: pies 36-43 cm; suka 33-40 cm
  • classic: pies 43-51 cm; suka 40-48 cm
  • standar: pies 43-51 cm, suka 40-48 cm
  • XL: pies 51-57 cm; suka 48-55 cm

 

Waga

EBKC nie określił we wzorcu rasy, jakiej wagi powinny być psy. Główna wytyczna to zachowanie proporcjonalnej wagi do kształtu sylwetki.

 

Szata

Umaszczenie american bully może występować we wszystkich kolorach i wzorach z wyjątkiem marmurkowego.

Sierść bullies jest krótka, przylegająca do ciała, ostra i lśniąca o długości do 1 cm. Psy tej rasy nie mają podszerstka.

American bully – opis rasy

Juan. botti, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Charakter i usposobienie

American bully, według wzorca EBKC i ABKC, to rasa, która powinna łączyć lojalność, oddanie z niezłomnym temperamentem.

American bully to psy o wyjątkowo łagodnym usposobieniu, jak na swój wygląd. Z opiekunem bully będzie tworzył silną więź, są to psy oddane całej rodzinie, lubią zabawy i mają dobry stosunek do dzieci.

Psy tej rasy należy socjalizować od szczenięcia. Wobec obcych american bully mogą być nieufne. Nie jest to jednak pies idealny na pierwsze zwierzę w domu, ponieważ nieodpowiednio układany może zacząć wykazywać dominację. To psy, które potrzebują dużej dawki ruchu, doskonale sprawdzą się do uprawiania psich sportów. Są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie.

Psy tej rasy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, zwłaszcza, gdy były razem socjalizowane od szczeniaka.

Cechami wysoce niepożądanymi w hodowli psów tej rasy jest agresja do ludzi i psów lub nadmierna nieśmiałość.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

Czy american bully to zdrowa rasa?

American bully to rasa o bardzo nikłej ilości podszerstka. Z tego względu pies zimą powinien wychodzi na spacery w ochronnym ubranku. Z kolei latem należy chronić psa przed silną ekspozycją na pełne słońce. Dodatkowo pies powinien mieć na spacerach letnią porą dostęp do wody.

Typowe choroby

American bully to pies, który może cierpieć na wiele problemów zdrowotnych znanych u ras, które przysłużyły się do powstania tej młodej rasy psów.

  • Może cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
  • Postępujący zanik siatkówki, zaćma to choroby oczu, na które mogą zapadać american bully
  • Krótka kufa powoduje, że może u tej rasy występować syndrom ras brachycefalicznych
  • Rozszczep wargi
  • Niedoczynność tarczycy
  • Choroba skóry – rybia łuska
  • Zwichnięcia rzepki
  • Niewydolność serca
  • Wzdęcia
  • Psy tej rasy kiepsko znoszą wysokie temperatury

Jak karmić american bully?

Podobnie, jak w przypadku pitbulla układając dietę american bully należy wziąć pod uwagę duże zapotrzebowanie tych psów na energię oraz skłonność do alergii pokarmowych. Wobec tego najbezpieczniej będzie karmić psa suchą karmą monobiałkową bezzbożową, w przypadku mokrej karmy albo diety barf, kontrola nad składnikami również powinna zostać utrzyymana. Ze względu na często występujące problemy ze stawami warto suplementować psa kwasami omega-3 czy glukozaminą i chondroityną.

Jak pielęgnować American bully?

American bullies nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy przeczesać psa szczotką raz w tygodniu. Podczas okresowej wymiany szaty warto robić to codziennie, chociaż trzeba brać pod uwagę, że psy z taką sierścią, mieszkające w domu będą ją gubić przez cały rok.

Kontrola uszu, oczu i zębów powinna odbywać się raz w tygodniu.

Kąpiele tylko wtedy, gdy pies będzie mocno zabrudzony.

Zęby należy szczotkować psa przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze informacje dla opiekuna

American bully to rasa bardzo inteligentna, która szybko się uczy, jednak psy tej rasy potrafią być uparte.

American Bully to psy wymagające konsekwentnego wychowania, dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera. Szczeniaka warto zapisać do psiego przedszkola, równocześnie prowadzić intensywną socjalizację z innymi zwierzętami. Dorastający american bully powinien przejść trening posłuszeństwa metodami pozytywnymi. Wszelkie formy agresji słownej bądź fizycznej mogą doprowadzić do negatywnych zmian w zachowaniu. Pies może stać się agresywny i dominujący.

Ciekawostki o american bully

  • Bully pocket to niestety najkrócej żyjąca odmiana spośród wszystkich czterech
  • Od 31 grudnia 2023 roku został wprowadzony w Wielkiej Brytanii zakaz hodowli i sprzedaży american bully XL. Dodatkowo od 1 lutego 2024 wprowadzono również zakaz posiadania tych psów – w drodze wyjątku można starać się o certyfikat, jednak konieczne jest wykastrowanie psa, zaczipowanie oraz ubezpieczenie.
American bully hodowla

pixabay.com/images/id-6307111/

Historia rasy

American bully to bardzo młoda rasa psów, która w zamyśle amerykańskich hodowców miała być bardziej łagodna i przewidywalna niż pitbull, a jednocześnie posiadać muskularną budowę ciała, z której znany jest amerykański pitbulterier. Prace hodowlane nad american bully prowadzono głównie w Wirginii oraz Kalifornii Południowej od lat 80. XX wieku.

W wyniku krzyżowania takich ras, jak:

 

w latach 90. XX wieku uzyskano psa o planowanych cechach użytkowych.

Uznanie rasy american bully

W 2004 roku rasa doczekała się klubu American Bully Kennel Club. W 2008 roku psy tej rasy zostały uznane przez European Bully Kennel Club, a w 2013 roku przez United Kennel Club. Jak dotąd FCI nie uznało rasy i nie wpisało jej do swojego rejestru. Być może wynika to z faktu, że organizacją partnerską dla FCI w USA jest American Kennel Club, a nie UKC.

Bully w Polsce

Rasa american bully doczekała się w Polsce kilkudziesięciu hodowli oraz grona pasjonatów. Nie jest ona jednak bardzo popularna. Należy również pamiętać, że FCI nie uznało rasy, zatem szczenięta american bully nie będą pochodziły z hodowli będącej członkiem ZKwP.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

Zalety i wady rasy american bully

Zalety

  • To bardzo rodzinne psy
  • Ze względu na swój wygląd bully sprawdzą się jako psy pilnujące posesji
  • Bully nadadzą się do uprawiania sportów

Wady

  • Bully to bardzo chorowita rasa
  • Mogą mieć zapędy do dominacji
  • Nie można zostawiać ich samych z dziećmi
  • W stanie pobudzenia bywają uparte

American bully hodowla

Kupując american bully z hodowli należy sprawdzić warunki, w jakich żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność.

Pamiętaj, że psy tej rasy nie są uznawane przez FCI, zatem żadna hodowla należąca do ZKwP nie powinna podejmować się ich hodowli.

Ile kosztuje american bully?

Cena amercian bully z hodowli waha się do 5000 do 10000 zł.

Imię dla american bully

Imię dla psa: Herkules, Brutus, Atlas

Imię dla suczki: Bomba, Bunia, Beza 

Dla kogo american bully będzie idealny?

American bully to rasa psów wymagająca doświadczonego opiekuna, który zapanuje nad charakterem i energią tego zwierzęcia. Z całą pewnością nie jest to idealny pies na pierwsze zwierzę w domu dla osób, które nie mają doświadczenia w układaniu ras o tak silnym temperamencie.

FAQ na temat american bully

Ile żyje american bully?

American bully żyją średnio od 10 do 14 lat.

Czy american bully to pitbull?

American bully to nie pitbull. To rasa wychodowana w oparciu między innymi o pitbulla.

Czy trzeba mieć pozwolenie na american bully?

W Polsce nie trzeba mieć pozwolenia na psa tej rasy.

Czy american bully jest zakazany w Polsce?

Póki co rasa ta nie jest zakazana w Polsce. Warto jednak podkreślić, że w Wielkiej Brytanii od 1 lutego 2024 wprowadzono całkowity zakaz posiadania american bully XL.

Źródło

ebkc.org/dog-breeds/american-bully/

ukcdogs.com/american-bully

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy psów

Summary
AMERICAN BULLY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
AMERICAN BULLY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
American bully to młoda rasa psów, która wyglądem przypomina pitbulla, jednak ich charakter jest zdecydowanie bardziej łagodny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
1 rok temu

1.pies ze zdjęcia pod częścią o kategoriach wielkości to pitbull
2 skąd infornacja o amstaffach, buldogach amerykańskich, bullmastifach i rottweilerach? 3 american bully extreme nie jest legalną odmianą tylko wymysłem pseudohodowców

Artur
Artur
8 miesięcy temu
Reply to  Redakcja

To znowu ja. To jednak am bully. Nauczyłem się je odróżniać.

AG67
AG67
1 rok temu

Jestem od dwóch lata właścicielem psa tej rasy. Jest wzięty z bardzo dobrej hodowli jednak hodowca nie poinformował mnie o wadach psa, tj przeroście podniebienia miękkiego, dysplazji, za krótkiej szczęce dolnej, problemu ze stawami kolanowymi. Mimo tym wadom, mogę z czystym sumieniem potwierdzić że to idealny pies dla rodzin z dziećmi a zarazem idealny stwór do mieszkania w bloku. Jest inteligentny, nieabsorbujący, spokojny i bardzo bystry. W zabawie z dziećmi delikatny, z dorosłymi potrafi przeciągnąć przez kilka metrów. Cudowne bydle, kawał uroczej i kochanej świni że zgrabnością cielaka. Jednak wymaga konserwacji i osoby dominującej bo próbuje wejść na głowę- gdy określi „samca alfa” w stadzie domowym staje się podporządkowany. Z wyglądu średnio wyjściowy ale w całokształcie przytulas i maskotka bez świadomości swojej siły i wyglądu. Pies bardzo towarzyski i cwany. A także leniwy, nie wymagający dużo ruchu w ciągu dnia. Wystarczy mu jeden dłuższy spacer dziennie. Zakochałam się w tym stworku i nie ukrywam że kolejnego psa też wybiorę z tej rasy, ale już dobrze wybiorę hodowcę.

Rocky
Rocky
1 rok temu

American bully są bardzo rodzinne
Bully są bardzo łagodną rasą/Nie można zostawiać psów samych z dziećmi
to jak to jest ?

Marta
Marta
2 miesięcy temu

Posiadam AB XL, od 3 lat, pies wspaniały, na tle innych ras, które były w domu (wilczury, mieszańce, wyżły), inteligentny, szybko się uczy, od małego socjalizowany nie ma żadnych zapędów agresji, pod warunkiem dopilnowania aby nie pogryzł go inny pies, zwłaszcza do 3 roku życia. nie dominujący. jako laik w układaniu psów, ze zdrowym rozsądkiem, ucząc od małego podstawowych komend, wspaniały pies towarzysz, kocha dzieci, psy, koty, ludzi. wielkie serducho i wieczny szczeniak. od małego, uwielbia siedzieć na kolanie, chociaż waży niewiele mniej ode mnie, dając jednocześnie buziaczki. uwielbia być chwalony za osiągnięcia, wtedy tworzy z opiekunami silną więź.

8
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x